Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod nene » 18 čer 2021, 16:49

My už asi deset let pečlivě sbíráme každou letní noc, vloni už to vypadalo na udržitelný stav - přestože pršelo, slimáci nebyli. Letos jsme si říkali - pohoda to bude. Pak začala sousedka povídat brzy na jaře něco o čtyřech stovkách malých slimáků - skoro jsme jí nevěřili, ale po první noční vycházce s baterkou jsme jí museli dát za pravdu - malí slimejši všude :( . Od té doby sbíráme každou noc jak magoři, tolik jsme jich ještě nikdy neměli a jsme v depresi - kde se ty mrchy vzaly? Něco tak malého snad od potoka dolézt ještě nezvládlo, velké jsme vloni a roky předtím nenechali oddávat se orgiím, při obdělávání zahrady nikde ani kulička....kde se ty mrchy vzaly?. Za letošek už 4kg Feramolu rozsypané po zahradě - bez něho by záhonky už vypadaly jak krajka.... :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4268
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod dzani696 » 18 čer 2021, 17:04

Tak to není dobré,to nezávidím.U nás našťastie sa dajú udržať, Li-ma-nish je zatiaľ účinný. Len toho slizu E1 E1 E1
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 884
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Lenkalor » 03 črc 2021, 21:02

Další pokračování roubování s pomocí modelíny.
Dnešní stav roubů
Obrázek

Před a po nadzvednutí krycí modelíny
Obrázek
Obrázek
Pod modelínou se tvoří po celém obvodu krásný kalus.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Hofis » 03 črc 2021, 21:52

Nádherné to Lenko máš! To vypadá na velmi nadějný způsob. Nedaří se mi moc meruňka do silné mirabelky az kůru (nene, měli jste opět pravdu, nejdřív se to jakoby chytne a pak to přestane růst), tak to na ní příští rok vyzkouším. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3844
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Lenkalor » 04 črc 2021, 20:08

Mě to také překvapilo. :) Řešila jsem spíše překrytí rány a silné kůry, ale že se to bude tak dobře hojit jsem nečekala.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mitas » 26 úno 2022, 21:16

Neviem kam mám umiestniť tento príspevok, lebo som nenašiel samostatnú tému o štepení, tak ho dávam sem a prípadne nech ho admin umiestni podľa uváženia tam kam patrí.

Na youtube som našiel zaujímavé turecké video o štepení orecha vlašského pomocou motorovej píly.
Prekvapilo ma, že kým u nás pri vrúbľovaní dbáme na čistotu a rezné rany po štepení zatierame štepárskym voskom, alebo stromovým balzamom, tak tu na to použili obyčajné jutové vrece, piliny a záhradnú zeminu. Zaujímavé :D !
Myslím, že tento spôsob by sa dal s úspechom použiť aj na iné ovocné druhy, napr. aj na figovníky, jablone atď.
Ja keď som preštepoval môj figovník, tak som zrezaný podpník nasekol sekerou a po zasunutí vrúbľov som ho silno omotal štepárkou páskou a ihneď zavoskoval a preto ma prekvapilo toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=mNqff0V7LG8

Kdo hledá, najde !
admin
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 16 pro 2023, 09:39

Pokračování ze sekce Fíkovníky
viewtopic.php?f=23&t=21&start=15420#p130766
dzani696 píše:...pridám sa tiež s odkazom: https://www.ebay.com/itm/166477769838?h ... BM1L-c4o1j A popis https://buddytape.com/

Tak teď se mi to ještě zamotalo s názvem buddy tape. (-: (-: :?
Vysvětlení:
https://www.ourfigs.com/forum/blueberry ... ting-tapes
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Hofis » 16 pro 2023, 13:56

No, mě se za ta léta nejvíce osvědčil následující postup: Roub je nejlepší celý zabalit do parafilmu už na uskladnění. Alternativně lze pro uchování roub obalit páskou z potravinářské fólie, kterou používám i na roubování, viz níže. Obojí uchová roub ve výborném stavu, roub nevysychá a uchová se v lednici čerstvý po opravdu slušnou dobu. Obojí je potřeba při obalování slušně napnout, aby pod tím zůstalo co nejméně vzduchu. Roub musí být samozřejmě před zabalením suchý. Výhodou toho zabalení těch roubů v parafilmu je, že je potom i takto zabalené mohu rovnou naroubovat. Celý roub pak po roubování nevysychá, což je opravdu velmi důležité pro to, aby se to chytlo. Zejména pro ty méně šikovné, jak jsem třeba já. :wink:
K vlastnímu roubování používám pásku uříznutou z potravinářské fólie, cca 1,5 cm širokou (viz Milošův popis někde na začátku sekce Mezidruhové křížení a štěpování u kiwi). Osvědčila se mi zatím naprosto nejlépe, a to jsem opravdu zkoušel lecos. Páska se sama natahuje při růstu a dobře drží. Je potřeba si ale na ní na konci nechat cancour na rozmotání, jinak už pak nikdy nenajdete konec. :) Co je ovšem velni důležité, je zatejpovat potom tiu pásku ještě parafilmem. Zabrání vniku vody dovnitř roubu, protože to dokonale utěsní. A to je naprosto stěžejní. Jakmile do toho vnikne voda, je to na odpis. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3844
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod kasta » 16 pro 2023, 18:50

tak ja se zeptam jeste jednou - nekdo z Prahy - nechcete vzit napul nebo na tretiny ten parafilm, jak daval odkaz Franz? je to obri baleni. klidne ho tam koupim a rozvezu po Praze. kdyztak prosim SZ
https://m.verkon.cz/parafilm-m-netoxicka-folie/
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod mitas » 16 pro 2023, 20:20

EvaOstrava píše:Tak teď se mi to ještě zamotalo s názvem buddy tape. (-: (-: :?
Vysvětlení:
https://www.ourfigs.com/forum/blueberry ... ting-tapes


Takže na stránke ourfigs zatracujú parafilmovú štepársku pásku a vyzdvihujú pásku Buddy tape.
No a aby v tom bol ešte väčší mišung: Aj ja som si naivne myslel, že som vlastníkom parafilmu, o ktorom aj Eva píše, že sa nikde nedočítala, že je to parafilm. Objednal som to z Oslavanu, pričom mi to prišlo v obyčajnej bublinkovej obálke bez označenia výrobcu a aj výrobku. Na tomto kotúči boli z prednej a zadnej strane kotúča pridané 2 tenučké papiere o rozmeroch asi 10 x 10 cm a ako som už spomínal, žiadny ! výrobca a ani názov výrobku.
Po x - tých diskusiách s vami a surfovaní na nete konštatujem, že som zrejme asi vlastníkom výrobku Buddy tape, čo ma celkom teší:
https://onegreenworld.com/?s=Buddy+Tape
P.S.: Presne takáto modrá samolepka je aj na mojom kotúči. Takže to bude asi tá Buddy tape :D .
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 16 pro 2023, 20:52

Tak to gratuluji, za tu cenu by měla být páska kvalitní.
Mi nepřipadá, že by parafilm přímo zatracovali, ale existují dva druhy, z nichž ten jeden je dost málo elastický. Jinak by měly mít asi podobné vlastnosti. Ale Buddy tape bude nejlepší.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod paloo » 16 pro 2023, 21:26

Ja som používal podobný ako tento https://www.amazon.com/Parafilm-JX903-G ... 08&sr=8-13
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 16 pro 2023, 21:43

Parafilm M - to by měl být ten elastický. Byl dobrý?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod milos 51 » 17 pro 2023, 10:45

Mám už asi dvouleté ,velice dobré zkušenosti s tímto klasickým parafilmem M . Parafínová fólie je krytá papírem a po jeho stažení ji používám na obalení celého roubu i s očkama . Fólie se při ovazování dá částečně opatrně natáhnout a tím se vytvoří velice tenký film -parafilm . Ten roub sterilně uzavře a chrání ho proti vlhkosti a vysychání . Parafilm M se bohužel nedá použít jako samostatná roubovací páska ,právě proto ,že je velice tenký . Buď nejprve klasicky naroubovat a potom celé překrýt parafilmem , anebo namotat parafilm a potom ještě stáhnout roubovací páskou ,gumičkou nebo štupovačkou .
Obrázek
Obrázek
Loňský semenáč kiwi (deliciosa , průměr asi 8 mm ) roubovaný 5.12. , jednoočkový roub do rozštěpu , parafilm + štupovačka . Je na zimovišti ve sklepě , + 5°C .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1893
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 17 pro 2023, 12:15

Po dlouholetých zkušenostech s roubováním pro stahování roubů používám zásadně osvědčenou roubovací pásku nebo lýko a vršek pásky i roubu ještě zamáznu štěpařským voskem kvůli vodě. Parafilm M jen pro stažení roubu je samotný nedostačující jak psal Miloš, musí se pak ještě něčím fixovat. Parafilm M používám jen na obalení roubů při uskladnění, dříve potravinářskou folii, rouby napřed zatavím na obou koncích voskem, svíčka, dám do ZIP sáčku, označím cedulkou a uložím dolů do lednice. Část roubů celé uložím do kbelíku s vlhkým jemným pískem a umístím do sklepa s teplotou kolem 5°C. Zde vydrží déle nenarašené než v lednici. Rouby zde na Vysočině ze stromů a keřů odebírám vždy koncem prosince, začátkem ledna podle počasí a u kiwi ve druhé polovině února při střihání. Zatím jsem na nic lepšího osobně nepřišel. Ať se Všem jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 643
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků