tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod nene » 15 pro 2023, 08:52

Tomely na viržince, které necháváme růst a normálně je řežeme, nám výmladky nedělají. Ale ani ty výmladky nejsou problém, prostě se zlikvidují (sekačka, nůžky....). Akorát ty první dva roky to byl nekonečný boj, pořád to rostlo a všude, teď už se to uklidnilo, jednak je ten původní stromek přeroubovaný a roste a jednak jsme pečliví :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 20 pro 2023, 19:21

Na jaře 2023 jsem poprvé očkoval - 2x na lotus a 2x na viržínku. Po odštípnutí vršků jsem je zapíchal do kelímku, kde jsem předpěstovával zázvor a kurkumu. A jeden asi lotus zakořenil. Dnes při vykopávání úrody jsem omylem vytáhl i tento řízkovanec. Docela dobré kořeny. Tak jsem jej prdnul do květináče a už ho zkusím probudit, ať se něco děje.:-)
Kdybych ten zázvor s kurkumou neuléval, věřím, že by zakořenilo víc řízků. Nadcházející sezónu to opět vyzkouším.
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod Jikoll » 23 pro 2023, 17:21

Zdravím přátelé, přeji Vám krásné svátky a mám dotaz. Mám pěkný stromek tomelu H-120 a letos poprvé zaplodil 5 ks plodů. Byly malé, cca 3 cm, i při zralosti měly trpkou slupku. Stromek byl v létě mulčován, zaléván, je pěkný a dobře roste. Stav plodů mi nevyhovuje, protože jiné tomely Sosnovská, Dar Sofievky jsou o hodně lepší, větší a bez trpké slupky. Je tomel H-120 špatný protože šlo o ovoce první úrody, nebo je tato odrůda taková? Máte někdo s plody H-120 lepší zkušenost? Malý stromek jsem před 4-5 lety koupil u pana Rézla. Ostatní koupené stromky jsou rovněž pěkné a dobře rostou a začaly plodit pěkné a dobré ovoce. Mám H-120 dát šanci, nebo uřezat u země a na nový výhon za 2 roky naroubovat novou odrudu?
Jikoll
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2023, 21:59
Bydliště: Olomoucko, 240m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 27 pro 2023, 07:40

Ahoj, s chutí H120 neporadím, ale v diskusích je hodnocená jako jedna z nejchutnějších a nejranějších viržínek.
U země rozhodně neřezat, a zhruba ve výšce 1-1,5m můžeš na H120 přeroubovat jiné odrůdy, ale asi by se slušelo, ještě tomu dát rok šanci.
Jak je H120 raná oproti Daru Sofievky a Sosnovské?
Jak je strom H120 vysoký a široký po těch 4-5 letech? Je větší než DS a Sosnovská?

Jikoll píše:Zdravím přátelé, přeji Vám krásné svátky a mám dotaz. Mám pěkný stromek tomelu H-120 a letos poprvé zaplodil 5 ks plodů. Byly malé, cca 3 cm, i při zralosti měly trpkou slupku. Stromek byl v létě mulčován, zaléván, je pěkný a dobře roste. Stav plodů mi nevyhovuje, protože jiné tomely Sosnovská, Dar Sofievky jsou o hodně lepší, větší a bez trpké slupky. Je tomel H-120 špatný protože šlo o ovoce první úrody, nebo je tato odrůda taková? Máte někdo s plody H-120 lepší zkušenost? Malý stromek jsem před 4-5 lety koupil u pana Rézla. Ostatní koupené stromky jsou rovněž pěkné a dobře rostou a začaly plodit pěkné a dobré ovoce. Mám H-120 dát šanci, nebo uřezat u země a na nový výhon za 2 roky naroubovat novou odrudu?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod longr » 27 pro 2023, 13:47

Já mám u našich doma H-118. Plody jsou drobné a chutné. Koštoval jsem u p. Rézla H-120 a chutnala mi. Oboje je po vyzrání příjemně "rumové a velmi sladké. Slupky u ne zcela vyzrálých viržinek někdy bývají mírně "lepkavé", tříslovinové a chytají se na dásně nebo zuby, to je ale obecný jev. Srovnávat to s tomely jako Sosnovská nebo Dar Sofievky moc nelze. Jsou to hybridy, zatímco H 120 je viržinka.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 395
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jikoll » 29 pro 2023, 22:50

Zdravím na konci roku 2023, na dotaz na H-120 mohu sdělit, že dva roky po koupi malých cca 20-25 cm velkých sazenic od p. Rézla, a příšly hned do země na zahradě, tyto malé stromky stály. Přírůstky cca 5-10 cm.
Nebyl rozdíl v odrůdě. Ale potom nastal velký růst, a dnes jsou stromky bez zástřihu terminálu cca 3m. Věnoval jsem se zapěstování kosterních větví a tak po cca 30až 40 cm prodlužovacího růstu jsem prováděl malé zkrácení. To vedlo k rychlejšímu sílení větví, podpořilo to boční větvení. Příští rok budu muset provést mírné prosvětlení a snížení koruny. Růst Sosnovské i H-120, čučupaky zhruba stejný, dar sof. je mírně slabší, ale to může být sazenicí, nebo podnoží. Dar sof dozrál nejdřív, potom sosnovská, následuje H-120 současně s čučupakou. Chuťově nejlepší byl dar sof, pak sosnovská, a potom daleko, jen pár plodů první úrody H-120 a čučupaka. Dar sof a sosnovská měly pár plodů vloni, většina propadla a zůstal u obou 1 na ochutnání. Letos se DS a Sos ukázaly a bohatě přeplodily, půlku plodů jsem postupně probral a zbytek dal cca 2-4 kg dobrého ovoce na strom. Bez stříkání, bez chemie, bez nemocí. Jen sosnovská měla na cca 50% plodů propadliny, viz dřívější příspěvek. Tak jsem tyto plody přednostně bral při probírce. Příští rok vyzkouším postřik na list vápno a hořčík. Měl jsem poblíž jabloň odrůdy admirál, 2 ks, a obě měly korkovatost, hnědnutí dužiny v místě propadlin pod slupkou. Možná má tato část zahrady málo uvedených prvků. V okolí toto ovoce nikdo nemá, když jsem to ukazoval známým a dával jim vzorky tak nevěděli co to je.
Jikoll
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2023, 21:59
Bydliště: Olomoucko, 240m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod duso1979 » 03 led 2024, 13:31

Neviete mi poradit niekoho, kto by mal na predaj 2 sadenice? Pripadne ponuknite do spravy. 1ks DAR SOFIEVKY a 1ks Sosnovska, pripadne cosi z H63A,cucupaka,H118,H120,gora goverla,barbara blush.. Dakujem
este otazka, moze byt spolu vysadena Dar Sofievky a Sosnovska? nebudu sa nejak negativne ovplyvnovat?
chcem cosi odolne, som na severe pod polskou hranicou..
duso1979
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2023, 11:47

Re: tomel

Příspěvekod Markus » 04 led 2024, 20:17

Zdravím ja som kúpil od pána Búriho z Levíc. Treba si u neho objednať už teraz a dohodnúť sa. Posielam vám link na jeho stránku, má tú užitočné informácie o pestovaní kaki a aj zoznam odrôd ktoré pestuje.
https://persimmon-world.webnode.sk/.
Markus
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 led 2024, 21:27
Bydliště: okolie Radošiny 211 m.n.m (SLOVENSKO)

Re: tomel

Příspěvekod mrkhlk » 12 led 2024, 00:10

Zdravím prosím nemáte niekto naviac vrúble odrôd Cangzhou, Chioccolato, Izu ? Marek
mrkhlk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 led 2023, 22:24

Re: tomel

Příspěvekod Markus » 13 led 2024, 15:52

Ak sa niekto nájde, ja by som mal tiež záujem o vrúble Cangzhou, potom Rosyanka x Honan red , NB x Honan red, Sheng a Kuro gaki. Možem vymeniť, alebo kúpim.
Markus
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 led 2024, 21:27
Bydliště: okolie Radošiny 211 m.n.m (SLOVENSKO)

Re: tomel

Příspěvekod vlado69 » 16 led 2024, 15:14

Jikoll píše:Zdravím přátelé, přeji Vám krásné svátky a mám dotaz. Mám pěkný stromek tomelu H-120 a letos poprvé zaplodil 5 ks plodů. Byly malé, cca 3 cm, i při zralosti měly trpkou slupku. Stromek byl v létě mulčován, zaléván, je pěkný a dobře roste. Stav plodů mi nevyhovuje, protože jiné tomely Sosnovská, Dar Sofievky jsou o hodně lepší, větší a bez trpké slupky. Je tomel H-120 špatný protože šlo o ovoce první úrody, nebo je tato odrůda taková? Máte někdo s plody H-120 lepší zkušenost? Malý stromek jsem před 4-5 lety koupil u pana Rézla. Ostatní koupené stromky jsou rovněž pěkné a dobře rostou a začaly plodit pěkné a dobré ovoce. Mám H-120 dát šanci, nebo uřezat u země a na nový výhon za 2 roky naroubovat novou odrudu?

H 120 jsem narouboval na svůj starý EG a letos jeden uzrálý plod byl o dost lepší než EG. Těší mě hodnocení DS kterou mám taky naroubovanou.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel

Příspěvekod Markus » 06 úno 2024, 21:23

Zdravím, chcel by som sa spýtať nejakého skúseného odborníka na odrody hurmikaki. Pred niekoľkými rokmi som kúpil od jedného pestovateľa z Nitry túto odrodu viď.foto. Už som mal aj nejakú tú úrodu a manželka si chcela na jednom z tých pekne vyzerajúcich plodov pochutiť, no nedopadlo to dobre E7 , myslela si že som to niečím postriekal, pretože bol veľmi trpký. S toho usudzujem, že tú správnu chuť nadobúda až po obratí, možno spolu s jablkami, alebo so štamprlou alkoholu. Môže mi niekto poradiť čo je to za odrodu? Posledné foto bolo robené 22.11.2022.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Markus dne 08 úno 2024, 12:51, celkově upraveno 1
Markus
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 led 2024, 21:27
Bydliště: okolie Radošiny 211 m.n.m (SLOVENSKO)

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2024, 22:55

Markus píše:Zdravím, chcel by som sa spýtať nejakého skúseného odborníka na odrody hurmikaki.

Musíš si přečíst, co se o tom píše v předešlých vláknech. Debatuje se tady o dozrávání každý podzim.
viewtopic.php?f=38&t=73&start=3255
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9231
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod longr » 08 úno 2024, 21:14

Odrůdu je až na výjimky těžké určit jen tak bajvoko a navíc z fotky. Nejsnazší by bylo kontaktovat prodejce v Nitře a zeptat se, co prodává za odrůdu/odrůdy. K dozrávání viz výše, k tomu je tu toho psáno hodně.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 395
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod EvaOstrava » 08 úno 2024, 22:45

Tohle ovoce nepěstuji, kupuji je pouze v obchodě. Letos jsem ty tvrdé plody dávala do sáčku k jablkům a dozrávaly během dvou dnů do hodně měkkého stavu. A pak najednou poslední várka nic. Plody zůstávaly tvrdé jako kost. Tak si říkám, jablka přestala fungovat. Je to možné, že po určité době už neprodukují tolik etylenu? Druhá možnost je, že tyhle plody, ačkoli vypadaly úplně stejně, možná nebyly tak dobře dozrálé, asi poslední sběr-pak už se totiž v obchodě neobjevovaly.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 917
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků