Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod kaaja-el » 08 čer 2023, 19:38

Přes zimu mi odešla čerstvě zasazená moruše, objevila se na ní nějaká oranžová houba. Nechal jsem to plavat, a moruši jsem do teď nechal hnít v zemi. Ale teď to mám i na rakytníku, cca 3m vedle. Nevíte co to je? A lze to nějak vyřešit? Paralelně dotaz vkládám i do morušového vlákna..

Moruše:
Obrázek

A takhle to vypadá na rakytníku:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Rakytník

Příspěvekod kaaja-el » 08 čer 2023, 23:26

Asi jsem na to už přišel, pokračování ve vláknu Moruše, str. 78.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Rakytník

Příspěvekod speedy » 14 říj 2023, 16:59

Dotaz. Snažil jsem se nejdříve dohledat tady ve fóru a i pomocí vyhledávače.
Rakytník jsme začali doma zkoušet hned jak se o něm začalo psát. Ten první byl ještě asi ten divoký, plody byly malinkaté kuličky. Potom se tu objevila nějaká ta první odrůda z NDR, ještě před rokem 1989. Obvykle byl u mne průšvih se samcem, pravidelně vymrzal (nebo ho navíc dorazila houbová choroba) a co potom, shánět dalšího a čekat než pokvete a před tím že nevymrzne.
Poslední vzepětí a s odstupem času byla odrůda Sluníčko, to jsem koupil ze zvědavosti: protože bylo inzerováno že má mít minimum trnů! Žel, ani mně to tak nepřipadlo. I když možná proti dřívějšku to bylo jen o něco lepší. Ale jen o něco. Ono totiž nejde o běžné trny jako třeba u šípku nebo u ostružiny, ale bodavé jsou ty špičaté konce větviček (i náběh na větvičku!) které ztvrdnou. Takže ono možná ani nejde zcela beztrnný rakytník vyšlechtit z podstaty?


Má někdo zkušenost s odrůdou, reklamy prodejců stranou, aby ten rakytník byl opravdu nepichlavý, tedy nebodavý?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 15 říj 2023, 08:55

Nějaký trn se na většině odrůd najde, u těch moderních opravdu třeba jen na konci výhonu což je podle mě zcela dostačující stupeň (ne)trnitosti. Při troše představivosti a v porovnání se starými extra trnitými rakytníky je lze označit za beztrnné.
Kdyby se na to člověk opravdu zaměřil a neřešil jiné atributy, tak nejspíš časem sežene i něco, kde je těch trnů opravdu minimum. Většinou se ale řeší jiné problémy (odolnost na houbovky, chuť, velikost bobulí, nově SBT fly) a trnitost jaksi není až tak zásadní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 03 lis 2023, 11:43

Tie prvé rakytníky som mal tiež v tom čase a mali pôvod v NDR. Pár kríkov tu ešte z tých odrôd máme. Teraz riešim, čo s vtákmi pri tých obrovských kríkoch. Tohoto roku som do mrazáku už nič nedal. To bolo neskutočné, ako to vtáci dokážu zlikvidovať.

Tie tŕňe sa mi často v pokožke poodlamujú a to aj napriek tomu, že zbieram v hrubých rukaviciach a so strunkou. Potom tie konce z tŕňov v pokožke cestujú po ruke a neskôr sa mi objavujú pod nechtami. Nevedel som, čo to je, až som to raz vybral a bol to maličký hrot z tŕňa.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 03 lis 2023, 12:45

Letos jsem na tom byl stejně, nedalo se to před ptáky uchránit. A to ani ty kyselé technické odrůdy.
Příští rok budu nejspíš řešit podobný problém - jak zasíťovat třímetrové keře. Normálně bych je během sklizně ořezal i s plody a zkrátil, ale tentokrát prostě nebylo co řezat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Marie J. » 26 lis 2023, 14:11

Moji rodiče se dlouhodobě (přes 20 let) pokoušeli pěstovat rakytníky, ale nikdy z toho nic nebylo. Resp. to vždy ztroskotalo na tom, že uhynula samčí rostlina. Těch samčích se vystřídalo více, nikdy nestihly ani pořádně vyrůst... a nedávno odešla i stará, původní samice - zjevně už věkem. Je možné, že by ty samčí rostliny byly méně odolné? Vždy uschly - možná suchem, možná z jiného důvodu.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Rakytník

Příspěvekod kasta » 26 lis 2023, 20:04

Marie J: u me jsou samci rostliny jednoznacne odolnejsi - asi na urovni starych odolnych samicich odrud typu Leicora.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 lis 2023, 20:24

Samci jsou aspoň tady zcela nezničitelní. Nevadí jim sucho, horko, těžký jíl, nic.
Testoval jsem zatím asi 4 odrůdy, všechny na tom byly v podstatě stejně.
K+ od Adava je absolutní nezmar.
Pokud bych mohl doporučit páreček nejodolnějších rakytníků, tak Botanika(Baltik) a K+.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Marie J. » 27 lis 2023, 02:10

Já ani nevím, co jim vlastně chybělo. Podle nároků by zde měly růst dobře - zřejmě nějaký neznámý nepříznivý faktor, který se projevil vždy do 2 let. Samice ale zdejší podmínky zvládala v pohodě (dost možná to byla nějaká odolná odrůda), navíc mívala až doposledka i trošku plodů. Zjevně tedy nějaký samec v okolí je. Díky za tipy, nám toto ovoce docela chutná, třeba se zase odvážíme si nějaké rostliny zasadit.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Rakytník

Příspěvekod kaaja-el » 27 lis 2023, 08:43

Ten baltik je na rozdíl od Botaniky fakt beztrnný?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Rakytník

Příspěvekod kasta » 27 lis 2023, 08:46

Marie J: kamarad ma na zahrade dva starsi rakytniky (30 let odhadem), ma tam nejakyho samce a Slunicko. ted mu zacal samec prosychat a pomalu odchazet. tvrdil mi, ze je to suchem, podle me blbost, ma to tam sice sussi, ale tohle je zakorenena rostlina. tak jsem mu poradil at aspon vsechno to suchy ostriha, nic lepsiho me nenapadlo. obcas jim proste neco vadi a je tezky zjistit, co.

Jinak potvrzuju Botanika/Baltik rostou hezky a jsou i celkem chutove dobry, tak nekde napul mezi tema vylozene kyselyma a tema sladkyma. Mam oba a nevidim mezi nima rozdil, trny maji stejny (ale mozna, ze mi poslali jen botaniku :) )
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 27 lis 2023, 09:25

Nějaké trny tam jsou, ale nic dramatického. Častěji jen na koncích výhonů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod kaaja-el » 27 lis 2023, 10:44

Mám totiž docela velkého samce, samice vedle odešla už před lety, čehož nelituji, protože měla malinké kyselé plody, které nešly utrhnout a měla hodně trnů. Dal jsem místo ní Bataniku.
Ale ten samec vedle roste tak pěkně, že jsem si říkal, že z něj udělám multistrom. Samčí nechám jen jednu větev a naroubuji tam kromě botaniky ještě Ananasná a Červená Pochodeň, které mám 2. sezónu na ulici. Ale ještě neplodily a trnů mají teda celkem dost. Co byste mi tak doporučili shánět? Aby to mělo pokud možno málo trnů, velké bobule a co nejchutnější:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 27 lis 2023, 11:18

Tak zkus něco z těch ruských sladkoplodých. Inju, Kapriz, Žemčužinu, něco z toho. Pokud se ti to podaří naroubovat, tak by možná na vitální podnoži tolik nezlobily jako na vlastních kořenech.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků