Stránka 1 z 2

řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 09:29
od Miroslav
Zakládám toto téma, aby nebylo v chumlu jednoho tématu..
jaké jsou zásady řezu rakytníku?

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 12:15
od moonvil
Neřekl bych, že se u rakytníku dodržují nějaké "zásady řezu".
Řezat můžeš případné odnože, pokud nechceš, aby se ti keř rozlízal kam nemá a taky se dají ostříhat větévky s plody, jestliže to někoho nebaví obírat ručně.
Jinak lze samozřejmě tvarovat podle libosti nebo prosvětlit příliš hustý porost, ale že bys při řezu počítal očka jako u kiwi nebo zakládal patra, to určitě ne :)

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 13:26
od ZdenekCernoch
Souhlas s Michalem. Rakytník se musí řezat a řezat pokud má plodit a dobře růst doporučuji dělat řez vždy jen jedné poloviny větví na keři. Nové výhony po řezu neplodí. Plody jsou na nich až ve druhém roce. Rakytník plodí na loňském dřevě tzn. na letorostech vyrostlých v minulém roce :mrgreen:

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 17:03
od aminka
Četla jsem že se nemá řezat dřevo starší jak 3 roky. Potvrzuji, páč jsem to předtím tak udělala, a blbě to obrůstá.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 18:10
od Miroslav
taže pokud to necham volnne tak z toho budu mit asi koště co?

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 18:48
od moonvil
Cituji z "Seabuckthorn Management Guide":
Pruning
The purpose of pruning seabuckthorn is to train branches, promote growth and facilitate harvesting. Moderate pruning will increase the yield and fruiting life of the plants. The crown should be pruned to remove overlapping branches, and long branches should be cut to encourage development of lateral shoots. Mature fruiting plants should be pruned to allow more light penetration. Pruning is also recommended to eliminate thorns on the mature wood to facilitate harvesting.

Neboli:
Účelem řezu je zapěstování větví, podpora růstu a usnadnění sklizně. Mírný řez zvýší úrodu a dobu plodnosti rostlin. Z koruny by měly být odříznuty přečnívající větve, dlouhé větve by měly být zastřiženy pro povzbuzení vývoje postranních výhonů. Dospělé rodící rostliny by měly být prořezány, aby byl umožněn lepší průnik světla. Řez je též doporučován k odstranění trnů na starším dřevě což zjednoduší sběr.

Po odstranění silné větve se nejspíš nějaká koštětovitost objeví, takže možná ty úplně nejsilnější "kmeny" nechat být.
Jojo, chtěl bych mít s rakytníkem přesně tento typ problému co se tu řeší :wink:

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 18:57
od paloo
Aj ja :D4 U mňa zatial rez zabezpečuje srnčia a jelenia zver Obrázek

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 20:02
od Miroslav
a v jaký měsíc řezat, nyní v předjaří?

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 28 úno 2012, 10:21
od Pítrs
Doporučuji seřezat co nejčastěji, nebo podle momentální nálady. On potom zkrotne, pacholek jeden pichlavej. S1

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 03 bře 2012, 21:49
od milda
Já řezal zrovna dnes,ale když se do toho pustím,tak se většinou za týden dozvím,že to bylo špatně.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 05 bře 2012, 10:18
od honza
Tak nevím - mám Leikoru 7 let, poslední 4 roky dala od 9 do 16 kg ročně. Vedle opylovače. Nijak neřežu kromě větví které šly na vrcholu nahoru - loni jsem uříznul dvě z nich, předloni taky dvě. Špatně se to tam trhalo. Ca 3 km od nás v Ostré je celý sad, nikdo to tam neřeže / ale ani moc nesklízí / a je to červené ještě ted když jedu kolem. Sad je ale za plotem pro případné zájemce:-)) Takže bych si s tím moc hlavu nelámal, to je moje zkušenost.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 19 bře 2012, 12:51
od lenaluna
Taky neřežu, poté co jsem se dozvěděla, že řezání je úplně zbytečná záležitost, která jenom bere čas. Vždyť stromy a keře mají geneticky zakódované, jak má vypadat koruna. Proč si lidé myslí, že když té dřevině způsobí ránu, oslabí ji a vytvarují ji podle vlastních představ, že to bude lepší? Navíc je to zbytečná záležitost. Pokud tyto práce na zahradě odbouráte, tak zjistíte, že máte najednou daleko více času na jiné činnosti. Je to jiný způsob uvažování, který je jednoduchý, přírodní a logický. Kdo by se chtěl dozvědět více, tak takový start pro jiný směr je dobrá stránka www. ekozahrady.com.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 19 bře 2012, 14:56
od moonvil
Něco na myšlence "ekozahrad" určitě je, ale rostliny rozhodně nemají geneticky zakódované, aby nám lidem dávaly chutné ovoce, takže je potřeba jim v tomto pomoci. Zvláště, když máme pozemky osázené šlechtěnými odrůdami, jejihž genetickou konfiguraci jsme si částečně sami nadefinovali. Tyto vyžadují často jiný způsob pěstování a jejich stříháním se určitě automaticky nestáváme ekoteroristy. Chce to brát s rozumem a inspirovat se zajímavými myšlenkami - ale zároveň dávat pozor na extrémní názory.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 19 bře 2012, 15:56
od Alena
Michale, přesně tak.
Já taky byla před víc jak 20 lety v mladickém nadšení a naivitě nadšená, když se mi v Německu poprvé dostala do ruky kniha o biozahradách, a začala to ihned zaníceně praktikovat. Pak jsem zjistila, že stejně jako ve všem ostatním v životě i tady je to takzvaně "vocaď pocaď". Netřeba stříhat rakytník, který je v podstatě stále polodivoká kytka, je-li na něj dost místa, ale něco jiného jsou staletí šlechtěné odrůdy ovoce na šlechtěných podnožích, které prostě nějakou základní péči potřebují.

Re: řez rakytníku

PříspěvekNapsal: 22 bře 2012, 09:01
od honza
Já řežu meruňku podle pravidel, ale letos už 2. rok po sobě mě zmrzla.../ vím, že to s tím nesouvisí, s tím řezem/ Sousedi se dvou meruněk ani nevšimnou, jsou to neskutečná koštata, ale mají je těsně u baráku, 2/3 větví jdou k nám a díky jejich velkorysosti mám každý rok meruňky:-)) Jejich stromy při nulové péči jsou obalené plody...