tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 08 dub 2023, 13:29

Tipoval by som, ze to ma na svedomi nejaky roztoc. Na vinici poskodenie vyzera podobne. S dobrou lupou mozno nieco bude vidiet.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 08 dub 2023, 17:40

kaaja-el píše:Věděli byste, prosím, co je tohle za moribundus

Nejspíš fyziologické porucha máš to na okně na virózu to nevypadá a roztoči spíš ne leda hodit pod mikroskop
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 09 dub 2023, 10:03

Do toho mikroskopu musím holt investovat.
Google říká, že by to mohli být roztoči Aceria theospyri (nenašel jsem české jméno) nebo Eriophyes piri (Vlnovník hrušňový)
Napadené listy jsem otrhal a uvidíme dál.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 09 dub 2023, 11:44

To jsi neudělal nejlepší postup měl jsi to ošetřit akaricidem když už
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod paloo » 09 dub 2023, 13:55

kaaja-el píše:Do toho mikroskopu musím holt investovat.

Ja používam toto už 30 rokov a stačí.https://www.optik-pro.de/stand-messlupe ... 0x/p,24187
Možno sú už aj lepšie veci ale nepátral som :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 17 dub 2023, 21:24

Kdyby měl někdo zájem o velké D.Lotusi od 1m až 3m tak se muže ozvat. Je možnost vykopat si sám. E5
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod paloo » 18 dub 2023, 07:37

Marek107 píše:Kdyby měl někdo zájem o velké D.Lotusi od 1m až 3m tak se muže ozvat. Je možnost vykopat si sám. E5

Prídem aj s bagrom :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: tomel

Příspěvekod Tovy » 23 dub 2023, 22:04

kaaja-el píše:Věděli byste, prosím, co je tohle za moribundus? Letošní roubovanec, Chuchupaka na lotusu, méně než 1mm malé "jebáky", z druhé strany důlky. Na některých listech je to nahoru, na jiných zase dolu. Zatím mám rostliny v interiéru. Hmyzáky jsem žádný nenašel.


Jak tu kolega psal, podle me spise fyziologicka porucha. U hmyzaku by to bylo vzdy z jedne strany listu a vetsinou jdou od prostredka smer ke kraji a tohle uz by bylo docela dost chycene. Mam pocit, ze jsem nekde cetl, ze je to kvuli teplote (nevim uz zda horku ci zmene teploty) nebo problemy s vodou/vlhkosti viz intumescence.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: tomel

Příspěvekod carlosx01 » 25 dub 2023, 07:14

Ahoj, neměli by jste někdo ještě nějaké rouby tomelu na tuhle sezonu, něco se mi nepovedlo a chtěl bych ještě zkusit v podstatě jakákoli trochu odolnější odrůda. díky Karel
carlosx01
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2012, 22:55

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 25 dub 2023, 21:44

Poslu S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 25 dub 2023, 23:07

carlosx01 píše:Ahoj, neměli by jste někdo ještě nějaké rouby tomelu na tuhle sezonu, něco se mi nepovedlo a chtěl bych ještě zkusit v podstatě jakákoli trochu odolnější odrůda. díky Karel


Ahoj, měl bych nezdělané Dar Sofievky, Chuchupaka a H63a. Napiš adresu do SZ.

MonikaV: Rouby jakých odrůd máš??
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 04 kvě 2023, 22:14

Tomely sa začali prebúdzať začiatkom marca S13 - tiež dostali "na frak"- na veľkom strome ostali "zázrakom" živé iba 3 púčiky ( vlastne iba tie, ktoré neboli narašené)- všetky ostatné zmrzli:
Obrázek
...a boli by už v takomto štádiu- majú už nahodené kvetné puky:
Obrázek
...a to som mal od začiatku januára - tak ako vždy z južnej strany pred slnkom chránené kmene vrstvou čečiny- nepomohlo- prebudili sa veľmi skoro, to čo pomáhalo v minulosti už nepomáha...na niektorých konároch sa začali prebúdzať spiace púčiky, možno budem zakladať novú korunu
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 05 kvě 2023, 09:50

No, Ivane, to je pěkné nadělení.... S13
Pro porovnání u mě v Praze semenáč tomelu dnes vypadá takto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 05.05.23

Ten mráz s minimem -3,3°C z 05.04.23 tedy zvládl ještě ve stádiu rašícího pupene dobře. Zajímavé ale je, že jen o trochu více narašený hybrid NBT o něco výše na zahradě přišel při tomto mrazu asi o 50% pupenů. Ten tedy teď vypadá o dost hůře, než ten semenáč, teprve začínají růst ty nezmrzlé pupeny a raší záložní.

Měl jsem také minulý víkend strach, jak přežily tomely pokles teploty na -2°C minulý čtvrtek (27.04.23) ve VDF. Zatím to vypadá, že celkem v pohodě, jak semenáč tak i Sosnovská, a dokonce i minulý rok naroubované odrůdy Cangzhou, NBT a Kasandra. Všechny byly již ve stádiu zvětšujícího se zeleného pupene. Ale je ošidné, hodnotit to takhle krátce po tom mrazu, takže uvidíme. Myslím, že hodně záleží na tom průběhu toho mrazu. Zatímco ten mráz v Praze 05.04.23 trval prakticky celou noc s ranním minimem -3,3°C, tak ten mráz -2°C ve VDF z minulého čtvrtka začal až po půlnoci a vlastně průběžně postupně pomalu klesal až na to ranní minimum -2°C, a pak se s východem slunce začalo opět rychle a razantně oteplovat. Zdá se, že při tomto průběhu ty pupeny z drtivé většiny nestihly promrznout. Ale uvidíme, jak budou ty tomely ve VDF vypadat dál...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 05 kvě 2023, 21:45

Hofis píše:No, Ivane, to je pěkné nadělení.... S13
Pro porovnání u mě v Praze semenáč tomelu dnes vypadá takto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 05.05.23

Ten mráz s minimem -3,3°C z 05.04.23 tedy zvládl ještě ve stádiu rašícího pupene dobře. Zajímavé ale je, že jen o trochu více narašený hybrid NBT o něco výše na zahradě přišel při tomto mrazu asi o 50% pupenů. Ten tedy teď vypadá o dost hůře, než ten semenáč, teprve začínají růst ty nezmrzlé pupeny a raší záložní.

Měl jsem také minulý víkend strach, jak přežily tomely pokles teploty na -2°C minulý čtvrtek (27.04.23) ve VDF. Zatím to vypadá, že celkem v pohodě, jak semenáč tak i Sosnovská, a dokonce i minulý rok naroubované odrůdy Cangzhou, NBT a Kasandra. Všechny byly již ve stádiu zvětšujícího se zeleného pupene. Ale je ošidné, hodnotit to takhle krátce po tom mrazu, takže uvidíme. Myslím, že hodně záleží na tom průběhu toho mrazu. Zatímco ten mráz v Praze 05.04.23 trval prakticky celou noc s ranním minimem -3,3°C, tak ten mráz -2°C ve VDF z minulého čtvrtka začal až po půlnoci a vlastně průběžně postupně pomalu klesal až na to ranní minimum -2°C, a pak se s východem slunce začalo opět rychle a razantně oteplovat. Zdá se, že při tomto průběhu ty pupeny z drtivé většiny nestihly promrznout. Ale uvidíme, jak budou ty tomely ve VDF vypadat dál...

Hofis- všetky ovocniny vypučali u nás o min. mesiac skôr ako by mali- tomely začiatkom marca- a po vypučaní schytali:
- v marci : -4,8°C, -4,9°C, -3,8°C, -4,8°C, -1,2°C, -6,8°C
v apríli: -3°C, -2,9°C, -1,1°C, -0,9°C
....preto vypadajú tak, ako vypadajú...
- ostatné ovocniny S13(rozpíšem v inom vlákne...) - dokonca aj mirabelky (burina)-sú úplne bez plodov-.... ten môj kamarát, čo mi predvlani povedal, že budeme radi ak budeme mávať mirabelky- mal úplnú pravdu...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radoslav » 08 kvě 2023, 19:25

Cioccolatino vytvorilo okrem samčích a samčích asi aj úplne kvety.
Obrázek
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků