Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 čer 2021, 11:11

Tak vážení, nějaké postřehy k roubování fejchoi. Zkoušel jsem roubovat v dormanci ještě na zimovišti do rozštěpu a za kůru, a potom ještě když to začalo rašit do rozštěpu a za kůru. No a dopadl jsem jak pověstní sedláci u Chlumce. z nějakých 20 roubů se mi nechytl ani jeden jediný. A rouby to určitě nebylo, byly všechny čerstvé a krásně zelené. Takže buď je na to nějaká finta, kterou neznám, nebo jsem úplně levej. S13
Ale nevzdávám to, pokusy budou pokračovat roubováním zelené do zeleného. Semenáčky v Praze ve volné půdě již pěkně obrážejí, takže materiálu na pokusy bude habaděj. Zkusím brát ty rouby úplně odspodu kmínku. Zaujalo mě, jak psal Radek, že na zakořeňování se mají brát řízky z paty kmínku, takže ty se třeba budou chytat dobře. No nevím, každopádně budu o dalších pravděpodobných (ne)úspěších informovat... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 14 čer 2021, 11:57

Priste to nech na pozdejc, klidne az v tuto dobu (nechat ve stinu, nebo polostinu)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 čer 2021, 13:16

Ok, moc děkuju za tip!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 14 čer 2021, 14:11

Honzo nic si z toho nerob. Dopadol som rovnako. Vruble som dostal neplanovane darom asi mesiac pred rasenim. 2 ocka som skusil hned, 4 po odlezani v chladnicke. Vysledok nula. Vravel som si, ze cisto pre overenie skusim z jednej vlastnej rastliny do druhej, ale nedokopal som sa k tomu.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 čer 2021, 14:32

Jožko, díky za útěchu, nevzdávám to, musím na to přijít. :D Roubovacího materiálu bude letos dost, takže to budu průběžně zkoušet ve všech obdobích a všech možných stádiích vyzrálosti pletiv (zelené, polozelené atd.) Ještě mě napadlo, jestli by to nešlo naočkovat, třeba čipováním. Zkoušel to někdo?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 17 čer 2021, 14:43

U mňa už je dokvitnuté aj prebraté. Trvalo to presne mesiac.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 17 čer 2021, 15:55

Hofis píše:Jožko, díky za útěchu, nevzdávám to, musím na to přijít. :D Roubovacího materiálu bude letos dost, takže to budu průběžně zkoušet ve všech obdobích a všech možných stádiích vyzrálosti pletiv (zelené, polozelené atd.) Ještě mě napadlo, jestli by to nešlo naočkovat, třeba čipováním. Zkoušel to někdo?

Ockovani jse nezkousel, ale nevidi duvod, proc by to nemelo jit. Jeste je velice dobra sance s roubovanim nekdy v zari az pominou ty vedra. Predpoklad je ale, ze mlady nezdrevnately roubovanec bude zazimovany pri teplotach kolem nuly, idealne mirne nad, aby nezasel
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 čer 2021, 21:56

J.K. píše:U mňa už je dokvitnuté aj prebraté. Trvalo to presne mesiac.
Obrázek

Pekne :-) a co plody :-o ... ? Ja mam 6 poupat na jedine rostline a zatim kvetu jenom ja :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 17 čer 2021, 22:08

Já už také kvetu i když jen na jednom keři. Zkouším samoopylení, naděje umírá poslední :D .
Obrázek
Okvětní plátky jsem ochutnala, jsou dobré, ale je jich málo. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 17 čer 2021, 22:46

Mě už kvetou oba keře, tak doufám, že bude něco na zub.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9235
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 18 čer 2021, 10:48

radek.god píše:Pekne :-) a co plody :-o ... ?

Nepochopil som otazku, vsak plody budu v jeseni. Pri prebierke sa mi to nechcelo pociat, preto som to otrhal tak, aby na kazdej vetvicke zostal len jeden plod.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 18 čer 2021, 23:21

J.K. píše:Nepochopil som otazku, vsak plody budu v jeseni. Pri prebierke sa mi to nechcelo pociat, preto som to otrhal tak, aby na kazdej vetvicke zostal len jeden plod.

No ja jsem myslel, ze ty kvety podle fotek upadly.Tzn, ze z ovoce nebude nic.S takovym vysledkem jsem totiz skoncil ja loni, nez jsem fejchou premokril a chcipla :-(
Ale jesteli mas nakej mega ker obsypanej tolika kvety, ze si muzes dovolit kvety trhat i se zarodky plodu :shock: , tak to je super :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 19 čer 2021, 08:13

Fejchoa sama nezhodi ziadny opeleny kvet. Ked sa neurobi prebierka, plody su jednak mensie, ale hlavne to rastlinu prilis vysiluje.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 19 čer 2021, 08:39

J.K. píše:Fejchoa sama nezhodi ziadny opeleny kvet. Ked sa neurobi prebierka, plody su jednak mensie, ale hlavne to rastlinu prilis vysiluje.

No ja mel strom/ker 1.8m s kmenem tloustky palce.Z Lumigreenu prodavana jako "samosprasna" .Kvetu bylo docela dost, ale ty "bobulky" se casem vubec nenalevaly.Zadna.Vypadaly presne jako na Tvych fotkach.Asi do 2 mesicu popadaly vsechny.A to jsem zkusil i rucni opalovani.
Ale jinak to chapu s tim vysilovanim a velikosti plodu, to dava smysl.Tak preji velkou a chutnou urodu S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 19 čer 2021, 19:49

Dnes mě čekalo velice příjemné překvapení. Celou dobu jsem si všiml pouze jednoho poupěte na Triumphu, a dnes při zalévání koukám, že jsou 3 a k tomu asi 5 na mamouthu, takže tu je teoretická šance na letošní sklizeň.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron