Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 26 dub 2024, 08:53

nene píše:Jdeme vysadit rajčata a papriky ven......máte posledních několik minut na to nás zastavit. :D
Už se s těma kytkama nikam nevejdeme, a - už se to nedá v kelímcích uzalívat. Děj se, co se má stát, jak říká soused - Kaufland to jistí......(a my dodáváme FUUUJ :wink: .)

nene- neviem, či som vás stihol zastaviť :lol: - ALE- teplota pôdy klesla z úrovne polovice mája na úroveň začiatku apríla( zo 17°C na 11°C)...ALE- je to na vás :shock: ...hovorím IBA za seba (a za našu oblasť)-neodhováram vás....napr. ja ešte určite ich sadiť von nebudem...min. týždeň bude trvať, pokiaľ sa t. pôdy zvýši(a aj to bude musieť byť slnečno+ teplé noci)
Naposledy upravil ivan dne 26 dub 2024, 09:40, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1795
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Tom » 26 dub 2024, 09:06

Zdar,dnes krásná noc,jasno a pěkný měsíc kolem 5 ráno -1,2st A doufám,že mrazík bude až na konci listopadu.Kdo je pro? :D
Přeju všem pěstitelům hezký teplý,sluneční víkend...
Tom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 16 dub 2024, 16:10
Bydliště: Vsetín 402 m.n.m

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 26 dub 2024, 09:13

U nás taky "směšných" -1° C, tedy zhruba, už jsem se ani nenamáhal vynulovat Tmin na teploměru, jen jsem to během noci zahlídl na displeji. Během dne se pustím do odkrejvání a potvrdím si škody. Pak ještě vynosit vše, co jsem ukryl doma a můžu se pustit do zalívání. Léto, opět, začíná.
Naposledy upravil lipoti dne 26 dub 2024, 09:46, celkově upraveno 1
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Flori » 26 dub 2024, 09:37

Tak v Praze na komunitní zahradě mrazíky odnesly arguty, meruňka a třešně. Přitom u paneláku předzahrádka žádný záznam náznaku mrazu - účinkovalo zbytkové teplo. Na Vysočině je to prý v háji včetně Argut a melitopolski. Další mrazíky ráda přivítám také až v listopadu. A úplně chápu Nene, že už vše půjde ven. Rajčata zvládají teploty k nule, kdyby náhodou..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 26 dub 2024, 09:39

Tak na Vysočině ráno opět silná námraza, všude bílo, mírný studený vítr, ale asi se opravdu otepluje protože teplota ráno byla už jen krásných necelých -2°C.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod minka » 26 dub 2024, 10:20

U nás taky mrzlo, -2st, doufám, že je to poslední úder. A móóc bych si přála S12 , aby to už jako byly i ledoví muži a začalo by normální počasí.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod speedy » 26 dub 2024, 11:07

Tady u mne dnes bylo minimum -2,5C a už to je s mrazy opakovaně příliš dlouho. Tedy je chyceno i to co postupně dál rozkveta nebo dokveta a tvoří se malé citlivé pludky. Likvidace letošní úrody postupuje důsledně...
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod EvaOstrava » 26 dub 2024, 11:48

U nás dnes už jen těsně pod nulou. Škoda, že mráz sejmul květy krásně rozkvetlých azalek, je po parádě.
Nevěřícně jsem zírala na omrzlý břečťan!! Jsou to ale hlavně větvičky, které chtěly vykvést.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 26 dub 2024, 12:11

Přidávám se, také potřebuji sázet a přesazovat. Aspoň papriky a okurky do země do skleníku, ale tam není místo, protože všechno zabírají květináče s rajčaty a paprikami, které jsou určeny ven a do vedlejšího plachťáku.
Další hladová rajčata t.č. v kelímkách zoufale potřebují přesadit do většího, jenže ve větších nádobách by se už nevešla do bezpečí. Skleník slouží jako v nouzi vytápěné útočiště (s automatickým elektrickým topítkem), ale nějak mi to tam za těch skoro 14 dní všechno zvlčilo.

Zítra má být Tmin +3, ale copak tomu můžu věřit - po tom všem?

Experiment s meruňkou ve stanu má částečnou úspěšnost, aspoň to tak tedy vypadá. Meruňka dala březnový mrazík bez poškození. Teď v dubnové apokalypse strávila ve skleníku cca 10 dní, s výjimkou jednoho dne jí tam přes noc hřála žárovka. Předposlední den stan ulétl, tak jsem viděla, že některé plody vypadají dobře, jiné, zejména blízko plachtě, jsou přece jen s tmavými skvrnami. Na příští zimu chceme vyrobit nějakou tyčovou konstrukci, která bude pevněji ukotvena a nebude se kinklat jako letošní bambusová nouzovka. Takže by to mohlo udržet plachtu dál od plodů. Možná ty poškozené plody mají kontaktní "omrzliny" po dotyku plachty (tmavé skvrny jsou na vnější straně).

Kdybych to byla bývala věděla, tak jsme ještě před sázením choulostivých stromků vyrobili podobné konstrukce na zakrývání stromů hadry jako Italové už před pár stoletími na Lago di Garda na citrusy (sloupové konstrukce, které v nouzi zastřešují, takže mají něco jako dočasné skleníky, které zas po odeznění mrazu odstraní).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 263
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod speedy » 26 dub 2024, 12:43

Argout: to zase já kdybych předem věděl tak jsem se tady do meruněk asi vůbec nepouštěl? Totiž před krátkým časem jsem pořídil 1 ks údajně vysoce otužilé (mráz, monilióza) meruňky Kompakta a dočkal se prvních plodů, takže teď od podzimu mám zapíchnuté další 2 stromky jiných odrůd ... a teď tahle spoušť. A Kompaktu jsem teď musel ořezat do výchozího stavu, jako když jsem stromek v Ostroměři pořídil, protože také mocně monilióza. No a ve dřevě je chycený mrazem i 1 stromek (meruňky) ten teď z podzimu.
To raději asi zkoušet odolné odrůdy broskvoně, je to vděčnější? Upřímně, já to také zvažoval, ty myšlenky o různých konstrukcích jsou (dle mne) už ale taková zaoufalost. No, jednou za čas nám příroda dá lekci. Provede nemilosrdnou probírku. Našich přání. Ukáže nám co je v místě ještě udržitelné a co už ne. Potom to je příležitost zkusit něco nového, dalšího :D Žel, nám důchodcům se už ale čas na takové další pokusy z podstaty krátí ... S12
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 26 dub 2024, 14:22

Stihli jste nás zastavit :) . A hlavně ten ledový vzduch venku to stihl....předpověď tvrdí tvrdošíjně, že v noci bude +7°C, ale naprosto nic tomu nenasvědčuje. A s tou teplotou půdy máte taky pravdu....odložili jsme akci o tři dny a sázíme brambory - taky je na ně moc studená půda, ale mají holt smůlu, budou si nějak muset poradit. Můžou být rády, že jsme je nenasadili stejně jak sousedi na jihu už desátého března. Přísady jsme zatím nacpali v bedýnkách do skleníku, je neskutečné, jak za těch deset dní vyrostly - celodenní teplo za oknem udělalo z rajčat metrové vytáhliny. S těma jsme museli něco udělat,
tak už jsou ve skleníku v zemi. Ven jsme nesebrali odvahu vysadit ani růžičkovou kapustu, natož ty papriky. Ty už mají pěticentimetrové plody.
Pokud jde o to UV a spálené rostliny - další důvod, proč jsme akci vzdali - stíníme netkankou, ale venku dneska fučí tak, že by netkanka včechno potloukla.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4255
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 26 dub 2024, 14:58

Dnes venku kolem 15i stupnu, takze jsem taky bojoval s jarnim syndromem :) tak jsem aspon presadil mucenky, vytahal kvetinace z pudy a ze sklepa a vyletnil rajcata (taky ted vytahly, jak jsem je nemohl davat ven) a vysel ruzny letnicky. Kontroloval jsem skody na zahrade ale po dvou nocich kolem -2 stupnu jsou tu celkem maly. Hlavne arguty to odnesly. Boruvky zacinaji teprve kvest a vypadaji ok. Vsiml jsem si omrzlych vetvicek brectanu, akebie, proste ty novy vyhonky jsou choulostivy. A asi angrest, na nem ty vetsi pludky vypadaji poskozene, gumove. Uvidi se casem... Berounsko bude asi horsi
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1328
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Pampel » 26 dub 2024, 17:04

Dnešní krásný den mi připomněl závěr z filmu Mlha...
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 26 dub 2024, 19:20

Uklidila jsem ze zahrady smetiště, které zakrývalo různé citlivé rostliny a sčítám škody

- hortenzie pod plastovým i keramickým květináčem jsou hodně sežehlé, ta samá pod volně přehozeným županem a ručníkem je úplně v pohodě

- mučence se nelíbilo pod polštářem, asi že zmokl a byla ve vlhkomokru, takže výhonky někam zmizely

- angrešty pod froté prostěradlem jsou na dotyku omrzlé (plody), kde se plody nedotýkaly, tam jsou ok

- květy jahod pod tenkou netkankou při -6 nevydržely, nově otevřené o pár dní později při -2 přežily

- fíkovníky pod tlustou geotextilií jsou v pohodě včetně breby

- moruše DG pod stejnou ochranou je spálená mrazem (stejně dopadla i moruše trnavská bez ochrany)

- hosty přiklopené všemi druhy květináčů i pod různými látkovými přehozy jsou úplně OK

- Katinka pod tlustou geotextilií nejspíš plody udrží, Jofela se stejnou ochranou kupodivu ne (vypadají mizerně)

- Nashi pod stejnou ochranou asi OK, nashi bez ochrany má krabaté a měkčí plody

- růže pod kýblem má na kontaktu s kýblem omrzlé konečky, růže bez ochrany jsou v pohodě
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 263
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 26 dub 2024, 19:36

Pampel píše:Dnešní krásný den mi připomněl závěr z filmu Mlha...

:lol: I počet "mrtvol" odpovídá :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4255
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků