Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 09 lis 2021, 13:19

radek.god píše:Nicmeme nemam vlastni pozemek, kde bych mohl ta semena jen tak ted nahazet a plochu bezpecne oznacit a vyhradit jen pro jeden druh.Taky tam nemam idealni zeminu.Na zasazeni kazdeho semena do extra PETky nemam dost PET lahvi a hlavne misto ani na zemi, natoz pak nad topenim.
Spis to tedy vidim na jarni vykliceni a predpestovani v miniparniku a pak dle sekce "PAW PAW - Klíčení a první listy" postupny presun na delsi dobu do tech 2L od coly/piva.Dobre se s tim manipuluje, na sirku to nezabere tolik mista a hlavne je to dostatecne vysoky na ten hlavni koren.Nez to proroste cele korenama a dosahnu treba 1m vysky, tak je to podle me plan na celou petiletku :-) A myslim, ze pokud ve finale skoncim s 3-5 stromama, tak to bude uspech a uz je nekam napasuju.Aspon minimalizuju sanci, ze tam prijede borec se sekackou a ufikne nakej malej kerik v domneni, ze seka plevel :D


Doporučuji si nejdřív přečíst zdejší diskuze, a pak konat, pro ušetření práce. Nechat semena klíčit v minipařníku je hloupost, protože jak by ses v diskuzi dočetl, semena klíčí tak, že během prvních 2 měsíců pustí 20-30 cm dlouhý kořen, a až pak vyleze nad povrch a vytvoří listy. Je NUTNÉ to nechat klíčit v hluboké nádobě (tedy pokud "klíčením" nemyslíš něco ve stylu předkličování fazolí - puknutí semene). I v těch 2l PETkách už je na konci první sezóny kůlový kořen na dně ohnutý a motá se dokola, takže pokud to chceš pěstovat více let, určitě je vhodnější hlubší nádoba. Poznamenám jen, že díky struktuře kořenů přesazování moc vhodné není. Spíš jen opatrné vyklopení celého obsahu bez poškození kořenového balu na finální stanoviště. A pokud nemáš vlastní místo na pěstování venku, pak bych do toho ani nešel, protože na sídlišti ti to lidi oberou dřív, než to vůbec stihne dozrát. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2021, 13:25

Petr z H. píše:protože na sídlišti ti to lidi oberou dřív, než to vůbec stihne dozrát. :wink:

To by ale vůbec nebylo na škodu, bylo by jim z těch nezralých plodů pěkně blbě. rozneslo by se to a už by na to nikdo ani nešáhl... :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 09 lis 2021, 13:33

Hofis píše:To by ale vůbec nebylo na škodu, bylo by jim z těch nezralých plodů pěkně blbě. rozneslo by se to a už by na to nikdo ani nešáhl... :lol:


To je fakt. :) Ale spíš bych čekal, že to vyzkouší nějací malí caparti, nacpou se tím a mohl by z toho být docela průšvih.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 lis 2021, 13:56

Petr z H. píše:Doporučuji si nejdřív přečíst zdejší diskuze, a pak konat, pro ušetření práce. Nechat semena klíčit v minipařníku je hloupost, protože jak by ses v diskuzi dočetl, semena klíčí tak, že během prvních 2 měsíců pustí 20-30 cm dlouhý kořen, a až pak vyleze nad povrch a vytvoří listy. Je NUTNÉ to nechat klíčit v hluboké nádobě (tedy pokud "klíčením" nemyslíš něco ve stylu předkličování fazolí - puknutí semene). I v těch 2l PETkách už je na konci první sezóny kůlový kořen na dně ohnutý a motá se dokola, takže pokud to chceš pěstovat více let, určitě je vhodnější hlubší nádoba. Poznamenám jen, že díky struktuře kořenů přesazování moc vhodné není. Spíš jen opatrné vyklopení celého obsahu bez poškození kořenového balu na finální stanoviště. A pokud nemáš vlastní místo na pěstování venku, pak bych do toho ani nešel, protože na sídlišti ti to lidi oberou dřív, než to vůbec stihne dozrát. :wink:

No neboj Petre, procitam dukladne i to Tvoje kliceni v "betonu" E10 a nasledne nejen Rudovy rady :D
No "predpestovanim" myslim vykliceni semene do cca 10 cm rostlinky v malem ctvercovem kvetinaci.Snazil
jsem se sehnat na trhu miniparniky s vyssim vrchnim vikem, ale neuspesne - do CR se proste nedovazi :-(
Jediny vyssi byl tvarove spis takovy zaobleny minisklenik s folii asi za 6 litru se spodnim vyhrivanim, coz uz je moc.
Driv jsem vzal stavebnici merkur, metrovy truhlik, foliii a vyrobil jakysi hybrid.Tam to nad topenim klicilo jako o zavod.Hlavne litchi.Ale klasika.Drive ci pozdeji jsem byl u "stropu", musel to vyndat a bylo po rustu :-(
K tomu korenu, jsem cetl o te citlivosti i delce a nesnaseni presazovani S21 Ale tech 20-30cm je jen kvuli omezeni te PET lahve , ne ? Predpokladam, ze to bude klicit asi jako mangovnik, ne ? Tam jsem jednou udelal take extrem - 2 patrova PETka ze 2 lahvi od coca col :-) Ale uz nevim, zda to vyklicilo nebo ne.A co varianta to z te pet lahve vubec nevytahovat ? Proste spodek vcas odriznout trafopajkou a budto pridat druhe spodni patro a nebo to vrazit do zeme i s tou lahvi :-) Hlavni koren si poroste vesele dolu, teoreticky muzu vzit trafopajku a udelat naky diry do stran pro dalsi korinky.Pripadne se samozrejme da vzit trafopajka a objet to nejen dole, ale i po jedne strane zeshora dolu.Pak by nemel byt problem rostlinu rostlinu dostat do zeme i bez poskozeni korenu :-)
Je mozne, ze ten miniparnik na to ani nebudu moct vyuzit.Mam ho ted plny semenacku ci malych kvetinacu se semeny, dokonce uz z nich mam 2 patra :-) A urcite tam pak budu nechavat klicit rajcata apod.
S tim sidlistem toho krome vyveseni ceduli s lebkami nebo o "jedovatosti rostlin" moc neudelam, treba jednou bude nekde naka chajda s pozemkem, vykopu to ze zeme a presunu :-)
Ale to ve fazi semen v lednici nema smysl resit :lol:
Btw, dal jsem to do smesi perlitu a raseliny a dal tam na 4 pytlicky tak 2 polevkove lzice roztoku hypermanganu.Samozrejme jsem semena predtim ocistil suchym toaletakem.Prvotni cisteni jiz provadel Standa, protoze prisly v super stavu S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 lis 2021, 14:04

Hofis píše:To by ale vůbec nebylo na škodu, bylo by jim z těch nezralých plodů pěkně blbě. rozneslo by se to a už by na to nikdo ani nešáhl... :lol:

Petr z H. píše:To je fakt. :) Ale spíš bych čekal, že to vyzkouší nějací malí caparti, nacpou se tím a mohl by z toho být docela průšvih.


No prave, behaji tu i male deti.Nastesti ne tam , kam planuji ty asiminy dat.Tam si utrhla nejaka nase rajcata jen holka-teenager nebo pred tim na zemi nejakou tu jahodu.Ostatni deti ty moje rostliny nezajimaji.
V jejim veku uz se da naka inteligence ocekavat a kdyz tam dam nejakou ceduli upozornujici na otravu, prujmy nebo treba vypadani vlasu ... Ted me napada, proste tam dam svoji fotku a napisu pod to, ze "pokud nechces vypadat jako ja, tak to nejez !!! " E7
To by melo odradit i ty nejvetsi mlsouny a zvedavce :lol:
Naposledy upravil radek.god dne 09 lis 2021, 14:28, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 09 lis 2021, 14:13

radek.god píše:V jejim veku uz se da naka inteligence ocekavat a kdyz tam dam nejakou ceduli upozornujici na otravu, prujmy nebo treba vypadani vlasu ...


No jasně - „Neolizujte železné zábradlí. Opakuji, neolizujte železné zábradlí. Hrozí nebezpečí úrazu. Konec hlášení!" 8)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 09 lis 2021, 16:46

radek.god píše:No prave, behaji tu i male deti.


To je podle mně úplná blbost sadit to na veřejný pozemek ještě tam kde běhají malé děti. Až se něco stane a rodiče tě zažalují tak se nedoplatíš. S13
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 lis 2021, 17:06

Pokuston píše:To je podle mně úplná blbost sadit to na veřejný pozemek ještě tam kde běhají malé děti. Až se něco stane a rodiče tě zažalují tak se nedoplatíš. S13

Jiste, mas samozrejme pravdu.Kdyz to ale vezmu do dusledku, jednak maji byt deti pod dohledem a to by nikdo nemohl mit nikde nic.Treba pod barakem, kam se velikosti dostanou jenom ty male deti, jsem ted nasel mochyni.Nebo si vem zelena rajcata.Nebo takova opuncie na zahone pred vchodem do panelaku."To je past vedle pasti p..o" :lol: Jako ja si nedelam iluze, ze mi to vyklici nebo nekdy zaplodi.Ale treba jo :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 22 lis 2021, 10:18

Letos jsem udělal ještě poslední pokus nějak plody asiminy zužitkovat. Když to nikdo nechce jíst čerstvé, zralé , tak jsem usušil krásně vyzrálé plody v sušičce. Docela se to dobře usušilo.
Jenže problém zůstal i v tomto případě. Nikdo to nechce jíst E7 . Tak to letělo i v tomto stavu do bioodpadu. Jako s ovocem s asiminou už nadobro končím. 8)
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 22 lis 2021, 18:22

Přesně takto dopadá väčšina optimistov. ..nechám si jeden strom s viacerými odrodami. ..poznám veľa takýchto ľudí...A kaki detto...oni chcú sladké a chrumkavé ako jabĺčko.....si dopestuj! !! :lol:
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 22 lis 2021, 21:23

Pedro píše:tak jsem usušil krásně vyzrálé plody v sušičce. Docela se to dobře usušilo


Jak to chutnalo - zachovalo si to nějaké aroma a bylo to dost sladké?
Uvažuju že to příští rok také zkusím usušit , rozemelu na prášek a budu používat jako biosladidlo do kávy 8)
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 25 lis 2021, 15:49

Právě že to je až moc aromatické, jako sladidlo bych to určitě nepoužil E7.
Milasi nevím, jak jsi to myslel 8) . Já mám jen dva stromy a zatím je nechám na ozdobu. Naštěstí jsem se nenechal zblbnout a nevysadil toho víc :lol:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 27 lis 2021, 15:10

Mam stesti ze ac jsem vybiravej tak mi to pawpaw kupodivu chutna...

Maximalne mam strach z toho at se neotravime no.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod vrana » 29 lis 2021, 20:17

Psalo se tu někde o jedovatosti semen? K mým stromům mají přístup děti,mám to porazit?
Zrání: dva stromy jsou bez cedulky,jeden zraje 2.října-plody spadávají,chut nevalná, druhý zraje mnohem později,chut výborná.Asi funguje vzájemné opylení.
Raději bych měl samosprašný.j.k.Frýdek-místek.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 29 lis 2021, 20:57

vrana píše:Psalo se tu někde o jedovatosti semen? K mým stromům mají přístup děti,mám to porazit?


Vaše děti běžně chroupají jak kámen tvrdá a nechutná semena či pecky? Některým nápadům, jak za každou cenu chránit lidi proti sobě samým, které poslední desetiletí napadají lidi či úřady, přestávám rozumět ... S13
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků