Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 13 lis 2023, 18:21

Áno. Ale niektorí predajcovia ovo stromov majú vo VOP a manualoch, že sa dodané mladé stromy tj. cca do 1r nesmú ničím natierať. Viete dôvody prečo..?
My ovo stromy od 2r. natierať budeme aj keď máme teplú klímu.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 74
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 13 lis 2023, 19:20

ARBORETUM: myšleno do 1 roku od dodání? Asi kvůli možným reklamacím a marným potom dohadováním se?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 13 lis 2023, 22:37

Nie, predajcami je mieneny VEK sadenice 1r.
Možno majú empiricky zistené, že mladučkym stromom nepraska kôra tak markantne ako u starsich a asi aj preto, aby sa nejako náhodou nepoškodil vývoj rastu mladunkého stromu. Toto sú zásadne otázky pre profi ovoc. arboristu, dendrologa....
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 74
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 20 lis 2023, 18:46

Tak moje velka mispule nottingham je kompletne sklizena - bohuzel ne mnou :( zustalo mi tam asi 6 plodu. pred 14i dny byla obalena, urcite vic nez lonskych 150ks. Vse za 14 dni moji nepritomnosti beze stopy zmizelo. Hlavni podezrely jsou veverky nebo vetsi ptaci (sojka, strakapoud), mispule je chranena pred zveri, navic jsem pod ni nasypal minule kompost, na nem nebyla ani stopa a nebyla zlomena ani vetvicka, kdyby to okusovala srna.

No jeste ze mam aspon 10 plodu na malem stromku BECO a 1 na Konieczko, ty jsou chranene kralicim pletivem. Vse jsem uz radsi otrhal s necham dojit doma. Potvory jedny...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 20 lis 2023, 19:22

Kasta - Ptáci se u nás o mišpule nezajímají, ale ta veverka by to být mohla, nám sklidila nějaká čiperka jeden rok kompletně všechny plody na nashi. Mišpule zatím neobjevily, netuší, co to je.

Na Valašsku nám na stromě dozrály první plody Iránské mišpule. Letos je výjimečný rok, zatím nám tady u domu ještě nemrzlo a tak máme srovnání zralosti - na stromě, kde máme Délices de Vaness, Royal a Iránku je Iránka jediná zralá, Royal sice už taky hnědne, ale do měkkosti má ještě daleko. No a Vanesska je ještě úplně tvrdá a zelená. Dál už toho asi víc nevypozorujeme, má mrznout a to se to pak všechno srovná.
Na ostatních mišpulích taky ještě všechno tvrdé.

Jak je to na jihu nevíme, zapomněli jsme se posledně podívat a asi se tam teď před mrazem nedostaneme..
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 20 lis 2023, 19:40

nene: ano veverka je hlavni podezrela, je tu jedna docela krotka. Vloni mi mispule ozobavali kosove, ale to byly "jen" naklovany a mizely pomalu.
Nottingham uz dozrava a Konieczko od vas melo jeden zraly plod - chutove hodne podobny memu Nottinghamu, nerozeznal bych je od sebe (mozna mam ten nottingham nejaky lepsi, nez znate od vas). Beco necham jeste dojit, pamatuju loni, ze bylo sladsi, tak uz se tesim, ze aspon neco bude.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 21 lis 2023, 09:49

kasta píše:nene: ano veverka je hlavni podezrela ...

Dle mne ale taková jedna veverka ... která je žel dvounohá? :twisted:
Totiž nějak si dovedu představit, včera jsem okukoval v dešti, ještě tak tu čtyřnohou veverku a že "se splete" a zaujmou ji ty malé mišpulky od té původní, keřové divoké formy mišpule. Kde ten průměr plodu je asi jen 2 cm a ne o moc víc. Na kterou jsem se tady před časem já ptal tj. že ji mám a že se mně jeví poněkud podezřele.
A protože mám také (domnělý) Nottingham tak srovnávám, i včera, jeho plody jsou nejméně 2 krát a možná spíše 2 a 1/2 krát větší! A to si s malou veverkou a jejími pacičkami nedovedu jaksi srovnat. Natož aby to sklidila vše a i z těch slabých větviček: no jak by se k tomu dostala, že? ... a sklidila jak píšeš všechno! Nehledě na to, že ty plody potom rozbřednou a nevím, nevím, jak se to veverce bude líbit a pro příště?
Jestli jsem to tu už napsal tak to zopakuji: mišpule u příbuzných v Krkonoších na samotě až u hranic, na dost velkém pozemku a přibližně uprostřed, je ihned od vysazení cílem nezvladatelné(!) touhy vysoké zvěře ji ožrat! Ničeho jiného si potvory nevšimnou ale tu mišpuli nějak vycítí a ... nedovolí ji a i přes pokusy o ochranu ... tak vůbec vyrůst. Dovedl bych si představit, že srnu upoutají i ty velké ale zatím tvrdé plody ... ale spolu s nimi by spořádala přece i ty větve (větvičky) ... a to ty o dalším poškození nepíšeš.

Co ale vím bezpečně, tak u mne ten Nottingham, právě těmi jeho velkými až obrovskými plody, sem tam i do placata, navíc sám stromek s těmi nezvyklými listy (a teď právě se začaly dál vybarvovat) a podobně (alespoň u mne) divně kroucenými větvemi ... tak poutá a už z dálky pozornost kolemjdoucích. Co prochází na cestě zvenčí kolem plotu. Jako kdyby to byl stromek ne ze Země ale z jiné planety? :D A za těch asi 8 let (co poprvé zaplodil) jsem si už zvykl odpovídat na zvědavé dotazy ... co to je?
Tak já si žel myslím, že ve tvém případě nezůstalo u jen té zvědavosti. To, že nebylo okolí stromku zdupané (píšeš že navíc kompost) tak i právě proto: už vím, tady ze zahrádkářské osady, že nenechavci si někdy dávají pozor ba dokonce místa činu všelijak po sobě zahlazují, no aby se to svezlo třeba právě na ty veverky.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Josef » 21 lis 2023, 10:33

Speedy: Tak s těmi nenechavci, kteří chodí kolem plotu zahrady a nemohou odolat tomu, že na co dosáhnou přes plot si musí omakat nebo utrhnout, to se snad i u nás poslední dobou také roztrhnul pytel. Prostě co je na dosah tak je v ohrožení. Při výsadbě s tím člověk nějak nepočítal. Ale taková je dnes doba, nic jiného než se s tím smířit. My už jsme to dávno vzdali. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 21 lis 2023, 14:26

Josef, speedy: u me to clovek opravdu nebyl, ani nic ctyrnoheho (srnka, prase), to byste museli videt moji zahradu, abyste pochopili, proc jsem si tak jisty :) ale veverka to ma primo na trase a neni duvod proc by nepoznala, ze je to jedly a dobry
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 24 lis 2023, 19:32

Mespilus germanica a bez dalšího upřesnění, nabízeno i zavedenými, známými prodejci (i s e-schopy) v kontejnercích jako neroubovaný malý keřík mišpule, lístky jsou a kdo už má doma odrůdovou mišpuli tak ... pozor ... výrazně proti tomu zde menší!
Je to ta mišpulka, kvůli které jsem tady s dotazem vstoupil. Později jsem napsal, že v dnešní době u nás doba pokročila, tak jako jinde v tom zahraničí jako je Německo: tak tato mišpule bez odrůdového označení - je to tak správně a protože se jedná o původní formu mišpule té nešlechtěné! Tedy divoká forma. Zájemce by na toto měl být ale předem prodejci upozorněn!

V letech minulých a za zvědavého hladu po mišpulích se tady v Česku nabízely mišpule také bez označení a jako no name ale byly to ty odrůdové, tj. s většími až velkými listy a květy a především s většími plody. Tak na to dnes už pozor, doba se změnila?

Je to na toto téma ode mne už vstup sem asi poslední. Přišel jsem právě ze zahrádky se sklizní (od této divoké formy mišpule) a za čerstva o tom ještě napíšu:
a) ty plody jsou opravdu malé, malé jako velikost nijak velkého špendlíku a svojí hmotou do 1 ks velkého Nottinghamu by se vešly odhadem tak 4 ks (možná o chlup více?) od této divoké formy,
b) ovšem pecičky jsou velmi malé a proto nácuc hmoty do pusy je pocitově významný, sláva,
c) ovšem pozor, slupka je slabá než jak známe, takže zralé došlé plody nechtěně praskají (při uchopení prsty) na nechtěných místech, nebo prasknou při transportu plodů, tedy plod který je už (téměř) zralý se mezi těmi dozrávajícími a ještě tvrdými rád omele a rozmázne, doma se vyklopí z toho sajrajt,
d) chuťově a už třetí sezónu je to ale rok od roku lepší, není to tím že bych si už zvykl ale je to opravdu lepší, tedy poživatelnější a řekl bych že tak o 2 stupínky polykatelnější než jíst syrovou aronii (černý jeřáb) a já jsem k bobulovinám hodně vstřícný, je to jako vypít jablečný čaj a do kterého se navíc vymačkal citron resp. ta jablková chuť má výrazný ocas jako od tabletky Celaskonu ... nebo ještě jinak, kdo nemá problém s červeným nebo bílým rybízem a který je také od podstaty kyselejší tak nebude mít problém ani tady ... no a musím se přiznat, že zobání a před tím omakávání (už to změklo?) těchto kuliček je silně návykové :D ,
e) no a protože jsem udělal současně na keři lehký průklest překážejících větviček tak jsem se při tom i podrápal, ano, ty dolejší některé (jen některé) větvičky jsou opatřeny trny.
*** Můj závěr: keřík plní také i okrasnou funkci, přece jen se tato forma mišpule (výrazně menší listy, menší květy a i plody ovšem těch květů a potom malých plodů je výrazně více a působí to zdobně) od těch vyšlechtěných odrůd liší, napadá mne příměr jako rozdíl mezi lesní (měsíční) jahodou a tou velkou jahodou co známe ze záhonů,
takže já tomu dám (asi) šanci a nic přeroubovávat (likvidovat) nebudu, beru to jako raritku. Ovšem, jak jsem osobně tehdy viděl ty kontejnerky s těmito mišpulkami u obou prodejců, a bylo jich vyrovnáno v řadách mnoho desítek kusů a možná téměř do stovky!, tak kdo si to koupil? ... a teď si myslí, aha, tak to má být ta mišpule? ... ale ono to je jiné než jak nadšeně a i kulinářsky popisují články ...
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Ondrej... » 25 lis 2023, 18:55

Tak jsem dneska obral mišpule. (Nebo alespoň to, co neopadalo a není pod sněhem) Odrůdu bohužel neznám, ale chutná mi. Chuť je taková sladkokyselá, řekl bych "klasicky mišpulová" :) Není toho moc, ale vzhledem k trendu, kdy se každý rok počet plodů dvojnásobí, tak další stromek kupovat nebudu :D i když na druhou stranu ten sladký Royal bych někdy rád ochutnal :D


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod majoxx87 » 27 lis 2023, 11:38

U mňa v sobotu na obed ešte takto. Ráno bol.stromcek jemne popraseny snehom. Plody ešte držia, tak zber asi budúci víkend to tak vidím.... Odroda: Westerveld. Ešte musím premyslieť čo s úrodou :)
Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 27 lis 2023, 13:19

majoxx87: jak ta Westerveld chutná, patří mezi ty sladší?
Ptám se proto, že jsem teď v listopadu zjistil že v dosahu mám pro tuto tvoji odrůdu prodejce. Abych to také předem viděl a nekupoval na slepo. Bral jsem v kontejnerku už jen Bredase Reus a protože tam končili sezónu: tam venku "na place" měli už jen to, pro Westerveld bych musel zajet až zjara a raději prý volat předem. Údajně Bredase Reus by měl být sladší? Pokud ale i Westerveld není kyselý tak bych mu dal možná také šanci. Kyselotinu už mám v té divoké nešlechtěné formě (viz můj tady příspěvek) a další, brrrrrr, nechci a při vší mé vstřícnosti k mišpulím :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod majoxx87 » 28 lis 2023, 08:54

Je sladká, musím povedať že okrem tejto mojej som inú neskúšal takže až tak to vyhodnotiť nemôžem. Ja som bol stále v tom že v tom "hniličkovom" stave to ani kyslé nemôže byť :wink: Tento rok sú plody aj pomerne veľké, ak chces môžem potom cez víkend keď pôjdem na záhradu odvážiť zopár pre predstavu... U nás dnes nasnežilo tak dúfam že ich nebudem musieť vyhrabavat z podsnehu :D
Mne to ale celkom chutí, moc sa mi to nechce spracovávať tak to pojedam pomerne dlho... Deti ani manželka to príliš nejedia, asi ani nie kvôli chuti, ale asi skôr tá konzistencia a tie kôstky vo vnútri...
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 28 lis 2023, 12:42

majoxx87: děkuji za odpověď, ono kdyby to byla ta kyselá varianta ... tak to napíšeš. Jak by to bylo kyselý. A nic nevaž, ona ta velikost těch už kulturních odrůd je plus mínus stejná: největší z těch co máme šanci tady poznat je ten Nottingham.
A zjistil jsem v těchto hodinách, že když se to vydrží a ta kulička od té divoké formy mišpule se po rozbřednutí (na omak ale opatrně protože praská slabá slupka) ještě den dva tři nechá, tak ta ostřejší kyselost ustupuje. To je potěšitelné ... ovšem dál čekat se těžko vydrží :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 13 návštevníků