Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 19 čer 2021, 19:56

S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 19 čer 2021, 22:24

radek.god píše:...Kvetu bylo docela dost, ale ty "bobulky" se casem vubec nenalevaly.Zadna.Vypadaly presne jako na Tvych fotkach.Asi do 2 mesicu popadaly vsechny.A to jsem zkusil i rucni opalovani.

Fotka s kyblikom klame. Vacsina kvetov v nom bola viditelne naliata. Neopeleny kvet je tensi. Boli tam aj take, posledny tyzden som uz prestal robit vcelu :wink: Tvoja bud nebola samosprasna, alebo si to "opeloval nevhodne". Inak rucne opelovanie je podla mna nutne vzdy. Aspon u mna som nikdy hmyz na kvetoch nevidel.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2021, 21:00

uz to zacloooooooooooooooooooooooooooo S9
prvni z 6 poupat se zacalo otevirat S6
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 24 čer 2021, 10:41, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 23 čer 2021, 12:15

Tak mamouth v plném květu a na Triumphu se taky jeden otevřel a ještě 5 poupat.


Obrázek



Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2021, 12:54

Super, budou první plodíky! S6 :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2021, 10:49

Aktualni fotky mnozeni fejchoi v perlitu
- stari ruzne , odhadem 3-8 mesicu, obcas nejaka vetvicka uschla, ale vetsine zacnou rust nove listky.
- pouzity vzdy spodni zelene tenke cerstve rizky u kmene 3-4 cm dlouhe

Obrázek
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2021, 11:41

Hezky Radku! Narostly mi také 3 takovéto malé větvičky úplně dole na kmínku u té mé největší rostliny. Pokud bys chtěl, mohu ti je dát, nechci je tam. Případně napiš SZ.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 črc 2021, 18:03

diky Honzo, zrovna jsem jich asi 10 nedavno uloupnul a dal do perlitu :-)

Zatim vykvetla jedina :-o
Uvidime, zda se zarodky plodu nalijou nebo upadnou jako loni na jine rostline :-o


Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 21 črc 2021, 18:50

Tak fejchooviště v Praze už vypadá celkem k světu, takže je i už trochu co fotit. Ztráty jsou minimální, celkem 2 kusy. První kus to zabalil prakticky ještě před zimou, asi špatně zakořenil a uschl, nebo něco sežralo kořeny, a druhý kus se neprobral po zimě. Ztráty v důsledku zimy jsou tedy 1 kus. Rostlinky pěkně jedou.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.07.21

Na severu ve VDF jsou však ztráty nakonec poloviční. Z 10 rostlinek přežilo 6, pět jich jede podobně pěkně, jako ty v Praze, ta šestá bojuje a obráží z přihrnutého dřeva, ale přírůstky jsou zatím naprosto minimální a je vidět jenom pár malinkých výhonků u paty kmínku. Nechám ji být, vůli k životu má, tak se uvidí po další zimě. Třeba ještě překvapí. Zbývající 4 rostlinky jsou definitivně KO.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 23 črc 2021, 11:16

Pekne Honzo, a co ten VDF ? Moc velka zima oproti Praze ? :-o Kdyby mi zarvala pulka rostlin, tak to by me asi kleplo :-)
Jako 5-7 mi jich urcite zarvalo, ale beru to tak, ze diky rizkovani ty ztraty dozenu a spis budu v plusu :-)
Spis me mrzi 2 fejchoy, kde z holeho kostete zacaly vyrustat listky a dal jsem je proto na zacatku leta z lodzie k plotu mezi ostatni, aby "lepe rostly".Listky uschly a
fejchoy s nimi.Asi je zahubil prilis casty dest a vlhkost, protoze na lodzii byly na slunce zvykle.

Jedno koste, ktere se po 2-3 mesicich, co si drzelo 2 spalene listy, vzpamatovalo a poooomalu obrusta - jedina fejchoa co mam primo v zemi a planuju ji tam pres zimu nechat.

Sazeni ze semen uz vzdavam, klicivost mizerna, nekoreni to a tech par semenacku co zbylo, postupne chciply VSECHNY.Mozna jeden prezil v miniparniku, ale taky to muze byt zakoreneny rizek z koupenych rostlin.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 23 črc 2021, 13:09

radek.god píše:Pekne Honzo, a co ten VDF ? Moc velka zima oproti Praze ? :-o Kdyby mi zarvala pulka rostlin, tak to by me asi kleplo :-)

Ale vůbec ne, Radku, do té selekce jsem s tím přece šel. Pokud chceš takhle adaptovat nějaké subtropické rostliny u nás, musíš počítat s tím, že třeba nepřežije vůbec nic, tak to prostě je. A pro Varnsdorf to platí dvojnásob. Tam jsou extrémy poměrně časté, to asi fejchoám příliš svědčit nebude.
Ale upřímně nevím, co bylo přesnou příčinou toho úhynu. Na výběr je jich hned několik. Ve VDF bylo od října do prosince 2020 krásné počasí, mírné teploty nad nulou a slunečno. V tomto období patřil Varnsdorf mezi nejtepleší a nejslunečnější místa v Ústeckém kraji, viz můj příspěvek zde viewtopic.php?f=6&t=511&start=195#p106986. Takže fejchoi prakticky do Vánoc vesele rostly a moc se jim to líbilo. No, a pak dostaly z nenadání skoro -13°C, možná i víc, protože těch -13 bylo ve dvou metrech nad zemí. Takže sice jsou u zdi a měly okolo sebe slušně vysokou bariéru listí ale při zemi bylo určitě tak -15 až -16°C. Takže nevím, nakolik to stanoviště a ta opatření mohla ty teploty zmírnit, ale zas tolik moc ne. No a pak byly rostlinky v těch největších mrazech prakticky měsíc pod sněhem, to taky mohlo sehrát svoji roli. A nakonec se to velmi chladné jaro na tom také mohlo podepsat, protože některé ze začátku měly snahu rašit z kmínku, ale pak ty malé výhonky zaschly. Ale vzhledem k tomu, že tato zima rozhodně ve VDF nepatřila k těm mírným, spíše naopak, tak vnímám těch 5 přežívších rostlin jako velký úspěch. Jinak rostou podobně pěkně jako ty v Praze, akorát jsou tak o 2-3 týdny pozadu. To ale hravě dohoní na podzim, kdy přijdou do Prahy inverze. To bude ve VDF slunečno a teplo, jako vždy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 25 črc 2021, 10:59

Tak zatim kvetou jen dve , asi Mamuti :-)
Jedna kvetla i nekdy v prosinci, tak jsem tusil, ze zakvete i letos :-)
Kvetouci jsem dal vedle sebe, tak uvidime.Trochu jsem si zahral i na vcelku, ale nevim zda to k necemu povede :-o.
Docela jsem s prenesenim te druhe z lodzie ven vahal.Vetvicky kvetoucich starsich fejchoi jsou totiz hodne krehke a lamou se :-o
Doufam, ze uz nebudou bourky s tak extremne silnym vetrem, jako byly nedavno, radeji jsem vse pripevnil k plotu :-o
Ty vyssi jsou semenacky, ktere mam od lonska z Tropiku.Zatim je na kveteni asi brzy, tak snad za rok :-o, ale rostou pekne :-)

Obrázek
Presadil jsem je na jare do 2.25 L od Coly, snad aspon trochu prorostou :-o

Obrázek

Obrázek
Tady je videt i ta lamavost, musel jsem vetve zpevnit dratem a obe kvetouci fejchoy k sobe vetvemi prikurtovat

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Fejchoy jsou pod ochranou "DINOSAUREM" (Narančila)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 25 črc 2021, 23:12

Jestli ti kvetou dva mamuti, tak opylovat nemusíš, pokud se jedná skutečně o 2 kusy této odrůdy (ne její semenáče), tak se jedná o identickou rostlinu a tedy je to stejné jako když mezi sebou opyluješ dva květy na jedné rostlině.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 črc 2021, 11:19

Tak jsem to dohledal, mam je ze zahradnictvi Zizka
3ks Fejchoa sellowiana 'Mammouth' k 2,5 l (to budou asi ony, jedna ze 3 stejnych mi tusim uschla )
2 ks Fejchoa sellowiana neznámá odrůda k 9
Neco urcite chciplo,.ale ktere z nich to jsou a hlavne zda se jedna o semenacky nebo rizkovance, cert vi :D
Jinak v dobe kveteni je preci jen casovy rozdil.Treba ted rano jsem zkousel rucne opylovat.Na jedne zustane pyl na prstech a na te, ktera kvetla drive, uz ne :-(
Jedna je uz dlouho venku cely den na slunci a druha, ta krehci, byla na lodzii a tedy na slunci jen cast dne...

Update : dohledano dle fotek na strance 31 , muj prispevek 28 srp 2020, 10:31
- urcite to budou Ti dva "starsi" Mamuti , jeden z nich kvetl i v prosinci , takze diky samosprasnosti SNAD ASPON JEDEN malej pludek by mohl .... S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 26 črc 2021, 12:45

Ty venkovní rostliny vypadají moc pěkně, Radku. U Mamoutha bych na samosprašnost zrovna moc nesázel. Pokud to nejsou semenáče nebo neměli bordel v odrůdách a náhodou něco nezaměnili, tak nebude nic... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 návštevníků