černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 27 čer 2022, 21:11

Ragnar píše:Litvinovskaya - letošní vítěz, i díky tomu že začal rašit o něco později než ostatní a tím unikl mšicové kalamitě. Má vzpřímený růst, větve sou obalené středně velkými bobulemi intenzivní černorybízové chuti. Sladko-kyselá chut, po plném dozrání hodně sladká, má pevnější slupku a nepraská. Tvoří docela husté trsy plodů. Jí se krásně přímo z keře. Super vonavé listy, pokud někdo dělá třeba čaj. Skvělá odrůda. Četl sem tu nějaký komentář o ruských princeznách. Pokud máte nějaký druh určený pro pěstování na sibiři a ste někde na jihu, tak se mu u vás asi moc líbit nebude.


No mne tohle samozrejme laka, ale jsme prave hodne sucha a tepla oblast a kere si tam musi vystacit s destem, takze se bojim, ze ty sibirsky odrudy by to moc nedaly
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod moonvil » 27 čer 2022, 21:18

U mě sibiřské odrůdy rostou hezky, ale mají raději polostín, na plné slunko bych je nedával.
Jediné co mi u černých vadí je namrzání květů při dubnových mrazících.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 28 čer 2022, 07:39

Jestli chceš vyzkoušet, můžu Ti poslat pár letošních polodřevitých řízků na zakořenění. Ty nové druhy od Lubery můžou být taky fajn, zatím sem nezkoušel. Spíš než hledání dalších a dalších odrůd s podobnými vlastnostmi bych bral nějaký pozdnější co zraje třeba až koncem července nebo srpnu.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 28 čer 2022, 14:27

Ragnar píše:Jestli chceš vyzkoušet, můžu Ti poslat pár letošních polodřevitých řízků na zakořenění. Ty nové druhy od Lubery můžou být taky fajn, zatím sem nezkoušel. Spíš než hledání dalších a dalších odrůd s podobnými vlastnostmi bych bral nějaký pozdnější co zraje třeba až koncem července nebo srpnu.


To budu rad, vyzkousim. Kdy se ti mam ohledne tech rizku ozvat. U me je nejpozdnejsi ta titania, hlavne proto, ze vydrzi na keri mesic. A ke konci uz ma i celkem intenzivni rybizovou chut. ale fakt, ze nejaky pozdnejsi bych taky bral.
Jinak ja nemam nikde celodenni slunce, na tech nejvic vyprahlych a oslunenych mistech mam hlosiny a chystam tam granat a fikovnik, rybizy jsou decentne pristineny toulavym stinem nekolika stromu
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 28 čer 2022, 16:20

Ragnar píše:Jestli chceš vyzkoušet, můžu Ti poslat pár letošních polodřevitých řízků na zakořenění. Ty nové druhy od Lubery můžou být taky fajn, zatím sem nezkoušel. Spíš než hledání dalších a dalších odrůd s podobnými vlastnostmi bych bral nějaký pozdnější co zraje třeba až koncem července nebo srpnu.



Take bych rada nejaky pozdni cerny - ale i cerveny. Z cervenych jsem myslela, ze jsem sehnala Red Poll (v UK zraje v srpnu), ale byla to urcite zamena odrud = je nejranejsi ze vsech.
Ta Lota, co mam, ma byt stredne pozdni, ale jeste neplodila, tak nevim. Jeste tu mam zakoreneny rizecek Leningradskij velikan, ale z logiky puvodu hadam, ze bude ranejsi.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 28 čer 2022, 18:38

LV už i u nás na severu pomalu zraje, Sofijevská je naše nejpozdnější. Teprve malé tvrdé zelené kuličky. Taky to možná není
Sofijevská, údaje se různí, ale zdroj byl více než hodnověrný.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 28 čer 2022, 20:58

@kasta klidně příští týden můžu poslat ideálně přes zasilkovnu, to je do druhyho dne. Ono je otázka jestli vůbec má smysl nějaký pozdní hledat v teplejších lokalitách, kde můžou stejně pak dozrávat víceméně s ostatními. Určitě se dozrávání ovlivní umístěním, severnejsi strana= pozdější rašení.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 28 čer 2022, 21:03

Ragnar píše:@kasta klidně příští týden můžu poslat ideálně přes zasilkovnu, to je do druhyho dne. Ono je otázka jestli vůbec má smysl nějaký pozdní hledat v teplejších lokalitách, kde můžou stejně pak dozrávat víceméně s ostatními. Určitě se dozrávání ovlivní umístěním, severnejsi strana= pozdější rašení.


Super, napisu Ti do posty nejak o vikendu, pristi tyden budu zrovna tam, kde je muzu i zakorenit. Dekuju moc!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 06 črc 2022, 10:06

Posílám foto zakořeněného řízku od Ragnara ;) tímto bych mu chtěl hrozně moc poděkovat za zajímavé odrůdy které poslal! snad se příště zadaří více :)

Černý rybíz Selechenskaya - 2
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod J.K. » 07 črc 2022, 15:04

Na Selecanskej mavam najvacsie bobule v strapci obvykle okolo 3.5g. Tento rok sa ich ale dost pohybovalo blizko k hodnote udavanej v popise odrody (5g).
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod dzani696 » 08 črc 2022, 18:56

Aj u mňa už dozrieva.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 03 dub 2023, 12:28

tak uz se moc tesim na ty Ragnarovy odrudy (diky moc!) vypada to na hezkou plantaz. Pristi tri noci je kazdopadne pro jistotu jeste schovam...
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2023, 12:59

Ano ano taky se moc těšíme na neokoukané černé rybízy ;) loňské letní řízky krásně přežily zimu a už se neskutečně rozjely protože jsem je před minulotýnenními mrazy ukryl do zimní zahrady a od té doby udělaly neskutečný progres S6
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 27 dub 2023, 18:44

Obrázek

Obrázek

Co to mám za chorobu na rybízu? Je to antraknóza? Je to Black Marble, od jara byl nějak opožděný a teď tohle. Pokud to není nějaká banalita, klidně ho vyhodím, rybizu mám dost. Ale jinak je to fajn odrůda, takže bych i léčila, má-li to smysl.

Taky zlobí jeden angrešt:

Obrázek
Připomíná mi to mšice, ale žádné tam nejsou, ani stopy. A nekvete, čímž ztrácí na důvěryhodnosti. Je to Spinefree, ale klidně vyměním za Pax, ty u mě vypadají dobře.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod Lenkalor » 27 dub 2023, 19:54

Neměli jste tam mrazíky?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků