černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod speedy » 21 dub 2024, 17:47

Bullets: asi záleží na stanovišti, já také pestuji hmotu velkého keře, jenže narostle a od pohledu krásné větve tak některé v příštím roce po jaru překvapivě uschnou, raší to výrazně dřív než obecně angresty a tak zárodky pludku obvykle opadaji od mrazu. Známý to má tak 3/4 dne zastinene protější budovou, utopene ve stínu, keř má mamutí a úrody hromadu - keř se mu totiž na jaře probouzí pomalu. U mne nezdarna Josta si s tím černým rybizem tímto podává projevy ruce, Joste ale dávám stále šanci, je o řád vitalnejsi a proto dobře regeneruje.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 93
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 21 dub 2024, 20:21

Speedy: Je fakt, že josty jsem nakonec také vykopala. Celá léta z nich nic nebylo. Černý rybiz tu prosperoval, ale v podstatě jen jediný: stromkový pozdní Silvergieters schwarze. Možná tu mám mizerné podmínky.
Daří se tu Cernyj boomer a letos vypada poprvé slibně Leningradskij velikan. Ten vyrašil nesmyslně brzy, kvete. Nezakrla jsem ho, tak se může předvést…
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 260
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 22 dub 2024, 07:30

u me na berounsku je teda cerny rybiz naprosto bezproblemovy a stabilne plodici, pestuju ho tam tak cca 6 sezon a nikdy nebyl problem, ze by omrzl (a to zazil nekolik let let s pozdnimi kvetnovymi mrazy kolem -5 kdy zmrzlo komplet kapradi, duby a vetsina ovoce). povazoval jsem ho za naprosto mrazuvzdorny v nasich podminkach, letos to budu vic pozorovat, hlavne ty nove odrudy ap.
hmyzi skudce na zahrade prakticky nemam, ptaci ho nezerou, srny neokusujou, takze jediny problem, ze v lete vzdycky trochu oschnul, ale dalsi rok na jare pokazdy vyrasil naplno znovu. za me minimalne doted naprosto idealni ker do moji zahrady. o chuti nemluve, pro me je to TOP ovoce, jiny rybizy ani moc nemusim, snad jeste trochu bily na chut (tomu se tu taky dari)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 22 dub 2024, 08:04

Přesně tak, ty nové odrůdy bude chtít bedlivě pozorovat, protože u nás vloni po celkem banálním mrazíku zůstalo na keřích minimum kuliček. Což se nám za třicet let života s Titanií stalo jen jednou, když bylo -6°C ve stádiu už velkých bobulí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4250
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků