černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod speedy » 21 dub 2024, 17:47

Bullets: asi záleží na stanovišti, já také pestuji hmotu velkého keře, jenže narostle a od pohledu krásné větve tak některé v příštím roce po jaru překvapivě uschnou, raší to výrazně dřív než obecně angresty a tak zárodky pludku obvykle opadaji od mrazu. Známý to má tak 3/4 dne zastinene protější budovou, utopene ve stínu, keř má mamutí a úrody hromadu - keř se mu totiž na jaře probouzí pomalu. U mne nezdarna Josta si s tím černým rybizem tímto podává projevy ruce, Joste ale dávám stále šanci, je o řád vitalnejsi a proto dobře regeneruje.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 21 dub 2024, 20:21

Speedy: Je fakt, že josty jsem nakonec také vykopala. Celá léta z nich nic nebylo. Černý rybiz tu prosperoval, ale v podstatě jen jediný: stromkový pozdní Silvergieters schwarze. Možná tu mám mizerné podmínky.
Daří se tu Cernyj boomer a letos vypada poprvé slibně Leningradskij velikan. Ten vyrašil nesmyslně brzy, kvete. Nezakrla jsem ho, tak se může předvést…
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 275
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 22 dub 2024, 07:30

u me na berounsku je teda cerny rybiz naprosto bezproblemovy a stabilne plodici, pestuju ho tam tak cca 6 sezon a nikdy nebyl problem, ze by omrzl (a to zazil nekolik let let s pozdnimi kvetnovymi mrazy kolem -5 kdy zmrzlo komplet kapradi, duby a vetsina ovoce). povazoval jsem ho za naprosto mrazuvzdorny v nasich podminkach, letos to budu vic pozorovat, hlavne ty nove odrudy ap.
hmyzi skudce na zahrade prakticky nemam, ptaci ho nezerou, srny neokusujou, takze jediny problem, ze v lete vzdycky trochu oschnul, ale dalsi rok na jare pokazdy vyrasil naplno znovu. za me minimalne doted naprosto idealni ker do moji zahrady. o chuti nemluve, pro me je to TOP ovoce, jiny rybizy ani moc nemusim, snad jeste trochu bily na chut (tomu se tu taky dari)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1388
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 22 dub 2024, 08:04

Přesně tak, ty nové odrůdy bude chtít bedlivě pozorovat, protože u nás vloni po celkem banálním mrazíku zůstalo na keřích minimum kuliček. Což se nám za třicet let života s Titanií stalo jen jednou, když bylo -6°C ve stádiu už velkých bobulí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4278
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod EvaOstrava » 23 kvě 2024, 11:12

Loni jsem nadávala, že mi Konvičkovi ani Jostu nedokázali poslat správně, a zaměnili ji za černý rybíz. Letos jsem začala pochybovat, protože ty bobule jsou dost velké. Listy má moje stará Josta trošičku jiné. Čím se to dá odlišit?
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 962
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: černý rybíz

Příspěvekod J.K. » 23 kvě 2024, 14:48

Podla mna je to ribezla. Jostu sice nepestujem, ale u nasich nejaka rastie. Co si pamatam, tie "chlpy" na konci plodov ma josta podstatne dlhsie. To bol jeden z dovodov, preco sa mi nepaci.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 533
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 23 kvě 2024, 14:55

Na fotkách hore je určite ríbezľa.
Po zhliadnutí tých fotiek mi nedalo a išiel som pozrieť svoje ríbezle.
Je až neuveriteľné že v akom sú stave.
Doteraz sme poznali akurát čerešne májovky. No vyzerá to tak že ten rok budú aj ríbezle májovky.
Na Bone už bolo pár sladkých bobúl, ktoré som zjedol. Boli sladké, už slabo držali, no akési bez chuti.
Predpokladám že dok konca mesiaca to dozrieť stihne.
Pripomínam že niesom z južného Slovenska.

Bona
Obrázek
Obrázek
Démon
Obrázek
Selečenskaja 2
Obrázek
Žemčužina
Obrázek
A nakoniec ako zaujímavosť zvyšky májového Burlatu ktoré nám dobrotivé vtáctvo nechalo

Obrázek
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 23 kvě 2024, 15:11

Chcel by som sa verejne poďakovať uživateľovi J.K. za odrezky odrôd Selečenskaja 2 a Žemčužina.
Vyzerá to tak že ten rok z nich už aj ochutnám.
Ďalej viem že v minulosti tu bol záujem o odrody Bona a Démon, no nakoľko som mal len mladé rastliny a stromček Démona mi dokonca vyschol, tak som nevedel odrezky poskytnúť.
Ak by niekto z fóra mal stále záujem, tak na jar si kľudne môže prísť po odrezok.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod EvaOstrava » 23 kvě 2024, 18:02

Takže díky za určení, první dojem byl správný. Taky žasnu, že to už černá, občas jsem si i snědla, a není to nejhorší. Takže bych měla poděkovat Konvičkovým za záměnu, tak ranou odrůdu jsem doposud neměla. Letos dokonce super ranou. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 962
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: černý rybíz

Příspěvekod speedy » 23 kvě 2024, 22:33

EvaOstrava: já ještě nejsem s tím závěrem 100% přesvědčen :D To když se dívám na fotku vpravo zcela dole. Také je s otazníkem, proč se tady nyní ptáš? ... když není to ještě plně zralé tedy vyvinuté? Jo, ty delší konce kuliček by ano mohly být delší, ale to je ta moje věta předchozí o ještě nezralosti.
A vůbec, nějak nechápu a opět je to problém zralost/nezralost: tak přece už zralá Josta je na chuť na hony vzdálená od chuti černého rybízu! Připouštím, že i u něho ty chutě mohou být dle odrůdy v něčem odlišné a já pochopitelně všechny ochutnat nemohl, ale ten odér černého rybízu je pokaždé dle mne výrazný, kdežto u Josty to je tak někde na pozadí, spíše mně tam vystupuje do popředí taková ta kyselkatost.

No a vůbec je pochybné usuzovat, že když ti to už začíná zrát (teprve vybarvovat) a je to tedy rané ... tak že když rané tak že je to černý raný rybíz ... a ne Josta. Ale u mne je právě Josta přece to první, co se na jaře z rybízů a z angreštů probouzí, rychle naskakují u Josty a jak raší viditelné velké pupeny. Takže ta Josta je u mne také převelice raná, proto u mne v květu ráda vymrzá. A ráda někdy i u silnějších větviček ve dřevě. Takže úroda bývá velmi mizerná.
Letos s těmi velkými jarními mrazy docela ve dřevě Josta přežila, poprvé jsem ji měl k jaru totiž zastíněnou (jako pokus) a aby se tak rychle neprobouzela a nevyvíjela. Keř jako takový je bez úhony ale včera jsem na něm našel ... jedinou 1 kuličku! ... ano a už velkou a asi by také brzy začala chytat barvu.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: černý rybíz

Příspěvekod speedy » 23 kvě 2024, 22:33

EvaOstrava: já ještě nejsem s tím závěrem 100% přesvědčen :D To když se dívám na fotku vpravo zcela dole. Také je s otazníkem, proč se tady nyní ptáš? ... když není to ještě plně zralé tedy vyvinuté? Jo, ty konce kuliček by ano mohly být delší, ale to je ta moje věta předchozí o ještě nezralosti.
A vůbec, nějak nechápu a opět je to problém zralost/nezralost: tak přece už zralá Josta je na chuť na hony vzdálená od chuti černého rybízu! Připouštím, že i u něho ty chutě mohou být dle odrůdy v něčem odlišné a já pochopitelně všechny ochutnat nemohl, ale ten odér černého rybízu je pokaždé dle mne výrazný, kdežto u Josty to je tak někde na pozadí, spíše mně tam vystupuje do popředí taková ta kyselkatost.

No a vůbec je pochybné usuzovat, že když ti to už začíná zrát (teprve vybarvovat) a je to tedy rané ... tak že když rané tak že je to černý raný rybíz ... a ne Josta. Ale u mne je právě Josta přece to první, co se na jaře z rybízů a z angreštů probouzí, rychle naskakují u Josty a jak raší viditelné velké pupeny. Takže ta Josta je u mne také převelice raná, proto u mne v květu ráda vymrzá. A ráda někdy i u silnějších větviček ve dřevě. Takže úroda bývá velmi mizerná.
Letos s těmi velkými jarními mrazy docela ve dřevě Josta přežila, poprvé jsem ji měl k jaru totiž zastíněnou (jako pokus) a aby se tak rychle neprobouzela a nevyvíjela. Keř jako takový je bez úhony ale včera jsem na něm našel ... jedinou 1 kuličku! ... ano a už velkou a asi by také brzy začala chytat barvu.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: černý rybíz

Příspěvekod EvaOstrava » 23 kvě 2024, 23:42

Jasně, mohu počkat, až budou bobule úplně zralé. Tedy, pokud je nesním dřív, což není vůbec vylouč. :wink:
Ale prostě mě zajímalo, jak se dají odlišit. Ony jsou teď vyšlechtěné různé odrůdy josty, tak kdoví, jestli nejsou dost odlišné. Ale ten delší výčnělek asi bude hlavní rozdíl. To by mě zajímalo, jak se tomu říká (odborně), nikde jsem to nenašla. Muška?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 962
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: černý rybíz

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2024, 06:19

Černý rybíz lze snadno poznat podle typické vůně listu, to žádný jiný nemá a věřím, že ani josta. Takže se ani nemusí čekat na plody.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4142
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: černý rybíz

Příspěvekod EvaOstrava » 24 kvě 2024, 07:31

Je to pravda. Porovnala jsem list josty s listem tohohle rybízu, a jeho aroma je asi dvakrát silnější. Jostu mám ráda - má tenkou slupku a slabší vůni černého rybízu, což třeba vyhovuje mé dceři, která černý rybíz nazývá - ovoce s vůní petržele. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 962
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: černý rybíz

Příspěvekod Hofis » 24 kvě 2024, 07:37

No, mě hlavně přijde, že josta nedělá velké hrozny. Ty plody jsou způsobem růstu spíše podobné angreštu, s tím rozdílem, že na angreštu je vždy jeden plod na stopce, někdy výjimečně 2. Na jostě jich bývá o něco více, ale není to jako u klasického černého rybízu vyloženě hrozen.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3856
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků