Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 06 úno 2022, 09:00

Včera krásne slnečno- teplota max. +7°C- pri celodennom vetre 65km/h- na pocit chladno- vlhkosť vzduchu len 37%, do rána dnes Tmin. -3°C
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 06 úno 2022, 13:55

ivan píše:Včera krásne slnečno- teplota max. +7°C- pri celodennom vetre 65km/h- na pocit chladno- vlhkosť vzduchu len 37%, do rána dnes Tmin. -3°C


Ta vlhkost je zajímavá, prošel jsem detailně naše data ze stanice a naposled byla u nás vlhkost pod 37% 5.9. 2021. V prosinci 2021 byla nejnižší 61%, v lednu 2022 58%, za únor bylo nejméně zatím 65% :shock: . Průměrná vlhkost za leden 2022 nám to ukazuje 86%, máš data na srovnání Ivane? Je to zajímavé z hlediska proudění, díky neustálému proudění ze Z směrů máme celou zimu vlhký oceánský vzduch.
I teď je třeba (tramtadá) úplně zataženo, poměrně silný vítr před frontou a vlhkost 75%.
Ač se to zdá jako nepotřebný údaj, tak tu byl před pár dny jeden nadšenec přes cedry a celkově jehličnany a bavili jsme se o vlivu vlhkosti vzduchu při pěstování některých druhů jedlí a jsou druhy, které třeba v městských aglomeracích nejdou pěstovat, díky nízké letní vlhkosti vzduchu, což jsem třeba neměl tušení, že je v tomhle problém někde.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kaossik » 07 úno 2022, 00:14

Letošní zima je zatím extrémně mírná. Koukal jsem teď na průměrné měsíční teploty, Prosinec +0.7°C, Leden +0.7°C a Únor zatím +2.1°C. U blízkých Říčan mají být normály -1°C, -2°C a -1°C a u nás je vždy o cca 1°C chladněji. Nejnižší Prosincová teplota -10.1°C a v lednu -8.6°C. Už jsem koukal, že raší jívy ...
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 07 úno 2022, 00:50

Prošel jsem zahradu a první zelené rozvinuté lístky už má jedna hlošina a Prunus × dasycarpa. Kamčatky jsou těsně před rozkvetením, pupeny pučí na černých rybízech, japonských švestkách a asi i na dřínech. Probuzeně vypadají i borůvky a kiwi, broskve a meruňky kupodivu zatím ne. Část trvalek se ani nenamáhala shodit listy, zvláště růže. Čili nevypadá to vůbec dobře, vzhledem k tomu, že je teprve začátek února.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 11:20

S tou vlhkostí je to opravdu zajímavé, Ivane. U mě ve VDF zatím byla nejnižší vlhkost od začátku roku 60%. 37% je v tuto dobu celkem masakr... :shock:
Obrázek

Za poslední měsíc takto:
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 07 úno 2022, 20:46

Tak dnes konečně úhrn, který je už znát, za noc 10 mm vody, což je asi druhý nejvyšší úhrn za celou zimu. Dnes se poprvé naplnilo první jezero v našem novém arboretu a to pouze povrchovou vodou z vedlejší louky, žel tam stejká hnojiště, tak je voda jaksi nepoužitelná. Na druhé jezero by to chtělo jednou tolik vody. No a můžeme se připravovat na teplo co nás čeká tento týden, všiml jsem si, že rozkvetly sněženky, tak uvidíme co udělá s meruňkama 10°C a slunce :shock: .
Našel jsem, že některé loni sázené prunusy (šveruňky) udržely doposud i listy, stejně jako špičky tisovců, ty mají také stále zelené listy. Přitom květy Mišpule japonské ve studeném skleníku se rozvinuly teprve dnes. Zajímavá zima..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 08 úno 2022, 11:11

Rudo, je to opravdu zajímavé, ale přijde mi poslední dva roky, že jsme na tom klimaticky dost podobně, i když ty srážky asi takové nemáte. Včera jsme dosáhli mety 100 mm od začátku roku, všude stojí voda a vše je komplet rozbahněné až hrůza. Ale přinejmenším fenologicky jsme na tom prakticky stejně. Sněženky ve VDF takto:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 06.02.22

Meruňka začíná regulérně pučet:
Obrázek
Foto: VDF, 06.02.22

V noci opět nemrzlo (Tmin 1,5°C) a aktuálně jsou 4 nad nulou. Jakmile se teď do toho opře to slunce, už nebude cesty zpět. Začátkem, nejpozději v polovině března kveteme... :?
Hlošinám a nově vysazeným kamčatkám už lezou lístky. Toto je skutečně poprvé za těch nějakých 15 let, co jsem v Praze, kdy je VDF oproti Praze tak minimálně týden, možná i dva, v předstihu, běžně bývá naopak tak 2 týdny pozadu. V Praze to tak není, tam se to teprve pomalinku začíná budit. Musí to být tím výrazně oceánickým klimatem v našich oblastech, jiné vysvětlení pro to nemám.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 09 úno 2022, 08:54

Rudolf M, nízka vlhkosť vzduchu u nás nie je nič výnimočné- je to "priamo spojené" s neustálym vetrom, ktorý všetko "dokonale" vysuší- a je jedno odkiaľ fúka- je to krásne vidieť aj na "oficiálnom" grafe:
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo ... k&ii=11855
Predvčerom som stál na blízkej benzínke- nedalo mi spraviť fotku- je to najnižšie miesto na poli, kde bežne zo svahu steká voda ( alebo lepšie povedané voľakedy v zime a na jar stekala...a táto časť bývala podmáčaná)- predvčerom nám "napršalo 3 mm v prehánkach a včera už takto pole opäť vysušené( fučí tu stále):
Obrázek
...takto suché cesty v zime(január+ február) si nepamätám- naposledy boli posolené v decembri- to bol začiatkom decembra aj sneh +a v decembri bývala do rána námraza na ceste- teraz sú cesty stále suché(neprší a ani nesneží....len fučí )
Hofis- máš 100mm od začiatku roka? :shock: - všetko rozbahnené?...pestovateľský raj :shock: ...tu ani 20 mm S13 ..."gumáky" tu netreba- dá sa chodiť v papučiach....
U nás zatiaľ cibuloviny a dokonca aj snežienky ešte "spia"...ale v sobotu mandľa ešte vôbec nepučala- a včera bola už dosť napučaná- koncom februára asi vykvitne, chinensiska už slzí cca 1m nad zemou S13 ...ostatné stromy zatiaľ OK- ale pravdepodobne sa to veľmi rýchlo všetko rozbehne- žiadne veľké ochladenie u nás nebude...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 09 úno 2022, 12:43

ivan píše:Hofis- máš 100mm od začiatku roka? :shock: - všetko rozbahnené?...pestovateľský raj :shock: ...[b]

Ano, aktuálně již 101,4 mm od začátku roku. Tady je link přímo na mojí meteostanici, kdyby ses chtěl sem tam kouknout, jak to vypadá v jiném světě. :lol:
https://app.weathercloud.net/d5371122473#current
Těžko se to chápe. Zatímco ty čekáš na déšť, tak u nás spíš hrajeme hru „Najdi den kdy nepršelo“. :)
Prostě to teď stabilně fouká ze západu až severozápadu a to jsme na návětří, takže přší skoro pořád. S tím pěstitelským rájem to ale není tak horké, stejně děštivé, hnusné, chladné a zamračené u nás dokáže právě být i léto, a to pak neroste vůbec nic, ani jablka, jako minulý rok... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 09 úno 2022, 20:35

Ako tak pozerám, tak o týždeň to bude dosť nepríjemné počasie. Dúfam, že ten vietor, čo bude prechádzať, nebude až taký silný.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 10 úno 2022, 08:54

Keďže počasie je v podstate už jarné ( včera +11°C)....- marec- apríl sa blíži- asi opäť o takéto "JARNÉ" situácie u nás nebude núdza...večer hviezdy na oblohe, námraza na aute bola už o 20,00hod.- a ráno tiež úplne jasno Tmin. -4°C:
Obrázek
( Zobor do rána Tmin. +3°C, dole u nás -4°C)...a v 850hPa bolo +3°C
...Mrznúť by mohlo aspoň do konca februára- aby sa oddialilo skoré prebudenie vegetácie- ale v dlhodobej predpovedi to tak nevypadá...
Naposledy upravil ivan dne 10 úno 2022, 09:16, celkově upraveno 2
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2022, 09:12

Ve VDF Tmin 5,7°C a jasno, jsem zvědav, na kolik to dneska vyleze.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 10 úno 2022, 09:15

Hofis píše:
... S tím pěstitelským rájem to ale není tak horké, stejně děštivé, hnusné, chladné a zamračené u nás dokáže právě být i léto, a to pak neroste vůbec nic, ani jablka, jako minulý rok...
Hofis- jablká nerástli v lete?...to mi hlava nebere, že pri prebytku vody a nízkych teplotách nerastú "naše ovocniny"...pri suchu a vysokých teplotách to "mám overené", že nič nerastie:
viewtopic.php?f=6&t=511&start=195
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2022, 09:29

Ivane, jabloně byly obalené lišejníkem a mechem, spálené monilií a silně napadené strupovitostí... :(
Nebylo skoro vůbec žádné ovoce, poprvé za celou dobu nestihly dozrát ani švestky. Jediné, čeho bylo dost, byly borůvky, extrémně velkou úrodu měla kolomikta a potom ještě pěkně dopadly hlošiny a schizandra. Jinak nebylo vůbec nic. Víc k tomu zde: viewtopic.php?f=6&t=511&start=210#p110006
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 10 úno 2022, 12:24

U mňa ešte okolo 10 cm snehu. Uvidím, či toto oteplenie bude dostatočné, aby sa všetok sneh roztopil.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků