Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 15 říj 2022, 18:01

My jsme z té naparfémovanosti byli vloni taky nejdříve v šoku, ale letos už se hooodně těšíme, až dozrají. Asi je to opravdu o zvyku. Je to vůně, která připomíná cosi umělého a nejedlého a nezdravého a organismus je asi nejdříve ve střehu než pochopí, že tohle špatně není. Tak držíme palce, ať to začne chutnat, protože potom už to je návykové :wink: .
Naposledy upravil nene dne 16 říj 2022, 15:45, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4250
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 15 říj 2022, 18:19

Nene, děkuji za uklidnění. :D Je to jinak úplně bezzstarostná rostlina bez nemocí, stačí zalévat a trochu přihnojit.
Zajímavé je, že my se synem cítíme tu vůni opravdu intenzivně, ostatní tolik ne. Táta mi řekl, že pěstuju samé dobré věci :D ale on sní všechno.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mirka » 15 říj 2022, 18:24

Tak jsem si rostlinu taky pořídila, ještě jsem plody nejedla tím spíš jsem na plody/chuť zvědavá. S11
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 16 říj 2022, 11:15

Lenkalor píše:Plody jsou opravdu už zralé a pokračuje opadávání. Mám jich zatím něco přes kilo.

Lenko, moc pěkná úrodička, gratulace! Ohledně té chuti. Je opravdu potřeba si na to trochu zvyknout, ale jak říkají nene, pak je to opravdu návykové. Vůbec se nedivím, že si Novozélanďani zoufají, když nemají na podzim fejchou, jak jsou na to u nich zvyklí. :lol: Mě se letos sešly v květu pouze 3 květy, jedna z rostlin prakticky nezakvetla. :( Ty jsem opyloval a úspěšnost 100%. Takže závidím tu nadílku, u nás to budou letos pouze 3 plody. A ještě si na ně musíme chvíli počkat, ale už mohutní... :)
Tak taky přeju, ať to začne chutnat! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 16 říj 2022, 12:53

Díky, Honzo :D
Zjišťovala jsem, jakou vůni to tedy cítím a je to ester methylbenzoátu. A jako zajímavost u této sloučeniny bylo :

Hydrochlorid kokainu hydrolyzuje na vlhkém vzduchu za vzniku methylbenzoátu; psi čichající drogy jsou tak cvičeni k detekci pachu methylbenzoátu.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 16 říj 2022, 13:46

Tak to cumim a gratuluju Moniko!
Super uroda, o tom si zatim muzu nechat jen zdat S12 .
Ja na minuly rok plodici rostline mam 1 kvet odkvetly a tvori se dalsi poupe.
Je otazka zda to spadne jako predchozi kvety nebo ne.
Tak premyslim zda ji nechat do prvniho snehu venku jako jsem to udelal loni a pak na balkon a pozdeji do bytu zkusit, aby zaplodila nebo ji zasadit ted nekam do zeme.Druha kvetouci a plodici fejchoa mi letos na jare doma uschla.
Zatim resim kam je dat. Mista se svetlem neni tolik.Vytvoril jsem takovou stran z fejchoi.Vetsina jsou semenacky z Tropiku nebo moje vlastni ci zakorenene rizky z nich. Nechtel jsem se moc rozsirovat, aby borec se sekackou neprudil a nevzal je u zeme jednim vrzem .. :shock:

Je to na vychodni strani amiste, kde to nedaly asiminy, incarnaty, driny ani akebie.Ale 2 semenacky fejchoi uz tam mam minimalne od jara, mozna tam daly i zimu.Samozrejme přemýšlím z hlediska prostoru dopredu a vybavuji si 2x2m fehchou pred Fata morganou v Troji.Ale to podle me dalsich 5-10 let nemusim resit :D

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1759
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 16 říj 2022, 15:47

Lenkalor píše:Díky, Honzo :D
Zjišťovala jsem, jakou vůni to tedy cítím a je to ester methylbenzoátu.

Návykové :lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4250
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2022, 16:00

Nastala doba dozrávání feichoy, první dva plody " skočily " na zem.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 20 říj 2022, 18:36

Stanley_51 - pěkná velikost S6
Takových obříků mám na jednom kmínku jen 6 ks. Mám asi 3 odrůdy, podle vzhledu a termínu dozrávání plodů. Ale už jsem klidná, plody přestaly tak výrazně vonět a začaly chutnat :D Ale dost mě to předtím vyplašilo, letos bude odhadem 2,5 kila a to plodí polovina keříků. Takhle se budu těšit, jestli příští rok vykvetou i ostatní.
Taky už chápu, proč Italové napíšou na rostlinu autofertile - prostě do květináče sesadí 3 různé odrůdy - nebo nějaké 3 semenáčky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 20 říj 2022, 18:48

U nás už taky začaly být plody fejchoi vidět, což znamená, že už nejsou tak tmavě zelené a neztrácejí se v listí. Taky už se těšíme. Jsme si vloni zvykli :wink: . Letos jsou plody podstatně větší než vloni a je jich víc. Bohužel Mamuta se asi nepodařilo opylit, všechno opadalo. Tak snad za rok, pokud ovšem v zimě zase neomrzne.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4250
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 23 říj 2022, 15:45

Nadhera, snazim se podle eura
odhadnout velikost tech plodu, ale to jsou poradni macci S6 Ja mel loni spis takovy vetsi vejce :shock:
Letos bohuzel fejchou neochutnam, ikdyz...
Ted zrovna popijim caj z listu fejchoy a je vynikajici :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1759
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 23 říj 2022, 16:21

U nás jsou to letos taky podstatně větší plody než vloni, hlavně na Samoopelivce je to markantní - hned vedle ní jsme brzy na jaře sadili brambory, takže dobře vyhnojeno (slepičince) , dobře zaléváno, mezitím asi čtyřikrát přihnojeno hnojivem na citrusy - a asi před čtrnácti dny jsme tam omylem nechali dlouho vytékat hadici, skleník skoro plaval, ale plody na fejchojkách se pak během týdne skoro zdvojnásobily.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4250
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 23 říj 2022, 16:49

nene píše:U nás jsou to letos taky podstatně větší plody než vloni,

Já naopak mám letos plody trochu menší a také méně. Byl docela velký propad květů, přičítám to velkému horku v době kvetení.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 23 říj 2022, 17:59

Stanley-- tak to už jsou hrušky S6 paráda!
Dneska mi upadl jeden jediný plod (je to velikostně takový spíše bombonek, nechám doma dozrát) přeji všem dobrou chuť!

Obrázek
roub z 1.8.2022 trochu povyrostl, odmotala jsem roubovací pásku a je pevně srostlý v kůře, ale projevuje se jen jeden z 5kousků- (ta fejcha je záludná, no uvidíme příští rok kolik se povede naroubovat S21 )

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 996
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod BXL » 24 říj 2022, 15:48

Máte ich vysadené von?Ja som takme o ne prišla,v tejto horúčave vyzerala že vyschla tak som ten kvetináč nechala a teraz ma počkalo prekvapenie.Vyrazili listky presne tak ako ked obráža figovník po zmrznutí.Tak sa teším.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků