Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 kvě 2021, 14:16

To už jsi na to takto vlítnul? S8 Já tedy vždy čekám, až to začne rašit. Pak je to líp vidět a kolikrát i ten fíkovník překvapí, že některé dřevo, které vypadá, že je KO, tak i obrosrte.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 07 kvě 2021, 12:08

Lidlovník
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 07 kvě 2021, 12:43

Mé Lídlovníky nechcou plodit, no musím jim pohrozit že skončí v biu, možná se rozjedou S12
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 07 kvě 2021, 21:44

Příspěvekod nene » 06 kvě 2021, 12:35
Potom není nic rozumnějšího než si tento fíkovník nařízkovat.

Doporučuji poslechnout moonvila a když tak občas nějakou překážející větev fíkovníku , který neporoste přesně podle šablony, uříznout - pokud to za vás neudělá příroda.

Nařízkovat ne, není to ranná odrůda, málo kdy dozrají plody(naopak, už jsm se bavili o přeroubování). Navíc nechci čekat několik let na plody, chci koupit něco většího.

Tak jo, budu stříhat :-)
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 08 kvě 2021, 21:31

Takže dnešní kontrola fíkovníků , fíkovníky které bez jakéhokoli střihu (nenamrzly) pořádně raší z vrcholových pupenů :
Nejlépe raší RdB (největší lístky) a Rača. Zhruba stejně Veselí. A krásně jede HCčko. To je sice ostříhané (kvůli velikosti), ale jak posledně ještě spalo, tak teď už má listy na všech koncových ponechaných větvích. Menší lístky mají Lídlák a Becane, dobře raší i Bratislava. Ostatní normálka - je vidět, že žijí, ale že je ta zima moc nebaví. Jen zvětšené zelené pupeny.
Bohužel se už setmělo,nestihli jsme zhodnotit, jak jsou na tom které s brebou. Zítra to prověříme. Co jsme stihli vidět, tak hodně breby má Lídlák a Longue de portogallo, pěknou brebu má i Přibický, něco je i na Veselí....

Longue de portogallo
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2021, 21:43

Dnes jsem přesadila ven do země RdB a Perrettu. Když vidím průběh letošního jara, tak je to vrchol nerozumu a vítězství entuziasmu nad logikou a zkušeností :wink:
Takže zítra ještě vysadím Osborne Prolific. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petr » 09 kvě 2021, 21:31

Letos první skleníkové,přezimující kadota. :D
ObrázekObrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 kvě 2021, 07:06

Hezký
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 10 kvě 2021, 14:19

Včera v zahradách Pražského hradu 4 fíkovníky se slušnými listy průměr cca 10 cm.

U mě na zahradě (Berounsko, 220 m n. m.) 3 Přibické raší, plodů přiměřeně do cca 0,5 cm. Omrzlé nejsou. Přes zimu byly pouze svázané + omotané netkanou geotextilií, žádné ztráty, nejnižší teplota, co jsem letos viděla na teploměru, byla cca -17. V noci mohlo být i míň.

Ale že mi fíky na podzim z letní násady nikdy nedozrají, hledám, za co bych jeden z nich vyměnila. Nebo doroubovat? Nikdy jsem to nedělala... Zaujal mě Trnavský velkoplodý, ovšem nechám si poradit.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 11 kvě 2021, 13:07

Dobrý den,
hledám fíkovník k pořízení, ale už jsem z toho úplně zoufalá. Strašně už v tom plavu. Přečetla jsem si stránky od Moonvila a to už s mi teprve točí hlava. Navíc se zdá, že se u nás nedá téměř koupit pořádná rostlina. Snad jen v Spomyšli https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/vyh ... g=f%C3%ADk
Prosím, zechraňte mě, než se z toho zblázním.
Chtěla bych radši velkou proto, že nechci čekat na plody třeba 5 let. Chci ji ven. Jak už jsem probírala - radši užší a vysokou (mimo jiné má zakrýt výhled z okna od sousedů k nám, ale to můžu případně řešit i jiným stromem). Asi bych sem dokázala dát i dva (nebo je zasadit k sobě). A moc se mi líbí když je plod uvnitř červený. To není podmínka, spíš libůstka - úplně slintám nad fotkou Giacomo Verdino na stránkách Moonvila. Ale reálně budu slintat klidně i do zeleného když to bude nej volba.

Kde a jaký koupit?
Určitě nemám na mysli cenu několika tisíc, ale tak jeden/dva tisíce bych dala.

Díky za záchranu
Bláža
Naposledy upravil Bláža dne 11 kvě 2021, 13:41, celkově upraveno 1
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 11 kvě 2021, 13:36

Jsou tu na rozdíl ode mne mnohem zkušenější, ale nedá mi to:
Je podle mne zbytečné platit za velký fíkovník, protože rostou extrémně rychle. Není výjimka při dobré péči, že na jaře zakořeněný řízek naroste na 1 m (někomu možná i 2), druhý rok klidně 2 m. U dobré odrůdy mohou narůst první fíky na ochutnání i na letošním řízku. 3letá rostlina už může mít slušnou úrodu.
Je mnohem jistější sehnat řízek či rostlinu od někoho tady na kiwiforu nebo od prověřených zdrojů než kupovat ve Spomyšli apod., kde není jistota, že cedulka odpovídá.
Určitě bych doporučil nějaké rané, ale taky odolnější, inspirace např. na Michalových stránkách: http://www.plnazahrada.cz/clanky/nejran ... ovniku.php
Snad neradím blbě, když uvedu tipy na ranější a odolnější jako Veselský, Trnavský velkoplodý, Becane.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 11 kvě 2021, 13:42

Bláža mrkněte na fíkovníky carica velké rostliny na stránkách http://www.palmycykasy/Lesner nebo i jiné rostliny. S8
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 11 kvě 2021, 13:52

Příspěvekod mifin » 11 kvě 2021, 13:36
..............

No, to už je ale rozdíl tři roky. Ale já uplně chápu jak to myslíte. A vlastně s Vámi souhlasím. Nedělá mi ale problém si připlatit za velký a mít úrodu už dřív. Co se týká kvality, ta pro mě důležitá je, rozhodně víc než velikost. Však já bych nejraději koupila od někoho zde. Zdá se ale, že nikdo nic neprodává :( Já už se ptala.

Jj, stránko Moonvila jsem myslela, já to popletla (už opraveno).

No, a k těm tipům na odrůdy. Jediný problém je, že vámi doporučované odrůdy jsou mému vyhledávačí neznámé - nenajdu skoro nikoho kdo je prodává :(
Bláža
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 11 kvě 2021, 13:59

Mirko, ano! To je nádherně velký !HU! STROMEK S8
No, to mě překvapilo, ale proč ne, šlo by to tak vlastně asi udržovat. Ale hlavní je že je velký. To je nááádhera.
Alke co kvalita. Znáte tu odrůdu někdo? Já o tom nic nenašla S21

edit. : Tak jsem tam zavolala. No, pán byl takový. Hmmm, to je jedno. Prý se rozdělují na červený a zelený. Pán ho prý má na zahradě a má z něj mraky fíků, když je dobrej rok tyk prý i z té jarní násady. Jestli ho prý nedám k jižní zdi, nebudu z něj mít nic. Navíc na jedné z fotek je vidět fík, je maličký (neba ta ruka monstrozní. Do toho nejdu S13
Naposledy upravil Bláža dne 11 kvě 2021, 14:17, celkově upraveno 1
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 11 kvě 2021, 14:04

Bláža píše:No, a k těm tipům na odrůdy. Jediný problém je, že vámi doporučované odrůdy jsou mému vyhledávačí neznámé - nenajdu skoro nikoho kdo je prodává :(
Bláža


Ano, toto je problém, tyhle rané, popř. krajové odrůdy se moc prodávat nevidí a je to jistě velká díra na trhu a zároveň škoda, protože spousta lidí pak nakoupí různá BTčka, která mají akorát na okrasu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků