Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2023, 13:28

kasta píše:nevite, jestli trifoliata vydrzi take zelena pres (mirnejsi) zimu jako quinata?

V Praze vydrzela i pres zimu vc snehu a to od konce jara 2022 v housti (plevelu) na miste kam skoro nejde prime slunce.
Ale jak jsem psal o par prispevku drive, ten rust trifoliaty venku v zemi je proste strasne pomaly ...

Nebyla kryta tolik jako quinata, ta je CELA schovana v housti.Zacatky jara 2022 v zemi na vychodni strani po te, co se tam s kazdym dalsim dnem dokazalo dostat i poledni slunce byly naopak likvidujici a musel jsme je vykopat.
Pro quinaty, trifoliaty i pentaphylly a vsechny incarnaty, vsechny 1-2 lete semenace asimin a vetsinu z drinu apod.Ted tam mam fejchoy, jeden drin, rybiz a angrest.Zajimave je , ze v kvetinaci byly akebie rok predtim u jizniho plotu a v pohode.Mozna kdybych je tam na tu vychodni stran dal do zeme az na podzim, tak by to dopadlo jinak.Zatim jsem stavajici rostliny nezkousel opetovne rizkovat a rizky od jinych pestitelu ve vode nezakorenily ani po x mesicich a 1 co pustil koreny, tak nezakorenil v hline, asi spatna doba na to zakorenovani :-o
Jinak vsechy akebie mam venku v zemi a vsechny jsou pres zimu zelene a maji mraky listu, ted na nejstarsi quinate prirusta dost listu.3 Poupata stale zavrena.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 23 dub 2023, 15:13

nene: covida jsem asi nemel, urcite ne toho s cichovymi priznaky :) ale ja jsem na intenzivni vuni kytek celkove citlivejsi, mota se mi hlava i kdyz kvetou hlosiny. A vubec nejhustejsi je asi lykovec, kolem toho staci fakt jen projit a je mi spatne. To ta akebie je jeste pohoda :)

radek.god: tady je quinata taky celou zimu zelena. moje Silver Bells uz pousti spousty novych slahounu, jarni mraziky ji vubec nevzrusujou. Ale trifoliatu tu nikdo nema, tak jsem nevedel.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 12:12

Loni kupovana quinata a na podzim hozena do zeme
Obrázek

koukam, ze kvetu bude vic :-)
Obrázek

Tady je semenac quinaty z Tropiku cervenec 2021 , od pulky nebo konce jara 2022 v zemi
Obrázek

Tady je semenac trifoliaty z Tropiku cervenec 2021 , od pulky nebo konce jara 2022 v zemi
Obrázek
* P.S.: opravdu tam nekde ta trifoliata je, trenovane oko zkuseneho pestitele jej do hodiny mozna najde :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 02 kvě 2023, 09:05

Takže u nás na jihu obě akebči právě kvetou, jsou promotané v sobě, ale květů je na obou zhruba stejně (mnoho). Některé květy na třílístce vypadají zmrzlé, pětilístka je bez ztráty kytičky, listy na obou jsou po zimě zelené, třílístka vypadá nepatrně lépe, zeleněji, živěji.

Kasta - vůni hodnotila manželka (vzpomněla si na tebe) a ta po Covidu s vůněma kytek problém vskutku nemá :wink: (měla ho v době, kdy ani netušila, že má cosi s názvem Covid), nicméně, když do těch květů strčila nos, tak jednak byla šťastná, že něco cítí :lol: a jednak vzkazuje, že trifoliáta voní méně než pětilístka, vůně je jemnější. Ale - voní hodně, to zase ne že ne. V místě, kde vzduch neproudí, to pro někoho, komu to vadí, opravdu s tou vůní akebií může být problém. My je máme na průvanu, takže jsme si vlastně nikdy ani nevšimli, že to je tak intenzivní.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod longr » 02 kvě 2023, 13:45

Já mám v Brně Akebia quinata v dolní části zahrady, kde mrzne nejvíc, ale akébii to nevadí. Teď zrovna kvete. Letos jsem přikoupil ještě A. quinata 'Variegata', ale ta pokvete až příští rok. Uvidím, jestli pak budou i nějaké plody.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 393
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 02 kvě 2023, 18:58

nene: dekuju za report!
u nas u souseda uz nakvetala pred tydnem, ted to bude uz naplno, zitra pujdu kolem, tak uz se tesim :)
ja to nakonec nevydrzel a dokoupil ve Spomysli trifoliatu, takze budu mit na jedne zahrade 2x quinatu a trifoliatu a na druhe zatim tu quinatu Silver Bells (ta pry taky nevoni, ale uz jim to verit nebudu) a jeste k ni nejakou dodam, bud ze sousedova odkopku nebo zkusim narizkovat tu trifoliatu. Akebiim zdar! :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 03 kvě 2023, 09:07

kasta píše:u nas u souseda uz nakvetala pred tydnem, ted to bude uz naplno, zitra pujdu kolem, tak uz se tesim :) :)


no ja to sleduju kazdy den a pupeny stale zavrene :o
Ale je fakt, ze je na miste, kde neni cely den slunce ...
Tak Tvuj soused ma na akebii zapnute asi TURBO :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 03 kvě 2023, 12:27

jojo, uz ji ma plne rozkvetlou, prave jsem sel kolem. tady u reky je to celkem tepla lokalita. ani dnes tak intenzivne nevonela, opravdu musi byt urcity atmosfericky podminky (dusno, teplo) aby to stalo za to :)
p.s. on ji taky nema na slunci, spis tak napul pod smrkem, ale uz je to letita rostlina, ma s ni porostly cely plot...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Kika » 06 kvě 2023, 22:16

Už mi také kvete, možná letos poprvé ochutnám S14

Obrázek

Obrázek
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 11 kvě 2023, 11:33

Klicici semena akebie v perlitu zakrytem mensi vanickou od masa a pak mikrotenovym sackem, zatim jen 2 , uvidime, zda jeste neco vyklici.
V substratu klasicky nevyklicilo nic S13 .
Dobu kliceni odhaduju min od 4.4.2023 , nejdrive ve tme pri 20°C
Semena vyndana koncem lonskeho roku byla do zasazeni stratifikovana v lednici v LIAPORu (to tmave sedive v perlitu).
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 21 kvě 2023, 18:03

Ale jako vůně na suchý záchod fakt dobrý. :wink:

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 21 kvě 2023, 18:43

Naše promotané pěti a tří listá akebča jsou zase letos slušně opylené. Vypadá to jak popínavé pawpaw :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 24 kvě 2023, 20:52

NEvim jestli ej to normalni, ale jedina 2-4 poupata zmizela :( , Takze z kvetu asi letos nic nebude, ale rostlina se od jara hodne slusne rozjizdi a zacina poomalu zastinovat betonovy sloupek u zapadniho ploru :D Ta quinata v housti je asi evidentne mladsi, tak tolik nejede.Trifoliata je nejmensi a nejpomalejsi, ale snad se po prostrihani housti take nekam posune :o E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 24 kvě 2023, 20:58

To nevadí, Radku. Až se rozjedou, budou kvést hodně a budeš to stříhat několikrát do roka Ale stříhá se to snadno, zrovna včera jsem to letos dělala poprvé. Asi o 1,5 m, víc mi nedovolili kosové, kteří si na druhém drátu odshora udělali hnízdo. Mají 5 mladých.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 24 kvě 2023, 22:10

Vlastně, podobnou chuť mají i nezralá plodenství magnolie. Taky je léčivá.

Prý už od mala všechno ochutnávám. Tak právě musím vědět, co je jedlé a co ne. Taky máme na pozemku tis a štědřenec. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků