Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kasta » 30 kvě 2023, 15:12

radek.god: roubovani zacnu prave ted cvicit na argutach, zatim jsem uspesny moc nebyl.

s tema fejchoama zacnu spis asi s mensima rostlinama, aby se mi vesly do tech PET lahvi :) delam si legraci, ale chci si je nejdriv "osahat" jestli mi to tu vubec pujde, do volny pudy zatim davat neplanuju, zimoval bych na pude za oknem, tam mrzne jen lehce, kdyz je venku fakt zima, tak tam by to melo byt ok. a pak dal uvidim, no...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1379
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 30 kvě 2023, 19:06

kasta, nene - S6
Taky jsem objevila toto fórum kvůli informacím o kiwi. A ty následky :lol: Nejvíc trpí záda a peněženka.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 30 kvě 2023, 19:13

Honzo, prohlížela jsem si těch 5 rostlin, které loni plodily. Opravdu, největší listy má rostlina s "obřími" ( proti ostatním) plody. A ta s těmi nejmenšími má nejmenší. Ale ona je celá malá, ale šikovná. Je obalená pupeny.
Ty 3 ostatní mají tak nějak stejné.

Letos mi vůbec nepokvete rostlina s hruškovitými plody. Ale nějak mě to nemrzí, bude první volbou pro odříznutí. Ty plody byly nejméně chutné, takové bezvýrazné i když stejně voňavé. Vyndat nepůjde, je součástí trojrostliny, kořenový bal je propletený.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 31 kvě 2023, 22:12

První letošní květy. Zatím není čím opylovat, ale do týdne to začne.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod dzani696 » 01 čer 2023, 05:51

kasta píše:nojo, uz to vidim, ze aspon dve fejchoy budu muset taky poridit.

Já už zháňam tiež. A keď tak pozerám tak na zahraničných stránkach sa dajú zohnať pomerne veľké rastliny za rozumnú cenu. :) Niekedy si hovorím že toto fórum mi bol čert dlžný. :D :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 886
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2023, 12:06

Lenkalor píše:Honzo, prohlížela jsem si těch 5 rostlin, které loni plodily. Opravdu, největší listy má rostlina s "obřími" ( proti ostatním) plody. A ta s těmi nejmenšími má nejmenší.

Moc díky, Lenko, že to píšeš! Mám to takto vypozorované a čím více budu mít potvrzení od ostatních pěstitelů, tím lépe. Oni některé rostliny to tak mají, že ty odrůdové mají všechno větší, od listů až po plody. Ale samozřejmě to není pravidlo a u některých rostliny to zase naopak naprosto neplatí. Ale u fejchoi se zdá, že velikost listů by mohla být dobrým vodítkem při selekci na velikost plodu. Alespoň mě to tak z mé zkušenosti přijde. Ale na potvrzení si ještě budu muset chvíli počkat, až vyrostou a zaplodí všechny ty semenáče. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3856
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 01 čer 2023, 16:49

Lenkalor : Parádní postřeh Lenko !! Dík . Možná by stálo za to ,vytvořit nějakou tabulku . Jenom jednoduše změřit listy a plody . A porovnat ,jak píšeš .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 01 čer 2023, 17:48

Miloši, nápad a postřeh byl Honzův. :D

Tabulku? :D Kolik listů z každé rostliny bych musela změřit a zprůměrovat? A pak i plody?
Horší je, že nevím odrůdy, takže jim maximálně můžu dát čísla.

Mám tam ale semenáč z Coolidge a semenáč z Mamoutha a listy mají téměř stejné. Kdoví, jak se to sprsklo, když to jsou pohlavně množené rostliny. Letos trochu pokvetou, tak snad bude pár plodů na porovnání.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 01 čer 2023, 18:26

Mám ve skleníku 3 velké semenáče s Nového Zélandu, všechny plodí několik let 2 asi tak 10 plodů a ta třetí 30 až 50 plodů,ale letos má snad 100 poupat a květů už jsem přestal opylovat,bylo by dobré ji namnožit zkouším řizkováí ale zatím bezůspečně a roubovat je neumím.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2023, 19:33

Jozef, řízkování by mělo jít nejlépe z těch malých výhonů vyrůstajících přímo dole na bázi. Nezkoušel jsem to, ale prý to tak je. Možná by tyto výhony přímo dole na bázi šly i zahřížit. A na roubování tu zdá se máme experta. Vypadá to, že MonikaV byla letos velmi úspěšná! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3856
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 čer 2023, 19:34

Jozef píše:bylo by dobré ji namnožit zkouším řizkováí ale zatím bezůspečně a roubovat je neumím.

Jozefe roubovat take neumim (nic :? ) ale rizkovat lze VYBORNE v perlitu , ale jen ty male tenke cerstve svetle zelene vetvicky s par listky, ktere uloupnes rukou uplne dole u zeme.Nikdy jsem je neodrezaval nozem a nepouzival jsem ani zadny prasek nebo gel na koreneni.Proste je flaknu cca 2-3 cm do perlitu a proleju vodou.Jakakoliv jina cast fejchoy, predevsim ta drevnata, mi nikdy v nicem nezakorenila a vzdy jen uschla.Jinak je to asi taky zavisle na obdobi v roce, teplote nebo vlhkosti.Je mozne, ze podzim-zacatek jara to jde nejlepe.Zkousim to proto celorocne, ale nejake statistiky si nevedu.Tak hlavne nevzdavat a at se Ti to podari S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 01 čer 2023, 23:47

Já ji právě naroubovala do fejchoji od Jozefa- (cca před 3lety jsem si jí od něj přivezla) - a letos se to opravdu podařilo a je na ní 10roubů, které slušně rostou (ale za odborníka se nepovažuji :lol: , asi dobrá konstelace hvězd :lol: ) vybírala jsem spíše silnější, vyzrálé rouby do vyzrálé větvičky, i za kůru do dolní části rostliny se ujaly, ale zelené do zeleného se nezadařilo.
Jozefe a vám to musí jít, vy jste velice šikovný, co dokážete i s kiwim je neskutečné S9 S9
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1017
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 04 čer 2023, 18:09

Kvetnove roubovani, jeden roub se chytil, takze na rostline je 11 roubu S12 , a jelikoz se fejchoa moc roztahuje bude strizena, takze jestli ma nekdo zajem o rouby, pisnete,poslu vetvicky S6
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1017
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Diana.Jerem » 05 čer 2023, 06:24

Mončo, nááádhera! Úžasný " prales!" S9
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 887
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 12 čer 2023, 21:42

Tak už mi taky konečně začaly kvést.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9244
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem a 8 návštevníků