Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod kasta » 21 říj 2023, 16:40

nene: jsou moc dobry, to je opravdu hlavni :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod veverka » 22 říj 2023, 07:15

Kdysy jsem snědla pár jablek z hodně starý zahrady, fakt vysoký široký starý nakřáplý stromy, a jablka byly světle žlutý a měli jako znak,červený tečky,opravdu ty tečky nebyla nemoc, někde jsem o tom pak četla o starých odrůdách ale nemůžu dohledat. V říjnu už byly k jídlu a mohly se nechat ležet pod stromem a ani přejiti mrazem jim neuškodilo. Budete vědět?
A jeeště,máte někdo zkušenost s "jablon lesní" zkušenost na vlastní oči ,ne co vyčtu, Měla by to byt srara odruda žlutych jabliček, a použiva použiva se jako podnož ušlechtilých odrud.
Ještě mě zajímá, mám loni před zimou koupené stromky, taky stará odrůda, které letos již zaplodily,a tyhle stromky jsou ze tří dílů, spodek jinej, na to kmínek, a na to větvičky korunky. Proč je to takto vyrobené? co lze očekávat? samozřejmě jsem ráda že odrůda je ta co jsem chtěla a určitě můžu až se naučím přeroubovat na jinou nohu.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod pavell » 22 říj 2023, 12:05

Veverko řekl bych že to byla jadernička moravská, u nás je jí říká vinar.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod veverka » 29 říj 2023, 15:00

jsem mrazová kotlina, tretina zahrady jakoby stále zalito, dle druhu plevelu kyselejší, zbytek sucho, stále se sem dost vejde, uz kůli tomu ,že potřebuju stínění pro jiné rostliny, ráda bych nejakou letní jablon, i dvě, starou odrůdu, nejsem příznivcem maxi plodů.
jeste doplním, mám na zahrade brzo z jara hodne slunce celodenne, tak asi aby to pozdejs kvetlo?
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod nene » 29 říj 2023, 21:58

veverka píše: stromky jsou ze tří dílů?

Když si chci udělat stromek opravdu podle svého gusta, tak ho složím ze tří částí:
1. Podnož
2. Kmenotvorná odrůda
3. Ušlechtilá odrůda
Ad 1) Podnož ovlivňuje výživu a ukotvení stromu. Na ní závisí schopnost stromu růst (hodně nebo málo), rodit (hodně nebo málo) a zvládat různé typy půdy.
Ad 2) Kmenotvorná odrůda se používá většinou jen tam, kde ušlechtilá odrůda má nějakou nectnost co se týče růstu (např. roste křivě ap.) nebo nemá afinitu s podnoží (např. některé odrůdy hrušek se špatně ujímají, když jsou naroubované na podnož kdouloň - jako kmínek se pak použije odrůda, která s tím problém nemá).
Ad 3) Ušlechtilá odrůda - to je ta, co ji chceme jíst :wink: . Je chutná, ale třeba ostatní vlastnosti za moc nestojí.
Tolik ve zkratce.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Diana.Jerem » 21 dub 2024, 10:29

Zdá se, že aktuální mrazíky hrušni nevadí. Je zasazena teprve vloni na podzim a toto jsou jediné plůdky... Williamsova máslovka.
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod speedy » 21 dub 2024, 10:57

Na konečné hodnocení ještě raději počkej. Navíc hrušně bývají citlivé na jarní namrznuti ve dřevě a to taky není vidět hned. Já takhle musel zlikvidovat už kolikátou jinou klasiku (nejen) Konferenci.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik, kasta a 73 návštevníků