tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Davidoff » 04 lis 2021, 22:06

Milos dakujem, tak ta je uz od jari nastepena, tak uz len cakat kedy zarodi ,ja som myslel ze je len skoro zrejuca a trpka za tvrda.
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 38
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Radoslav » 06 lis 2021, 15:54

Štvormetrové Hana Fuyu v skleníku má tento rok peknú úrodu veľkých plodov.
Obrázek
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 08 lis 2021, 10:30

Radoslav píše:Štvormetrové Hana Fuyu v skleníku má tento rok peknú úrodu veľkých plodov.
Obrázek


Radoslav pekná úroda S14
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 08 lis 2021, 10:32

Úroda rodiaceho semenaca tento rok:

Obrázek

Uz su v sacku so slivovickou...

A tu je porovnanie mojich spominanych semenacov z predoslej strany:

Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod milas » 08 lis 2021, 11:31

Nevie niekto určiť odrodu? Kúpené 10 rokov dozadu ako Fuyu :lol: od Bulhara. Keďže je trpká tak ju volám falošné Fuyu.Bohužiaľ nemám opeľovač, tak neviem povedať,či po opelení je netrpká. Chcem si ju ponechať, nakoľko zvláda moje podmienky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2021, 12:25

Tohle na Fuyu docela i vypadá, bych řekl, alespoń podle popisu i obrázků na různých zdrojích. Plod by měl být spíše zploštělý či maximálně mírně kónický, váha kolem 150-200 g. Sám nemám, ale kritéria pro Fuyu to podle mě jak tvarem, tak i váhou, splňuje. Ta trpkost je možná proto, že to u nás nestihne na stromě vyzrát do úplně plné zralosti. O Nikitě se také píše, že je sladká hned ze stromu. Já jí nechal změknout s jablky a i tak byla svíravá jako sviňa. Teprve když byla úplně tmavě červená a skoro na kaši, tak už neměla tu svíravou chuť.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 08 lis 2021, 12:47

milas píše:Nevie niekto určiť odrodu? Kúpené 10 rokov dozadu ako Fuyu :lol: od Bulhara. Keďže je trpká tak ju volám falošné Fuyu.Bohužiaľ nemám opeľovač, tak neviem povedať,či po opelení je netrpká. Chcem si ju ponechať, nakoľko zvláda moje podmienky.


Milan, odroda Fuyu patri do skupiny PCNA, to znamena, ze by mala byt vzdy sladka, bez rozdielu, ci sa opeli alebo nie. Taka je teoria....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 08 lis 2021, 13:12

Hofis píše:Tohle na Fuyu docela i vypadá, bych řekl, alespoń podle popisu i obrázků na různých zdrojích. Plod by měl být spíše zploštělý či maximálně mírně kónický, váha kolem 150-200 g. Sám nemám, ale kritéria pro Fuyu to podle mě jak tvarem, tak i váhou, splňuje. Ta trpkost je možná proto, že to u nás nestihne na stromě vyzrát do úplně plné zralosti. O Nikitě se také píše, že je sladká hned ze stromu. Já jí nechal změknout s jablky a i tak byla svíravá jako sviňa. Teprve když byla úplně tmavě červená a skoro na kaši, tak už neměla tu svíravou chuť.


Hofisi, NB patrí medzi trpké odrody podla dostupnych zdrojov... POdla ruskych zdrojov: "Хурма Никитская бордовая – относится к терпким константным сортам"...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod milas » 08 lis 2021, 15:18

Brano70 píše:Milan, odroda Fuyu patri do skupiny PCNA, to znamena, ze by mala byt vzdy sladka, bez rozdielu, ci sa opeli alebo nie. Taka je teoria....


Braňo, to mi je jasné,ale keďže som si nebol istý odrodu, tak ešte toto nemám odskúšané. Prikláňam sa k Hofisovej teórii o nedozretí. ...zatiaľ dík za info a názory...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2021, 16:05

Brano, díky za info, mám v tom bordel... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2021, 15:20

Tak jsem se opět po delší době vložil do studia kaki, kde mám evidentní nedostatky a narazil na jednom německém fóru na velmi zajímavý článek k pěstování kaki v německu. Zde je volný překlad z německého originálu:
Ještě několik obecných informací:

Nejprve jsem poptával klasickou kaki Izu. Na to jsem dostal následující odpověď:

"Izu je na skladě ale není vhodná pro německé klima...
Izu zraje velmi brzo, potřebuje ale velmi horké léto. Jinak plody nemají žádnou chuť. Jedná se také o jednu z nejméně mrazuvzdorných odrůd. Zde zrají plody velmi brzo. Ale vůbec nejsou sladké. Tento rok sice jsou o dost více sladké. Ale tak výjimečné léto jako to roku 2018 bohužel nemáme každý rok...
Lepší (= opravdu sladké) PCNA odrůdy jsou O'Gosho, Matsumoto wase fuyu, (pravý) Sharon.
Co se ale chuti týče, jsou PCA nebo PVNA odrůdy daleko více vhodné pro německé klima než PCNA odrůdy!
Nejlepší odrůdy v mé sbírce (110 odrůd) jsou Mikatani Gosho (PVNA), Nikitskaya Bordovaya (PCA), Sheng (PCA), Kasandra (PCA), Saijo (PCA)"


Na to jsem trochu zagooglil a zjistil, že Kasandra je asi kejzajímavělší a nejvhodnější odrůda pro německé klima.
Zde si lze něco přečíst a prohlédnout nějaké obrázky: http://www.nuttrees.net/persimmon.html#kasandra

Poté, co se ukázalo, že další z velmi zajímavých odrůd "Sajo" bohužel už není na skladě, mi byla doporučena další velmi zajímavá odrůda:

"Další, velmi brzy zrající odrůda je "Tone Wase". Tone Wase je mutace odrůdy "Hiratanenashi", která zraje asi o 3 týdny dříve než Hiratanenashi. Je to jedna z nejdříve zrajících odrůd v mé sbírce. Hiratanenashi platí v Japonsku za královnu kaki...velmi štavnatá!"

Pro jistotu jsem se poté ještě jednou zeptal na mrazuvzdornost, potřebu tepla a růst odrůd Kasandra a Tone Wase. Opět jsem dostal velmi kompetentní informace:

"Obě odrůdy zrají přibližně ve stejnou dobu. Ale Kasandra potřebuje méně tepla. Kaki nepotřebují jen mnoho slunečního svitu. Ale mimoto i hodně tepla! Málo odrůd tvoří sladké plody bez tepla v létě. Většina odrůd potřebuje alespoň 65 dní s teplotami +25°C. Kasandra potřebuje méně... a i Tone wase stačí asi 60 dní. Plody však dozrávají i bez tepla. Ale bez tepla chybí cukr. Plody odrůdy Kasandra jsou +/- velká jako vejce a váží v průměru 50 g. Plody odrůdy Tone Wase váží v průměru 150 g.
Kasandra (-22°C) je také daleko více mrazuvzdorná než Tone Wase (-17°C).
Kasandra roste velice rychle a vzpřímeně. Tone Wase roste pomaleji a více do šířky (jako jabloň).
Myslím, že Kasandra bude mít v severním Německu více šancí...ale jistý si nejsem."


MKá zde někdo na fóru výše zmiňované odrůdy Kasandra a Tone Wase?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod vaclav sejkora » 13 lis 2021, 18:52

Letos první úroda na U-20, jsou plně vyzrálé, okamžitě k jídlu.
Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2021, 21:04

Vašku, super! U téhle viržínky se píše, že je chuťově asi nejblíže kaki. Platí to? A jaká je velikost a průměrná váha? Takhle bez měřítka se to blbě odhaduje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod vaclav sejkora » 13 lis 2021, 21:14

Ano, je to tak, je velice chutná. Hmotnost plodů do 90 g, což je taky slušně. Byly to první plody na letorostu z loňského očkování.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2021, 21:23

Tak to je opravdu moc pěkné, to je větší než leckteré hybridy. Paráda! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků

cron