Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Příspěvekod Stanley_51 » 13 led 2008, 11:10

Tchoříku, tchoříku... je to úplně srozumitelné u? jen z obrázků. Tento způsob poprvé zveřejnil Ken Love na svém webu v roce 2004. Jde o způsob zapěstování fíkovníků do tvaru palmety, tj. jsou vlastně boční větve vedeny na vertikálních vodičích a horizontálně je fíkovník vyveden maximálně do čtyř pater větvení. Tento způsob u?ívají zahrádkáři u jabloní nebo u vinné révy. Vý?ka rostliny je v zásadě ponechána na úvaze pěstitele, ale uvádí jako ideální max. do 2 metrů. Na obrázcích je extrém, vý?ka pouze 40 - 50 cm. Co? z hlediska zimního krytí pova?uji za ideální. Délka jednotlivých větví je od 2,5 do max. 5m. Střih se provádí v době dormance a vystříhají se v?echny horizontální přírůstky. V jarním období rostlina vytvoří nový plodonosný obrost, na ka?dém výhonu je 18-20 plodů. Samozřejmě, ?e z uvedeného vyplívá, ?e tuto metodu lze s úspěchem vyu?ít hlavně u ranných odrůd, které plodí na jednoletém dřevě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 13 led 2008, 18:25

Zajímavý kultivar fíkovníku - Ficus afghanistanica.

Zone USDA 6a a card proposed by lrey Last modification 30/11/2005 16:04 [ history of the card ] Ficus afghanistanica fig tree of Afghanistan Ficus afghanistanica is a small fig tree with the null and void sheets and the fruits considered edible, though smaller than those of the common fig tree, Ficus carica. The fig tree of Afghanistan is very resistant to the cold, and it was reported that it could resist gel reaching -23°C. It is a tree still little known, which it will be necessary to better observe before drawing the conclusions on its resistance to the cold and gustatory qualities of its fruits. The first observations are nevertheless promising. The foliage of Ficus afghanistanica is lobed in an irregular way, and the sheets can reach approximately 7cm the broad one. The fruits of Ficus afghanistanica are small and considered edible, their taste pointing out that of the fruits of the common fig tree, Ficus carica. Ficus afghanistanica requires the following exposures: semi-shade, light, sun

Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod vaclav sejkora » 13 led 2008, 20:12

Tak tahle sorta by snad byla schopna pře?ít i u nás venku na západě
Snad ji Tomá? u nás namno?í..
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Příspěvekod Stanley_51 » 20 led 2008, 12:10

Já myslím, ?e fíkovníků bude co nevidět dost. Tomá? se do toho pustil s profesionální zarputilostí a Radek mu zdatně sekunduje. Vytváří se tak ojedinělý genofond fíkovníků způsobilých pro pěstování v na?ich podmínkách.

http://www.fikovniky.com/forum/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 23 led 2008, 18:44

Trochu jsem skultivoval fasádu mému fíkovníku, doufám, ?e se mi za to odmnění bohatou násadou plodů. Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

fíkovník

Příspěvekod vaclav sejkora » 23 led 2008, 21:26

Musím konstatovat,?e jsem provedl stejný sestřich jako ty. Navíc ten řízek od tebe vůbec neopadal a u? roste, Taky mám pár řízků, které se mi snad podaří zakořenit a taky věřím, ?e nám Ostráváci pomů?ou roz?ířit sortiment i tady na západě. Zítra po?lu foto.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Příspěvekod laradek » 24 led 2008, 16:52

Zdavím. Tomá? právě maká na svých stránkách www.fikovniky.com tak?e do konce února by měly být plně v provozu! Věnuje se tomuto tématu fakt naplno, tak?e se z něho, jak u? jsem říkal, stává fíkovníkový guru v ČR :) . Já se mu jen sna?ím trochu pomáhat a jsem rád, ?e i v jiných částech republiky jsou stejní nad?enci a určitě budeme spolupracovat, aby se nám podařilo najít tu nejlep?í odrůdu pro pěstování u nás.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Příspěvekod Tchorik » 24 led 2008, 17:05

Jejda, to jsem asi zas neco prosvihla :oops: . Ale vubec nevim, jak moc ho mam obrat. Nemam zapestovany takovy kmen jako Stanley, mam spis krovi, tak poradte, co s tim?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Příspěvekod vaclav sejkora » 24 led 2008, 17:07

Děkujeme Radku za informaci i případnou spolupráci v na?em sna?ení.Taky posílám slíbené foto sestřihu mého fíkovníku, který se pokusím doroubovat jinou odrůdou. A dále jedna fotka řízku fíkovníku od Stanlyho, je u? pěkně v růstu. Ve skleníku mám teď okolo 10 - 12°C.

Obrázek Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Příspěvekod Stanley_51 » 24 led 2008, 18:13

Tchoříku, vyber si na tom svém " křoví " tu nejsilněj?í větev, zakra? ji na přijatelnou délku a ostatní větve bez milosti vystříhej. Mů?e? je hned pou?ít na mno?ení. Kosterní větev pak udr?uj bez větvení do vý?ky, kde chce? zapěstovat korunku. Teprve v této vý?ce nech růst větvičky. Musí? ale v?e co vyra?í pod tím vy?típávat, jinak se ti křoví obnoví.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Tchorik » 24 led 2008, 19:11

No jo, kdyz na to asi nebudu mit to srdce. Co kdybych tomu udelala dva kminky s ruzne vysokymi korunkami? Kdyz to nepujde, tak ho asi necham, abych mela pristi rok aspon nejakou urodu. Nevim, jak velke prirustky mate vy, ale u me to bylo tak maximalne 15cm :?:
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Příspěvekod Stanley_51 » 24 led 2008, 21:16

Teda jestli ten tvůj fíkovník přiroste za léto jen 15 cm, vem motyku, vykopni ho a hodně se rozmáchni. Takovej tam nemá co dělat. Vydr? do jara, bude nabídka lep?ích. A při prořezávce se musí? zatvrdit, ?ádné - to je ?koda. Udělej to jak ti říkám, nebo se ovoce nedočká?.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Tchorik » 24 led 2008, 23:54

No kdyz on je chudacek v kvetinaci... A mozna to bylo o neco vic, ale ne o moc. Ale pozor, plody byly a dobre! :wink: Mam v planu, ze az ho namnozim (jeden malinkej uz mam v predsini od lonska), tak ze ho frknu do skleniku, jako ho mas ty, ale mam trochu strach pro zmenu z prilisneho rustu a z mizernych svilusek :roll: . Pro oziveni prikladam letni foto meho fikovniku a zitra nebo pozitri dam aktualni ze zimoviste a po rezu :lol:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 led 2008, 00:01

Tchoříku, ten má úplně ideální růst. Nech jen ten dlouhý terminál a v?echno ostatní odstřihni ( a dej zakořenit ). Z toho terminálu zapěstuj korunku a má? krásnou rostlinu. Vypadá to na Brown Turkey, ten má velkou vitalitu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Tchorik » 25 led 2008, 00:41

A myslis, ze bych nemohla nechat alespon dva ty terminaly - jako i revy - dvoukminkove vedeni apod.? :wink: Me je fakt lito toho odstrihnout tolik. Odrudu nevim, je koupeny v Plzni u Pisare, sice s cedulkou, ale bez oznaceni odrudy.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků