Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Odpovědět
Martin1986
škvrně
škvrně
Příspěvky: 33
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Martin1986 »

Dobry den, dovedl by nekdo poradit, ci trapi me hrozny? Takhle dopadly me hrozny v srpnu. Druhy rok po sobe. Jelikoz jsou to hrozny pro deti, nicim je nestrikam. Co s tim? Vykopat a dat solaris, ktery je 100% rezistentni a nebo se to da nejak setrne osetrit a tyto kere zachranit?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Martin1986 dne 21 úno 2026, 05:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
Příspěvky: 4741
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu
Kontaktovat uživatele:

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od moonvil »

Tohle uz je finalni stadium silneho napadeni oidiem (padli). Mohlo tam byt i neco dalsiho (perenospora), ale tezko rict.
Kazdopadne proti padli lze strikat i pomerne setrnymi pripravky typu Kumulus.
Marek1970
oficír
oficír
Příspěvky: 526
Registrován: 05 lis 2018, 17:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Marek1970 »

Martin1986 píše:
20 úno 2026, 20:35
Jelikoz jsou to hrozny pro deti, nicim je nestrikam. Co s tim? Vykopat a dat solaris, ktery je 100% rezistentni a nebo se to da nejak setrne osetrit a tyto kere zachranit?
Za mňa to je múčnatka ale aj jednoznačne perenospóra (na druhom obrázku je ju krásne vidieť na spodnej strane listu) a to že je rastlina takmer bez listov spôsobila na 99% najmä perenospóra.
Proti múčnatke (padlí) nie je v podstate nič rezistentné ani ten Solaris, takže sú dve možnosti, vykopať a prestať pestovať vinič alebo ako písal Michal začať pravidelne ošetrovať aspoň šetrnými prípravkami typu Kumulus alebo Thiovit Jet čo je v podstate neškodná síra alebo napr. rôznymi doma vyrobenými alternatívami ako sú roztok mlieka a jedlej sódy, prípadne inými bio prípravkami a pestovať len perenospóre odolné odrody. Takéto ošetrovanie však vyžaduje oveľa väčšiu pravidelnosť a ošetrovanie preventívne ešte pred prvými prejavmi hubovej choroby, čo je u neskúseného pestovateľa problém vystihnúť ten správny termín. Ďalší dôležitý faktor je výber správnych odrôd, lebo okrem múčnatky existuje množstvo iných hubových chorôb viniča, perenospóra, antraktóza, čierna hniloba,…, vírusových chorôb, škodcov, takže pri výbere odrody treba myslieť na to aby bola rezistentná alebo mala zvýšenú odolnosť aspoň voči perenospóre. Pre deti by som odporúčal čiastočne bezsemenné odrody ako je napr. Cimus, Jutal, Kišmiš Nachodka, Lord, Ivanka, Kišmiš černý sultán,…, ktoré sú voči perenospóre buď rezistentné alebo majú zvýšenú odolnosť. Stále však platí, že bez ošetrovania proti múčnatke-padlí ani z nich nič v lokalite s veľkým tlakom padlí pravdepodobne nebude. Možno ešte tak Somerset seedles by dokázal pravidelne dozrieť pred tým ako ho úplne zničí táto choroba ale táto odroda je z pohľadu veľkosti strapcov a bobúľ pre mňa “mikro” hrozno.
Pestovanie viniča (nie tzv. samorodákov) je podľa mňa už trochu vyšší level pre záhradkára a mal by sa tomu venovať ten kto je tejto rastline ochotný venovať dostatočnú starostlivosť. Ak vinič dostane to čo má, tak doma dopestované hrozno je x-násobne lepšie ako to z obchodu.
Inak nechápem strach z ošetrovania viniča systémovými prostriedkami. Ak použijem jeden, dva krát za sezónu systémový prípravok na začiatku sezóny a zvyšok času a až do zrelosti potom používam bio prostriedky, tak toto doma dopestované hrozno má neporovnateľne menej reziduí ako akákoľvek zelenina alebo ovocie kúpené v obchode. Len všetko treba používať na svojej záhrade s rozumom a v správnom čase.
Ešte jedna rada, vinič potrebuje slnečné a dobre vetrané miesto, takže ak to je vysadené niekde v kúte a ešte prúdeniu vzduchu bráni tá zelená plachta, tak to je celé zle.
Mirek223
desátník
desátník
Příspěvky: 1199
Registrován: 28 srp 2024, 22:21
Bydliště: Břeclav

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Mirek223 »

Martin1986 píše:
20 úno 2026, 20:35
Dobry den, dovedl by nekdo poradit, ci trapi me hrozny? Takhle dopadly me hrozny v srpnu. Druhy rok po sobe. Jelikoz jsou to hrozny pro deti, nicim je nestrikam. Co s tim? Vykopat a dat solaris, ktery je 100% rezistentni a nebo se to da nejak setrne osetrit a tyto kere zachranit?
Peronospora je tam na 100%, a já např. bez preventivních postřiků tvrdou chemií nevypěstuji nic, bo mokro a vlhko udělá své. Ta tvoje réva se ani ošetřit dobře nedá, protože tam máš pod ní jahody a vedle maliny. To není dobrá kombinace. Stále je však lepší ošetřit, než to dětem koupit v obchodě. Doma máš ochranné lhůty pod kontrolou.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
Příspěvky: 262
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od mitas »

Mirek223 píše:
21 úno 2026, 08:20
Ta tvoje réva se ani ošetřit dobře nedá, protože tam máš pod ní jahody a vedle maliny.

Ja som rastliny pred postrekom zakrýval igelitovou plachtou a tým pádom boli ochránené pred nechceným postrekom.
Milan
Mirek223
desátník
desátník
Příspěvky: 1199
Registrován: 28 srp 2024, 22:21
Bydliště: Břeclav

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Mirek223 »

mitas píše:
21 úno 2026, 19:13
Taky je to možnost, ale je to práce na houby (vlastní zkušenost). Prostor pod révou bys měl udržovat bez porostů, aby vzdušná vlhkost byla co nejmenší, stejně tak okolí révy. Jestli toho moc nemáš, a máž možnost přesunout jahody a maliny jinam, tak dej pod révu spíše černou netkanku.
pavell
desátník
desátník
Příspěvky: 986
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od pavell »

Dobrý den jakou odrůdu révy by ste mi doporučily do skleníku? Ideálně nějakou rannou a odolnou chorobám.
Mirek223
desátník
desátník
Příspěvky: 1199
Registrován: 28 srp 2024, 22:21
Bydliště: Břeclav

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Mirek223 »

pavell píše:
25 dub 2026, 09:18
Dobrý den jakou odrůdu révy by ste mi doporučily do skleníku? Ideálně nějakou rannou a odolnou chorobám.
Jestli je to v Kyjově, tak žádnou.
pavell
desátník
desátník
Příspěvky: 986
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od pavell »

No kousek od Kyjova, ale mrazová kotlina takže za 3 roky réva třikrát zmrzla.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 4791
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od nene »

pavell píše:
25 dub 2026, 09:18
Dobrý den jakou odrůdu révy by ste mi doporučily do skleníku? Ideálně nějakou rannou a odolnou chorobám.


Máme ve skleníku na Valašsku Cimus a Zolotce. Cimus je hodně raný, ale přeplozuje, má velké, příliš nahloučené hrozny, které uvnitř hnijí. Navíc to vypadá, že nám letos jeden ze dvou výhonů zmrzl. Zolotce nám hodně chutnají, problémy zatím žádné. Zkoušeli jsme ve skleníku i Zilgu - samozřejmě bez problémů. Preobraženie - většinou nedozrálo do kvality na kterou jsme zvyklí z jihu, Galahad - dali jsme ho pryč, měknul. Máme tam i SS - bez problémů, ale nemusel by tam být, jen je nám líto ho zrušit, je naprosto bezproblémový. Skazka nedozraje. Marquise - loni první úroda, chutné hrozny, volné.
Josef
desátník
desátník
Příspěvky: 1148
Registrován: 04 bře 2022, 13:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Josef »

Pavell: Ve skleníku se nám každoročně nejvíce ze všech osvědčují odrůdy s velkými hrozny i bobulemi Nasťa/Arkadie/ a fialová Aivaz. Absolutně bezproblémové, téměř bezúdržbové, pravidelně rodící na rýnsko - hesenském vedení. Není špatný ani Vostorg. Pokud bych ze všech co pěstujeme měl volit mezi nimi jednu, tak jednoznačně bezúdržbovou Nasťu, velmi velké hrozny s velkými bobulemi, sice semínky, ale téměř bez chemické ochrany, 1x na jaře, i ve skleníku. Jsou dnes určitě asi i kvalitnější odrůdy do skleníků, bezsemenné, ale já bych jiné nevolil. Máme je ve skleníku už více jak 15 let a nepamatuji se, že by některý rok u nás zklamaly. Sice skleník, ale Vysočina výška 600m.n.m. Venku, ve volném prostoru se pěstují zde odrůdy jiné. Tak ať se daří.
haco
nováček
nováček
Příspěvky: 140
Registrován: 06 bře 2019, 21:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od haco »

Ja mam v skleniku Cimus na vlastnych korenoch, uz 4ty rok a uplna spokojnost. zatial sa mi ho dari drzat bez chem. postreku, iba Vitisan a do strapcov Kumulus. strapce u mna nie su zahustene, niektore su sice prilis velke, ale staci skratit kvetenstvo o tretinu este pre kvetom a je to akurat. nehnije viac ako ine hrozno vonku. treba mu nechat min 3 metre, lebo rastie dost bujne. dozrieva 3-4 tyzdne skor ako vonku.
Lenkalor
desátník
desátník
Příspěvky: 1182
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Lenkalor »

Gran Pri je pašák. Takto pokvete už z prvního a druhého očka. :D
Nechám u něj víc hroznů, lloni se hůř opyloval. Je to dezertní muškátová odrůda. Tedy pro ty, kdo mají rádi muškát. Jsou kupodivu i tací, kteří muškát neradi.

Obrázek
Mirek223
desátník
desátník
Příspěvky: 1199
Registrován: 28 srp 2024, 22:21
Bydliště: Břeclav

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Mirek223 »

Lora u domu roste jako divá a předhání se s muškáty.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
Příspěvky: 1182
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvek od Lenkalor »

Mirku, možná ve skleníku máme tak dlouhé letorosty. :D
Odpovědět