odrůdy pro sever

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Pavuk » 08 čer 2020, 04:07

Ahojte,

Tak ja mám aktuálne vysadené následovne:

Venus, tento rok bude plodiť
Lakemont, detto
Lorus, detto
Souvenir, minulý rok sadený, je ok, no plody až o rok
Dnes vysadené:
Arni, Kišmiš citronij a Veles.

Očakávania sú veľké, tak poviem o dva roky u tých neplodiacich :D
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Pavuk » 08 čer 2020, 04:11

A aby som nezabudol, kamarátka sadila teraz Preobraženie od Miloša51, tak potom tiež pridáme info :wink: Týmto ešte raz srdečná vďaka Milošovi, nie len za to! S6
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod airbusy » 08 čer 2020, 08:26

Pavuk píše:Ahojte,

Tak ja mám aktuálne vysadené následovne:

Venus, tento rok bude plodiť
Lakemont, detto
Lorus, detto
Souvenir, minulý rok sadený, je ok, no plody až o rok
Dnes vysadené:
Arni, Kišmiš citronij a Veles.

Očakávania sú veľké, tak poviem o dva roky u tých neplodiacich :D


Pavuk, ako ti rastie ten Lorus, mas ho pravokorenny alebo na niecom nastepeny? Vyzera to byt zaujimava odroda s velkymi strapcami. Robil si prebierku strapcov?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod palino79 » 18 čer 2020, 23:52

Julian nahodil krásne strapce.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Pavuk » 19 čer 2020, 05:05

[/quote]

Pavuk, ako ti rastie ten Lorus, mas ho pravokorenny alebo na niecom nastepeny? Vyzera to byt zaujimava odroda s velkymi strapcami. Robil si prebierku strapcov?[/quote]

Ahoj airbusy,
Lorus rastie pekne. Je to zakorenený odrezok, čiže pravokorenné.
Nasadil dosť strapcov, no keďže je len od minulej jesene v zemi, nechal som mu na odporúčanie predajcu len jeden.
No aj ten asi bude slušný a budem ho musieť vzhľadom na veľkosť rastliny zastrihnúť na polovicu. Inak by bol asi obor. Radšej počkám rok...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod airbusy » 21 čer 2020, 06:42

Ahoj Pavuk,
vdaka za odpoved. Mam malu sadenicu odrody Lorus a zasadil som ju pri novej pergole. Preto ma zaujima, ci bude dostatocne rast, aby sa tahala na pergole. Lebo niektore odrody na vlastnych korenoch rastu pomaly a slabo. Videl som strapce Lorus na videu z Limbachu a to boli ozaj velikanske strapce, ich prebierka je dolezita, aby sa nevysilila mlada sadenica. Ja si pockam este tak 3 roky na prve plody.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 17:19

Mám jeden dotaz k vínu, když tu čtu o té probírce. Podotýkám, že nejsem žádný zkušený pěstitel vína, mám jednu rostlinu v Praze a teď i jednu novou ve VDF (díky nene :) ).
Nijak moc to neřežu, jen sem tam, když už to leze někam, kam nechci. Úrodu mívám celkem solidní. Letos to však nasadilo strašně moc hroznů, jsou opravdu všude. Mám to probrat nebo si to už starší rostlina umí regulovat tak nějak sama?
Zde je foto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.06.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Ramon » 14 lis 2021, 21:40

Vy, kdo máte zkušenosti s révou na nevhodných podmínkách. Doporučíte mi prosím odrůdu/y jak moštové tak stolní na návětrný severozápadní svah. Ideálně interspecifické odrůdy, ať po mě nechce postřiky (i když letos nám u Mělníka na jižním svahu zplesnivěj hibernal). Nejlépe NE muškátové chuti. A kdybyste se někdo podělil o řízky, rád si dojedu :) Děkuju.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod moonvil » 15 lis 2021, 08:35

Pokud ti někdo poradí, tak např. Ivo: http://revavinna.cz/
Zcela bez postřiků se možná obejdeš jen některý rok a pouze u části odrůd, jinak to moc reálné není. Ale existují i šetrnější postřiky ala Kumulus, Drafos, kterými lze odolnější odrůdy docela dobře chránit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod kaossik » 15 lis 2021, 09:12

Ramon píše:Vy, kdo máte zkušenosti s révou na nevhodných podmínkách. Doporučíte mi prosím odrůdu/y jak moštové tak stolní na návětrný severozápadní svah. Ideálně interspecifické odrůdy, ať po mě nechce postřiky (i když letos nám u Mělníka na jižním svahu zplesnivěj hibernal). Nejlépe NE muškátové chuti. A kdybyste se někdo podělil o řízky, rád si dojedu :) Děkuju.


Mohu doporučit Himrod. V 420 m.n.m. mi letos dozrál koncem srpna i v té mizérii měl skvělou chuť. Bobule jsou velikosti jako takový vínový rybíz, ale je to dobré. Plísně nemají šanci.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod nene » 15 lis 2021, 09:46

Ono hodně záleží na tom, kde se réva pěstuje. Na Valašsku naprosto netušíme, proč bychom měli něčím stříkat, rostliny jsou zdravé (zatím, čtyři roky), na listech ani náznak jakékoli choroby (různé odrůdy). Na jihu totéž vypadá podstatně hůř (vinařská oblast). Sice ani na jihu nestříkáme a sklízíme, ale hezké to není.
Nejzdravěji na jihu vypadá Isabella, což je skvělé, protože nám chutná. Má velké bobule a stíhá dozrát i z druhého kvetení. Dobře se chová i Alden a Muškát Bleu. Máme tam ale i bezsemenné odrůdy a i ty to bez postřiku zvládají, ale je to na hraně a sklizeň jen na radost - chce to hodně stříhat a udržovat vzdušné. Naše jižní zahrada není na místě pro révu nejvhodnějším (vysoká vzdušná vlhkost). Kdybychom chtěli pěstovat na víno, tak bez postřiků by to nešlo - jenže to my naštěstí nechceme, ani jedno, ani druhé. A na jídlo nám to takhle vyhovuje.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Josef » 01 dub 2022, 09:53

Odrůdy pro sever. Chalupu mám v n,v. kolem 550 m.n.m - Vysočina. Léta jsem zkoušel různé odrůdy vína a nakonec jsem zůstal na pergole u odrůdy Nero a Krystal, ve skleníku perfektně jedou Aivaz, Vostorg, Nasťa a jedna bezsemenná. Klasika rýnsko - hesenské vedení pouze Isabella a Kardinál. Všechno ostatní v těchto výškách odešlo. A bylo toho mraky. Tutovka je každoročně Nero a Isabella, Krystal střídavě.. Bez postřiku, opravdu Bio, krásné hrozny bez nemocí, sám se tomu vždy divím, že to bez postřiků takhle jede. Ostatní stříkám, hlavně skleník.
Hlavně odrůdu Nero na pergolu do těchto poloh opravdu mohu jen doporučit. Průměr kmene je už skoro 8 - 10 cm, nepraská, pravidelně obrůstá novým dřevem, na pergolu do vyšších poloh jak dělaná.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Flori » 01 říj 2022, 18:39

Mohla bych poprosit o fotky, jak dokážou pergolu pokrýt? Děkuji. Na Vysočině máme malou pergolostěnu na jižní stranu, zatím je porostlá psím vínem. :D , mamka chtěla hroznové víno, má tam tři rostliny už druhým rokem (Prim, Naděžda Azos a Souvenir), ale i přes poctivé hnojení a zastřihování mají vždy jen tak dva výhony (Afuz Ali měl tři, ale vylámala je na jaře vichřice, neb nebyly dostatečně vyvázané k pergole :(, a pak odešel ), zatím žádné hrozny. U babičky prvním rokem u plotu Crimson Seedles (zariskovala jsem, uvidíme, jak zvládne zimu) docela jede, tříletý Nero vyrazil pod roubováním, ale zatím ho necháváme žít.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Sunny » 18 bře 2023, 16:53

Zdravím, rád bych vyzkoušel révu na zahradě, ale potřeboval bych si nechat poradit s výběrem odrůdy. Prakticky jsou tři podmínky:
1) Aby byla bezsemenná.
2) Aby byla schopná přežít a dozrávat u nás na Vysočině zhruba v 470 m.n.m., venku, bez skleníku.
3) Aby byla chuťově vhodná hlavně na přímý konzum (bude hlavně pro děti, proto i ta bezemennost).
Existuje vůbec nějaká taková, případně kde ji sehnat? A stačí jedna odrůda, nebo kvůli opylení je nutné mít více?
Díky moc!
Sunny
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 led 2021, 02:09

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod moonvil » 18 bře 2023, 17:21

Na co zbytečná skromnost, že jo :wink:
Ale tož ano, na Vysočině se v posledních letech vysazuje réva, která je tam schopna dozrát. Zeptám se kolegy z Nového Města, co v tom vinohradu má za stoláky.
Jinak děti spapají všechno, to spíš manželky jsou vymazlené a plivou semínka a slupečky...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků