Řízkování rakytníku

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod moonvil » 13 srp 2022, 06:12

Chtělo to zasypat mulčem hodně na vysoko, pak by spíš Altajská zvládnula.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod loni » 14 srp 2022, 16:29

moonvil píše:Chtělo to zasypat mulčem hodně na vysoko, pak by spíš Altajská zvládnula.

Presne tak. Potom mi to už napadlo, keď už bolo po nich. To nie sú kamčatky, ktoré to zvládajú.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 06 zář 2022, 12:01

Aha, to je zajimave a budi to veme docela rozpaky ...
Pry raykytnik je plevel, roste vsude, prezije vse ... :-o
Krome zakorenovani ve vode nemam s rakytnikem zadne zkusenosti.
Ja jsem ve fazi, kdy mi vetsina rizku rakytniku a obcas i kiwi od Moniky, Lenky a dalsi ruzne od pritelkyne drive ci pozdeji zakorenily ve vode S6
Treba ted mam i ty tluste rizky kiwi pres 2 mesice ve vode a teprve se tam tvori zarodky korinku.No tak to nevim, zda to v te vode prezije treba zimu nebo ne.
Zkousel jsem takhle v zime zakorenit pepino a mucenky a tak nak to nekorenilo a akorat se to v te vode rozpustilo, zatimco na jare to uz slo a to pritom bylo ve stejne pokojove teplote v byte.
Dokonce jsem dostal nake odkopky nebo koren rakytniku a dal je hned do zeme, ale je tam celodenni stin, no popravde po 2 mesicich to moc zive nevypada.Nejaky pokus o listky tam byl, ale tim to tak skoncilo.
Ale zpatky k tem rizkum ve vode.
Cekal jsem, az korenovy bal bude aspon trochu vetsi.Zase jsem nechtel cekat az na konec podzimu, to by to taky nemuselo v zemine uz zakorenit.
Muj plan byl nechat rakytnik prokorenit v 2L petkach a ty nechat pres zimu do jara venku nekde pod stromem nebo je dat na balkon nekam na parapet.To same s ruznym kiwi (arguta, kolomikta apod) Zatim ale zadna slava.
Nemam pocit, ze by to v zemine korenilo, listy vadnou ...
A ted vlastne ani nevim, zda by to prezilo venku v tech PETkach zimu v Praze.
Mulcovaci kuru apod se mi kvuli tomu kupovat nechce.
Vpodstate co nevim je, zda zimu daji i ty koreny, ktere by normalne byly v zemi.
Jeste me proto napadlo, ty PETky zakopat temer po okraj do zeme ...
Nebo mam ty PETky radsi nechat pres zimu v byte v 20°C ? :-o
No u jednoho kiwi jsem uz nevydrzel a tam kde se dole zacal vytvaret zarodek korenoveho balu, tak jsem ho vrazil do maleho kelimku od jogurtu kde je do pulky perlit.Dal jsem ho na podmisku a nalil tam vodu a kelimek zakryl PETkou od sangrii.
Rozhodne se mi nechce riskovat 3 mesice zakorenovani u v vsech 4 rizku.
Fakt jsem cekal, ze to diky zivinam v pude zacne trochu rust a korenit a ne ze to zacne usychat a chcipat, nechapu ...
Jedno kiwi v te PETce ma furt zelene listy a nevypada, ze by nerostlo a rakytniky a dalsi kiwi na tom samem miste chcipaji ...
NIKDE jsem se nedocetl na webu : kdy jak a do ceho presne to zakorenit, kdyz to nechavate korenit ve vode a ne od zacatku v zemi a uz mate nejake koreny.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod longr » 07 led 2023, 18:03

Rakytník JE plevel a přežije téměř vše. Ale snad jen ty polodivoké, ultrapichlavé potvory s přisedlými miniplody a extrémně vzrůstné odrůdy :D
Taková Altajská je celkem háklivá. Sázel jsem u sebe, ta sice roste, ale proti samci o kousek vedle nic moc. U našich jsem sázel jeden pěkný kousek, chcípl. Druhý teď živoří. Sluníčko se samcem vedle rostou jako divé. U mě hned za zídkou mají rakytník sousedi, je to nějaká samice (samec nebyl do doby, než jsem si koupil samce já). Ta roste jak blbá, podrůstá pod zídkou, šíří se v dlažbě, proleze i mulčovací textil, zalezla mi pod zemí i do skleníku, do skalky... Ani Roundup ty výmladky skoro nebere. Vyrvaný odkopek se chytne úplně všude, i vyhozený na kompost na suchu :D
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod nene » 07 led 2023, 18:59

Za dvacet roků pěstování rakytníku doma na Valašsku jsme sklidili asi deset plodů - zkoušeli jsme kde co, neroste pořádně nic a co vyrostlo, to nakonec zlikvidoval srnec. Nerostou samci, neroste Sluníčko,neroste Botanica, Altajská samozřejmě nepřežila....a co náhodou vyroste, stejně neplodí, protože vždycky se něco nepovede (srnec, mráz). Některé naše keře jsme ze zoufalství dali sousedům na jihu, nasadili je do té nejhorší navážky v okolí, kde neroste skoro nic a nevěnovali jim žádnou péči - už třetí rok po nasazení větve obalené plody rozdávali, protože toho prostě bylo moc (Botanica).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod moonvil » 07 led 2023, 19:30

No, pokud je hlavním problémem srnec, tak to nelze svádět na rakytník samotný. O poškození mrazem jsem teda neslyšel a ani si to nedovedu představit - v dormanci určitě ne a květy mají problém spíš v tom případě, že v období kvetení vytvrvale prší. Samotný mráz otevřené květy nepoškodí.
Vlastně mě nenapadá žádný důvod proč by rakytník měl mít na Valašsku problémy, spolehlivě plodí i v mnohem drsnějších lokalitách.
Ty sladké odrůdy jsou háklivější, to je fakt, ale typy jako Botanika/Baltik je podle mě možné zabít jen nějakým závažným pěstitelským přešlapem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod nene » 07 led 2023, 19:55

Těch pěstitelských přešlapů nám náš pozemek na Valašsku nabízí tolik, že už to ani neřešíme. Ale teorii, že rakytník roste všude jako plevel, nám naboural dokonale. Jo a ten srnec - miluje rakytník nadevšechno.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod paloo » 07 led 2023, 20:48

moonvil píše:No, pokud je hlavním problémem srnec, tak to nelze svádět na rakytník samotný. O poškození mrazem jsem teda neslyšel a ani si to nedovedu představit - v dormanci určitě ne a květy mají problém spíš v tom případě, že v období kvetení vytvrvale prší. Samotný mráz otevřené květy nepoškodí.
Vlastně mě nenapadá žádný důvod proč by rakytník měl mít na Valašsku problémy, spolehlivě plodí i v mnohem drsnějších lokalitách.
Ty sladké odrůdy jsou háklivější, to je fakt, ale typy jako Botanika/Baltik je podle mě možné zabít jen nějakým závažným pěstitelským přešlapem.

Môžem tiež povedať,že spolalivo ako píše Michal neplodí ani u mňa.Veru neplodí :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod moonvil » 07 led 2023, 21:39

Palo a je to tím, že nenarostou nové plodonosné výhony nebo narostou, ale nedojde ke správnému opylení?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod paloo » 10 led 2023, 19:58

Až prestane pršať prejdem na kopec a dám sem foto ako to vyzerá
Takto S2
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 20 čer 2023, 19:16

tak zase blbnu s rizkama, letos jsem je dal do vody driv , samec i samice uz vytvari ve vode korinky :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 02 říj 2023, 17:11

Letos to vypadá mnohem lepe :-)
Bohuzel, vsechno samci :-(
Ted je otazka jak je prezimovat. :-o

Obrázek


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod MonikaV » 02 říj 2023, 20:28

Radku, rakytník považuji za neskutečně odolnou rostlinu (odvažuji se říci, že je to plevel), takže ideálně ven do země.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 06 říj 2023, 15:56

Moniko ve vysledku to tak dopadne, ale otazka je kdy a pri jakem korenovem balu je dat ven.Nevim zda jsme mel 2 odkopky korenu od Tebe nebo od Lenky, ale v zemi i pres zalevani uschly.Takze zase takovy plevel to bohuzel neni.Zakorenene rizky jsem loni koncem leta V 2L na slunci uvaril, tam to byla holt moje chyba.Tak ted uz takove horko a slunce neni, takze je zatim mam venku na zabradli v malem xxa 5-6 cm ctvercovem kvetinaci jako kiwi a cekam co se jeste bude dit :-o Zacinaji jim rust dlais listky.Urcite bych je ted nerad daval nekam ven, protoze zase tak velky korenovy bal to nema.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod kasta » 12 říj 2023, 15:00

ja bych urcite predpestoval vetsi sazenice, nez bych je dal ven, u me rakytnik nijak neexceluje, spis tak nejak porad prosycha a nejhur jsou na tom rostliny, ktere jsem sazel s malym korenovym balem, nebo presazoval. mam na to teorii, ze jak ma na korenech ty bakterie, ktere potrebuje k rustu, tak naruseni balu kolem korenu spatne snasi, ty bakterie mozna zajdou a rostlina moc neroste a trva to nekolik let nez se obnovi rovnovaha a rostlina se "rozjede". totez u hlosin.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků