Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Fíkovník

Příspěvekod slunečnice » 15 čer 2007, 22:21

Prosím o rady s jeho pěstováním. Dnes jsem si dovezla od citrusáře tři rostlinky, jedna měla dokonce dva fíky. Zajímalo by mě hlavně přezimování. díky
slunečnice
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 15 čer 2007, 22:14

Příspěvekod Stanley_51 » 16 čer 2007, 09:31

V prvé řadě zále?í na tom, k jaké odrůdě ty rostliny patří. Pokud jde o adriatické, nejsou s pěstováním ?ádné velké potí?e. V případě vysazení do volné půdy vy?aduje ji?ní polohu s celodenním sluncem, ideální někde ke zdi domu. Na zimu stačí nakopčit ke kořenům mulčovací kůru. Pokud namrznou větve, rychle od kořenů obrá?í. Lep?í je zasadit fíkovník do skleníku kde je v zimě chráněn před mrazivými větry a na jaře dříve ra?í, čím? je dosa?eno dozrání plodů. Třetí mo?nost je kontejnerové pěstování, fíkovník na podzim shazuje listy a proto mu nevadí přezimování i v tmavém (studeném) sklepě.
Na jaře po odeznění mrazů začít otu?ovat a zase mů?e být celé léto venku. Já osobně pěstuji fíkovníky asi dvacet let ve studeném skleníku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod slunečnice » 16 čer 2007, 12:47

Díky, mám ficus carica. Vzala jsem si dva dvouleté a jeden velký, který měl dva fíky. Ty men?í tedy zkusím do skleníku. Koupila jsem je u citrusáře za pár kaček.
slunečnice
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 15 čer 2007, 22:14

Příspěvekod Stanley_51 » 23 čer 2007, 12:11

Fíkovník je poměrně nenáročný, dobře se mno?í polodřevitými řízky a pokud má jen trochu příznivé podmínky, spolehlivě plodí. Mám s ním dobré zku?enosti, sklízím plody prakticky ka?dý rok.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 23 čer 2007, 14:39

NO FÍK JE SICE NENÁROČNÝ,ALE JÁ MÁM PROBLÉM S PLODNOSTÍ,TEN MŮJ CCA 15LETÝ DĚDA ROSTE VE SKLENÍKU A TAM MĚL PÁR PLODŮ,TAK JSEM HO MPUSTIL NA ?PACÍR VEN-U? ASI 3 ROKEM,JARNÍ NÁSADU TAKŘKA NEMÁ A DRUHÁ NÁSADA-POUZE VENKU NEDOZRAJE,NO ASI MÁM ?PATNÝ KULTIVAR,KDY? BYL MEN?Í TAK VE SKLENÍKU MĚL NĚJAKÉ PLODY,ALE ROZHODNĚ SE TO NEDALO NAZVAT ŮRODOU,MO?NÁ TAK OCHUTNÁVKOU.JE TO U? MACEK,ALE NIC Z TOHO :evil:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod triodyn » 23 čer 2007, 14:45

STANLEY TY SKLÍZÍ? FÍKY PRAKTICKY A JÁ TEORETICKY :(
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 23 čer 2007, 19:57

Triodyne, ji? staří Římane měli zásadu - řezat a řezat a řezat. Moje matka tuto zásadu ctila taky, proto jsem, jaký jsem. Ale zkus to na fíkovníku a uvidí?, ?e to bude fungovat taky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 23 čer 2007, 22:54

STANLEY,TVÁ MÁMA BYLA MOUDRÁ ?ENA :) ALE NEJSEM SI JISTÝ,JESTLI TO MĚLO NĚJAKÝ ÚČINEK :shock: :D JÁ FÍK SAMOZŘEJMĚ ŘE?U TAKY A DOST BRUTÁLNĚ-JINAK BYCH SE DO SKLENÍKU VŮBEC NEDOSTAL,ALE POMOHLO TO VYPU?TĚNÍ VEN,TAM HO NIC NEOMEZUJE A JAKMILE VĚTVE DOZRAJÍ NASADÍ PLODY-TY TO ALE NESTIHNOU. NA ZIMU TY VÝHONY JDOU DO KOTLE PROTO?E BY STEJNĚ ZMRZLY A PAK MUSÍM ZAVŘÍT VENTILAČKU :( JAK MOC TO ŘE?E??TY MÁ? 20LETÝ?NĚKDY SEM DEJ FOTKU STROMKU.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 24 čer 2007, 10:50

:lol: :lol: Triodyne, ty jsi vtipálek. Ale k tomu fíkovníku. Dvacetiletý nemám, přesazoval jsem ho asi před pěti lety na jiné místo ve skleníku ( byl za dveřmi a u? mě nechtěl pou?tět dovnitř) a pří?tí zima ho zmordovala tak, ?e z něj nebylo skoro nic. Ale já si v?dy tvořím zálohy. Tak?e můj nový stromek je asi ?estiletý. Mám určitě men?í skleník ne? ty( aspoň podle fota tak usuzuji), tak?e ho dr?ím opravdu zkrátka. A ven ho u? vůbec nepou?tím. Jedině, ?e by sám zvedl střechu. Ale plodí pravidelně ka?dý rok. Samozřejmě v kontextu ke své velikosti, tzn. ?e moje úroda nejde do metráků. Ale na chu? stačí i těch 30 - 40 plodů. Na tom původním ( fotku jsem bohu?el ztratil), jsem v jednom roce (myslím 2000 nebo 2001) měl asi 160 plodů. To byl vrchol. Tento mladý ale k tomu taky dospěje. A? to přijde, dám vědět.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b


Příspěvekod Tchorik » 25 čer 2007, 09:26

Stanley_51, prosimte, jak mnozis fikovnik? Letos se o to pokousim, ale zatim nic moc uspechy :roll: .
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2007, 09:38

Tchoriku, fíkovník se mno?í jako v?echno ostatní. Uřízni polodřevitý řízek, namoč do stimulátoru a zapíchni do substrátu. Délka řízku cca na dva pupeny, pokud má listy, přestřihni je tak aby zbyla asi 1/3 (kvůli odparu).
No a pak u? jen čekej, trvá to asi měsíc, ne? zakoření. Nenechávej to na slunci, spí? někde ve stínu a chladnu a hlídej substrát, aby nepřeschl. To? v?e.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 25 čer 2007, 16:26

TCHORIKU:JAK TO DĚLÁ STANLEY JE GUT,JÁ TO ŘÍZKUJU NA PODZIM,KDY? OŘEZÁVÁM FÍKOVNÍK,ABY NEBRÁNIL PŘÍSTUPU DO SKLENÍKU-TO U? JSOU VĚTVE SUPERVYZRÁLÉ,ZAPÍCHNU JE KE STĚNĚ SKLENÍKU,KDE JE VE VEGETACI STÍN A NA JAŘE TO OBRAZÍ,MUSÍ TO BÝT POŘÁD VE VLHKU.NECHYTNE SE MI V?DYCKY V?ECHNO,ALE CO JE DNESKA 100PROCENTNÍ.JINAK JÁ MÁM SE STIMULÁTOREM JENOM TY NEJHOR?Í ZKU?ENOSTI,VYSTŘÍDAL JSEM JICH NĚKOLIK,A NECHCI TO ANI VIDĚT,V?DYCKY TO SHNILO,NEBO USCHLO.ALE KA?DÝ MÁ JIN?Í PODMÍNKY CO JINÉMU NEJDE DRUHÝ SI TO CHVÁLÍ.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2007, 18:17

Takhle jako triodyn se to dá dělat také, ale já ře?u fíkovník a? na jaře, kdy? u? vím, co omrzlo a co je zdravé. Ale to je na ka?dém, co mu vyhovuje. Přes léto odstraňuji výhony, které zahu??ují korunu a to je také zdroj řízkovanců - obrázek 1, obr.2 je roční rostlina.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Tchorik » 26 čer 2007, 10:23

Diky za rady a navody, budu to zkouset. Zatim jsem to zkusila dvakrat, jednou 4 rizky - jeden vypada, ze snad poroste. A ted jsem dala dalsi dva, tak uvidim co z toho bude.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Další

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků