Eriobotrya japonica - lokvát

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Pavel_CZ » 29 lis 2023, 12:09

milos 51 píše:Pavel_CZ : Znovu jsem pročetl popis té odrůdy a tam se uvádí ,že kvete v jakýchsi vlnách po celý rok . Takže zima ,nebo zimní období by ty vlny pouze pozastavily . Dále se píše , že celoročně vytváří plody , tedy i v době ,kdy jiné lokváty už nekvetou , tudíž musí být samosprašná .Plody vytváří malé , nevhodné pro komerční využití . Už se ale nepíše ,zda se plody zvětšily po umělém přiopylení . Např . mrazeným pylem s cukrem :D . Taky protrhávání ,odstraňování následných květních lat by mohlo plody zvětšit .
No a mě by zajímalo ,zda je vlastnost odrůdy získaná pupenovou mutací ,přenosná na potomstvo následné generace . Zda je dědičná . :D

No celorocne kvete vic lokvatu (mimo tu hlavni podzimni vlnu), vetsinou vetsi semenace.
Ja jsem si chtel Pierru koupit z Lubery, ale uz mne prisel jen email, ze je vyprodana. Tak jsem si koupil aspon roub od pestitele, co to v Lubere stihl. Uvidime za par let, jestli je to takovy zazrak
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 02 pro 2023, 16:12

Obrázek

Obrázek

Mně lokvát kvete, květy zatím drží i po jedné noci s -6 a jedné -5°C. Na květech ani ještě neotevřených květenstvích není vidět poškození. Stejně ale nebudou mít moc šancí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 10 pro 2023, 14:30

Ako vlani, ani tento rok mi este nebudu kvitnut dve dalsie nastepene odrody pre opelenie. Mohol by som pekne poprosit niekoho z vas, ci by mi na dalsi rok nezabezpecil urodu a neposlal mi pel? Mozno to niekomu kvitne prave teraz. Dakujem
Inak co som si vsimol, ze kvetne laty, aj ked tu mame chladne podpriemerne pocasie, sa pomalicky vyvijaju a zvacsuju.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 10 pro 2023, 20:36

Můžu se zkusit podívat, jestli na té jedné rozkvetlé latě něco mám. Květy jsou i po -10°C zdánlivě nepoškozené, ostatní květy ještě nerozkvetly. Další laty zatím čekají, jenže se obávám, že jak se oteplí, tak se neudrží a taky to zkusí, místo aby čekaly do jara.
Bojím se ale, že tam moc pylu nebude, protože několikrát zapadal mokrým sněhem a musel jsem celý strom oklepávat.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 10 pro 2023, 20:49

Mě letos poprve pokvete Eriobotrya Japonica mám ji ve skleníku, prozatím to vypadá dobře, ale moc si od toho neslibuji. Mám dvě rostliny ale pokvete jen jedna.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 18 pro 2023, 09:05

jardos píše:Ako vlani, ani tento rok mi este nebudu kvitnut dve dalsie nastepene odrody pre opelenie. Mohol by som pekne poprosit niekoho z vas, ci by mi na dalsi rok nezabezpecil urodu a neposlal mi pel? Mozno to niekomu kvitne prave teraz. Dakujem
Inak co som si vsimol, ze kvetne laty, aj ked tu mame chladne podpriemerne pocasie, sa pomalicky vyvijaju a zvacsuju.

Jardos, na zimovisku sa mi oteplilo- tak tých pár kvetov už teraz kvitne- ak si nezohnal pel, niečo môžem poslať
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod mirka » 26 pro 2023, 12:40

Tak už kvete ve skleníku Eriobotrya japonica.tož su zvědavá jestli z toho něco bude. Venku je 13 nad nulou, otevřela jsem skleník.
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod jardos » 26 pro 2023, 15:13

Ivan, nepodarilo sa mi zohnat. Pisal som ti spravu, dakujem :)
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Rudolf M » 26 pro 2023, 20:08

Podařilo se již někomu z diskutujících docílit plodnosti u rostliny umístěné v celoročně nevytápěném skleníku (za předpokladu zimního kvetení)? Letos jsme začali ulikvidovávat lokváty, venku i ve skleníku, v tom skleníku z květů nikdy nic nebylo a nebude, jelikož vždy do posledního shnily :| . Skleníkové klima přes zimu, kdy se nemůže nonstop větrat je nicmoc kombinace S13 , rostlina pak zabírá místo zcela zbytečně..
No a venku je pěstování v mé oblasti a poloze spíše o ničem, je to pěkné, občas to vyjde, občas vypadá rostlina půl roku jako hnědý koště :) ...
Květináčová kultura je pro nás zase nepopulární, nekončící péče, tahání se s tím, a po letech je z toho bez tak bonsaj s dvěma plodama S21 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 27 pro 2023, 14:01

U mne lokvát roste venku nádherně. Dokonce i ta květní lata, co nakvetla, má stále květy v pohodě a i nadále na ní sem tam květ rozkvete, ale je to vysoko a nedostanu se na to pořádně, abych to opylil nebo si sebral pyl. Jak teď před Štědrým dnem sněžilo a pršelo, tak to všechen pyl zase vymylo. Ostatních několik lat zatím drží a nerozkvétá, tak třeba do jara vydrží. Zajímavé je, že ani mráz -10°C květním latám neuškodil. Na rozkvetlých květech vydržely i korunní lístky. Odkvetlé květy postupně opadávají, ale na poškození mrazem to nevypadá.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 27 pro 2023, 14:42

Obrázek
První lata, kde první květy kvetly už před mrazy
Obrázek
jedna z lat, které jsou relativně nízko
Obrázek
další z lat, které jsou relativně nízko
Obrázek
pohled na stromek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 22:16

Hezké S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod ivan » 25 led 2024, 15:18

Rudolf M píše:Podařilo se již někomu z diskutujících docílit plodnosti u rostliny umístěné v celoročně nevytápěném skleníku (za předpokladu zimního kvetení)? Letos jsme začali ulikvidovávat lokváty, venku i ve skleníku, v tom skleníku z květů nikdy nic nebylo a nebude, jelikož vždy do posledního shnily :| . Skleníkové klima přes zimu, kdy se nemůže nonstop větrat je nicmoc kombinace S13 , rostlina pak zabírá místo zcela zbytečně..
No a venku je pěstování v mé oblasti a poloze spíše o ničem, je to pěkné, občas to vyjde, občas vypadá rostlina půl roku jako hnědý koště :) ...
Květináčová kultura je pro nás zase nepopulární, nekončící péče, tahání se s tím, a po letech je z toho bez tak bonsaj s dvěma plodama S21 .

Rudolf- ale potom by sme museli likvidovať (aspoň ja)- aj marhule, liesky, orechy, slivky,....atď ...Rudolf- veď ich zasaď niekde, kde "nebudú" zavadzať- tie rastliny za to nemôžu :?
...tento rok u nás zima ešte ani nezačala (a 1/2 je už za nami)- samozrejme že do konca apríla je ešte ďaleko,....aj tak si myslím, že JARDOS a DUSKY z JZ Slovenska- (z našej najteplejšej oblasti) tento rok budú mať plodov dosť
....ale lokváty dávajú plody aj v kontinentálnej časti Chorvátska- napr. v Záhrebe- ak by mal niekto cestu teraz- resp. v jarnom období- tak by bolo fajn ich zdokumentovať - prípadne vziať vrúble...(nechcem celkom porovnávať Záhreb s našou oblasťou- ale pekne vie mrznúť v zime aj Záhrebe- a lokváty tam rodia )...ak budú takéto mierne zimy(samozrejme že nie každý rok)- tak si myslím, že v najteplejších našich oblastiach sa niektoré roky zadarí mať plody....ten môj (cca 24 rokov v zemi)- prvé roky znášal zimy veľmi zle- vymŕzal- ale už si zvykol (veď posledné zimy sú mierne)- horšie je to z jarnými mrazmi...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 25 led 2024, 20:09

Teď před 14 dny se mi podařilo sehnat dva rouby Piery od německého pěstitele. Šoupl jsem je na podnože, jeden už tlačí list a druhý se taky začíná budit, tak snad se chytnou a udrží. Květní laty na lokvátu venku se stále drží, i po těch mrazech tady na jihu. Uvidíme ale, jestli se jen drží nebo budou ještě i schopny vykvést.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Eriobotrya japonica - lokvát

Příspěvekod longr » 26 led 2024, 11:30

takto vypadají nerozvitá květenství po několika mrazivých nocích od -8 do -13°C. Zdají se ok, ale uvidíme, jestli budou "schopné".
Obrázek
Rašící roub Piera
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 91 návštevníků