Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 05 pro 2021, 18:11

Hofis píše:Radku, zrovna ta zakrytovaná lodžie mi přijde na zimování fejchoi jak stvořená. Podle toho co píšeš, takřka ideální. :) Akorát bys musel dát pozor na to, aby to nepřeschlo, takže tak alespoň jednou za 14 dní zalít. To by tak asi bylo všechno, co by bylo potřeba... :wink:


No a v tom je ten problem.Jsem tam prave jen jednou za 14 dni a to je evidentne i v zime malo.
Ted jsem tam byl minuly vikend a po 14 dnech :-o
Cherry rajcatka mlela z posledniho, zemina uplne sucha.Male semenacky mucenek a cherymoyi taky
a starsti annony rovnez usychaly.A to vzdy vse pred odchodem v nedeli dukladne zaliji.Asi nejhur dopadl jeden ananasovnik.Nebyl dobry napad ho dat z prostorovych duvodu blizko trubky od topeni.Smad se jeste probere.Ja sice netopim, ale sousedi ano a prave tou trubkou co vede u zdi volne do bytu se to tam vysusuje.Ted jsem tam dal misto ananasu ty 2m pitahaye.Ani Opunciim se u te trubky moc nelibilo.
Takze nechavat na balkone fejchoy bez dozoru se mi zatim moc nechce.Asi bych musel teda resit zase to zatepleni, protoze nula uz tam byla a ocekavam, ze -5 tam taky bude.Jak nesviti slunce, tak se to neprohreje a je tam zima :-(

Ale uz jsem tam skoro vezl zakorenene Akebie a uvidim kolik spodnich vetvi hodi u topeni fejchoy.Ze bych tam skaknul do bauhausu pro perlit a nechal tam naky pres zimu zakorenit :-) Minimalne to tam chci mit jako zalohu :-) Urcite tam jeste dam narancilu.
Problem je to pak v lete pri 30°C , to fakt neuzalevam.To bych tam musel jezdit aspon jednou za 3-4 dny.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 05 pro 2021, 18:28

Radku, bavíme se přeci o zimování, hned v březnu dávám u mě fejchoi ven. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 05 pro 2021, 19:14

Hofis píše:Radku, bavíme se přeci o zimování, hned v březnu dávám u mě fejchoi ven. :wink:

Nojo, ale to prece bude nekolikrat pod nulou.A nebylo tech -17°C v Praze prave v breznu ?
Tzn podle toho co jste s kaossikem psali, bych je vsechny musel nejak zateplit, ne ?
Leda bych je holt uz zakopal rovnou do zeme :-o Nevim, kdy by na to byla nejlepsi doba ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 05 pro 2021, 19:38

Já je nijak nezatepluju. -5°C je přes zimu normálka. Oproti Praze je tu vždy tak o 2 stupně méně a na balkóně je oproti zasklené lodžii také méně, takže ty musíš řešit jen to zalévání a zrovna fejchoa mi toho snese docela dost, co se týká prohřešků na zalévání. Ono jedna věc je pokles v noci, ale obvykle nejvíc zima je když je jasná obloha a tak jde teplota za sklem zas rychle nahoru, to že zmrzne kontejner na pár dnů fejchoje nevadí, tam je problém když je promrzlý třeba měsíc a pak uschne, protože nemůže tahat vodu z kořenů.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 pro 2021, 20:56

kaossik píše:zrovna fejchoa mi toho snese docela dost, co se týká prohřešků na zalévání

No prave zrovna u te fejchoy me to zalevani nebo prelevani silne vytrestalo :-(
A to bylo jaro, tak jsem si rikal, parada, bude teplo, svetlo, krasne to poroste, tak to poradne zaleju
Jeste pred zapadem jsem treba zavrel balkon, takze se to tam krasne prohralo ...
A ted ji mam venku jako operu misto bambusove tyci :-(
No chybama se clovek uci ... S8
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod pavell » 08 pro 2021, 10:11

No tak to Radku nechápu jak jsi mohl tímto způsobem zahubit fejchou, která je podle mne na zálivku extrémně odolná. Tak třeba letos mi ve skleníku v květináči totálně přeschly, asi 14 dnů jsem je v létě nezalil, shodily všechny listy a tvářily se že jsou mrtvé. Tak jsem je totálně přelil a za 14 dní obrostly. Jednu jsem měl celé léto venku, v květináči s celkem hlubokou podmiskou, celé léto plnou vody a rostla jak o život. A ještě jedna kuriozita, na jaře když jsem sázel na zahradě rajčata tak jsem nejspíš v platě s rajčaty měl i jeden kelímek s malým semenáčkem fejchoy , nějak jsem ji vytratil a na podzim čučím pod keř netvařce a ona tam roste malá fejchoa jen tak pohozená na zemi bez kelímku zakořeněná do půdy s původním kořenovým balem na povrchu půdy. Kdybych se s ní piplal nevypadala by líp tak jsem ji tam nechal jestli přežije zimu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 pro 2021, 11:25

pavell píše:A ještě jedna kuriozita, na jaře když jsem sázel na zahradě rajčata tak jsem nejspíš v platě s rajčaty měl i jeden kelímek s malým semenáčkem fejchoy , nějak jsem ji vytratil a na podzim čučím pod keř netvařce a ona tam roste malá fejchoa jen tak pohozená na zemi bez kelímku zakořeněná do půdy s původním kořenovým balem na povrchu půdy. Kdybych se s ní piplal nevypadala by líp tak jsem ji tam nechal jestli přežije zimu.

:D :D :D :D :D

Pavle zahubil jsem ji jednoduse
Z 2l kvetinace jsem ji dal ihned na jare (17 brezen (?) do 40+cm velkeho kulateho kvetinace.
Na zavrene lodzii jsem se odpoledne i "opaloval" , tak jsem si rikal teplo, svetlo, to paradne poroste a prokoreni :-)
Samozrejme jsem ji zalil, obvykle jednou za tyden 1-2 litry vody.
Nekdo tady psal, ze vetvicky striha nahore, aby se mu rozvetvila a tak jsem si rikal, ze to udelam taky a hlavne jsem chtel zkusit ty rizky dat zakorenit = rostlina mela tedy mene listu a mensi odpar vody (?) .
Cas bezel, kvetla a ja tam jezdil jednou obvykle za 2 tydny.Takze jednou za 2 tydny rostlina dostala 2-4 litry mezi patkem-nedeli, kdy jsem odjizdel.
A pak jsem jednou za 2 tydny zjistil, ze ji opadavaji listy a usycha.Takze opet hodne vody.
A za dalsi 2 tydny opet horsi stav, to uz jsem se tady i ptal a dle rad jsem ji vyndal a vysledek ?
Mokre koreny, VUBEC neprokorenila, korenovy bal byl stejne velky jako na jare.Zkusil jsem ji presadit do puvodniho kvetinace, orezat chchliple koreny.Nic nepomahalo.Nakonec jsem ji mel i v perlitu s vodou.Tam pustila jednu vetev.Ale za mesic i ta uschla a nezakorenilo to.Podobne jsem prelil a zlikvidoval pistaciovnik.Proste tyhle velky kvetinace spatne vysychaj, leda by tam byla rostlina typu narancila.Tu v lete rano zaleju 2-5litry vody a vecer muzu jit zalevat znova :-o
Takze zahubit fejchou jde a velmi jednoduse.Nevim jak by se to chovalo, kdybych mel fejchou v takto velkem kvetinaci venku pred barakem.
Letos jsem tam mel asi od dubna do prosince fejchoy v 2.25L od coly a byl to SUPER napad.Z 5-7 cm ctvercovych nebo 15cm kulatych kvetinacu prorostly koreny i mimo lahev a z 30-40 dorostly na 100-160 cm.A kolikrat tady hlavne na jare huste prselo a nezlikvidovalo je to ...
Zatim nepozuju zadny problem s aklimatizaci z -3°C do 20°C pokojove teploty, tak snad do jara jeste prorostou.
Bylo by fajn mit kolem plotu treba 20-30 fejchoi.
Ale je pak otazka co s plody v listopadu+ .
Honza a Standa tady psali nebo naznacovali, ze ty plody nak otrhavaji, protoze to v zime venku nebo ve skleniku stejne nedozraje.
Ty dve jedine plodici fejchoy jsem uz podzim prestehoval domu a jeste tam 3 maly plody visi.Hlavne kvuli premokreni a uplne nejvic kvuli pripadnemu silnemu vetru, aby mi plody nespadly.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 08 pro 2021, 12:41

Ono to chce mít nějaký cit pro zalévání. Zalévat od oka, když to vypadá, že rostlina potřebuje a fejchoa je zrovna rostlina co je hodně odolná suchu. U mě toleruje naprostou ignoranci zálivky, první zimu jsem jí měl snad 3 měsíce bez zálivky než mi došlo, že je stálezelená a asi bych jí měl zalít i v zimě, ale vůbec jim to nevadilo. U mě rostliny dostávají zálivku když nejsem vyšťavený a mám zrovna čas. Takže většinou když visí. No a je fakt že mi ještě nic neuschlo, ale fejchoa patří k těm rostlinám co jim toto zacházení vůbec nevadí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jarek01 » 08 pro 2021, 22:12

Před asi 14 dny jsem zazimoval fejchou na chodbě u okna. Teď mi z ní začaly opadávat listy.
Je to normální reakce na změnu podmínek?
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 pro 2021, 22:45

Jarku, fejchoa se každý rok zbavuje listí na starém dřevě, ale u mě to vždycky dělá až na jaře, když začne rašit. Jak teplo máš na té chodbě? Může být, že si myslí, že už má po dormanci a začíná jaro. To by se mohlo stát, pokud by na té chodbě byly znatelně lepší podmínky, než ve kterých byla předtím venku. Ale je to jenom úvaha, sám jsem to nikdy nezažil, protože ji zimuji opravdu v chladu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 08 pro 2021, 23:09

jarek01 píše: Teď mi z ní začaly opadávat listy.

Není to ani tak že by měla pocit, že začíná jaro, nýbrž změnou vlhkosti vzduchu. Venku je vlhkost daleko větší než uvnitř, takže se snaží snížit odpar shazováním listí. Musíš jí,než si zvykne, občas rosit na list. Shazovat bude stejně, ale nebude to tak masivně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9234
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jarek01 » 09 pro 2021, 21:26

Děkuji Stando za rady. Na chodbě, kde je umístěná, je kolem 10 °C.
Zkusím ji tedy občas ještě i porosit.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 pro 2021, 10:36

Stanley_51 píše:Není to ani tak že by měla pocit, že začíná jaro, nýbrž změnou vlhkosti vzduchu. Venku je vlhkost daleko větší než uvnitř, takže se snaží snížit odpar shazováním listí. Musíš jí,než si zvykne, občas rosit na list. Shazovat bude stejně, ale nebude to tak masivně.

Zajimave Stando :-o
Rostliny jsem rosil vzdy jen v lete kvuli horku, nikoliv kvuli vzdusne vlhkosti.Predevsim jsem rosil kokosove palmy, u kterych to ale stejne nikam nevedlo a v byte mi vzdy chciply (uschly) .Ano, pokud vyndam nejaky semenacek (annona, hlavne litchi apod) z miniparniku, tak se zastavi/zpomali rust a mohou i nejake listy opadat a je mi jasne, ze tam je to tou vzdusnou vlhkosti, protoze ty rostliny rostou v JV Asii, kde je neskutecna vzdusna vlhkost.Jinak me listy vetsinou opadaly az kdyz mi vyschla zemina ( nebo kdyz jsem prelil koreny) nebo kdyz
proste prisla zima a snizilo se mnozstvi svetla, nikoliv tepla.Priklad Psidium Guave.Celorocne v byte, nikoliv venku (krome letosni sezony).
Celorocne DOMA V BYTĚ PŘI +/ 20°C olistene a pres zimu se z toho stane koste a s prichodem jara zase zacne vytvaret nove listy.
Myslel jsem, ze rostlina prijima vodu hlavne koreny a prijem vody z listu bych prirovnal jen jakemusi "pamlsku treba pro psa".
A funkci listu bych prirovnal k funkcni pokozky u cloveka, kdy na slunci chytam vitamin D a rostlina formou fotosyntezy nejak roste
Ano, mam pitahayu a vim, ze ty clanky hazeji do stran i 5cm "koreny" a je to urcite kvuli ziskani dalsi vlhkosti ze vzducho v pokoji.
Ale kdyz je ufiknu, tak rostlina nechcipne ani nezacne usychat.
Zatim teda nastesti nepozoruju u fejchoi pred topenim opad listu rozdilny od opadu, kdyz byly venku u plotu.Naopak, dole vyrustaji nove vetvicky s novymi listky.

Stanley_51 píše:takže se snaží snížit odpar shazováním listí

Tohle me Stando zaujalo asi nejvic.Ja bych si proste rekl "tak co kytko, myslis si, ze mas min vzdusne vlhkosti, tak te proste zaleju, doplnis si vodu z korenu at mas co odparovat :-) " Chapu ze se snazi rostlina snizit odpar shazovanim listu, ale kdyz ji pravidelne zaleju,
tak by pro to nemela mit duvod, ne.Nepocitam teda vymenu poskozenych listu za nove nebo opad vlivem vetru nebo nejakeho skudce

P.S.: nevis o nejakem clanku kde by to bylo nejak vyvetleno ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 10 pro 2021, 10:53

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4262
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 pro 2021, 15:27

Diky za clanek "nene" :-)

Tak se tak slunim za oknem, posloucham relax hudbu a najednou rana :-(

Jedna rostlina je jiz tedy bez plodu a na druhe visi uz jen dva mensi ( asi stejne velke, jako ty dva mensi co jsou na fotce )

Skoda, mno... Jsou to takove vetsi svestky S21 Cekal jsem, ze povyrostou vic, ale i tak jsem za to rad a povazuji to za uspech :-)

Tu velkou dnes asi ochutname, je par tydnu doma, na jedne casti mekne a hnedne.Prakticky vubec nevoni nebo nijak vyrazne.

Obrázek
prilozeny 2 AAA baterie pro porovnani velikosti

Jo a zkousel jsem i caj z listu, ktere pravidelne sbiram a nechavam uschnout :-)
Chutove neco jako zelenej caj mixnutej s cernym, ale ne tak silnej jako cernej, proste takova svetle hneda kapalina :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1778
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: loni a 15 návštevníků