Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 24 pro 2023, 12:55

Hofis

U mňa Altajskej trvalo veľmi dlho, pokým začala poriadne rásť - okolo 6 rokov. Až tento rok narástol od zeme poriadny výhon. Takže je dobré si počkať. Aj zrážkovo bol tento rok niekde inde, ako minulé roky.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1702
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod longr » 24 pro 2023, 15:50

Altajské se, potvoře, nedaří nikde, kde jsem je zasadil. U našich, u mě, v práci na zahradě... V práci je hodně suchá půda, u mě ani u našich to není nijak zlé, ale prostě se jí nechce. U mě hned vedle roste samec od začátku tak, že z něj každý rok proženu poctivé kolečko větví štěpkovačem. Z Altajské jen procvakám sušinky a plodů je jen maličko, sotva zobnout. Chuť je ovšem skvělá. I ptákům chutná, a to plodí koncem léta, na rozdíl od noname, která zraje v době, kdy už ovoce není. Sousedi vedle mají právě nějakou noname samici a ta podrůstá betonovou zeď a mám ji všude. Musím sousedy přemluvit, aby to radikálně ořezali, nestarají se o to a už je to obří keř, co plodí někde ve 3-4 metrech a stejně to nikdo neobere, jen mi to sype bordel na skleník. Ptáci to nežerou, křiví jim to zobáky.
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2023, 20:10

Loni, díky za zprávu! Určitě počkám, nikdy nic nevyhazuji předčasně, pouze když to uschne. Tak uvidíme další roky. Je dobré vědět, že s ní bojují i ostatní, nejen já. Tak snad se ještě zmátoří... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3856
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod modra7 » 19 kvě 2024, 10:01

Nemáte někdo zkušenost kde se dá koupit rakytník samice (některá ze sladších odrůd) větší velikosti? Objednala jsem brzy na jaře Žemčužinu a došla rostlinka vysoká asi 10 cm. Doufám že přežije, ale chtěla bych i nějakou větší..
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Re: Rakytník

Příspěvekod speedy » 25 kvě 2024, 11:39

modra7: od rakytníků jsem utekl ale příležitostně se zajímám a jdu tady kolem, nikdo zatím neodpověděl.
Nejlépe příležitostná osobní návštěva u nějakého solidního prodejce na místě, toho co máš v dosahu, také obvykle má e-shop takže sortiment odrůd předem znáš ale vždy se může dál měnit, no a na místě třeba zjistíš ... že tam mají provedení (velikost a odrůdu co chceš ) ale kterou v e-shopu on nenabízí ... má to někde přerostlé v koutě.

Větší rostlina (tedy starší) znamená obvykle větší a těžší kontejner, pro prodejce více substrátu v něm a práce navíc když to přesazoval z toho malého kontejneru, ty nahoru viditelně více vyhnané rostliny ale v malém kontejneru znamenají že asi jsou to ty dříve neprodané a prodejce šetřil, nepřesadil ale rostlina se další rok trápila.
Směřuji k tomu že toto jsou vše náklady promítnuté v ceně a potom, když neodebereš osobně, tak čím větší a těžší kontejner a dál neskladnost tak platíš víc i za dopravu.

Konkrétně u koho koupit těžko radit. Co bylo včera nemusí platit dnes a zítra. Máš internet a tak hledej. Vybírej a riskuj.
Taková Spomyšl mívá obecně (nejen rakytníky) široký sortiment, ten se a pozor jak jsem zjistil rok od roku mění co se týče odrůd, no a obvykle a i u rakytníků jsem se namátkově díval, tak nabízí u odrůd to co chceš za parametr, tedy výběr velikosti, odvozeno od velikosti kontejner(k)u a nebo při stejném kontejnerku tak ceny.
Poslední 2 roky a co jsem začal sledovat tak vím, že na podzim na konci sezóny Spomyšl nasadila nejen slevy ale také se neplatilo za dopravu.
Já takhle se odvážil pořídit s 50% slevou sazenice už narostlé révy, každá v kontejnerku (s ohledem na čas odlistěno) a neplatil jsem ani tu dopravu. Přitom to byl velikánský balík. Byla by i spokojenost, jenže teď po vysazení na jaře ven jsem zjistil, že jedna sazenice trpí výraznou chlorózou, další je načatá, no a už mne to stálo náklad na tekuté železo a jestli to vyléčím? Kdybych "to" viděl předem osobně a mělo to ještě listy tak to nechci. Tím se dostávám ale někam na začátek :D

*** Jen poznámka: jak jsem letmo teď nahlédl do sortimentu, už jsem zahlédl 2 odrůdy prý samosprašného rakytníku, kdyby ještě někdy mně zase otrnulo, příhodné tady slovo cha, chááá, šel bych asi tímto směrem samosprašnosti a jestli to je pravda, potom aby měl co nejméně trnů a byl co nejvíce sladký (o to méně asi vitamínu C? ale to tolik nevadí, je ho tam dost).
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Rakytník

Příspěvekod kasta » 26 kvě 2024, 08:35

modra7: Spomysl, ekozahradnictvi mivaji pekny sazenice, v Adavu jsem nikdy nekupoval, ale ma tady taky celkem solidni povest, jen to chce se trochu probrat temi diskusemi.

Capriz koupeny na podzim ve Spomysli, ta horni zelena cast mu narostla ted, ale 50 cm mel uz pri koupi urcite
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1388
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Rakytník

Příspěvekod modra7 » 26 kvě 2024, 12:45

Kasta: Asi jsem prostě měla smůlu, ta moje Žemčužina byla právě ze Spomyšle :). Díky za tip, podívám se..
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Re: Rakytník

Příspěvekod kasta » 26 kvě 2024, 14:06

modra7: ono se to asi muze stat vsude, proste kdyz uz maji jenom malou rostlinu, taky ji poslou. Ja kupoval tak cca 10 rakytniku v prubehu let - ve Spomysli i v ekozahradnictvi - a vsechno byly podobny rostliny jako ten na fotce. Stejne je ale jeste tak rok dopestovavam doma ve vetsim kvetinaci, aby rostlina mela poradny koreny, nez ji soupnu do divociny :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1388
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Rakytník

Příspěvekod modra7 » 26 kvě 2024, 20:03

Kasta: to je jasné, další rostliny ze Spomyšle byly větší a tu jednu jim nijak nevyčítám ..neslibovali žádnou konkrétní velikost. Mám mnoho daleko horších zkušeností ..i proto se mi už nechce moc riskovat a ptala jsem se na radu :).

Naši péči na balkoně moc rostlin dlouhodobě nevydrželo , tak raději dáváme vše co nejdřív do půdy.. :lol:
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Předchozí

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník