tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 10 lis 2023, 10:28

Napsáno dohromady to už něco najde. Na Garten-Pur píšou, že stejný je prý Kanshu.

Potřeboval bych poradit ohledně stratifikace semínek Viržínky. Mám je v navlhčené kokosové drti v ledničce, stejně jako PawPaw. Viržínka prý chce asi 3 měsíce, při teplotě 0-4°C. Co když tam bude méně - všiml jsem si, že se z kokosové drti vytvořila hrudka ledu. Je to velký problém?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 188
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 12 lis 2023, 10:08

Vracím se ke svému dřívějšímu příspěvku ohledně vůbec prvního miniplodu na mém pražském semenáči tomelu zde viewtopic.php?f=38&t=73&start=3270#p129006.
Dnes jsem už poměrně scvrklý ale oranžový plod snědl. Chuť byla sice pořád ještě mírně svíravá, ale jinak sladká a dobrá. Vzpomněl jsem si na kaki z Číny, co se k nám vozilo ještě před revolucí. Tam jsem také jedl takovéto aromatické plody s ještě mírně svíravou chutí. Co mě ale překvapilo, tak plod obsahoval i 3 malá semena, z nichž 2 byla i přes malou velikost plně vyvinutá, hnědá a tvrdá. Tím mohu potvrdit, že ty menší květy, ze kterých se nakonec vyvinul tento jeden plod, byly oboupohlavní, neboť o žádném jiném tomelu široko daleko nevím. Nejsem si zcela jist, jestli se jedná o výhru, spíše ne. Takže uvidím, jak to bude příští rok, případně bych přerouboval něčím hodnotnějším, ale to předbíhám.
Nene, toto by mohlo vysvětlovat i ty vaše plody s peckami na Čučupace. Je možné, že také tvoří některé květy oboupohlavní. Bohužel mi i přes poctivou stratifikaci a maximální péči ani jedno z těch semen nevzešlo. Takže se naskýtá ještě další otázka, zda jsou takto vzniklá semena, opylená vlastně sama sebou, schopná dalšího vývoje... :? No zkoušet to nebudu a pokud bude příští rok více květů, pokusím se tyto menší oboupohlavní květy vyštípat, pokud se objeví.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3853
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Ondrej... » 12 lis 2023, 12:12

Zatímco hybridní tomely jsou zde na východě z větší části opadané (chuchupaka, dar sofievky, NBNO2, sosnovská. Mrija-stále zelená), čisté kaki zůstávají stále ve vegetaci (Hana fuyu, cioccolatino) Rojo Brillante, na kterém se udržel jeden plod už tedy vegetaci pomalu ukončuje. Plod už je ve fázi, kdy by po utržení doma určitě došel, ale dokud nemrzne a strom má ještě listy, trhat ho nebudu :) Nikdy jsem si nemyslel, že se zde dopěstuju zralého plodu kaki (doufal jsem v to, ale nevěril jsem tomu :) )


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 13 lis 2023, 11:32

Ondrej---Nikdy jsem si nemyslel, že se zde dopěstuju zralého plodu kaki (doufal jsem v to, ale nevěril jsem tomu :) )----Ondro, ZÁZRAKY SE DĚJÍ...a pristi rok bude plodu urcite vice S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1014
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod nene » 14 lis 2023, 20:07

Tak jsme po tom mraze vyzbabělili a obrali všechno (vlastně ne všechno, NB02 jsme nechali na stromě ptákům - ani jeden plod nebyl v pořádku):
Čučupaka už byla zcela bez listí, Nikita v podstatě taky, NxS sice ještě měl hodně listí, ale už červenalo a plody za deset dní, co jsme je neviděli, nijak víc nezoranžověly, navíc ty, které jsme obrali minule, krásně došly - takže do jablek i s tím zbytkem :) .)
Obrázek

NxS - 250plodů (plus minus), Nikita 5 plodů (přesně :lol: ) - ten propad z plody obaleného stromu byl masivní, navíc zůstaly jen ty z pozdního kvetení, takže Nikita ještě skoro zelený :shock: , Čučupaka 41 plodů.
Sosnovských bylo nepočítaně.....a ani jedno semeno letos zatím v žádném plodu v žádné odrůdě.

Honzo, vypadá to, že to byl ten Boží Dar :( . Ale uvidíme příští rok, co nám někde vykvete klukem a my si toho nevšimneme :? ...už jsme si užili oba extrémy a ten bezsemenný je výrazně lepší. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4273
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 15 lis 2023, 08:17

nene píše:Honzo, vypadá to, že to byl ten Boží Dar :( . Ale uvidíme příští rok, co nám někde vykvete klukem a my si toho nevšimneme :?

OK...
Jinak moc krásnou úrodičku máte... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3853
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek1970 » 16 lis 2023, 17:55

nene píše:Tak jsme po tom mraze vyzbabělili a obrali všechno ....

Krásna úroda, gratulujem. Na juhu by možno stálo za to vyskúšať popri hybridoch aj nejaké "čisté" kaki.
Sosnovskej som mal tiež nespočetne, falošné Cangzhou malo okolo 200 ks, NB rovné 2 ks. Budúci rok by som veľmi rád dovrubľoval nejaké PCNA odrody, ak teda zoženiem vrúble, lebo väčšine doma prekáža, že trpkosť mnou pestovaných odrôd sa stráca až po úplnom zmäknutí plodov.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 16 lis 2023, 18:20

Taky uvažujeme o tom Cangzhou, ale obáváme se, že kdybychom se ještě připojili my, tak Milošovi na stromku nezbude ani pupen :D . Budeme přeroubovávat tu zatrachtilou NB02, ale klidně z ní uděláme zase Sosnovskou :D , způsob jejího zpracování a uchovávání nám docela vyhovuje. Uvidíme, co vymyslíme, ale pravda, chtělo by to nějakou změnu ......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4273
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 17 lis 2023, 14:27

nene : Já Cangzhou nemám :D Narouboval jsem si ho kdysi na Dunaj a z neznalosti a mladické nerozvážnosti jsem ho dal na spodní boční větev . A doufám ,že už nemusím ani pokračovat :D Asi dva roky jsem z toho rozdával rouby (všem už ty rouby rodí !!) a mně ta větvička odešla . Ale vím ,kdo ji má , tak není problém ji získat . Už pár let mně rodí odrůda Wiener Neustadt kaki ,kterou jsem kdysi dostal od Zdeňka Černocha . My jsme si ji tak jenom pojmenovali ,protože to tam někomu roste v zahradě . A bez problémů .
To je ono .
Obrázek
Odstraňování trpkosti pomocí alkoholu . V misce je slivovice . 5-7 dnů a je po trpkosti .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 17 lis 2023, 16:10

Sklizeň sosnovské za pomoci asistenta.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 17 lis 2023, 17:13

Moc hezké.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4132
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 17 lis 2023, 22:04

tak jsem letos udělal pokus s karbidem vápníku 3x jsem zaplynoval a zcela bez trpkosti ani nějaké popálení pokožky plodu cca 70 hodin
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Ragnar » 18 lis 2023, 09:06

nene: to, že Boží dar dělá i samčí květy a v plodech jsou pak semena můžu potvrdit.(2-3 ve většině plodů) Mě to zas tak nevadí, urodu má pěknou a chutné plody, ale pokud je možnost plodů bez semen, raději přeroubuju. S14

A zrovna se zeptám, má někdo Tomel viržinský WS8-10 (můj je z Tropiku)? Po dozrání plody totiž skoro zčernají. Mají slabou slupku a výbornou lehce rumovou chut. Tak se jen chci ujistit jestli je to tak v pořádku a nemám třeba Čučupaku. :D
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 21 lis 2023, 16:10

Obrázek
Jiro.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod svazenka » 21 lis 2023, 16:51

Jožko, nádhera, tak to závidím, kolik jich je? mně letos všecky plody opadaly...
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků