Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2023, 22:48

Holky Lenko s Monikou, jste obě moc šikovný... S6
Roubování vypadá parádně, opravdu krása! S9
A na tu jihočeskou selekci fejchoí jsem také moc zvědavý... :wink:
Držím palce! S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3847
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 28 kvě 2023, 18:48

Dnes jsem počítal květy a poupata na Feichoi a při čísle 50 jsem to vzdal, další 2 stromy sotva 10 mám je jen na opylování.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 28 kvě 2023, 20:38

My jsme taky samé poupě :wink: , mysleli jsme, že po tom podzimním ořezu letos nebude nic, ale vypadá to na ještě větší úrodu než vloni. Už se začínáme těšit....I když - letos asi bude opylování docela časově náročné, některá poupata už tak asi za týden pokvetou, jiná jsou zatím miniaturní. Nejvíc pokvete Samoopelivka, ta to až přehání, Triumph a Mamouth mají zhruba stejný počet poupat, doufáme, že Mamouth se letos poprvé předvede, to předloňské vymrznutí mu dalo zabrat, ale už docela slušně obrostl.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 28 kvě 2023, 20:50

Nene - to je skvělé S6
Já ta malá poupata už nebudu řešit, protože loni poslední plody stejně nestihly vyzrát a pak zmrzly. To bych tam musela přitápět.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 28 kvě 2023, 21:16

Lenko, to zní rozumně, asi to taky tak uděláme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2023, 21:59

Mě kýblovky tradičně kvetou koncem června, v chladnějších letech i později. Letos jsem je ale probudil brzy tekutým cereritem, takže budou kvést tak za měsíc, bych řekl. Někde už jsou vidět poupata. Pokud zakvetou do první červencové dekády, stíhají slušně vyzrát do konce listopadu. Hlavně Mamouth je celkem raný, ta druhá kytka je o dost pozdnější a také spíše na opylení a na pokusy. :) Ale už mám favorita na nahrazení, vlastní semenáček. Má obří listy, mohl by mít obří všechno. :D Alespoň podle zkušeností s Mamouthem a tou mojí druhou no name usuzuji, že velikost listů a plodů by spolu mohla souviset. Ale to je samozřejmě asi spíše zbožné přání, než něco, za co bych dal ruku do ohně... :lol: Ale to jsem odbočil. Jinak stejně na konci listopadu vše opadá, nehledě na stav vyzrání. Dají se pak ale relativně dobře nechat dojít doma. Snesou i menší mráz bez poškození, ale tak max. do -2°C, víc už by mohlo poškodit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3847
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 28 kvě 2023, 22:08

Pozoruju svoje dvě fejchoi, které mám od půlky dubna (od počátku jsou venku na dvoře). Jedna rostlina začala růst mnohem dříve a celkově roste výrazně rychleji a bujněji /hodně výhonů/než druhá. Zatím jsou obě ve velkých květináčích (z důvodu zednických prací). Zřejmě jiná odrůda? Kupovala jsem je jako bezejmenné.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2023, 22:25

Tak to buď ráda, protože kdybys měla 2 stejné odrůdy, sklizně by ses nedočkala... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3847
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 28 kvě 2023, 23:27

Po pravdě jsem myslela, že toto se týká jen dvou řízkovanců z totožné rostliny...

Jinak já doufám, že ta slabě rostoucí je jen jiná odrůda, a ne nedomrlý jedinec. :D
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2023, 08:22

Stejná odrůda = totožná rostlina. Jinak to ani u cizosprašných rostlin nejde. Stejnou odrůdu docílíš pouze vegetativním množením, tzn. buď řízkováním nebo třeba roubováním. Ze semene však vždy vyroste nová odrůda, tzn. více či méně nějaký mix obou rodičů. Fejchoi nejsou samosprašná rajčata, kde většinou vyroste ze semene totožná rostlina, pokud se to náhodou neopýlí nějakou jinou odrůdou od vedle. :wink:
I když i u fejchoí existuje již poměrně rozsáhlá skupina samosprašných odrůd. Takže třeba máš ty samosprašné, kdo ví. Ale jistota pro plody je, mít dvě různé odrůdy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3847
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 kvě 2023, 12:17

Lenkalor píše:Radku, ve foliovníku si nech alespoň 2, aby se opylovaly. .


No to bude tezky Lenko, snad tam aspon dve najdu :shock:

Obrázek

MonikaV píše:ale za to roubovani se zrejme podarilo- 10 kusu!- a dalsi jsem tam priroubovala na zacatku kvetna- ta S14 k uvidim.


Moniko, to je neskutecny co se Ti povedlo za ALL IN ONE S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 29 kvě 2023, 22:31

Hofis píše:Stejná odrůda = totožná rostlina. Jinak to ani u cizosprašných rostlin nejde. Stejnou odrůdu docílíš pouze vegetativním množením, tzn. buď řízkováním nebo třeba roubováním. Ze semene však vždy vyroste nová odrůda, tzn. více či méně nějaký mix obou rodičů. Fejchoi nejsou samosprašná rajčata, kde většinou vyroste ze semene totožná rostlina, pokud se to náhodou neopýlí nějakou jinou odrůdou od vedle. :wink:
I když i u fejchoí existuje již poměrně rozsáhlá skupina samosprašných odrůd. Takže třeba máš ty samosprašné, kdo ví. Ale jistota pro plody je, mít dvě různé odrůdy.


Dík za vysvětlení - toto mě nenapadlo, ale je to vlastně logické.
Na samosprašnost se moc nespoléhám; pokud se nebudou opylovat, budu někde muset sehnat ještě jednu.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kasta » 30 kvě 2023, 09:24

nojo, uz to vidim, ze aspon dve fejchoy budu muset taky poridit. tohle forum je fakt skvely, spousta uzitecnych rad, tipu..... ale nekdy me teda trochu stve :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 30 kvě 2023, 11:17

Kasta - ano, i nám je toto fórum drahé :lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 30 kvě 2023, 13:16

kasta píše:nojo, uz to vidim, ze aspon dve fejchoy budu muset taky poridit. tohle forum je fakt skvely, spousta uzitecnych rad, tipu..... ale nekdy me teda trochu stve :)


Martine MUSIS :x , fejchoa je zaklad a me dostala ! Akorat to chce 2-x STARSICH rostlin , neco jako jsem mel s Monikou z Lumigreenu.Ta investice se vyplati, protoze ja budu u semenacu a rizku z nich cekat dalsich x let na kveteni a pak plozeni E3 E3 E3 .Ale az to prijde, tak to bude pri mem mnozstvi venkovnich rostlin velky :P !
No a pokud umis narozdil ode me roubovat, tak "vyrob" na 2+ rostlinach ALL IN ONE jako ma Monika 8) a mas vystarano.

P.S. nic ve zlem S20 - to neni na Martina, ale pro vsechny rypaly a posmivacky , kteri v momente, kdy napisu ja nebo nekdo slovo PLAST nebo PET tak maji zachvaty smichu nebo si klepou na celo :D :D :D ...
Hadejte jakou jedinou fejchou jsem pred chvili vykopal ze zeme a hodil po zime na kompost a musel misto ni dat jinou ???
No samozrejme tu, ktera NEBYLA venku zakopana v PET lahvi / plastu .Vsechny ostatni jsou v 2L PET ( krome asi jedne v plastovem kvetinaci ) zakopane komplet v zemi a zimu prezily.A to ta chcipla mela kupodivu poradny korenovy bal z cca 18cm kvetinace.
Je mozne, ze se jedna o Mamuta, ale nevim to jiste.Samozrejme kvalita okolni zeminy nic moc, takze netvrdim, ze nekomu jinemu neporoste fejchoa v zemi bez plastu, ale me se jeho pouziti silne osvedcilo a nepouziti nevyplatilo.

Tak snad to nekomu pomuze pri venkovnim sazeni do ne prilis kvalitni zeminy.

PLASTU a EKOpestovani zdar :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil, sidbin a 11 návštevníků