Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 30 čer 2022, 17:58

Tak to nakonec později odpoledne vylezlo na 36°C. Tyhle poslední dny se musí některé kontejnerovky zalívat 3x denně, zvláště ve fóliáku, kde je přes poledne 45. Každou minutu pobytu uvnitř vypotím tak deci :?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 30 čer 2022, 18:47

Můžete se přijet ochladit k nám na Vysočinu. Před chvílí jsem zahodil lopatu a odházel poslední kupy ledu, co byly ve stínu. Některé byly až 50 cm vysoké. Jinak celková pokrývka zahrady byla asi tak 10 - 15 cm a největší ledovou kroupu jsem naměřil 4,8 cm. Než to roztálo, sousedovi děti vytáhly boby z garáže a bobovali z kopečka na ledu. O škodách nemluvě. Opravdu bych raději tahal hadice a konve a zaléval a zaléval... Teď už momentálně není co zalévat, ze všeho je sekaná. Hlavně, ať to nepotká někoho z Vás.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 30 čer 2022, 19:04

Po něčem podobném jsme před lety vysazovali znovu všechny stromky - rozsekaná kůra a rakovina a masivní klejotok jako důsledek. Ale to bylo na vlhkém až neustále mokrém Valašsku (takže opravdu "před lety"), teď to snad nebude tak zlé - slunko pomůže (Caver nám vloni radil ošetření proti houbovým chorobám).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 30 čer 2022, 19:19

Díky, až přejde ten vztek a odstraní se hlavně ty škody, tak musíme se sousedy něco vymyslet. Nejhůře dopadly mladé stromky, tam zůstaly jenom většinou terminály, větve jsou pryč, starší se po čase snad nějak snad vzpamatují. Nejvíce je mně líto krásných broskvoní a meruněk, které měly obrovskou násadu plodů. Ale nejde o život, zvládli jsme tady už i horší věci. Přesto díky.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 30 čer 2022, 20:03

Ne, o život opravdu nejde, ale většinou jde o celoživotní práci a smysl života, a to, slušně řečeno, zamrzí (slova pocity vystihující jsou nepublikovatelná). :(
Držíme palce ať se z toho psychicky oklepete co nejrychleji, ten pocit zmaru a zbytečnosti všeho je fakt na houby. :|
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 30 čer 2022, 20:15

20:00 hod. 30°C
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 30 čer 2022, 20:26

Taky tak. Všude stejně teplo, na jihu i na severu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 01 črc 2022, 01:22

To je fakt hrůza Josefe! :shock: Je to noční můra mít zahradu v tomhle stavu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 01 črc 2022, 09:44

Josef: Tak to je fakt hustý, drž se... S13 :(
Je to fakt masakr, co se tu poslední dobou děje. Jižní a střední Čechy monzunové deště, zbytek republiky na hranici katastrofického sucha, extrémní supercely s takovýmito neskutečnými nadílkami krup a nejen u loniho teploty atakující 37°C. S tím klimaten se skutečně něco děje a je to rok od roku výraznější. Nyní za to může ten velmi teplý vzduch na východě, který neustále blokuje pohyb toho rozhraní dále k východu. Jde to zespodu z Afriky přes Balkán přímo k nám, západ republiky zachraňují Alpy. Dnes by se to ale konečně mělo narušit a to rozhraní se posunout konečně více k východu. Uvidíme, jak to dopadne. Jinak, já už jen čekám na to, až se k nám jednou podívá ten vzduch znázorňovaný tou úplně fialovou barvou, tedy 30°C a více v 850 hPa. A kolikrát už byl relativně blízko, třeba minulý rok. To by byla mela. U nás by to znamenalo teploty k 50°C. E7
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 01 črc 2022, 10:55

Vloni po těch prvních kroupách jsme chvilku snili o tom, že zahradu na jihu "nadstřešíme" sítí proti kroupám, po těch druhých kroupách to už vypadalo na jistotu, po tom tornádu jsme upustili od jakýchkoli zahradních plánů (síť by stejně byla v....). Letos zatím kroupy jen jednou a škody - v dozvucích loňska - v podstatě zanikají. Vyřádilo se to zatím jinde...náhodou. Ale perspektivu usilování nějak nevidět.... :( Šlo o radost, a ta už nějak moc není.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 01 črc 2022, 11:08

Josef: neklesej na mysli a jestli Ti to aspoň trochu pomůže, tak navštiv zahradnictví a udělej si nějakou radost.

Já si ten stav nedokážu vizualizovat, ale z toho popisu mi běhá mráz po zádech.

V r. 2010 jsem v Praze zažil toto,
Obrázek
naštěstí to nebylo moc husté a nejviditelnějším nasledkem byla "kroupová auta". Když jsem se šel ven na to nadělení podívat, tak jsem pomáhal nějaké paní. Asi jí nějaká koule trefila, byla mimo a celá se klepala, tak jsem jí vzal do vchodu u paneláku a dal jí deku, za chvíli se probrala a šla o dva domy dál domů.

Zajímavé na těch kroupách bylo, že jich možná i většina měla elipsoidní tvar. Jo a ten zvuk, když to fláklo do parapetu nebo do auta, tak ten byl dost hnusnej.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 01 črc 2022, 12:11

Tak ty kroupy jsou masakr :( . To je fakt k uzoufání. Prostě léta v ČR a SK jsou už zpravidla polopouštního charakteru, kdy voda je závislá na konvekci a téměř vymizely tlakové níže, které by svlažily zem trvalými dešti, což dokládá dlouhodobý pokles anticyklonálních situací o asi 12 dní, jinými slovy, chybí 12 dní s vlivem tlakové níže nad naším územím, což je jednoznačně důvodem, proč je někde lokálně sucho na bodě vadnutí a jinde kroupy a povodně :( .

Hofis píše:… Jinak, já už jen čekám na to, až se k nám jednou podívá ten vzduch znázorňovaný tou úplně fialovou barvou, tedy 30°C a více v 850 hPa. A kolikrát už byl relativně blízko, třeba minulý rok. To by byla mela. U nás by to znamenalo teploty k 50°C. E7


Přesně tak, Honzo. Taky na to čekám. Překonání absolutního rekordu jak 40,3°C nad území ČR, tak 40,3°C na území SK, je jen otázkou času, troufám si říct, že krátkého času. Ono asi 30 ve výšce u nás (ještě) nehrozí, bohatě stačí cokoli nad 20°C, aby se teplota přiblížila 40°C a nedá se vyloučit v extrému nějakých 26-27 ve výšce, ale to je možné jen na Šumavě a v okolí, v Alpách i o 2 stupně více.

Jinak konečně přešla studená fronta a teplota je na chvíli nižší, než 30+ :lol: . Samozřejmě suchofronta bez deště, to už je samozřejmost.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 01 črc 2022, 13:02

Když se dnes nad tím zamyslím, tak mám z toho i jednu krásnou vzpomínku, kterou asi nevymažu z paměti, co budu žít. Mrzí mě jen dnes to, že při té první frustraci a pohledu na tu katastrofu mě nenapadlo to vyfotit. Když jsme s manželkou šli ke skleníku, kde zůstaly jenom rámy, tak se děti už bobovaly po ledu na bobech na nedalekém kopečku. Manželka začala brečet a v tom k nám přiběhla 5 letá sousedovic Anička, jen v gumáčkách, mokrém tilečku, mokrým zadkem a říká manželce, teto nebreč a pojď jezdit na bobech. Je to žůžo, jede to rychleji a dál než na sněhu. Otočila se a utíkala za ostatními dětmi. Manželka se otočila s tím, že se na to nemůže ani dívat a šla vařit dětem čaj, aby se trochu z toho ledu zahřály.
No tak aspoň něco pozitivního. Aspoň někdo měl z toho radost a to ostatní se dá časem zase nějak postupně dohromady. Držte se také.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 01 črc 2022, 15:08

Tak jsme dostali naloženo dalších 11 mm. Tipuju, že tak půlka odešla a pomalu ještě odchází do kanálu, protože po středečním dešti byla horní vrstva půdy dost nasycená a hlavně to přišlo jako slejvák a nebyl čas, aby se to postupně vsakovalo. Ale od konví si ještě pár dní odpočinu, o tom žádná. Hlavně budu muset vzít motyku a tu umlácenou hlínu na záhonech rozbít.
Jo a taky se včera navečer začali objevovat španěláci, doteď byli někde zalezlí a vypadalo to, že nejsou. Tak jsem v noci rozhazoval jejich oblíbené granulky a dneska ráno kontroloval úspěšný výsledek.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 01 črc 2022, 17:22

Tak vlhkosť vzduchu mi to tu ukazuje 20%. Teplota zase okolo 37°C, no zdá sa mi, že tá 37. trvá nejako dlho. No a práve tu na severovýchode Slovenska, je extrémne horúca vzduchová hmota.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 104 návštevníků