Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2021, 22:45

nene: A pokud bude na nějaké rostlině květů málo, tak i s krabičkou pod květem, protože vždycky hodně toho pylu opadá. V krabičce v lednici se dá pyl udržet aktivní až půl roku. :wink:

Radku, ve VDF mi zatím s jistotou přežilo 6 rostlin z 10, u 3 ostatních zatím nevím, dřevo je dobré, třeba ještě obrazí. Jedna je asi s největší pravděpodobností kaput, ale nechám to a uvidím.
V Praze minimální ztráty a vše raší. Až to trochu povyroste, hodím foto.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3883
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 01 čer 2021, 23:27

nene-- úplně s vámi souhlasím---je to radost S6
Hofis-- 6 z 10 je docela dost slušné na takové prďoušky, - paráda!
radek.god-- Radku to je neskutečné, aby to pepíno vydrželo až do včíl-- zřejmě super odrůda!! (není to už fosílie?? :D )
TOŽ AŤ SA VŠEM DAŘÍ!!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1036
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 čer 2021, 20:00

MonikaV píše:radek.god-- Radku to je neskutečné, aby to pepíno vydrželo až do včíl-- zřejmě super odrůda!! (není to už fosílie?? :D )

Moniko, je to normalni pepino, ktere jsem mel od 2019 nebo 2020.Jakmile klesla na podzim nocni teplota pod 6°C, tak jsem pepino premistil natrvalo do bytu do 20°C.V zime bylo za oknem na jizni strane, takze v pokoji bylo cast SLUNECNEHO dne kolem 25-35°C .Na jare je slunce vysoko, takze mi sem uz tolik nesviti.Celkem do jara prezily 3 MENSI plody.Problem je, ze malo svetla a svilusky zpusobily, ze rostlina byla temer bez listu a vetsina vetvi uschla.
A to vcetne tech, na kterych byly ty plody.Takze 2 plody zacaly uz hnit a nedozraly a ten jeden se sice stale drzi, ale na uschle vetvi a podle me nedozraje.
Pres ten zamraceny tmavy destivy hnus, kteremu rikame mylne jaro, se mi nepodarilo zakorenit jediny rizek.
Chutove to bylo vodove a jen lehce nasladle.Takze radost, ze vykvetlo a zaplodilo, ale zklamani z celkoveho vysledku.
Takze jak pises, je to uz spis takova fosilie a pokus zda ty uschle vetve s plodem dokazi zezelenat jako nektere me fejchoy nebo ne.
Z mnoha rostlin me zbyly 2 kvetouci, kterym uhnily v prosinci male plody a jedna vetsi s temi 3 plody.
Proste jsem pochopil, ze na pepino nemam podminky.Bez skleniku to vidim v Praze jako nerealne.Chybi tomu presne 2-4 mesice tepla s svetla na dozrani.
Letos to diky prubehu jara a leta vidim VSE jako pase.Pri trose stesti zakvete fejchoa a zaplodi jahody.
Ananasovy meloun nedozral venku ani vloni a pri 10 cm byl na tom chutove jako to pepino, vodnaty, malo sladky.Tak ten jsem uz ani nezkousel.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1836
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2021, 23:16

Tak moje květináčové princezny už se také budí. Tuto fejchou jsem ostříhal opravdu fest, neměla na jaře skoro žádné listy. Mohutně obrůstá letorosty s květy ze všech možných míst. Toto je důkaz toho, že pokud je rostlina v dobré kondici, řez je velmi žádoucí.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.06.21

Tu první výše jsem nechal „urychlit“ na zimovišti v bezmrazém prostředí. Tuto druhou jsem nechal venku od konce února, prošla si několika slušnými mrazíky a je tak o týden zpožděná. Potřeboval jsem to, protože kvete o něco dříve a nescházejí se tak úplně v květu. Takto to bude tak akorát... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.06.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3883
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 06 čer 2021, 23:24

Mě pokvete fejchoa ve spodní polovině keře. Kvete později ve stejném roce i nahoře?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1137
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 06 čer 2021, 23:36

Honzo - krásně natvarované rostliny. hlavně ta poslední se nám líbí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4301
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2021, 23:43

Jj, ta první je to koště, co jsem nechal růst, a pěkně to zvojtil, na té se ještě pracuje. Ale příští rok už bude taky snad konečně i celkem pěkná.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3883
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2021, 23:50

Lenkalor píše:Mě pokvete fejchoa ve spodní polovině keře. Kvete později ve stejném roce i nahoře?

Lenko, kvete tam, kde rostou letorosty. V paždí jejich listů se většinou tvoří květy. Přijde mi zvláštní, že bys měla na spodních letorostech květy a na horních ne, s tím jsem se zatím nesetkal. Na některých slabších letorostech se květy netvoří, alespoň ne v první vlně, většinou až v druhé. Ale nezáleží na tom, kde ty letorosty jsou, jestli nahoře nebo dole. Prostě to kvete ve všech výškách, alespoň u mě. :) Jinak fejchoa kvete ve vlnách, většinou 2, někdy zvládne i 3. Mě zajímá hlavně ta první vlna, z té dozrávají nejlepší, největší plody.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3883
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 06 čer 2021, 23:55

Nám se vloni tvořily květy na kmínku - z klacku kousek nad zemí trčely květy. Letos tam jsou myslím taky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4301
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 07 čer 2021, 00:02

Honzo, u mě má právě už velké květní pupeny ve spodní části. Nahoře, kde to nejvíc roste ( přírůstky asi 25 cm) tak tam zatím nic. Mě to nevadí, květů bude kolem 20, letos jsem ji zasadila do skleníku, tak ať pořádně zakoření. Ale také jsem čekala kvetení více nahoře i když dole je poměrně dobře olistěná.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1137
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 07 čer 2021, 00:04

Nene - také se mi utvořil jeden květ z loňské větvičky. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1137
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 čer 2021, 00:29

Lenko, to je hodně zajímavé. Jak je ta rostlina stará? Jesstli je ještě mladší, tak třeba usoudila, že nahoře musí růst a né plodit. Ale to jenom předjímám, samozřejmě. :) Možná to u mě bylo taky tak, ale člověk toho opravdu hodně zapomene. S13
Jinak ten jev s tou jakoby kauliflornií u fejchoi tu už minulý rok popisoval Radim K. Také jsem poté u sebe několik takových květů našel a letos také jeden takový mám. To už je pořádné poupě, které bude už brzy kvést, bezkonkurenčně nejdříve.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3883
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 čer 2021, 21:01

nene píše:Honzo - krásně natvarované rostliny. hlavně ta poslední se nám líbí.

No krasne jsou vsechny :wink: , me se zase libi ta na te prvni Honzove fotce.Ta ma velikosti a tvarem slusne naslapnuto na ten ker co je/byl v Troji pred fatamorganou :o
Kam se na to hrabu :shock: Dneska 5+ poupat a stale jen na jedine z fejchoi.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1836
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 08 čer 2021, 00:42

Tak my jsme před chvílí dojeli domů a první cesta vedla samozřejmě do skleníku zkontrolovat, co uschlo. No a to, co jsme uviděli, nám docela vyrazilo dech. Fejchojka "Mamut" okousaná z 90%.... desítky lalokonosců pasoucích se na těch nových výhoncích, ze kterých jsme tuhle měli takovou radost. Vysbírali jsme s baterkou co se dalo, ale je jasné, že jich tam bude mnohem víc a že máme o zábavu na několik nocí postaráno.
Ale proč to píšu - ty potvory se jednoznačně vylíhly z toho Mamuta - druhé dvě fejchoy jsou zatím v pořádku, ale dokonale sežrané jsou i jahodníky - listy - pod tím Mamutem. To asi taky něco zachránilo, jahody se jim zalíbily.
My jsme zatím lalokáče nikdy ani neviděli - tak teď si je užijeme. Naděje, že ve druhých dvou květináčích nebyli, je asi mizivá.

Takže kdo máte fejchoy z Lumigreenu, tak buďte radši ve střehu, letos se ty potvory líhnou :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4301
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 08 čer 2021, 10:50

Honzo, nevím jak je stará, loni mi přišla už víc než metr vysoká rostlina z Itálie. Ale předpokládám, že na kvetení už je stará dost.
Nene - to je k vzteku, plži, lalokonosci, u nás se pro změnu objevily mandelinky. Touhle dobou tady nikdy nebyly.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1137
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Hofis a 33 návštevníků