Meruňky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruňky

Příspěvekod J.K. » 20 kvě 2023, 21:31

O Cropiaide viem, ale názory sú naň dosť negatívne. Ťažko povedať, nakoľko oprávnene, keďže jeho použitie je dosť "náročné" a asi málokto dodrží odporúčaný postup. Že by proti mrazu fungovala nejaká meď, tomu neverím. Preto som otázku smeroval na Zbyndu, čo tým ošetrením myslel...
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 20 kvě 2023, 23:44

Obojí jsem vyzkoušel a nic nefunguje, pokud příjde mráz -3 a níž tak to prostě zmrzne.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod zbynda » 16 čer 2023, 06:49

Pro pány J.K. a pavell k ochraně květů proti mrazu:
Champion funguje jako fungicid a baktericid. Principem ochrany proti mrazu je, že zničí bakterie, které při mrznutí fungují jako kondenzační jádra (podobně jako prachové částice ve vzduchu, na něž se váže vlhkost a voda a tvoří pak kapky deště či vločky sněhu).

Samozřejmě má to svá úskalí, dalších proměných, které v celku ovlivňují výsledek. Už jen samotná odolnost květů v různých fenofázích je velmi rozdílná.
Osobně mám odzkoušeno, že aplikace později než jeden den předem/24h je takřka zbytečná, rovněž pokud do toho začne pršet, účinnost rapidně klesá. Stejně tak charakter a délka samotného mrazu, je rozdíl když díky radiačnímu ochrazní dojde k poklesu nad ránem na pár hodin (klidně více do mínusu), než sice nižší, ale celonoční mráz.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Meruňky

Příspěvekod vaclav sejkora » 17 črc 2023, 17:42

Ochutnávka Vanila cot, chutí podobná Šalachu, zrání o tři týdny později.
Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod Lenkalor » 23 črc 2023, 11:14

Hargrand - poslední z letošní úrody. Celkem bylo 10 ks :D

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 23 črc 2023, 16:20

S meruňkami je to letos smutné, třeba v Kyjově letos na trhu za 100kč kilo. Pamatuji ještě před 10 lety jsem jich měl na zahradě metráky, poslední roky čím dál míň, letos ani jedna.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod Hanka Ř. » 29 črc 2023, 09:58

S meruňkami s tím člověk musí počítat. V Praze plodí pravidelně jednou za dva roky. Teď byla výjimka a plodily dokonce dva roky po sobě (fakt hodně). Letos bylo jen 6 plodů, takže třeba příští rok bude zase velká úroda.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 29 črc 2023, 19:38

Tak to jsme na tom na západě ještě dobře, na jedné meruňce ( 20 leté ) 10 kousků, na druhé 3leté 8 kousků E10 . Před 5 lety jsem měl na dvou stromcích 4 metráky. S8
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod pavell » 29 črc 2023, 22:23

Letos jsem zasadil dvě meruňky, sice obě krásně vyrašily, ale za měsíc začaly od vrchu usychat, na jedné už roste jen podnož, na druhé ještě jeden výhon těsně nad podnoží. Místo meruněk vysadím ven radši fíkovníky, ty jsou do naších podmínek vhodnější. :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Meruňky

Příspěvekod Josef » 30 črc 2023, 11:31

Tak na Vysočině se tento rok také meruňky moc nepovedly snad kromě odrůdy Kioto, která tu vcelku dobře prospívá a když má pravidelnou závlahu, tak i dobře plodí pěkné ovoce. Hlavně i zde nevymrzá a jarní mrazíky ji poškozují minimálně. Ostatní odrůdy co jsem tady zkoušel takové výsledky nemají, nebo neměly.
Letos sice úroda průměrná, ale byla. Asi jedna z mála odrůd zde, o kterou má smysl pečovat. Ale jsou naštěstí i jiné druhy ovoce, které to vždy nahradí.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Meruňky

Příspěvekod Stanley_51 » 30 črc 2023, 13:03

Josef píše:Tak na Vysočině se tento rok také meruňky moc nepovedly snad kromě odrůdy Kioto,

Josefe, tos mě potěšil tímto konstatováním. Pořídil jsem si totiž novou meruňku právě Kioto. Letos měla poprvé plody ( má 1,5 metru) a chuťově výborné. Tak snad jsem s výběrem odrůdy udělal dobře, u nás ta jara bývají také nevypočitatelná.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Meruňky

Příspěvekod speedy » 19 říj 2023, 12:47

pavell píše:Letos jsem zasadil dvě meruňky, sice obě krásně vyrašily, ale za měsíc začaly od vrchu usychat, na jedné už roste jen podnož, na druhé ještě jeden výhon těsně nad podnoží. Místo meruněk vysadím ven radši fíkovníky, ty jsou do naších podmínek vhodnější. :D

Já bych na meruňku kvůli tomu nezanevřel. Protože to samé postihlo i letos(!) mne! Podle podobně tvého popisu.
Totiž vzal jsem na podzim a ke mně do okrajové oblasti 2 meruňky, z výzkumáku z Holovous tj. jejich pěstování a obvykle velmi dobré kořeny, odrůdu Darina a Bhart. Zjara vyrašení a ... postupně jsem ořezával, vykopával a namáčel do sudu s vodou a zase sázel, no stromky už nejsou.
Podobně mně ale zašla nová broskvomandloň, 2 ks sazenice jinak odolných nových muchovníků a 2 ks sazenic nové lísky. Také to odskákaly 2 ks už rostlých angreštů, keříků, jeden se někdy v srpnu a z pupenu u kořene vzpamatoval, ten druhý přes opakované máčení kořenů v sudu měl smůlu.

Dodnes nevím proč tomu tak? Domnívám se že na vině je průběh letošního jara a vymrznutí kořenů plus možná sucho v době kdy bylo třeba zalít.
Přitom, poprvé asi před 3 lety, jsem se odhodlal a pořídil z Holovous jejich odolnou Kompaktu, loni a letos už jsem ochutnával ... a přitom se díval na pěkně dál rostoucí stromek Kompakty se sytou zelení listí ... a do toho ta výše popisovaná pokáza 2 ks dalších stromků co jsem se nechal tou Kompaktou navnadit - asi to zkusím dál ještě jednou, také jsem se snažil nově vybírat odrůdu se sladkými jádry, Kompakta je má hořké :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Meruňky

Příspěvekod jardos » 25 úno 2024, 12:13

Ako su na tom vase Marhule? V Bratislave a okoli to skoro kvitnuce odrody maju za par. Nebol som pozriet tie v BA-Trnavke, tie kvitnu najskor co som zaznamenal, takze uz su mozno v kvete. Tym ze je tak teplo bez prestavky, rozkvita vsetko naraz. Rozkvitli prve mandle, drienky a zlate dazde. Je to extremne skoro. Predpokladam, ze marhule prejdu tak 10x mrazom. Takze uroda bude zas 0.Fotka je zo Samorina pri BA.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Meruňky

Příspěvekod MartinS » 01 bře 2024, 00:57

Tak bohuzial je to tu. Tsunami dnes rozkvitla.

Dnes rano
Obrázek

Teraz vecer
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruňky

Příspěvekod Josef » 01 bře 2024, 11:03

MartinS: Martine, je to krása na kterou se člověk těší celý rok. Jen jestli opravdu ta nádhera
letos nepřišla nebo nepřijde všude moc brzy. Doufat a modlit se, že snad ne. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků