Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod mates » 06 kvě 2024, 12:23

Tak peckoviny jsou po mrazech opravdu totálně bez plodů, jako poslední to teď ukazují broskvoně. Na sloupovitých jabloních nejspíš taky nic nezůstane, max na jedné větvičce, která kvetla až po mrazech, ale.... Z nashi odpadla poslední holátka včera, i když se zdálo, že to aspoň některá zvládla. Kamčatky - jen na Blue Kingovi bylo viditelné poškození plodů, sice zkoušel dozrát, ale konzistence blivajz, barevně divně pruhované fialově s bílou kávou, plody na ostatních odrůdách vypadají v pořádku. Kanadky - kromě už zmíněných omrzlých nových listových výhonků a zmrzlých odkvetených plodů se přidaly ještě zmrzlé vrcholové větvičky s poupaty. Jinak kanadky stále dokvétaji, subjektivně se zdá, že ten mráz je dost přibrzdil. Jahody - přikryté dvojitou vrstvou silné geotextilie asi z poloviny omrzlé, ale podle mě je to tím, že jsem je nepřikryl pár nocí ještě předtím, než přišlo období mrazů, jinak malwiny to jistí, ty ještě ani nemají vidět poupata. Maliny jsou skoro katastrofa, ještě teď o víkendu rozkvetlá poupata jsou vypálená, jen sem tam se ukáže květ s chlupatým zeleným středem, jako příklad Himbo Top, focený už ve středu prvního.
Obrázek
Japonské ostružiny jsou totálka, tam ani nic nepokvete. A jak dopadnou normální ostružiny se uvidí při kvetení. Vinná réva - dá se říct, že to je nezmar. I na té Arkadii, která byla "totálka", se už kromě planých objevily asi tři výhony, na kterých budou hrozny, na Naděždě Azos a Snu farmáře (Mečta fermera) několik výhonů mrazy přežilo a teď se ještě pár záložních s hrozny objevilo. Arkadia zařvala hned tu první noc při přízemáku ještě před dědou mrázem, pak na to delší období mrazů jsem přes všechny tři keře udělal stanovou konstrukci z bambusových tyčí a pokryl to dekami a jednou vrstvou silnější geotextilie. No a azalky, komule, ořechoplodce, hortenzie, magnólie, trubače, růže atd. - všechno různou mírou spálené, ale už se vzpamatovávají...
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 583
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 09 kvě 2024, 17:50

Minulý týden jsem sliboval druhou část k mrazové apokalypse z Varnsdorfu, tak tady je.
Nejprve bych se ale chtěl ještě krátce věnoval editu situace v Praze, protože se některé škody ukázaly až s delším odstupem. Teď již můžu s jistotou říct, že nebudou ani žádné hody na hlošinách okoličnatých, téměř všechny nasazené plůdky i květy bez milosti opadaly. Na žlutoplodé Fortunelle vidím jen sem tam plod, na ní to bude opravdu bída, zajímavé ale je, že hned vedle na červenoplodé Pointille Amoroso zbylo násady podstatně více. Zdá se tedy, že červenoplodá Pointilla Amoroso je značně odolnější mrazu v květu a plodu než žlutoplodá Fortunella. Stejně tak opadal i zbytek plodů u zdi na meruňce. Nebyly gumové, vypadaly i celkem dobře, ale už jsou dole. Nebude nic ani na ochutnání. Bohužel ani na nashi se plůdky neudržely a opadly. Nejvíce mě ale mrzí jabloň, která měla krásně nasazeno a vypadala dobře, nicméně v průběhu tohoto týdne prakticky všechno opadalo, takže pokud bude pár jablek z pozdních květů, budu rád. Prostě bobule, kýblovky a zelenina to letos jistí.
Na druhou stranu musím říct, že se letos v Praze moc povedly kamčatky. To, co dozrálo, je výborné kvality a hlavně chuti. Takto výborné kamčatky jsem zatím ještě neměl, a to napříč odrůdami. Modrý Triumf se letos skutečně překonává, zatím jsem na něm nikdy neměl takto lahodné plody. Obsah cukrů je opravdu vysoký u všech odrůd. A je jich i celkem hodně. Akorát na Auroře bohužel letos ani plod, tedy pokud pominu letošní novou výsadbu. Je to jediná kamčatka, která skutečně nemá ani plod, i když celkem pěkně kvetla.
Takže takto ještě ve zkratce k situaci v Praze a můžeme se zaměřit na drsný sever Čech, což se letos opravdu doslova potvrdilo. Neboť dvě noci advekčních mrazů kolem -2°C s mlhou korunované třetí nocí s kombinací advekčního mrazu a k ránu navíc radiačního mrazu s minimem -5,9°C nedaly prakticky ničemu šanci. A nezachránilo to ani chráněné stanoviště pod římsou, ani umístění přímo na zdi, až na naprosté výjimky prostě totálka.
No začneme asi vínem, protože to je pro mě jedno z největších překvapení. Zilga sice zmrzla úplně na prach, ale už o víkendu krásně regenerovala ze záložních oček.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

ALE!
Somerset Seedles, přestože na chráněném stanovišti, přežil tuto mrazovou epizodu zcela bez poškození a je pro mě tak asi úplně největším překvapením ve VDF. S6 Je evidentní, že má v sobě nějakou zvýšenou mrazuvzdornost i v zeleném dřevě, protože i když na dobrém chráněném stanovišti, určitě musel slušný mráz schytat, protože třeba ani fíkovníky plazící se přímo po zdi, jsou spálené na prach, jak bude vidět níže.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

No, fíkovníky dopadly nevalně. Nepomrzlo pouze to, co bylo ve stádiu pupenu. Vše ostatní je totálně na prach, zeď – nezeď. Zde je pěkně vidět Lídlák (nene) a Rača, které vyrašily z pupenů pravděpodobně krátce po těch mrazech. Hned vedle je již plně narašený RdB úplně na prach.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Vedlejší stanoviště dopadlo ještě hůře, tam bylo již vše rozjeté. Zmrzlo to komplet vše, LdA, Trnavský velkoplodý, dokonce i ta větev M-10, která se táhla přímo po zdi. Vše kaput. Uvidíme, jak rychle to bude schopné opět obrůst. Jinak tomuto spálení fíkovníků jsem zřejmě mohl zabránit natažením protimrazové netkanky, jako na zimu, ale nebyl jsem zrovna na místě, vysvětlovat to mamce by bylo celkem složitý a vážit cestu na sever kvůli pár kouskům breby se mi opravdu nechtělo. Ale pokud by hrozilo zmrznutí nějaké větší úrody na větších keřích, asi bych tu cestu zvážili. Takto si to prozatím musí poradit samo.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Co mě celkem překvapilo, jsou jisté mrazové škody na rašících fejchoách, mají spálené lístky na rašících výhonech, to jsem ještě nikdy neviděl, tak uvidíme, jak si s tím poradí. Jinak to ale přestály vcelku dobře.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Co se tomelů týče, tak to je samozřejmě naprostá katastrofa. Semenáč už měl několikacentimetrové výhony dokonce už i se znatelnými květy. Vše je černé. Celou tu ponurou atmosféru ještě umocňuje naprosto zčernalý ořešák v pozadí.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Zajímavé ale je, že druhý tomel Sosnovské s naroubovanými hybridy Kassandra a NBT takto narašený nebyl. Zmrzly sice již napučené pupeny, ale už to všechno obrůstá ze záložních pupenů.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Z toho mám opravdu radost, protože jsem se o ty rouby celkem bál. Uvidím ještě, jestli to rozdýchá roub Changzhou naroubovaný na tom druhém semenáči. Ten je zaražený a zatím moc neobráží. Myslím si, že letos jsem mu tím zabalením zřejmě spíše uškodil, protože při tom teplém průběhu předjaří byly v tom zábalu přes den vyšší teploty, zejména když se do toho opíralo slunce, což bylo celkem často letos. A z toho důvodu vyrašil ještě o dost dříve, než by se stalo bez toho zábalu. No stromek už to začíná být pěkný, nějaký ten mráz už by měl přežít, a po letošním testování zábalu s čidlem přes zimu se přínos neukázal zcela takový, jak bych od toho očekával. Bylo to v řádu desetin stupně až maximálně jednoho stupně, takže na další roky už s jeho balením nepočítám. Maximálně zabalím jen spodek proti přízemnímu mrazu, vršek nechám volný.

I na asiminu je celkem žalostný pohled. Zmrzlo vše, zčernalé jsou všechny květy i drtivá většina všech listových výhonků. A na nějaké druhé nakvetení ze záložních květních pupenů to opravdu nevypadá. Co je zajímavé, jediné vrcholové listové výhonky, které to relativně přežily, jsou na dvou přiroubovaných roubech odrůdy Susquehanna. Ale těžko říct, jestli je to tím, že třeba raší o něco později nebo je o trochu odolnější mrazu. Ale je to na obou dvou roubech, zatímco zbytek je na prach. Takže úplně náhoda to asi také nebude. V pozadí je vidět i pěkně sežehnutá schisandra.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Co se aktinidií týče, tak na ně je opravdu žalostný pohled, vše naprosto spálené, i třeba včetně arguty Issai přímo u zdi. Ty jediné viditelné zelené miniostrůvky patří kolomiktě, která už stihla začít regenerovat, a dokonce z ní i přežil jeden jediný výhon, který je i na té fotce krásně vidět a působí naprosto komicky, jako pěst na oko. Ale relativně dobře obráží i Mayflower, z čehož mám opravdu radost, ty geny z kolomikty jsou zde opravdu znatelné. Naopak všechny arguty zatím stojí, včetně MH1 od Miloše. Tak uvidíme, kdy se chytí…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

No, asi nejvíc zvědavý jsem byl na borůvky, hlavně po těch diskuzích o mrazových škodách, které jsem tu na fóru četl. A bohužel se ukázaly jako pravdivé. Už hned u těch borůvek mě překvapil takový poměrně výrazný a nepříjemný štiplavý zápach jakoby zkvašeniny. Ty malé plůdky, a i rozvinuté květy, které prošly tou mrazovou epizodou jsou nenávratně pryč. Postupně černají a opadávají. Zas na druhou stranu to vypadá, že ty květy, které vykvetly až poté, lákají hmyz. Takže tady se ještě uvidí.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Navíc jsou nejvíce postižené rané a polorané odrůdy, na těch vidím propad tak minimálně o 50-70% za předpokladu, že ty květy, které kvetou teď i zaplodí. Ale třeba pozdní odrůdy, jako Elisabeth, vykvetly o něco později a většina květů se zdá být OK. Tady bych viděl propad tak o 20-30%, pokud se to všechno udrží. Takže se také omlouvám za svou předchozí mystifikaci u borůvek, kdy jsem tvrdil, že nezmrznou. Teď už vím, že i borůvky mohou pořádně pomrznout, i když jsem se s tím doteď ještě nikdy nesetkal.

Kapitolou samy pro sebe jsou kamčatky. Jak už psal Mates, kamčatky jsou krásně pruhované, modro-zelené. Vypadá to celkem směšně, a dokonce asi i nějaký ten dekorativní efekt tomu nelze upřít, ale plody jsou naprosto nechutné a nejedlé. Takže kamčatky to ve Varnsdorfu také letos nedaly.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Dokonce pomrzly i ostružiny. Ostružiník Baby Cakes od BrazelBerry to sežehlo opravdu naplno.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Ale i první výhon od Arapaha to pěkně schytal, ale po týdnu už jede nový.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 05.05.24

Plodonosné výhony na dvouletém dřevě zatím vypadají být celkem v pohodě, takže ostružiny by snad nějaké být mohly.

No, na závěr asi nemusím podotýkat, že nebudou ani žádné peckovice, ani žádné malvice, snad jen s výjimkou muchovníku. Ten se mi jevil jako celkem v pohodě, ale přiznám se, že jsem mu věnoval jako každoročnímu držákovi jen zběžnou pozornost. Po těch zprávách tady na fóru ho příště raději ještě zevrubněji prohlédnu. Z bobulovin nebudou žádné angrešty, žádná josta ani černý rybíz, zdá se ale, že přežily nějaké kuličky na růžovém a bílém rybízu. Možná bude pár malin a uvidíme, jak rychle se seberou ty fíkovníky. Víc toho asi z ovoce nebude. Na druhou stranu je alespoň dobré, že vesměs všechny peckoviny a malvice nepřišly o listy, všechny tyto stromy jsou plně olistěné, takže alespoň tak. A zatím to vypadá, že přežily i všechny nebo drtivá většina roubů na jabloni, to je také celkem pozitivní. No určitě bude s ohledem na jednotlivé druhy teď velmi zajímavé pozorovat, jak se to bude vyvíjet dál. Takže držím palce, ať nám to všechno pěkně roste a stihne to pořádně zregenerovat alespoň na ten příští rok, když už letos nic jiného.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 10 kvě 2024, 06:43

Hofis, z posledných "vydarených" rokov poznám ten pocit- chodím v sade- ako v lese- ovocné plody žiadne S13 ... tento krát to u vás zasiahlo aj chladné oblasti S13 , ktoré boli posledné roky TOPKA- v pestovaní.....a tento rok bol u nás trochu "iný"- v posledných rokoch to tu v teplej oblasti zamrzlo vždy v marci (takmer otvorené kvety, resp. otvorené kvety a plody sa vôbec nevytvorili)- a tento rok sa aj utvorili plody- ALE- aprílové prudké ochladenie zo silným studeným vetrom spôsobilo- že plody postupne opadali- niečo (možno 3-5% bežnej úrody ostalo na čerešniach, višniach, .....na slivkách ostalo 5%, napr.na Tipale nič...na jabloniach a hruškách možno 10-15%- niektoré konáre sú úplne bez plodov, na niektorých pár ks ostalo...) .... najviac úrody zatial je (po niekolkých rokoch) na broskyniach......ALE to že teraz pár kusov plodov je na stromoch, neznamená, že aj " zdravé" plody dozrejú..."skúsenosť z posledných rokov"....
- manželka "pracne" na mohutnej marhuli( priemer koruny má min. 8m)- počítala počet ks marhúl :lol: - napočítala 5ks (bzdochy si robia robotu vynikajúco a poctivo)- výsledok je takýto:
Obrázek
...tých škodcov každoročne pribúda- a škodia oveľa skôr- a generácií majú oveľa viac....(napr. obalovače majú v našej oblasti 3 generácie- v chladnejších oblastiach 1...toto je údaj z Polnohospodárskej univerzity v Nitre...)
...ostatné rozpíšem neskôr...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Jakomag » 10 kvě 2024, 07:00

Je zřejmé, že teplá oblast nemusí být taková výhra, jak to na první pohled vypadá.My na J.Moravě Modré hory, okolí Hustopeč jsme na tom trochu lépe. Ale rychlý nástup vegetace dělá problémy všude, navíc škůdců i chorob přibývá. Před 30 - 40 lety jsme měli na zahradě ovocné stromy - meruňky,jablka, hrušku, třešeň, které každý rok plodily bez jakékoliv péče, bez postřiků, meruňky v dolině pod lesem nezmrzaly, neměly moniliový úžeh, apolexii, mamka byla s námi sama a ze zahrady jsme měli obživu. Dnes by to takto nefungovalo a vypadá to, že pěstování meruňek zvoní hrana.
Jakomag
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2024, 21:47

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 10 kvě 2024, 08:44

Jakomag píše:Je zřejmé, že teplá oblast nemusí být taková výhra, jak to na první pohled vypadá.My na J.Moravě Modré hory, okolí Hustopeč jsme na tom trochu lépe. Ale rychlý nástup vegetace dělá problémy všude, navíc škůdců i chorob přibývá. Před 30 - 40 lety jsme měli na zahradě ovocné stromy - meruňky,jablka, hrušku, třešeň, které každý rok plodily bez jakékoliv péče, bez postřiků, meruňky v dolině pod lesem nezmrzaly, neměly moniliový úžeh, apolexii, mamka byla s námi sama a ze zahrady jsme měli obživu. Dnes by to takto nefungovalo a vypadá to, že pěstování meruňek zvoní hrana.

...ovocie bol problém aj dať do výkupu- boli prebytky...napr. bystrické slivky sme nosili do blízkych mraziarní (po 40 halierov/kilo)- a bol aj to problém- sklady mali plné- teraz čo by som dal zato- odtrhnúť si slivku, jablko, čerešňu, atď....sen...
- a s tými škodcami- nechápem, čo sa tu u nás udialo- "študované" hlavy hovoria, že je to tým oteplovaním- ALE- napr. roky chodím "pozorovať" vegetáciu na dalmátskom ostrove- žiadne strapky, roztoče, vošky, bzdochy, cikádky,...a napr. osy tam idú po mäse, rybách (naše výlučne po ovocí)- príklad je aj tento víkend- išli sme grilovať ryby- osy lietali- ALE si ryby nevšímali- zato tie v Chorvátsku- tam pri čistení rýb je to "komédia" s osami :lol: .... ...napr. kamarát na ostrove robí postrek na viniči jedine modrou skalicou (tu už nefunguje skalica 20 rokov....)
Naposledy upravil ivan dne 10 kvě 2024, 09:17, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 10 kvě 2024, 09:07

moonvil - vegetácia je tu v takomto štádiu:
- na obrovskej mandli min. 11m vysokej je možno 20ks plodov- sú už v "konzumnej" veľkosti:
Obrázek
-cibula má už 2,5cm vňať- vytvára bulvičky:
Obrázek
- zimné jablká, hrušky(tých pár ks plodov čo ostalo) majú 3-4cm
Obrázek
Obrázek
- hrach začal nahadzovať struky-ALE už je vycicaný od strapky hrachovej, roztočov:
Obrázek
- tie strieborné flaky sú následky cicania strapky- to nie je nič "iba" chybička krásy- ALE postupne prechádzajú na kvetné puky a tie zasychajú...(urobil som už 3x postrek "EKO BIO" prípravkami- výsledok možno 20%...)- takže oberieme tieto prvé struky a je konečná- už je to cca posledných 6-8 rokov takto S13 ...doby, keď sme oberali vedrá hrachu sú dávno preč...
- zemiaky začínajú kvitnúť:
Obrázek
- jahody začali dozrievať 1.mája-majú cca pol dňa slnko - cca od 14,00 hod. sú už v tieni- teraz už takto:
Obrázek
moonvil- fotky sú pre ilustráciu- porovnanie (že tých 151mm zrážok ) - to je ako by sme porovnávali 151mm v niektorých oblastiach tak v polovici júna...
- včera som trhal burinu + okopával- bol som fajn uprášený- vietor suchý íl víril- po rozdrvení hrudiek íloviny to vypadá asi takto :lol:
- ALE pracovalo sa poobede fajn- úplne slnečno 24°C- ALE vzduch suchý 30%-veterno- pracovalo sa ozaj fajn aj pri tom rontgenovom slnku
Obrázek
- ALE- bolo tu už aj horšie zo zrážkami...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Josef » 10 kvě 2024, 11:32

Ivan: Ivane, to je tedy oproti nám na Vysočině veliký rozdíl. My jsme sázeli na venkovní záhony zeleninu, myslím mrkev, petržel, hrášek, cibuli... asi před týdnem, dříve to nemá vůbec zde smysl, zem je do 1.5. studená a většinou sázet dříve vše plesniví nebo zmrzne. I brambory se sází zde pravidelně kolem toho 1.5., pokud zasadíš dříve a vylezou ven, jsou na prach. Ale Vysočina byl vždy bramborářský kraj a i pozdě sázené zde jdou dobře. Letos to počasí zamávalo i u nás tvrdě, ale s tím se musí počítat. Snad se to opět srovná. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 11 kvě 2024, 06:20

...jeden malý postreh...v časopise Záhradkár bola onoho času uverejnená info, že proti slizniakom treba vybudovať rôzne bariéry napr. s vaječných škrupín :lol: , že nemajú radi ihličie(asi si redaktorka myslela, že ich to bude pichať pri lezení :lol: )- už vtedy sme sa na tom smiali...lebo to potom v ihličnatých lesoch by neboli zožraté huby od slizniakov :lol: ...včera sme vysadili na záhon (za trest) zornice, lebo už odmietali v črepníkoch kvitnúť a robil som večer granulkové bariéry (aby nedopadli ako napr. snežienky, krokusy, hyacinty atď....ktorým hluzy požrali)...už dnes ráno to vypadalo takto:
- pod píniou do rána zožrali za plnú hrsť granúl
Obrázek
- druhú hrsť som nasypal priamo okolo zorníc (ešte do zajtra tam pár granúl ostalo...)
Obrázek
..a pritom už viac ako 2 týždne tu nepršalo- adaptovali sa aj na sucho - sú všade zalezení v zemi- buď žerú hluzy a korene v zemi alebo v noci vychádzajú a "kosia" do radu všetko...
- už teraz viem, že tých 3,7kg granuliek budeme mať málo...
- máme na záhrade veľa vtákov- straky, drozdy, škorce, sojky, vrabce, sýkorky- tie určite slizniaky nežerú(alebo nestíhajú...)... literatúra uvádza, že aj huluby hrivnáky žerú slimáky, slizniaky :lol: - no tie "naše" už teraz "koštujú" nezrelé čerešne...majú už mláďatá- a tie každý rok krmia bobulovinami...
Jozef píše:
Ivane, to je tedy oproti nám na Vysočině veliký rozdíl. My jsme sázeli na venkovní záhony zeleninu, myslím mrkev, petržel, hrášek, cibuli... asi před týdnem, dříve to nemá vůbec zde smysl
Jozef- ty budeš ešte len teraz sadiť zeleninu- a napr. nám už druhý krát stihli slizniaky a mravce požrať vzídenú mrkvu + petržlen (polovička vyhlásila, že 3x to už sadiť nebude...)
- ale inak počasie je fajn...včera Tmax. 23,9°C slnečno bez 1 mraku, dnes do rána až teraz o 6,00 hod. to kleslo na Tmin. 7°C- zatiaľ bezvetrie a slnečno bez 1 mraku...
Naposledy upravil ivan dne 11 kvě 2024, 06:26, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 11 kvě 2024, 06:25

Ivan - ano, potřetí už nás taky ani nehne. Ten popis je přesný. Jsou všude.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4271
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Argout » 19 kvě 2024, 16:17

Hlásím, že jinany, které měly před měsícem narašené lístky a zmrzly na prach, vypadají nyní jak před zmrznutím. Tj. už jsou znovu lehce narašené S6
Nejstaršímu je cca 24 let, za celý život se mu to (zmrznutí rašících lístků) stalo podruhé.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik a 7 návštevníků