Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 led 2023, 12:13

Jsem zvědav na letošní úrodu protože mi to neskutečné množství sněhu před Vánoci docela polámalo větvičky :x bohužel tomu nešlo předejít... Byli jsme pryč a nasněžilo během 3 dnu tolik co tu nebylo za celou zimu za 17 psali
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 13 led 2023, 01:28

Ahojte. U nás poslednú dobu dosť pršalo. Mám riadok čučoriedok vysadených v miernom kopci a na spodu radu ako voda stekala dolu kopcom je to celkom dosť premočené. Voda nestíhala vsiaknúť keďže je u mňa dosť ilovita poda. Myslíte že to môže poškodiť korene, vyhniju alebo nemali by?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 led 2023, 13:47

Nesmíš je tak rozmazlovat :D pak jsou silnější a nerozhází je nějaká odchylka od dokonalosti
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 led 2023, 08:27

jurajJ55 píše:Ahojte. U nás poslednú dobu dosť pršalo. Mám riadok čučoriedok vysadených v miernom kopci a na spodu radu ako voda stekala dolu kopcom je to celkom dosť premočené. Voda nestíhala vsiaknúť keďže je u mňa dosť ilovita poda. Myslíte že to môže poškodiť korene, vyhniju alebo nemali by?


A jak to máš v té jílovité půdě vysazené? Vykopal jsi díry a naplnil je rašelinou nebo něco jiného?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 15 led 2023, 15:58

Vykopany rigol/kanál 10m dĺžka , 0,7m šírka a 0,4m hĺbka - naplnené raselinou.
Oddelené tkanou textíliou. Je to v kopci takže nadbytočná voda steká dole kde sa drží pri väčších dažďoch hlavne v zime keď nestihne pôda vyschnúť. Cez leto tento problém není.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 led 2023, 17:43

Ok. Krátkodobé přemokření by měly zvládnout v pohodě. Když zde jednou výjimečně vydatněji zaprší, tak moje kalfasy zapuštěné v jílu taky stojí pár dní ve vodě a nic se nestane.
Pokud tam nemáš vyloženě jezero, ve kterém by ty rostliny byly utopené několik týdnů, tak bych se nebál.
Případně můžeš v tom nejníže položeném místě záhonu zkusit zbudovat nějakou jednoduchou drenáž a odvézt tu přebytečnou vodu jinam. Třeba vzít klasickou chráníčku kabelů, navrtat do ní otvory, omotat netkankou a zahrabat do rašeliny. Samozřejmě jen za předpokladu, že máš na zahradě poblíž ještě nějaké nižší místo, kam by to šlo natáhnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 15 led 2023, 17:50

Áno. Chcem na Tom konci kam voda stečie urobiť drenaz , ale momentálne má dosť často pršať tak niekoľko dní musia vydržať aj vo vode.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 22 led 2023, 22:48

Bohuzel uz jsem zjistil co mi minule polamalo boruvky :( dneska se situace nejspis opakovala… pricinou jsou solary na strese ktere tu obrovskou masu snehu neudrzi (kor kdyz se otepli/zasviti) a ta jede jak po skluzavce dolu :-o ze to vzdy schytaji ty nejhezci rostliny je jak naschval
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 04 úno 2023, 23:34

Bullets píše:Jsem zvědav na letošní úrodu protože mi to neskutečné množství sněhu před Vánoci docela polámalo větvičky :x bohužel tomu nešlo předejít... Byli jsme pryč a nasněžilo během 3 dnu tolik co tu nebylo za celou zimu.

U nás taky tenkrát tak hodně nasněžilo. Avšak klasické kanadky byly bez listů a nevadilo jim to. Problém však mají ty jižní odrůdy, kterým listy zůstávají. Musel bych je zajistit nějakou ochrannou konstrukcí. Vysokou stojatou Liberty, zasazenou v zemi, sníh povalil na zem. Ještě nevím, zda se kmen zlomil. Sunshine Blue v nádobách (1 matečná rostlina + 2 odkopky) jsem před sněhem taky nestihnul odnést do bezpečí. U jednoho pěkně rozrostlého odkopku se mi taky polámalo pár větviček. Je to moje oblíbená borůvka, proto u větvičky, která po zlomení držela jen na zbytečku kůry, tak místo jejího odstřihnutí, jsem ji zalepil lepidlem Herkules. Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá. Na jaře to můžu odstřihnout, pokud to nezvládne.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 úno 2023, 08:29

Radek píše:..jsem ji zalepil lepidlem Herkules.

S20
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 05 úno 2023, 15:59

Radek píše:U nás taky tenkrát tak hodně nasněžilo. Avšak klasické kanadky byly bez listů a nevadilo jim to. Problém však mají ty jižní odrůdy, kterým listy zůstávají. Musel bych je zajistit nějakou ochrannou konstrukcí. Vysokou stojatou Liberty, zasazenou v zemi, sníh povalil na zem. Ještě nevím, zda se kmen zlomil. Sunshine Blue v nádobách (1 matečná rostlina + 2 odkopky) jsem před sněhem taky nestihnul odnést do bezpečí. U jednoho pěkně rozrostlého odkopku se mi taky polámalo pár větviček. Je to moje oblíbená borůvka, proto u větvičky, která po zlomení držela jen na zbytečku kůry, tak místo jejího odstřihnutí, jsem ji zalepil lepidlem Herkules. Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá. Na jaře to můžu odstřihnout, pokud to nezvládne.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

U nás sníh samotný rostliny zvlaádnou ale tu masu padající ze střechy už bohužel ne a to jsou všechny bez listů... :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 06 úno 2023, 11:40

Radek: Radku, sešup sněhu ze střechy většinou na to nejlepší řešila tady už asi většina z nás. Někdy se to stane, i když jsou na střešních taškách protisněhové zábrany, aby led a sníh nezničily okapy. Manželka si také tak nasadila v blízkosti domu rododendrony, no a první rok dostaly také svoje. Proto na zimu děláme ochranu z jednoduché lehké přenosné konstrukce a králičího pletiva přichyceného k zemi starými kolíky od stanu - no a stačí to. Smekám s Tvým nápadem použít lepidlo Herkules. Napřed jsem se tomu zasmál, ale pak jsem si řekl, že před Tebou klobouk dolů za to, co jsi schopen vymyslet a udělat pro jednu malou větvičku. To už je ta opravdová láska a nadšení k zahradě. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2023, 13:13

Já na takovéto nalomeniny a zlomeniny používám pásku z potravinářské fólie, kterou používám i na roubování ala Miloš. Pokud je tam nějaký neporušený kousek, kde to drží, v drtivé většině případů se to chytne. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2023, 22:24

Hofis píše:Já na takovéto nalomeniny a zlomeniny používám pásku z potravinářské fólie,

Řeším to naprosto stejně. Pokud aspoň kouskem proudí míza, z 99% to chytne a sroste.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 09 úno 2023, 18:05

Josef: Josefe, sníh ze střechy spadl na hezké borůvky Bulletsovi. Vinu přikládá solárním panelům na střeše. U mne to bylo prostě tím, že najednou napadlo 30cm těžkého sněhu. Klasickým kanadkám, které jsou bez listů, sníh neublížil, ale těm jižnějším typům, co mají listy ještě teď, tak těm to ublížilo. Polámalo větve. Jsou to např. Liberty, Powder Blue, Sunshine Blue, Pink Lemonade, .. U mé oblíbené Sunshine Blue přispělo k zlomení větvičky, že byla v maltovníku, který nebyl zakopán do země. Okraj maltovníku pak působil po zatížení sněhem jako lomná hrana. Dříve jsem měl na zahradě taky takové pomůcky k ošetřovaní stromů, jako PVC pásku, štěpařský vosk a roubovací nůž. Ale už je to pryč. Když jsem viděl, jak si příroda dokáže poradit např. náletový proutek prorostlý okem pletiva plotu, po zesílení neroztrhne drátěné oko, ale nějak jej obroste a pletivo je nakonec uvnitř kmínku. Řekl jsem si, že když dokáže toto, tak s Herkulem si taky poradí. Borůvku mám teď v domku a "tváří" se zatím spokojeně. No uvidím na jaře.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků