Rakytník - zber

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod Lodyha » 03 srp 2020, 12:46

Paráda, co to je za nástroj prosím?
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 04 srp 2020, 09:02

Lodyha píše:Paráda, co to je za nástroj prosím?

viewtopic.php?f=46&t=357

Dá sa to aj ručne s pogumovanými rukavicami. Podľa možností to kombinujem. Žáleží od odrody a množstve plodov.

Tu je to trochu lepšie vidieť:

https://youtu.be/XGSev9IOrR8


-------
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 04 srp 2020, 16:18

V Kauflande som si kúpil takéto kliešte na špagety za 4 € a v pohode to ide. Stačí dve dierky a tenkú strunku, no a hrubo pogumované rukavice.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod Lodyha » 05 srp 2020, 09:40

Děkuju.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 24 srp 2020, 18:01

Tak, no a teraz taká "maličkosť". Pozbierať to.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 14 srp 2022, 15:30

Tak, a je to obraté. Sťahoval som to strunkou a kde som sa nedostal s bedňou, tak to padalo na bielu netkanku.

Obrázek

Okolo 20kg za dva dni a to by malo stačiť. Sýkorky priebežne prichádzali sa pozerať, či ešte niečo ostalo. Ak by som to nechal, ako minulého roku, tak by som z toho nemal nič. Straky a sýkorky to dokantrili. Tohoto roku som hodil na rakytníky sieť. No tie malé sýkorky sa naučili prechádzať cez oká. Musím si zohnať nejakú sieť s menšími očkami.
Obrázek

Čo sa týka strunky s ktorou som to sťahoval, tak sa mi zdá, že 1mm rybárska šnúra mi bola lepšia, ako silonová strunka, nakoľko šnúra je mäkšia a prispôsobivejšia. No a vydržala celú dobu zberu. No a čo sa týka pinzety, tak 25 cm dĺžka, mi lepšie vyhovovala, ako kratšie. Dostával som sa všade a to oveľa lepšie. No aj pichancov bolo menej.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod milanek » 18 srp 2022, 14:37

Nooo....Zrovna tu obalenou palmu uprostřed bylo lepší odříznout a sklidit sedíc na lavičce. Bez řezu se bude v dalších letech úroda stěhovat na menší a menší konce výš a výš. Řežte, nebojte se.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 19 srp 2022, 08:42

Milanek

Jasné. Takto som to praktizoval, keď som mal viacej kríkov a to najmä staršie odrody. Sú odolné rezu a rýchlo sa obnovujú. Sú neskoršie a s vtákmi som nikdy nemal problém.Taktiež majú na zemi plno odnoží a stačí nejaké nechať a prerastený krík zrezať úplne. No z týchto mám už len jeden krík.
No "sladšie" odrody, ktoré som vysadil, sú menej vitálneho rastu. Neodnožujú a ťažšie sa vyrovnávajú s rezom, aj s odretím kôry. No a je tu problém s vtákmi. No jeden krík mi narástol do uctihodnej výšky. Nechcem ho rezať a to kvôli hubám, ktoré mi jeden zničili. Radšej dám zo spodu plachtu, postavím rebrík a posťahujem strunkou
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod minka » 23 črc 2023, 09:52

Letos poprve nebude ani kulička. Tady jsem četla, jak se vám už vybarvuje a já si říkám, že jsem vlastně neviděla ani zelenou. Asi si dal pauzu, nebo samec letos stávkoval :lol:
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod milanek » 27 črc 2023, 14:01

Letošní úroda bude maličká, jen jsem zatím nezjistil proč. Jestli mimořádně mokrou zimou (mohly se poškodit zárodky prašníků nebo plůdků), nebo i podzimem (kdy mohlo dojít k poškození i zárodků), nebo i vlhkým jarem (špatná kvalita pylu v době květu) anebo i dubnovým propadem již utvořených plůdků. Asi jsme na tom podobně všichni. Nějak se nikdo letos úrodou nechlubí.......A přitom podobné informace jsou pro ostatní ty nejpřínosnější.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod moonvil » 27 črc 2023, 16:58

Jojo, je to tak. Většina keřů měla vloni minimální přírůstky kvůli suchu (letos to bude podobné) a to málo, co tam nyní dozrálo, brali postupně ptáci. Stačil malý náznak změny barvy ze zelené a okamžitě to rvali. Dřív se pozdnějších kyselých odrůd ani nedotkli, tento rok je jim to úplně fuk.
Opylené to bylo na jaře dobře, ale na těch pár cm loňských letorostů prostě víc bobulí být nemohlo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod kasta » 28 črc 2023, 08:54

u me taky nic moc, na dvou nejstarsich kerich (leikora, botanika) neco je, ptaci to zatim nejak masivne nezerou. Mladsi keriky poshazovaly vsechny bobulky v nedavnem suchu. Nove kere mi ani moc nerostou, ale uz aspon nezasychaji. Porad doufam, ze az poradne prokoreni, bude to lepsi, nejstarsi samec z roku 2017 uz ma pres 3m a suche epizody zvlada dobre.

EDIT: ale dnes koukam, ze uz se do nich ptaci taky trochu pustili. mozna jak se ted po tech destich plody nalily vodou, zacalo je to vic lakat...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Rakytník - zber

Příspěvekod loni » 05 srp 2023, 13:41

U mňa taktiež nič moc. Tie skoršie, ako Altajská, som trošku ochutnal a o ostatných pár bobuliek sa postarali sýkorky. Ešte mi ostal neveľký krík slniečka. Z toho by sa aj dalo niečo nazbierať. Na veľkom je to biedne. Neskoré odrody sú na tom ešte horšie. U susedov je to podobné.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Předchozí

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník