Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 27 kvě 2023, 10:21

Denně zalévám, dle předpovědi mělo pořádně pršet už před měsícem. Když jsem něco asi před týdnem sázela, zem byla v cca -40 cm úplně vyprahlá. Je teplo, ale žádné vedro. Slimáci stále nevychcípali.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 263
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 27 kvě 2023, 20:34

Po krátké přestávce v polovině května pokračuje stepní počasí. Přes den ostré slunko a do toho neutichající severní vítr. Není šance najít vhodné oblečení - ve stínu je to na silnou vestu, na slunci jsem byl během hodiny usmaženej na škvarek. Zásoby vody v půdě rapidně klesají, zalévání se opět rozjíždí naplno.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 27 kvě 2023, 22:18

Jojo, hezky se to rozjíždí, předpovědi jsou jako vystřižené ze zimy v Bolívii v horách, obloha bez zlomku oblačnosti, suchý vzduch. Kam dohlédne seriózní předpověď 7-10 dní, tam beze změny.

Půdě stačilo těch pár dní, aby proschla do hloubky 30 cm, pomohla tomu přerostlá vegetace, vítr a rentgen. Víc než 30 cm jsem se v sadu nedokopal, nebylo to fyzicky možné, půda se změnila totiž na beton S9 . Závlahy jedou na plné obrátky, dnes jsem strávil u hadice 6 hodin.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1294
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 27 kvě 2023, 22:31

Teda, říkám to každý rok, ale letos jsem to (sucho takhle brzo) opravdu, ale opravdu nečekal :lol: . Stále jako přes kopírák jako loni. Ten suchý horský roentgen je pro stav nasycení půdy snad horší, než tropické vedro s vlhčím vzduchem.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1908
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jožka » 28 kvě 2023, 05:48

U nás spadlo 75mm před týdnem tak si nemůžem stěžovat. Ve vinohradech je mokro že se tam nedá pracovat. Čekáme až to vyschne, ani traktor to nedokázal projet.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 28 kvě 2023, 07:03

Za posledných 12 nocí- dnes najchladnejšie- teplota klesla na 10,0°C ( vlhkosť vzduchu ešte po polnoci bola iba 53%)- vzduch je suchý ...ten silný S vietor + ostré slnko všetko vysušili- už nie je poznať , že sme mali "daždivé" obdobie- je to poznať aj na rastlinách v črepníkoch- polievať treba viac ako v horúcom + dusnom počasí....a žiadna zmena najbližších min. 10 dní S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1798
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 28 kvě 2023, 10:05

Tak dnes ráno 4,5 plus a u vody ještě méně. Tak přemýšlím, jestli s tou výsadbou sazenic venku ještě nějaký den nepočkat. Minulý týden všechno nám venku nějak pomrzlo. Vody a kvetoucích lánů řepky, pampelišek, sedmikrásek... máme zde opravdu zatím ještě dost.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod minka » 28 kvě 2023, 10:24

Josefe, to je fakt zima. U mě jsou noční teploty 7,5 st, taky nic moc. Ale rajčata jsou už týden na záhonu a skleník přes noc nechávám napůl otevřený a vše přežívá.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 28 kvě 2023, 11:35

U nás dnes 4,6°C a celý týden se konstantně ochlazuje, co se týče ranních minim. Dole u řeky byly dokonce stupně 2. Je to jako přes kopírák s loňským rokem, to dole u řeky dokonce slabě mrzlo 29.5. S9 .
Tady tedy již pampelišky dávno odkvetlé, květy nyní shazují pivoňky, pomalu začínají opadávat v úplném stínu rhododendrony. Naopak v úplném stínu začínají naplno kvést azalky a mamoty nasadily na květ, přepínáme se tak do takové druhé vlny kvetení jarních dřevin :) .

Dneska už i neseriózní předpovědi ukazují slunečné a abosulutně suché počasí až do půlky června.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1294
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 28 kvě 2023, 12:18

U nás taky 4,6°C. Je to nezvyk, běhat večer po zahradě s hadicí v teplých ponožkách a dvou svetrech, když už jde teplota pod 10°C. Musel jsem si dávat přestávky na teplý čaj, zmrzlá ruka ani nechtěla pustit hadici. Příště musím začít zalívat dřív, dokud se ještě drží teplo.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 29 kvě 2023, 09:50

Nějak k nám to léto nepřichází. Ráno plus 4, u vody necelé plus 2, ale kupodivu tohle počasí velmi prospívá ovocným stromům a všem pěstovaným keřům, včetně borůvek i kiwi... Zatím to vypadá i přes nepřízeň počasí na velice bohatou úrodu snad všeho, nač se člověk podívá. Uvidíme. To by mně zatím ty zmrzlé sazenice venku ani nijak netrápily.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 29 kvě 2023, 11:42

No, uvidíme, co s tím udělá následující víkend. Je reálná šance, že zažiju svůj první červnový mrazík.
Na stromech už nemá co zmrznout (snad jen na ořešáku a moruši), ale nevím zda bych měl sílu znova vytahovat všechny plachty a zakrývat veškerá rajčata, papriky, pepína, fíkovníky, arguty, révu atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 29 kvě 2023, 12:00

Jojo, zima a sucho, to tu ještě nebylo :) .

Nevím jak jinde, ale u nás nejsou: meruňky, broskve, třešně, pluoty, hrušky ani nashi. Trocha plodů je na myroších a slivoních, to je vše. Přitom většina květů nezmrzla, ale spíše je nemělo co a kdy opylovat.. A to nemluvím o jednom stromečku někde v rohu zahrady, ale co celém sadu stromů. No možná nebyl tak blbej nápad ty ovocné stromy nenápadně podsazovat cedrama a jinýma koniferama, představa lesa je mi příjemnější než ty "okrasné" ovocné dřeviny co tam máme teď.
Výhledy zchladly hlavně kolem víkendu, stejně si teda myslím, že nebude až taková kosa, slunce peče jako blázen. Ale výhledy srážek stále nula S14 .

A je aktualizovaná mapa sucha :wink: .
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1294
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2023, 14:01

No, já teda musím souhlasit s Josefem. Kromě meruněk, které letos dopadly, jak dopadly, tak vše ostatní se jeví letos zatím velmi dobře. A to jak ve VDF, tak i v Praze. Třeba podle té mapy sucha bych už u mě v Praze měl být vysušený na troud, ale není tomu tak. Ano, voda v půdě určitě ubývá, vršek už je trochu přisušený, ale kousek pod tím už je voda zase cítit. A to mám od začátku roku napršeno necelých 140 mm a za celý květen zatím 10,9 mm, s jediným slušným deštěm 15.05.23, kdy spadlo 9 mm. Ale tady je vidět, co udělal ten nadprůměrně na srážky bohatý minulý rok a chladné jaro. Zásoba vody je zatím v půdě slušná, v nádržích výborná, dneska navečer to všechno pěkně proleju, ať to jede. :)
Jinak v Praze už ty ranní nízké teploty příliš znát nejsou, teploty se pohybují po ránu kolem 10°C. Na severu ve VDF je to jiné, za poslední dny takto: 25.05.23 - 3,2°C, 26.05.23 - 7,9°C, 27.05.23 - 5,4°C, 28.05.23 - 4,9°C, 29.05.23 - 5°C.
Rozložení tlakových útvarů je pro evropský kontinent naprosto neobvyklé. Od severozápadu přece chodí tlakové níže a nikoliv výše. :shock: A ještě navíc, aby to bylo takto stabilní. Letošní jaro je celé jaksi naruby. Proto to i ty modely vůbec nedávají, asi moc nevědí, co si mají s takovýmto nezvyklým průběhem počasí počít. Jedno je ale opravdu jisté. Minimálně do víkendu to počasí bude takto a beze srážek. První srážky by se teoreticky mohly objevit po víkendu v pondělí nebo úterý, ale kdo ví, jak to všechno ještě dopadne... :?
Ale dokud nedojde voda, tak já jsem s takovýmto průběhem počasí vlastně i celkem spokojen, slunce doteď opravdu chybělo. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3825
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 29 kvě 2023, 19:52

u nas na berounsku se vsechno neuveritelne zelena i presto, ze povrchova vrstva je uplne sucha. ale v zime evidentne poradne zavlazilo, vidim to i na znicenych bylinkach, ktere vlhkou zimu nerady. zatim nikde zadne znamky vadnuti, ale vyhledove by to dest chtelo.

p.s. ztraty mrazem zadny nemam, tady se pred pulkou dubna nic neprobouzi. pokvetou dokonce poprve i vsechny tri arguty
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1328
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků