Punica granatum - granátové jablko

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod longr » 09 úno 2024, 21:40

U mě granátovníky volně v zemi ještě spí. Tři květináčovky ve skleníku zatím taky. Nedávno jsem ustřihl a dal zakořenit větvičku z jednoho v zemi a větvička raší. Nejhorší buodu opět pozdní mrazíky. Jinak Eucalyptus gunii volně v zemi je nedotčený kromě listů na větvičkách, obrážejících při zemi jako reakce po loňském ořezání. Letos jej budu zkracovat, už má přes tři metry.
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod MonikaV » 02 bře 2024, 11:51

Acco v zemi vypada,ze mirnou zimu krasne zvladlo, vetvicky jsou zive! Ve skleniku se uz krasne zelenaji.
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1013
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod meyer » 02 bře 2024, 18:34

Pěkné rostliny, to je koupě? :) Ta velká rostlina v terénu je dost dobrá, S9.
Mám loňské už doma z lodžie a jedou, semenáčky z Chorvatska přežily skoro zimní období a zelenají se. :) Bude se rozsazovat.

Stanley
přežívají ty 2 kusy, předloňské? Vypadaly u tebe skvěle. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 599
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod MonikaV » 02 bře 2024, 19:58

meyer---Jsou to lonske rizky a letos jsem tam jeste priroubovala jiny druh, at u novych majitelu muzou za par let plodit obrovske ovoce :lol: :lol:
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1013
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Stanley_51 » 02 bře 2024, 22:35

meyer píše: Stanley, přežívají ty 2 kusy, předloňské? Vypadaly u tebe skvěle. S20

Jasně že žijí, jenže na západě je přeci jen o trochu chladněji, takže ještě neraší. Jakmile se probudí a začnou vegetovat, hodím foto.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9239
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod tomq » 15 bře 2024, 22:14

zdravím všechny, pořídil jsem si před 4roky wonderful, žije, roste ale zatím jen 2 květy tak letos uvidím.
Obrázek

Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod ivan » 16 kvě 2024, 08:03

- mladý prevrúblovaný vonku vysadený granátovník je v takomto štádiu:
Obrázek
úrodu tu nečakám, konáriky sú ešte tenké- ale aspoň porovnám, aké má kvety,...ďalšie staré granátovníky (čo boli postupne zdecimované za posledné vydarené roky )- kde potrhal jarný mráz 5-6cm konáre, tak na tie je smutný pohľad- tam úrodu taktiež nečakám...
...včera ma navštívil "vzdialený" sused z ulice- (aj z "mladým " zaťkom- perspektívnym - naivným záhradkárom :lol: )- a robil som "prednášku" o pestovaní granátovníkov :lol:...zaťko mi predchádzajúce roky obdivoval -potajme granátovníky- (lebo zrelé plody bývali vidieť z ulice)...bol som "korunovaný na záhradníka ulice" :lol: ...pri chinensiskách, mučenkách, "čínskej ďatli"- jujube... skoro omdleli :lol: ...
- "mladý" si tento rok kúpil a vysadil granátovník - len keď som mu vysvetlil "úskalia" posledných vydarených rokov- moc nadšený nebol... :lol:
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Brano70 » 17 kvě 2024, 08:42

Ivan, a akou odrodou to mas prevrublovane? Vcera som bol na Rezhegy, vsetko zije, pomaly rastie, niektore granaty uz zacali kvitnut (Parfianka, Bedana semenac, Dente di Cavalo), dalsie su v stadiu kvet. puku (aj ten ot Teba). Inac "Maseratti" ma nasadenu brebu velkosti vacsej ceresne, je sfarbena do tmavobordova, ale vo vnutri je duta a postupne plody zasychaju...Uvidime, ci bude nejaka letna uroda... Ale ta zlta to teda nie je, presne ako si hovoril...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 510
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod ivan » 17 kvě 2024, 09:45

Braňo- to je "dlhý príbeh" :lol: ...odrezky odobrané v júni v HR som najskôr zakoreňoval, po 3 rokoch keď boli už silnejšie vrúble som ten jeden z mojich(kúpený v Taliansku v 90-tych rokoch za 900 SK- na tú dobu "pekný peniaz" )- (čo ale nikdy nerodil- kvitol málo a väčšinou samčie kvety)som prevrúbloval (samozrejme, že v tých posledných "vydarených" rokoch na jar omrzal)- ...takže je to cca 7 alebo 8 rok už....
Braňo- to, že už kvitnú v Rezhegy- to je super S6 ...úžasná lokalita (v marci a ani v apríli ti tam nemrzlo S6 S6 S6 )....ani na Istrii ešte asi nekvitnú :lol:
...som zvedavý tvoje na tohtoročné plody
- podľa všetkého už aj figy by ti mali nasadzovať hlavnú úrodu- daj fotečku, dík
Braňo, manželka presádzala tie 10cm semenáčiky cipruštekov- mali 40-50cm dlhé korene :shock: ...takže tie tvoje by si mal čo najskôr vysadiť- o "pár rokov" dosiahnu na "Dunajskú" spodnú vodu :P
- takže aj keď sa nám zdá byť v stredomorí sucho- nie je to tak- tie korene majú v Austrálii...(detto figy, ďatlovníky,...)...škoda, že mám ílovinu :? , v tej sú korene napovrchu...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1822
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod longr » 17 kvě 2024, 12:51

U mě granátovníky rostou jako zběsilé, už jsou to velké keře, ale květ zatím žádný. Pozdní mráz je lízl jen lehce, odnesly to +- jen špičky několika listů na některých výhonech, ale i to může být důvod k nekvetení. Loni vysazené nové malé rostlinky raší vesměs všechny od země, ale to v podstatě potkalo i ty starší, dnes velké keře.
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Argout » 19 kvě 2024, 11:26

Kvetoucí marhaník včera ve vídeňské Orangerii:

Obrázek

U mě krásně přezimovaly Kazake, Salavatski i oba plnokvěté granáty nakoupené loni asi na podzim. Agate se neprobral, přitom by teoreticky měl vydržet víc než ty plnokvěté ozdobné odrůdy. Ty pro změnu na jaře obrazily jako první.
Všechny granáty jsou zasazené v květináči, zimují volně postavené ve skleníku.
Jeden plnokvětý granát nasadil luxusní poupě, ale buď ho ucvakl kos, nebo ho někdo urval při sekání trávy. Našla jsem ještě jedno menší, ale nijak se k němu neupínám. Snad se v dalších letech zadaří líp.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 270
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků