rezistentní odrůdy švestky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Aleq » 08 zář 2022, 12:54

A jej. Díky za rady, budu nad tím přemýšlet...
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 16 zář 2022, 11:10

Asi před 4 léty jsem dceři zasázel do zahrady stromek pološvestky TOP Gigant. Roste úžasně, bez nějakých nemocí, vloni už ukázala pár plodů a letos zase nezklamala s podstatně větší úrodou. Váha plodů se pohybovala průměrně od 80 - 90g, některé plody byly velké až 95g. Já osobně ji mám na zahradě také už více let a nedám na ni dopustit, chuťově a hlavně velikostí plodů patří k těm největším, co jsem kdy měl, některé plody dosahovaly až 105 - 115g. Bohužel letos po ledovém přídělu v červenci budu rád, že mně stromy přežijí zimu, jak jsou od ledu zničené. Dvě fotky z dceřiny úrody, ty největší byly už snězené. Kdo má rád velké pološvestky, jen doporučuji. Potřebuje dost vody a slunce.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod mates » 18 zář 2022, 10:24

Postupné dozrávání Jofely, foto ze 7.,20.,30.8. a 15.9. Subjektivně ještě nejsou zralé, ale už praskají a plesniví, na stromě asi už moc dlouho nebudou moct být. Rozloupnutí prsty jde obtížně, jednodušší je to nožem. Dužina je dost tuhá, sladká, málo šťavnatá, možná i proto sice velké plody, ale váží jen kolem 55 g. Plody jsou často poškozené závrty červíků.
Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Argout » 02 říj 2022, 10:01

Mates:
Ach jo, to mě vůbec netěší. Po půl roce uvažování jsem totiž včera objednala Jofelu na Wangenheimce, mám jediné volné místo na malý stromek (teda volné bude, až vykopeme neperspektivní jedlý kaštan, co ani po 20 letech nepřišel k rozumu).

A to je na tvých fotkách vidět dokonalá manikúra stromu, takovou péči mu nedokážu dát. Zkusil jsi stříkat proti hnilobě? Loni jsi o ní psal docela pozitivně... Je teda fakt, že po suchém létě docela lilo, možná proto to praskání?

Tak teď nevím, jestli to nemám ještě honem přehodnotit, jenže jakou odrůdu? Nějakou ranější, aby dozrála dřív než vypukne hniloba? :?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod mates » 02 říj 2022, 10:38

Chtělo by to více "recenzí" od různých pěstitelů. Dělat závěry jen podle mojí zkušenosti není úplně vhodné. Třeba je problém jílovitá půda. Nebo co když mám jinou odrůdu? Nemám podle čeho bych to poznal...
Zatím tu mojí švestku vyhazovat nebudu. Vlastně mi teď když už mám ostatní ovoce dávno po sklizni přijde k chuti.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 02 říj 2022, 11:21

Argout, Mates: Já mám velmi dobré zkušenosti s pološvestkou Amers. Zdravě roste, bez chemie, pouze lepové pásy na kmeni proti mravencům a na jaře jedna bílá lepová deska v koruně, žádná chemie, téměř bez červíků, hmotnost až 80 - 90g, slunce, voda a je dobře být poblíž nějaká jiná odrůda švestky nebo pološvestky. Zatím nikdy nezklamala. Držák.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Argout » 02 říj 2022, 11:54

Mates:
Možná nejen jílovitá půda, ale jestli je to na podnoži St. Julien, která má být do méně suchých půd, tak ji možná letošní sucho dost otrávilo.

Josef:
Amers je pouze částečně samosprašná a nevím, jestli se nechá udržet kolem 3 m?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod nene » 02 říj 2022, 12:01

mates píše: Nebo co když mám jinou odrůdu?


Třeba jako my - po dvaceti letech nám na Valašsku poprvé letos zarodil TopTaste. Jenomže nějak moc brzy, už začátkem září, byly plody zralé. Bodejť by ne, když je to Čačanská Najbolja :( . Sice to jde perfektně od pecky, ale to je asi tak všechno, k jídlu to u nás moc není.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod J.K. » 02 říj 2022, 13:04

Argout píše:...Tak teď nevím, jestli to nemám ještě honem přehodnotit, jenže jakou odrůdu? Nějakou ranější, aby dozrála dřív než vypukne hniloba? :?

Lepsie bolo rozhodovat pred nakupom :) Ak mozem svoje skusenosti - mame miesto len na jeden strom. Vybral som Toptaste a potom don kvoli opeleniu dostepil do vrcholu Hagantu a 2 bocne vetvy Amers. Ak sa jedna o slivku na priamu spotrebu, pochybujem ze je vela lepsich moznosti ako Toptaste. V idealnej zrelosti (este pomerne tvrda, ale uz so zltnucou duzinou) je to fantazia. Urodnost vysoka (robim prebierku), hniju len plody poskodene hmyzom. Navyse okno dozrievania je dost dlhe. U nas na severe od konca augusta asi 3 tyzdne, v chladnicke z nich este teraz nieco mame. Obe zvysne odrody sa daju, ale chutovo su slabsie. Hagantu by som zaradil pred Amers.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod paloo » 22 úno 2024, 10:42

Môže niekto potvrdiť,že slivka Topper kvitne naozaj neskoro :?: :?: prípadne napísať skúsenosti s ňou?
https://www.graeb.com/fileadmin/data/Bi ... er__S_.pdf
Vďaka
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan, meyer a 45 návštevníků