Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 08 dub 2023, 07:47

Martine, asi máš pravdu. Naděje ještě je, pár živých květních pupenů se najde. Ale konec května je daleko.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod milos222 » 22 dub 2023, 16:06

Dobrý deň.
Ja napíšem tiež svoju skúsenosť zo západného Slovenska.
Mám asi 5 ročné marhule týchto odrôd: Respektíve mal som:
Ukrajinské:
Naslazdenie
Osoblivyj denisjuka
Rumunskú:
Carmela
a poslednú odrodu Big Bomba, ktorej pôvod pre nedostatok dostupných informácii neviem.
Veľkú nádej som vkladal do ukrajinských odrôd. Po 5 rokoch je to pre mňa jedno obrovské sklamanie. Naslazdenie, aj osoblivyj denisjuka sa chovajú úplne rovnako. Podľa popisu majú kvety vydržať mierny mráz, ale zničí ich už minimálny pokles pod nulu aj napriek použitým protimrazovým postrekom. Odolnosť voči chorobám má byť podľa popisu vysoká. Ďalšia obrovská mýlka. Obidve odrody sú extrémne náchylné na moniliózu, a následný glejotok, takže čo nezničil mráz, spálila monilióza. A po tohtoročných mrazoch v čase kvitnutia, a silnom infekčnom tlaku chladných, a daždivých dní to aj napriek vykonaným dvom biopostrekom proti monilióze stromčeky už vzdali celkom, a práve dnes som ich vykopal.
Ďalší veľký omyl bola pre mňa rumunská odroda Carmela, ktorá mala byť podľa popisu rezistentná voči monilióze, a mrtvici. V plnom kvete zniesla Carmela vyšší mráz, ako ukrajinské odrody, ale monília ju tento rok spálila rovnako ako ukrajinky, až k miestu štepenia. Takže dnes musela byť tiež vykopaná, a spálená.
No, a posledná Big Bomba sa javí ako najvitálnejšia. V plnom kvete zniesli kvety tohtoročné mrazy bez poškodenia. To bolo pre mňa milé prekvapenie. Monília spálila minimálne množstvo konárikov bez tvorby glejotoku, stačilo len zastrihnúť. Problém je ten, že všetky kvety opadnú napriek tomu, že neboli poškodené mrazom, veľká časť ich opadala už aj pred tými mrazmi. Neviem čím to je. Podľa popisu by to mala byť odroda samosprašná, a ešte za 5 rokov nemala ani jediný plod. Vždy kvety opadnú. Najskôr ma napadla zámena za inú cudzoopelivú odrodu, ale aj tak v čase kvitnutia Big Bomby tu kvitne v okolí veľké množstvo rôznych odrôd. A podľa jednoho popisu je hlavný rozpoznávací znak Big Bomby nebývale veľké kvety, a pri otvorení kvetov sú kvety skutočne obrovské, krásne, a jasne viditelné v porovnaní s inými odrodami, takže zámena za inú odrodu je asi vylúčená, takže ak máte niekto nejaké info k tejto odrode, alebo môžete poskytnúť nejakú radu budem veľmi rád. Prajem pekný víkend, a veľa radosti z dopestovaných stromčekov. Miloš
milos222
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 dub 2018, 19:43

Re: Meruňky

Příspěvekod Josef » 23 dub 2023, 10:17

Na Vysočině nám pomalu začínají kvést meruňky, broskve a nektarinky. Nektarinka Harko ta už je plná květů celá, tato odrůda přečkala zimu z těch teplomilných nejlépe. Velký strom starý více jak 15 let, mraky včel a čmeláků. Kupodivu z meruněk vypadá slušně odrůda Kioto a z broskví odrůda Suncrast.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 640
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 08 kvě 2023, 12:24

Tento rok je pre marhule v nasej teplej oblasti priam katastrofou. Najprv mraz aj pod -5st a potom este zo dva pod -2st v kvete a po odkvete a nasledne brutalny nastup moniliozy. Dnes ma ale jedna vec velmi prekvapila. Bol som u nas v susednej dedine na brigade skautov, kde som na jar strihal 3 rocnu marhulu. A co to nevidim...krasnu nasadu plodov. Pritom nie je na ziadnom chranenom mieste, mrzlo tam rovnako ako aj u nas a okolite stromy su uplne ako tu bez jedineho plodu. Mate niekto skusenost s touto odrodou mrnom Early orange?
Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 503
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod Hofis » 08 kvě 2023, 13:04

Jaro, nic si z toho nedělej, úplně stejně jsem letos dopadl v Praze. A to jsem se tak radoval, že ty květy nespálil mráz. Ale pak nastoupilo to chladné vlhké deštivé počasí a vše spálila monilióza. I mladé výhony jsou od ní letos spálené, ten strom teď vypadá opravdu nehezky. Ale snad to už brzo zaroste. Ale takovéto silné napadení moniliózou snad ještě nepamatuji za celou dobu... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 09 kvě 2023, 22:39

Na Kyjovsku podobně, meruňky totálně zničené i ty co by měly být na loniliozu celkem odolné, myslím že většina stromů padne , těch pár zelených větviček strom nezachrání a hodně stromů to má už za sebou a co jsem se díval na desítky stromů neviděl jsem jediný plod.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod longr » 10 kvě 2023, 07:22

V Bystrci mám dvě meruňky, Leskoru a Harogem. Harogem je bez plodů, pár větviček na koncích lehce líznutých moniliózou. Leskora téměř bez moniliózy, dokonce má i nějakou tu desítku plodů, ale jak je to jediná meruňka s plůdky v okolí, tak to něco okamžitě vyžírá do jadérka.
Na Novojičínsku je to podobné. Jediná meruňka s plůdky je Leskora. Noname je sežehlá monilií a květy zmrzly všechny.
Stromky jsem proti monilióze stříkal.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 395
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod ivan » 10 kvě 2023, 13:12

longr píše:V Bystrci mám dvě meruňky, Leskoru a Harogem. Harogem je bez plodů, pár větviček na koncích lehce líznutých moniliózou. Leskora téměř bez moniliózy, dokonce má i nějakou tu desítku plodů, ale jak je to jediná meruňka s plůdky v okolí, tak to něco okamžitě vyžírá do jadérka.
Na Novojičínsku je to podobné. Jediná meruňka s plůdky je Leskora. Noname je sežehlá monilií a květy zmrzly všechny.
Stromky jsem proti monilióze stříkal.

U nás je vinník známy - sú to bzdochy....marhule nie sú tento rok opäť, (hrušiek po mrazoch ostalo 11 ks na 25 ročnom strome)- a niektoré už vypadajú takto- tiež sú vyžraté- foto je ešte zo 4.5. (možno sú už všetky plody KO):
Obrázek
- detto "niečo" vyžiera aj ešte malú brebu na figách....( polovicu plodov na lokváte tiež bzdochy vyžrali)...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1804
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2023, 21:04

Tento rok vyborne preveril odolnost plodkov marhul proti mrazu. Bilancia je nasledovna: Tsunami totalka, nezostal jediny plod. Harlayne 10-15 plodov, ale to je preto lebo mala len zopar kvetov, keby kvitla normalne, bola by slusna uroda. Pekne sa teda potvrdila vacsia odolnost plodkov. Na Farhiale je zo 20 plodov, mozno 30. Ten dopadol najlepsie, ale to je kvoli tomu, ze aprilove mrazy 2x -4 stupne ho zachytili v stadiu dokvitania, kedy je odolnost vyssia. Keby bol odkvitnuty, dopadlo by to horsie.
Kazdopadne Tsunami nula bodov, este nemala ani jediny plod a kazdy rok bohato kvitne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod zbynda » 18 kvě 2023, 07:49

U mě zatím merunky letos v té podivnosti připomínající spiše podzim dopadly následovně.

[*]Skupina s jedním z rodičů Bergeron, nebo touto odrůdou - nejlepší výsledky, urželo se dost z nasady
[*]Luizet - velká část květních pupenů vymrzla i zimě při kolísaní teplot, i tak to, co přežilo ukázalo neskutečnou odolnost. Nebýt toho vymrznutí, tak by pravděpodobně dopadla asi nejlépe.
[*]Pozdní meruňky FarXX - u mě kvetou ze všech pěstovaných odrůd nejpozději, ale nárazově - udrželo se do stavu větších plůdků docela dost
[*]Tomcot, Pincot, Rubista, Maďarská - většina květů zmrzla i před několikanásobné ošetření
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Meruňky

Příspěvekod J.K. » 18 kvě 2023, 09:45

zbynda píše:... - většina květů zmrzla i před několikanásobné ošetření

Tejto vete som neporozumel. Existuje osetrenie voci mrazu?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 20 kvě 2023, 08:20

J.K kdyby existovalo tak by o tom asi někdo musel vědět. :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod paloo » 20 kvě 2023, 09:38

pavell píše:J.K kdyby existovalo tak by o tom asi někdo musel vědět. :D

Samozrejme že existuje S6 https://www.agrona.sk/cropaid-antifrost ... YcQAvD_BwE
otázka či funguje S8
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 20 kvě 2023, 09:50

Problém byl hlavně, kdy to postříkat. U nás stále pršelo- minimálně, když jsem byla doma, - takže jsem před těmi nejhoršími mrazy začátkem dubna mohla udělat jen jeden postřik Cropaidem + 1 proti monilioze na začátku kvetení.
Nakonec na Harogemu nějaké meruňky budou, jsou vidět větší, které přežily to mrazové období v květu a pak o polovinu menší z pozdních pupenů.
Spíše mě zklamala Perla, která vypadala, že mrazy přežila bez problémů, ale pak plůdky opadaly.
U Leskory jsem ráda, že vůbec strom přežil to studené a deštivé období v květu, navíc ani nelétal žádný opylovací hmyz.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 20 kvě 2023, 10:13

J.K. píše: Tejto vete som neporozumel. Existuje osetrenie voci mrazu?

Mimo jiné se používá také toto https://agrobio.cz/champion-50-wg/28415 nebo i jiné měďnaté přípravky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9233
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates, svazenka a 8 návštevníků