Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 04 lis 2021, 12:46

nene píše: Radek - Asi 8cm x 5cm. Takové větší kiwi.

No tak to je LUXUSni macek :-)

Nasel jsem supleru, takze u me ma ten jeden nejvetsi dnes 64x45 mm :wink:
Pred 13 dny to bylo 56 x 38 mm pro porovani E3
Mereno samozrejme bez stopky a toho druheho konce :P

Pockam aspon na velikost toho americkeho fotbaloveho mice S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 04 lis 2021, 14:01

Honzo díky, budeme asi postupně zkoušet, jedno je už měkké, asi spadlo dřív - nebyli jsme doma. Ta velikost nás taky překvapila (a potěšila). Ještě jich tam několik takhle velkých je. Zbytek je menší a malý. Každopádně fakt radost, protože jsme v nějaké dozrání vůbec nedoufali. Ve skleníku s tím není žádná velká starost, prostě si to jen tak tiše zelená, a když to kvete, tak to chce pohladit. Přesně kytka pro nás :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 lis 2021, 14:08

S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2021, 11:52

Nene, už jste ochutnali první plodíky? Je nějaké podezřelé ticho, nechutná vám to? :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 09 lis 2021, 19:59

Ticho je způsobené naší systematičností a důkladností s níž přistupujeme k tomuto vědeckému pokusu :lol: .
Pokus zatím neukončen, k dispozici jsou jen dílčí výsledky:
Vyčkávání na vůni trvalo asi dva dny. To, jak to voní nás tedy opravdu překvapilo, nejdříve spíš nemile, protože manželka prohlásila, že to voní jak silně napajcované tekuté mýdlo.
Takovou vůni jsme opravdu nečekali. Je taková neovocná, spíš umělá.

1.Ochutnávka prvního plodu (druhý den po sebrání ze země) :
Popravdě žádné velké nadšení - plod sice už byl mírně měkký na omak a voněl opravdu silně, uvnitř to ale ještě očividně nebylo ono - ta rosolovitá část se semínky byla ještě dost pevná a nešťavnatá a zbytek byl velmi velmi velmi kyselý - taková ta hodně agresivní kyselost nezralého kiwi. Díky Monice a jejímu loňskému zklamání jsme ale byli připraveni na leccos a tak jsme zbytek nezavrhli (taky těch plodů máme na pokusničení docela dost) a nastoupila fáze dvě....
2. Plod druhý už hodně měkký, čtyři dny doma v pokojové teplotě, na vůni už jsme si zvykli, voní tak už celá kuchyň :D . Po rozkrojení vnitřní část měkká, šťavnatá a sladká, vynikající, zbytek ještě kyselý, ale už tak nějak normálně, jen těsně pod slupkou ještě hodně. Pochutnali jsme si. Ale je zřejmé, že to má na víc.
3. Poslední pokusný plod ukryt mimo dosah zvědavosti a ponechán svému osudu na další tři dny. Info dodáme. Ale už se těšíme.

Jo - všechny degustované plody jsou Triumph.
Za nás tedy jíst ty plody co nejzralejší, nejuloženější. My jsme zvyklí z Valašska na to, že i to, co je jinde sladké, tak je u nás kyselé jak šťovík, takže kyselé plody čehokoli moc neoceníme. Se zjištěním, že plody fejchoi s trpělivostí opravdu sládnou jsme velice spokojení. Určitě budeme pěstovat dál.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2021, 00:12

Nene, díky, těším se s vámi! :D
Je zajímavé, že u mě to tak dlouho po tom, co to začne vonět, netrvá. Tak max. 3 dny a jsou ok. Dobré, lahodné, návykové. :) Ale já nemám takto velké plody nebo jsem zatím neměl. Možná bude ta doba toho odležení závislá i na velikosti plodu a možná i na odrůdě. A s tou vůní máte pravdu. Je přinejmenším taková dost nezvyklá. :P
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 12 lis 2021, 12:06

Tak jsem se chtel podivat na nejvetsi plod a plod nikde :-(
Nasel jsem ho vcera vecer spadly na topeni za kvetinacem :? . Rano tam podle me jeste visel :(
65 x 46 mm (bez te stopky samozrejme) - takze zadny macek ala Mammouth to teda asi nebude S13 , ale plod ma asi stejnou velikost jako jsem mel pred 10+ lety v obchode.
Vune zadna, plod tvrdy.Byl ve vysce kolem 40cm, takze jsem mel strach, ze spadne na topeni a rozseka se ...
Nastesti dopadl vcelku a bez poskozeni :x
Takze s ochutnanim vyckavam.Doufam, ze vydrzi aspon do pondelniho/uterniho vecera, aby jej ochutnala i pritelkyne.
Ikdyz na tom asi budeme podobne.Ona fejchou nikdy nemela a ja si chut samozrejme po 10+ letech nepamatuji :D
Jeste mi tam visi 4 plody kolem 3 cm delky, snad nespadnou a dozrajou aspon do velikosti toho prvniho plodu :wink:
Fotky viz nize
Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 12 lis 2021, 14:05

Radku, nevím, co bys víc chtěl, toto je krásná a pěkně velká fejchoa... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 12 lis 2021, 14:39

Hofis píše:Radku, nevím, co bys víc chtěl, toto je krásná a pěkně velká fejchoa... :wink:

No doufal jsem, ze to doroste aspon na tech 8x5 cm jako ma "nene" :x
Ale i tak jsem spokojen, snad to dozraje :shock: , hlavne aby predcasne nespadly ty ostatni male pludky S12 S12 S12
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 12 lis 2021, 16:16

Ha, máme větší :lol:

Radku, vypadá krásně, na velikosti opravdu nezáleží, u spousty rostlin jsou právě ty na velikost vyšlechtěné plody méně chutné. Těšíme se na tvoji degustaci.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 12 lis 2021, 17:25

nene píše:Ha, máme větší :lol:
Radku, vypadá krásně, na velikosti opravdu nezáleží, u spousty rostlin jsou právě ty na velikost vyšlechtěné plody méně chutné. Těšíme se na tvoji degustaci.

JJ, gratuli k vitezsvi S14 , urcite dam vedet :P
taky jsem uz moc zvedavej na ten vas 3 ulezelej plod, jak to dopadne chutove :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 13 lis 2021, 00:37

Radku , tož ať chutnáá S6 a příští rok jich bude tolik, že je budeš prodávat i na trhu. S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 14 lis 2021, 15:53

Právě jsme se vrátili ( po poněkud delší době než jsme původně chtěli) a první cesta vedla samozřejmě k fejchoji. Uleželý plod byl celý zelenožlutý, ale nebyl měkčí než byl, když jsme odjížděli. Vůně už nebyla tak umělá, spíš velmi příjemná. Chuť sladká, se zajímavou kořenitou příchutí, pod slupkou příjemná kontrastní kyselost. Fakt vynikající. Okamžitě jsme vyrazili do skleníku podívat se, jestli ještě něco dalšího nespadlo :) - spadlo, máme dva další velké a jeden malý.
Takže my se připojujeme k nadšeným pěstitelům a už teď doufáme, že příští rok se zase zadaří. Tentokrát to bylo po vzoru "hlúpý sedlák".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 lis 2021, 16:57

Uff, tak to se mi fakt ulevilo. Už jsem se bál, abyste mi nezazlívali, do čeho že jsem vás to umotal... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 14 lis 2021, 17:34

Honzo neboj, tohle nám opravdu chutnalo. V tom správném dozrálém stavu by toho člověk chtěl mít kila a ne kusy. A to je to, co dozrálo u nás, asi jen nástin toho, jak to chutná tam, kde to má dost slunce a tepla. Takže naopak, máš u nás velké, ne nevýznamné plus :wink:
Snad nás zima nějak blbě nevyškolí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 návštevníků