Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 15 zář 2021, 15:55

Mno teď je otázka do kdy může zůstat fejchoa venku.
Respektivě primárně mě zajímá do kdy tam vydrží ta jedna menší rostlina s plody a do kdy pak ty ostatní bez plodů :-o
S plodící fejchou nemám žádné zkušenosti :shock:
Na netu udávaná teplota a mrazuvzdornost je sice jedna věc, ale nerad bych, aby ty plody spadly nebo rostlina uschla přemokřením kořenů.
Přeci jen při pohledu na počasí E7 E7 E7 nás již moc teplých SUCHÝCH slunečných dnů nečeká a koukal jsem, že za 2 týdny to klesne v noci i na 8°C (v Praze ) a bude čas na stěhování exotiky do bytu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 15 zář 2021, 21:29

radek.god píše:Mno teď je otázka do kdy může zůstat fejchoa venku. za 2 týdny to klesne v noci i na 8°C (v Praze ) a bude čas na stěhování exotiky do bytu :-o

No tak feichoa není žádná exotika a 8°C není žádná zima. Feichoa aby plodila potřebuje projít i mrazovým obdobím a moje rostliny přežily v pohodě -18°C. Je pravda, že ve skleníku, takže relativně v suchu. Ale pokud jim uděláš nějaký jednoduchý kryt, tak musí zimu dát i venku ( pokud nebude -20°C nebo míň ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 15 zář 2021, 22:11

Tak v Praze to v září kleslo na 8°C už několikrát, takže to fakt není absolutně potřeba řešit. To bych se z toho zbláznil, kdybych měl řešit pokles teplot u subtropů pod 10°C :lol: .
Navíc není nereálné, že to na 1/2 noci klesne k nule, v Praze možná na 3-4°C, ale ani to není nic, co by se muselo u fejchoy řešit. Plody rozhodně vydrží bez problémů přízemák až mírný mrazík do -3°C ve 2 metrech. Navíc ochlazení bude přechodné a po něm by se mělo rozjet jihozápadní proudění a dvacítky, přechodně asi i pětadvacítky, se vrátí :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 zář 2021, 10:44

Stanley_51 píše:Feichoa aby plodila potřebuje projít i mrazovým obdobím a moje rostliny přežily v pohodě -18°C. Je pravda, že ve skleníku, takže relativně v suchu. Ale pokud jim uděláš nějaký jednoduchý kryt, tak musí zimu dát i venku ( pokud nebude -20°C nebo míň ).
No to je prave ono, v zavrenem skleniku jsi nemohl mit v noci -18°C :shock: .Kdyz bylo letos v Praze -15°C (nebo tak nejak), tak jsem mel na zakrytovane lodzii kolem -5°C (uz si to nepamatuju presne).Tam jsem ale jen jednou za 2 tydny, takze tam pres zimu skoro nic nemam.Venku bohuzel nemuzu nic moc vytvaret, neni to muj pozemek :-( , Tak jedine je nejak dat na nezakrytovany balkon.Horsi bude to odhadnout s tim zalevanim.Nebojim se nizkych teplot ale toho premokreni.Vsechny fejchoy jsem mel 2020/2021 v byte kolem 20°C.Ale jsou to vetsinou ty semenacky od Radima, takze asi jeste moc mlade na plozeni.Zatim jeste ani nekvetly a ted maji pres metr.Ale jednu mam od teplejsi casti jara v zemi, tak ji tam chci nechat na pokus pres zimu.Jen premyslim pokud ji zakryt, tak JAK :-o.Zda jako jen dole nakym listim nebo i nakym igelitem nahore (to snad ne :-o )

Radim K píše:Tak v Praze to v září kleslo na 8°C už několikrát, takže to fakt není absolutně potřeba řešit. To bych se z toho zbláznil, kdybych měl řešit pokles teplot u subtropů pod 10°C :lol: .
Navíc není nereálné, že to na 1/2 noci klesne k nule, v Praze možná na 3-4°C, ale ani to není nic, co by se muselo u fejchoy řešit. Plody rozhodně vydrží bez problémů přízemák až mírný mrazík do -3°C ve 2 metrech.


No Radime , ja mam ted venku u jizniho plotu nejen tu jednu plodici fejchou, ale i vetsinu rostlin od vas z Tropiku, tak se trochu o to vlhko a nocni teploty bojim (vsechny fejchoy, psidia guajavy, vsechny akebie, coconu, tarambulo) , mam tam i plodici pepino, cherimoyi, granadillu, maracuju, zazvor a hlavne od vas PLODICI velkou narancilu "Dinosaurus" .
Ty annony a granadillu mam v metrovem truhliku, snad bez podmisky, tak snad se to nepremaci.
Ale jsem rad, ze jste se Standou napsali kolik vydrzi ty plody fejchoy, tak tu tam jeste necham :-)
Zbytek budu muset nastudovat, jde mi hlavne o ty plody narancily.Sice male a zelene, ale je jich tam fakt pozehnane S6
Plody pepina snad daji +6°C jako minimum (?), tak tam davam pozor :-o

Radim K píše:Navíc ochlazení bude přechodné a po něm by se mělo rozjet jihozápadní proudění a dvacítky, přechodně asi i pětadvacítky, se vrátí :wink: .

No tomu se mi nechce verit, jestli to bude pravda tak snad dam na modleni S12 Pri pohledu na tu sedou oblohu a ZIMU je mi nanic a
smutne vzpominam jak jsem pred 2 tydny hodku pred zapadem slunce a poklesu teploty z 43°C na 35°C rikal pod modrou oblohou bez mraku ze to slunce "UZ TO NETAHNE" E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 17 zář 2021, 11:24

Pepino při 6°C jen zastavuje růst, plodům to vůbec nevadí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 zář 2021, 12:26

kaossik píše:Pepino při 6°C jen zastavuje růst, plodům to vůbec nevadí.

jj, tech 6°C jsem nasel na netu, ted je ale otazka pri jake teplote zarve cela rostlina (0°C ? ) a pri jake se nenavratne poskodi plody.
A kdyz zastavuje rust, tak co se stane s plody, ktere ten rust jeste potrebuji a jsou treba jako v mem pripade male a zelene ?
Me se 2020/2021 stalo, ze rostlina prezila i s plody, ale zivorila a ty vetve s plodama uschly a uz se neobnovily a logicky ty plody upadly nebo uz nedorostly ani nedozraly :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2021, 15:56

Jeden poznatek k odolnosti fejchoi proti suchu. Jeden z mých semenáčů vysazených venku v Praze mi začátkem července po delší době mé nepřítomnosti celkem slušně poschl, zatímco všechny ostatní rostliny byly v pořádku. Tak jsem zvýšil zálivku, ale moc to nepomáhalo, jakmile přišlo pár slunečných dnů v řadě beze srážek situace se neustále opakovala a nedařilo se miho zregenerovat. Nakonec vypadal úplně na odpis, když jsem ho jednou před víkendem zapomněl zalít. Tak jsem ho vytáhl ze země a zjistil jsem, že měl kousek pod kořeny plochý kámen, který bránil prokořenění do větší hloubky. Dal jsem ho tedy do květináče a už v něm zůstane. A moc krásně zregeneroval, tahle kytka je fakt skoro nesmrtelná.

Zde několik dnů po přesazení do květináče, to už vypadal o dost lépe, než když jsem ho z té země vytáhl, to byly lisy úplně zkroucené a skoro suché.
Obrázek
Foto: 20.08.21

A takto vypadá nyní.
Obrázek
Foto: 17.09.21

Fejchoa je skutečný nezmar... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 zář 2021, 18:22

Hofis píše: tahle kytka je fakt skoro nesmrtelná.
Fejchoa je skutečný nezmar... :)

No mozna je odolna vuci suchu a zime, ale vuci vysokym teplotam nebo premokreni rozhodne ne :-(
Mel jsem ted zrovna jednu malou v miniparniku co mam na parapetu u okna kvuli svetlu.Kdyz tam ale zasvitilo na predni cast slunce, tak se tam v prave v te prednicasti udelalo i 40°C a jedna fejchoa mi tam postupne uschla :-( Zrovna ten jeji kvetinac mel suchou zeminu.Sice jsem ji posunul mimo tu predni cast, kde byla i jina, ale uz to nerozdychala.Jinak tu co mam jako jedninou venku v zemine, tak je tam jilovite a blatovite podlozi.Dal jsem jednu, co mi v kvetinaci usychala a byla bez listu.A pres jaro a leto se vzpamatovala :-)
Otazka je co s ni udela zima.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 17 zář 2021, 22:15

radek.god píše:No to je prave ono, v zavrenem skleniku jsi nemohl mit v noci -18°C :shock: .Kdyz bylo letos v Praze -15°C (nebo tak nejak), tak jsem mel na zakrytovane lodzii kolem -5°C

Radku, zasklená lodžie u domu a volně stojící neizolovaný skleník je jako nebe a dudy. To přeci nemůžeš srovnávat, je to nesmysl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 19 zář 2021, 11:15

Stanley_51 píše:Radku, zasklená lodžie u domu a volně stojící neizolovaný skleník je jako nebe a dudy. To přeci nemůžeš srovnávat, je to nesmysl.

Je fakt, ze v byte sklenik nemam a nemam s nim tedy zadne zkusenosti :-)
Stando a kolik mas tak v noci ve skleniku kdyz je treba venku 0°C nebo -5°C ? Nebo kolik jsi tam mel, kdyz bylo tech -18°C :-)
Pokukuji po nake zahradce samozrejme i kvuli prostoru na sklenik, nevytapeny :-)
Vubec nemam predstavu kolik je v ZAVRENEM skleniku treba dnes ve dne a kolik v noci, kdyz treba tyhle dny je 16°C pres den a 10 v noci a kdyz je zamraceno.
Vychazel jsem prave z te lodzie, kde bylo i v noci 5-10°C, zatimco venku bylo -5°C - 0°C
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 19 zář 2021, 15:51

radek.god píše: Je fakt, ze v byte sklenik nemam a nemam s nim tedy zadne zkusenosti :-)

Záleží na okolnostech, když bude přes den svítit slunce a nebude foukat, tak můžeš mít venku -15°C a ve skleníku +20°C. Tím pádem se ti ohřeje vnitřek skleníku a v noci při -15°C bude ve skleníku třeba jen -5°C. Naopak, když bude zataženo, tak bude teplota venku i ve skleníku +- stejná. Jde jen o to, že ve skleníku nefouká a je tam v zimě spíše sucho, takže pocitová teplota je trochu vyšší. Při těch -18°C mohlo být ve skleníku cca -15°C. Přesně ti to neřeknu, jelikož je to většinou nad ránem a já ve skleníku čidlo nemám. Jdu se podívat až tak kolem 9.hodiny a to už je tepleji ( ale bylo tam ještě pořád -12°C ). Dnes je v Tachově zataženo, celý den 12°C a ve skleníku jsem měl 14°C. Je to tím, že včera celý den svítilo slunce a zem je stále ještě trochu vyhřátá a topí. Pokud bude pár dní zataženo a pršet, teploty se srovnají a je venku i vevnitř stejně. Pouze pocitově lépe, neboť tam nefouká vítr. Lodžie má výhodu, že je přilepená k domu a tak přebírá teplo ze zdí. Kdybys skleník přilepil ke zdi, tak tu výhodu získáš taky. Takhle to má můj soused a rozdíly v růstu rostlin jsou neporovnatelné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 20 zář 2021, 10:23

Stanley_51 píše:Kdybys skleník přilepil ke zdi, tak tu výhodu získáš taky. Takhle to má můj soused a rozdíly v růstu rostlin jsou neporovnatelné.

Premyslel jsem kdyz uz mit casem sklenik, tak aby mel aspon dole po stranach skleniku zdene zaklady, ze by to jako trochu izolovalo, ale zachovat pritom podlahu ze zeme, aby mely kam jit koreny.Ale tohle cos psal, ze ma Tvuj soused, by me vubec nenapadlo :shock: Kazdopadne diky za to vysvetleni.Uz chapu, ze lidi pak topi i ve skleniku.Lodzie je sice super, ale clovek musi byt doma nebo mit nejak vyresene otevirani a zavirani tech okenic.Preci jen na konci zimy nebo spis zacatku jara mi tam za jasnych slunecnych dni teplota vystoupa hodne vysoko a pak se nektere rostliny spali nebo pri delsi nepritomnosti uschnou.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2021, 10:53

Další možnost je, zapustit ten skleník zčásti do země, třeba alespoň metr nebo tak 1,5 m optimum. Naprosto ideální je třeba jižně nebo jihozápadně orientovaný svah, kde lze zadní zeď udělat bez oken skoro celou zapuštěnou do země. Taková trochu polotranšej... :)
To je pak schopné slušně držet i nějaké to teplo. Ale nejlepší je to samozřejmě u baráku, který přes zimu topí. To je můj plán do budoucna ve VDF. Skoro celou jižní zeď takto zakrytovat. Udělat takovou přilehlou zimní zahradu i s dveřma zevnitř domu. Ale to ještě bude nějakých pár víc let trvat, do té doby to tam nějak musí přežívat s provizorní zimní ochranou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 20 zář 2021, 11:03

Jo Honzo, presne jak to pises, tak to mam v planu taky.JIH uz mam, takze uz mi chybi jen ten sklenik :o Jo a malem bych zapomnel.Vlastne ten barak se zahradou, ten taky jeste nemam :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 20 zář 2021, 13:34

Já mám skleníky dva, jeden přílepen dvěma stranami k domu a mám tam 1malý radiátor z domu, druhý je jednou kratší stranou přílepen knevytapěné části domu zasklené části a strop na zimu obložím polistyrénem, vdruhem skleníku je někdy až-2stupně pod nulou v prvním je 6 až 10st. Tepla.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků