Houby

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2023, 21:12

Mě rostou bílé žampiony po celé zahradě, ale nikdy jsem netestoval co jsou zač. Když člověk vidí jak se za pár dnů promění na totální hnus, tak člověka přejde chuť.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1197
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2023, 08:25

Mě také rostou na zahradě každoročně bílé žampiony, bohužel se jedná právě o ten mírně jedovatý zápašný. S13 Ta jeho vůně není vůbec příjemná, spíš taková varující, řekl bych.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3844
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod kasta » 09 lis 2023, 09:16

Dobra diskuse, tady se clovek porad dozvida neco novyho. Ja sbiram houby od mala, ale jen takovou tu klasiku. Tady na berounsku/krivoklatsku je to slozitejsi, jsou tu hlavne listnaty bukovy lesy a tam roste z mne znamych hub tak akorat bedla vysoka, obcas klouzek u modrinu a vatovec. Na zahrade mam spoustu drevokaznych hub, poznam hlivu, ale je tu spousta dalsich, uz jsem parkrat premyslel, ze se to musim naucit, no ale s tou cepicatkou jste me asi definitivne odradili. Tak zkusim aspon ty majovky, ty tam mam taky.

Na plzensku lepsi, tam je to jehlicnata klasika (i kdyz taky uz min).

No a k tem zampionum, jako malej jsem je taky sbiral (posledni dobou jich na tech vyschlych loukach uz teda taky moc neni) a mame taky historku se zampionem zapasnym. A az ted jsem pochopil, ze to vubec zampion zapasny nebyl, protoze nesmrdel karbolem ale mocuvkou. To jsem takhle jednou jako malej nasel spoustu nadhernych zampionu v kukurici. Zbytek si asi domyslite :)

P.S. jo a ještě otázka. Myslel jsem si, že takový ty běžný hřibovitý houby znám všechny, ale před pár lety jsem v Praze na Klamovce našel houbu, kterou jsem ještě nikdy neviděl. Poznal by jí někdo? Rostou tam hlavně duby.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Houby

Příspěvekod EvaOstrava » 09 lis 2023, 09:52

Asi tenhle nejedlý hřib medotrpký
https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C5%99ib_medotrpk%C3%BD

Je možné, že i žampion zapášný může smrdět jako močůvka, soudě podle této věty
Charakter zápachu hřibu medotrpkého bývá popisován různě, objevuje se přirovnání ke karbolu[8] (fenolu[9]) nebo častěji k močovině[2]
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Houby

Příspěvekod kasta » 09 lis 2023, 10:17

EvaOstrava: zajimavy, tak to preci jen mozna byly zampiony zapasne, ja myslel, ze byly proste jen prehnojeny :)

Ten hrib medotrpky je tomu mymu podobny, jen ten muj nemodral. Koukam i na ty dalsi uvedeny dole (ZAMENA) a zadny mi stopro nesedne. Ten Fechtneruv ma moc dlouhou nohi, tyhle byly spis takovy prisedly. Ale dik :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2023, 21:04

Mohl by to být i hřib siný, ten ale také modrá... :?
https://www.mykologie.net/index.php/hou ... cyanescens
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3844
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod kasta » 09 lis 2023, 21:12

to taky nesedi, ten muj ma celkem zive zlute rourky a i tren, je tam videt v horni casti jednoho obrazku
uz je to par let, ale to ze nemodral, me tenkrat zaujalo, proto jsem si ho fotil i s tou ulomenou nohou
a ani vetsi plodnice nemely ten typicky hribovy tvar, vsechny vypadaly stejne jako na obrazku a byly spis nizke, priplacle k trave
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2023, 21:15

To už asi opravdu bude na tu mykologickou poradnu, jak tu daval Ondrej... ten odkaz několik příspěvků dříve... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3844
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 09 lis 2023, 22:06

K určení tam chybí důležité znaky. Především přítomnost/absence síťky na třeni. Určitě to bude něco z barevných hřibů, kdy bych se silně klonil k tomu hřibu medotrpkému. Jisté modrání na fotce vidět je a jsem si jistý, že ta rychlost/intenzita modraní je mimo jiné ovlivněna klimatickými podmínkami v danou chvíli. I ten substrát na něj celkem sedí. Ty ostatní barevné hřiby jsou hodně vzácné a navíc je ten výskyt často limitován na doubravy s alkalickým podložím.

Hřib siný vypadá velmi podobně jako běžnější hřib kaštanový. Oba nacházím dost často od té doby, co jsem se o to začal trochu zajímat. Substrát ani habitus plodnice zde ale absolutně nesedí. Já ho nachazím na písčitých svazích bučin, které jsou často alespoň částečně prosluněny. (Pro zajímavost dávám fotky)


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jednu plodnici jsem pro určení vyjmul, jinak samozřejmě nesbírám :D
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 09 lis 2023, 22:44

Tak dnes jsem se vydal na nejbližší vyšší polohu v okolí, kam mám čas dojet a v 500m.n.m. jsem nějaké lišky nalevkovite našel, ale bylo to jen jedno hnízdo kde asi vyvěrá podzemní voda a bylo tam vlhčeji jinak nikde nic a většina plodnic byla max. den stará s výjimkou 3 ks. Jinak hezká sestava, třepenitka maková, lakovka ametystová a dokonce první letošní křemenáče! Hřiby hnědé jsem už sbírat nechtěl, lezou mi už ušima, ale u pár kousků jsem neodolal, mnoho ale už bylo starých a plesnivých.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1197
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 09 lis 2023, 23:08

Já asi na lišky zase zajedu o víkendu. Strávím v tom lese od rána do večera, nasbíram 3 koše a budu mít už na sezónu od lišek pokoj. Dneska jsem měl čirůvky fialové na smetaně spolu s penízovku kuželovitou a václavkami a byly fakt super. Nedaří se mi ale najít čirůvku dvoubarvou. Vůbec nemám v okolí lokality. Podobný problém mám s havelkou, ale tam v úspěch kvůli její vzácnosti moc nedoufám. Rád bych se ale zaměřil na šťavnatky. S modřínovou jsem moc štěstí zatím neměl, tak budu hledat dál. Už by ale pomalu mohla vylézat i šťavnatka pomrazka, takže se po ní možná podívám v borových lesech. (Klouzků strakošů je v nich stále dost)
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 09 lis 2023, 23:30

Strakoše jsem snad v životě nenašel, nemám na ně štěstí, ale čirůvka dvoubarvá mi roste na zahradě, letos ale zatím nevyrazila.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1197
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Radim K » 09 lis 2023, 23:37

Kasta: Za mě určitě medotrpkej :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Houby

Příspěvekod kasta » 10 lis 2023, 08:25

Ondrej..., Radim K: no asi to bude nakonec on. Jsem si myslel, jak jsem ho dukladne vyfotil a zpetne s odstupem vidim, ze na detail trene jsem samozrejme zapomnel. Teplomilna doubrava to tam je, jak je alkalicke podlozi netusim, tady to vsude je vicemene vapenec, ale jak moc konkretne na te Klamovce vystupuje na povrch, to nevim. Male modrani tam videt je, ja si jen pamatuju, ze uplne na prvni dojem jsem v nem videl nejakeho kovare ap a proto me zarazilo, ze nemodra. No tak jestli ho jeste najdu, vyfotim lip, kazdopadne dik.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Houby

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2023, 10:00

Hofis píše:Jinak Radku, ona i ta pečárka ovčí, na kterou si chodíval v mládí, na řezu žloutne a má anýzovou vůni. Ani jedno ale není tak výrazné, jako u výše jmenovaných lesních druhů.

Honzo to je ale 35 let :D , takze vuni si fakt nepamatuji.Rozhodne si nejake zloutnuti nevybavuji.
Co si ale vybavuji byla velikost plodnic.Mozna to bude trochu zkreslene pohledem maleho ditete, ale ja je mam zafixovane jako obry s 20-35cm velkymi klobouky :lol: .Rozhodne klasicky houbovy kosik nestacil a vim, ze toho byly prepravky a tata to pak rozdaval na sidlisti sousedum pred barakem.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků