Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 dub 2024, 09:46

Tak nevim jak jste kdo na tom z venkovnich pestitelu po zime, ale me se teda stav fejchoi venku moc nelibi :-(
Kdyz jsem rouboval rouby od Moniky asi pred mesicem (?) tak nahore nebo ve stredni vysce byly na rezu zelene (jinak bych tam nerouboval)
No a dnes pri dalsim roubovani, tentokrat vyzbrojen parafilmem a vice zkusenostmi, jsem zjistil, ze cca pulka fejchoi je na rezu sediva nebo drevena :-(
Nevik teda, zda je sance, ze se to v pripade zivych korenu oklepe a vyrostou zespodu nove vetve nebo budu muset muset pulku rostlin vymenit :-(
Prestavam mit pocit, ze tuhle rostlinu pujde pestovat venku bez ochrany a to nemusi byt ani -15°C .
Predloni jsem tam nahazel kolem nich pytel mulcovaci kury, mno loni jsem se na to vykasalal :?
V ramci zaloh jsem nasypal asi 50+ semen s mesicnim odstupem nejprve do perlitu ( zatim po vice nez mesici nic ) a pak i do kokosoveho substratu, na to je asi jeste brzy).
Mate nekdo zkusenost, jak dlouho si udrzi semena fejchoy klicivost ? rok ? dva ? dele ? :-o
Skladovano pri pokove teplote v zip lock sacku ve tme.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2024, 10:37

U mě přežily zimu všechny. Dokonce i ta jedna, o které jsem si na 90% myslel, že to má za sebou, tak obráží, ale až úplně odspodu, takže to asi nebude úplně nejperspektivnější rostlina, ale žije, takže to zatím nechám plně na přírodě a nebudu se jí zbavovat. Všechny ostatní již obrážejí, nejrychleji ty, které ztratily prakticky veškeré olistění. Ty fejchoi, u kterých zůstaly listy, si s rašením dávají trochu více na čas, ale to je normální, to už znám z předešlých let. Ale také už jedou.
Semena fejchoi mají bohužel dobu klíčivosti relativně krátkou, maximálně půl roku při příkladném skladování. Semena rok stará můžeš rovnou vyhodit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 dub 2024, 11:06

Hofis píše:Semena rok stará můžeš rovnou vyhodit.
Skoda, diky za cenne info.
Honzo, ale Ty mas venku jen tu jednu starou velkou fejchou a pak ty male semenacky u zdi, ne ?
Me zajima odolnost spise fejchoi velikosti a starim neco mezi tim.Tzn s 1-1.5 cm kmenem , starim 2-4 roky :-o
Nektere mely i 2 metrovy kmen a proste je z toho po zime drevo.Nebo mozna jak se otepli po zime, tak se z toho stane drevo :-(
U nekterych treba mam suche 1.5 m drevo a kolem nej uplne u zeme vyrustaji nove vetvicky.
A ted si rikam, zda to 1.5m drevo ( neni na rezu ani dole zelene) postupne zespodu zezelena a hodi po strane listy a nebo ho muzu rovnou ufiknout :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2024, 11:28

Mám v Praze cca 30 semenáčů volně v zemi, stáří 4 roky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 dub 2024, 14:11

A chranis je nějak na tu zimu-březen?
Přeci jen 30 je hodně na nějaké zakrýváni či omotavani :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2024, 15:11

Jak říkala moje babička : "Svatá trpělivosti, stůj při mně. "
:lol:
Naposledy upravil Lenkalor dne 28 dub 2024, 21:33, celkově upraveno 1
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2024, 16:21

Nezakrývám, ono stačí se kouknout pár stran dozadu,,,
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 dub 2024, 19:46

Hofis píše:Nezakrývám, ono stačí se kouknout pár stran dozadu,,,

Honzo ja to cetl v dobe, kdy jsi to tam dal.Nemuzu vzdy prohledavat cele forum a jednu stranky po druhe E3 , abych neco nasel.
Tak asi to bude tim umistenim, pokud to mas na jihu na slunci a ja na severu, protoze na tom jihu misto neni.
TAky mas naky dost uschly, ale dole to yvpada zelene a zive.Holt se Ti asi proberou rychleji a preziji :-o
U me to probirani trva moc dlouho.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2024, 20:34

I ty "uschlé" už plně obrazily a jedou, všechny. A kromě jedné nejhorší i z vyššího dřeva. Ta nejhorší obrůstá jen od spodu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 dub 2024, 20:59

Hofis píše:I ty "uschlé" už plně obrazily a jedou, všechny. A kromě jedné nejhorší i z vyššího dřeva. Ta nejhorší obrůstá jen od spodu.

Zeptam se jinak Honzo.Ty uschle co Ti obrustaji (nebo i ta "nejsussi", byly nekde nad zemi na rypnuti nehtem zelene nebo ne ?
A pokud byly zelene, byla to takova ta klasicka syte zelena co je na zdrave fechoa nebo to byla takova ta spise zelenobila, ktera moc zdrave nevypada ?
Napada Te cim by mohlo byt, ze jsem nekdy v breznu ( musel bych se podivat kdy presne mi Monika poslala poprve ty rouby ) rouboval
i nahore a to do zeleneho a ted je to suche ?
Sice bylo nedavno par dnu kolem -2°C po tech unortovych (?) krasnych 29°C, ale nevim, zda to na to melo vliv.
Kdyz by mela fejchoa dat silny mraz ( max vsak -17°C ( dle netu a to v Praze letos podle me nebylo ) , tak nevim co by je mohlo
sejmout :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 30 dub 2024, 07:17

Radku, sorry, ale vše jsem popsal výše a přesněji už to neumím. Takže nevím, kde je chyba, jestli ty příspěvky nečteš nebo jsou mé vyjadřovací schopnosti natolik nízké, že se tomu nedá porozumět. Ale já už k tomu nemám víc co napsat... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 kvě 2024, 21:40

Moje venkovní rostliny ztratily veškeré listy a zatím se nijak neprojevují. Za to ve skleníku už to jede, leze nový obrost ( po radikálním řezu ) a také se již objevují první poupata.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 kvě 2024, 20:36

Stanley_51 píše:Moje venkovní rostliny ztratily veškeré listy a zatím se nijak neprojevují.

Stando a mas ty venkovni hole na rezu / rypnuti nahore nebo aspon dole zelene ? :shock:
Mam veknu vice rostlin a kazda je jina.Nektere maji normalne dreveny kmen bez znamek zelene a listu.
Tam mam obavu, zda nejsou KO. :(
Dalsi to same, ale dole se uz objevuji nove zelene vetvicky s listky - tady se obavam, abych kazdy rok nezacinal od zeme a vpodstate od nuly.Ale pokud preziji, tak ok :wink:
No a pak mam i takove, kterym zustaly tmave zelene listy i pres zimu 8)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 kvě 2024, 20:55

Radku, počkej ještě. To se mi při pomrznutí už stalo několikrát, že ta rostlina nejprve obrazí úplně dole na bázi, a teprve později vyraší i výše. Ne všechny, ale většina ano, alespoň u mě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 03 kvě 2024, 21:14

Poupata na letošním novém obrostu.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků