černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 22 čer 2023, 15:30

Zpravy o stavu cerneho rybizu:

Cerne jsou vsechny.

Cornyj bumer ma pretizene vetve urodou, z jednoho ze stromku uz je “pendula” (vsechny vetve visi dolu) a par vetvi se lehce zalomilo. Jako ker si ho nedokazu predstavit. Plodnost obdivuhodna.

Neva, Black Bells a Jubilejnana Kopana - primerene mnozstvi plodu (dost ale ne prilis), cerne, zatim nezrale.

Titania srovnatelny ker, vlastne trochu vetsi nez ostatni, zdravy, ale ma naprosto minimalni mnozstvi plodu. Nevim, cim to je (odruda? Precitlivelost na mraziky? Rozmazlenost pestitele kvalitnejsimi odrudami?) - asi udela misto sekacce.

Leningradskij velikan a losinska Lota - doposud mrnave, plody zadne, ale keriky zdrave a odolavajici i kombinaci sucha a me sklerozy (zalevam vsechno mozne, ale tyhle letos nedostaly ani kapku).

Black Marble chcipl.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 22 čer 2023, 15:37

Argout: letos maji vsechny tri nase titanie velmi malo plodu. vloni byly jasne nejproduktivnejsi. nevim cim to je (stridava plodnost ?) ale rozhodne likvidovat nebudu, uz proto, ze je pozdni a prodluzuje mi sezonu cernyho rybizu az o 14 dnu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 22 čer 2023, 17:37

Kasta:

Díky, samozřejmě je nejjednodušší nedělat nic, čili ten rok na zkoušku nejspíš ještě dostane. Co je to však za střídavou plodnost, když loni měl asi 5 kuliček na ukázku a letos možná 15? A to má štěstí, že to tam nejdu přepočítat. No třeba jsou to ta telecí léta.

Na prodloužení sezóny mi tu bezvadně fungoval Silvergieters Schwarze. Měla jsem ho v (polo)stínu, víc stínu než polo. Trhala jsem většinou na začátku srpna. Byly to ale stromky a podnože asi po 15 letech trefil šlak.

Názvem mě z pozdních láká Daniels September, ale za prvé, jak ho sem dostat a za druhé, ono to tu všechno zraje nějak jinak než v UK. Tam je takové prapodivné klima, že se špatně odhaduje, jak pak dopadne u nás. Bůh ví, v čem je problém s mým červeným "asi ne-Red Pollem". Možná záměna odrůd, možná se v našem klimatu chová jinak než v UK. Tam je pozdní, mně tu zraje v červnu. Tam mají teplejší jaro a v létě žádná změna, zatímco moje místy až pouštní a tropické klima na polostinné zahradě cca od června do srpna zmate nejednu rostlinu (v zimě mrazová kotlina ve stínu a bažina).

Ještě uvidím, jestli sezónu neprodlouží Lota.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 19 bře 2024, 08:33

Tak jsem si na zahrade vytvoril uz peknou "plantaz" cernych rybizu (asi 10 keriku), letos jsem jeste dokoupil ve Spomysli odrudu Schwarze Perle, pry pozdni, tak jsem zvedavy (zatim jediny opravdu trochu vic pozdni je Titania, tu otrhavam az kdyz jsou ostatni uz pryc). Asi to pak taky trochu proberu, jeden ker plodi opravdu divny plody, maly suchy, bez chuti, nejspis se jim tam cosi pripletlo....
Jeste je chci trochu zkombinovat s hlosinama, ktery obohacujou pudu dusikem a chystam se mezi ne dosadit kostival jako doprovodnou rostlinu, ukol na letosni rok :) A tesim se na ochutnavky novych odrud, pak dam zpravu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 24 bře 2024, 14:28

Já se těším co vyroste s řízků východních odrůd které jsem si myslel že to loni nedaly a nechal jsem je celou zimu venku a na jaře je vyhodím. Ony všechny krásně napučily a už mají i první lístky takže si zaslouží přesadit a maximální péči jako zbytek ovocných keříků!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 24 bře 2024, 14:52

jo, na ty jsem taky zvedavy, chytl se mi Shaman, Litvinovskaja a Arkadia od Ragnara (jeste jednou diky!), zatim jsou maly, ale par bobulek uz by na nich byt mohlo....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 25 bře 2024, 09:54

Určitě pak nahodte fotky jak rostou a plodí S6 Letos sem keře dost zmladil, stejně mi přijde, že na lonských výhonech bývají nejlepší bobule a keřík si i líp poradí s případným suchem a škůdci...
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 25 bře 2024, 12:57

Jaký může být důvod prosychání větví černého rybízu?

Loni na jaře mi záhadně a náhle zašel jeden malý keřík černého rybízu, jsem ochotna připustit, že možná na přehnojení.
Letos po zimě je najednou u dvou keřů půlka větví suchá. Keříky asi 2-3leté.

Společné mají jen stanoviště - jsou nejblíž u plotu se sousedy. Titanie na stejném stanovišti je však zatím OK. Hryzci by tam neměli být, i když připouštím, že Titanie je ze zmíněných odrůd nejaromatičtější a mohla by teoreticky nějakému škodiči na rozdíl od ostatních smrdět. Půda nic moc, ale jsou vážně tak moc náročné?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 25 bře 2024, 13:24

Argout: mne obcas u starsich keru uschne sem tam vetev, ale nic vic se nedeje. Je to divny, u me je to naprosto odolna a bezudrzbova rostlina, v lete ani moc nezalivam.

Ragnar: zatim vyrazne vybocuje Arkadia, jasne nejvic rana, uz kvete a listy ma trochu ponicene asi mrazikem. Vsechny ostatni rasi vicemene stejne.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod moonvil » 25 bře 2024, 13:38

Argout píše:Jaký může být důvod prosychání větví černého rybízu?


Lalokáče máte? Černý rybíz jim po jahodách chutná asi ze všeho nejvíc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 25 bře 2024, 14:02

Lalokáče máte? Černý rybíz jim po jahodách chutná asi ze všeho nejvíc.


Bohužel asi trefa, děkuji S13

Listy okousané nejsou, ale o dva metry dál ve skleníku jsem nedávno chytila prvního letošního lalokonosce na kedlubně. Je možné, že se u některých rostlin specializuje jen na kořeny (larvy na černý rybíz) a u jiných na listy (brouci na kedlubny)? Když o tom tak uvažuji, tak jsem si ho možná zatáhla s tím rybízem, co chcípl jako první...
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod moonvil » 25 bře 2024, 16:13

Brouci okusuji listy, pak zalezou ke korenum a nakladou vajicka. Pri rozmacknuti jde podle tvrdosti krovek docela dobre poznat jestli je to starej jedinec z lonska nebo cerstve vylihnutej hajzlik.
Ve dne nejsou skoro vubec videt, musi se na ne s baterkou po setmeni.
Zrovna v sobotu jsem v Bauhausu vykoupil vsechny jejich zasoby parazitickych hlistic proti lalokacum, protoze jsem objevil docela dost larev v jahodach.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: černý rybíz

Příspěvekod Zebín » 07 dub 2024, 22:12

Mě zase drtí invaze vzrůstem malých leč apetitem velkých slimáků. Sežrali mi všechny řízky odrůdy Selechenskaya 2. A to už jsem jim tam předtím jednou "žrádlo" sypal. Jsou k vzteku. :x

Včera focena poslední Selechenskaya 2, dneska už tam nebylo nic.
Obrázek

Jsou všude a žerou všechno. S13
Obrázek
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod speedy » 21 dub 2024, 13:25

... dát tyhle věci ven do volné půdy později až slimejsi budou mít bohatší kolem výběr zeleného a sypat ty kuličky.

Argout: já černý rybíz už vzdal, potvurky u mne ne ale na vině prosychani větví je jarní mráz, tenhle rybíz obecně je o řád choulostivejsi než bílý a červený. Poslední marný pokus byly 2 ks Titanie a likvidace po asi 8 letech, a to jsem zkoušel i presadit keriky jinam.

Pozor, podobně u mne se nedaří hybridu Josta kde ty geny černého rybízu jsou také! Proti běžnému angrestu choulostive! Tu Jostu mám asi už po čtvrté v pořadí, také s nadějí že geneticky vždy možná už trochu odlišnou, tahle je z Rumunska (Cluz a mají tam i výzkumak). Marná snaha.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 21 dub 2024, 15:05

Dobre vedet ze cerny rybiz je choulostivejsi jak cerveny s bilym (predpokladam ze to plati i pro ruzovy) ale josta? Tu mame v zemi dobrych par let a aktualne to je mega ker s neskutecnym mnozstvim plodu. Ze by ji nejak vadila zima jsem nezaregistroval…
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 návštevníků