tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod nene » 11 čer 2023, 21:59

U nás takto:

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 11 čer 2023, 22:34

Svazenka--- tak u mně je to stejné, jak u tebe, taky plodů strašně málo, stromky mají spoustu nových větviček, že jsem je musela trochu protrhat, ale plodů strašně málučko a sosnovská 0! (loni nasadila, ale vše shodila-- letos jsem do ní naroubovala sosnovskou od Jožky a rouby se chytly a vyvíjí, tak snad příští rok, anebo možná, ještě při druhém kvetení...) jinak to máte chlapci moc pěkné, ty vaše stromečky S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 12 čer 2023, 07:58

Ahoj, také jsme měli loni úžasnou úrodu, ale letos se opět vrátily do mrzkého normálu a to ještě před opadem :-)
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod nene » 12 čer 2023, 09:31

U nás je to jak kde na stromě. Větve na jedné straně jsou u většiny stromů květy obsypané, z druhé strany třeba není ani kvítek. Stříhané všechno stejně, ve stejnou dobu (brzy na jaře). Takže určitě zase ten jarní mráz a hlavně asi studený vítr - kvete to především na chráněných místech.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 12 čer 2023, 16:42

Já si osobně myslím, že v tom určitě svoji roli sehrálo počasí, mám s tím zkušenosti ze severu z VDF. Letos keř vybalen naprosto nepoškozený o Velikonocích s již krásně zelenými pupeny. Pak přišly -2 stupně koncem dubna a pupeny to sice přežily zdánlivě bez poškození, ale zarazil se růst a i když už teď pěkně a pořádně jedou, na stromku není ani květ. Takže v tom určitě má prsty to chladné jaro, jak píše nene. Akorát si nejsem zcela jistý, co je tím hlavním důvodem toho nenakvétání. Jestli je to přímý důsledek mrazů nebo jde spíše o to, že je to řízeno délkou dne. Tzn. rostlina podle délky dne v určité fázi usoudí, že již nemá cenu kvést, protože by plody stejně již nestihly dozrát. Vykvete tedy pouze do určité délky dne, a jakmile vyraší po tomto datu, na květy automaticky rezignuje. Letos tedy na severu opět nic. :| Ale mám to trochu vykompenzováno mým zakrslým 14letým semenáčem v Praze, který letos úplně poprvé ve své historii zakvetl. Napočítal jsem celkem 7 květů. S6 Takže milník je tu, rostlina se tímto dostala do fáze dospělosti a měla by již kvést pravidelně.
A ještě jedna důležitá věc. Ve vícero zdrojů jsem se dočetl, že tomel potřebuje ke kvetení zvýšené množství dusíku, jinak příliš ochotně nenakvétá. Takže se doporučuje v předjaří pohnojit hnojivem s vysokým obsahem dusíku. Věděl jsem to již minulý rok a i jsem měl na to ve VDF připravený cererit, ale unést to v té hlavě až do jara je opravdu velký problém, takže jsem na to samozřejmě letos zapomněl. Ale už jsem to dohnal a pohnojil, další dávku dostane těsně před zazimováním po opadu listů a poslední ještě příští rok hned po vybalení. A to by nebylo, aby nenakvetl, tedy pokud nezmrzne... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 12 čer 2023, 17:00

Honzo - s tím hnojením si to moc nevyčítej, jen pro info - my nehnojíme tomely už pár let vůbec (to by se tady snad nedalo ustříhat a uhlídat před vyvrácením) a Nikitu navíc máme na takovém místě, kde nejsme ani ochotni hnojit (těsně u studny), přesto nám to hodně kvete a ten Nikita má květů snad víc než listů (a to vloni plodil jak divý). Je na chráněném místě a není větvičky bez květů. (To zase bude propad :( ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod haco » 12 čer 2023, 21:51

s tou dlzkou dna a kvitnutim neviem ci je suvislost - na jar som priskoro vysadil v skleniku predpestovanu Sosnovsku do pody a jarne mraziky ju spalili nakomplet. myslel som ze je k.o. ale koncom maja vyrasili zalozne ocka a na nich som pred par dnami zbadal kvety. je to vlanajsie stepenie na 3-rocnom podpniku.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: tomel

Příspěvekod Lenkalor » 13 čer 2023, 21:57

Honzo, gratuluji k prvním poupatům na semenáči a k tvé trpělivosti S6
Alespoň vím, že moje 2 semenáčky z Tropiku možná za 10 let vykvetou.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 14 čer 2023, 14:47

Leni, moc děkuju! Ten pražský zakrslík je trochu speciální případ. Myslím, že by se možná mohlo jednat o nějakou mutaci, protože má takové podivně deformované listy s vykrojením. Na některých listech je to vykrojení zřetelné více, na některých méně, ale mají to všechny. Takže to určitě není běžný vzorek tomelu, 14 let tedy určitě na plody čekat nebudeš. U mého druhého semenáče ve VDF jsem sice čekal na první květy 10 let, ale mezitím několikrát vymrzl až k zemi a vyrašil od kořene, takže to také nebyl zrovna ukázkový a normální vývoj. :) Takže myslím, že pokud dáš těm semenáčkům péči a budeš je pěstovat v nějakých normálních podmínkách, za 6-7 let by mohly kvést... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 16 čer 2023, 01:15

haco píše:s tou dlzkou dna a kvitnutim neviem ci je suvislost - na jar som priskoro vysadil v skleniku predpestovanu Sosnovsku do pody a jarne mraziky ju spalili nakomplet. myslel som ze je k.o. ale koncom maja vyrasili zalozne ocka a na nich som pred par dnami zbadal kvety. je to vlanajsie stepenie na 3-rocnom podpniku.

Sosnovská je schopná vykvést třikrát za sezónu S9 (stalo se nám to před pár lety). Druhé kvetení někdy i stihne dozrát.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod zbynda » 19 čer 2023, 06:53

Při nákupu stromků před cca 5 lety chtěla manželka Tomel, v zahradnictví si vybrala `Rojo Brilliante`. Jakékoli mé připomínky, že tenhle poddruh a odrůda nebude do našich podmínek zrovna vhodná nezabraly. Jednoduše to chtěla zkusit. Nyní po letech Rojo poprvé kvete a jde vidět, že relativně suché stanoviště ve svahu není pro něj úplně ideální, i když každy rok kousek po kousku přirůstá.

Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2023, 22:05

Tak jsem trošku zmatený z toho mého zakrslého pražského semenáče tomelu. Udělal 2 druhy květů. Jeden je opravdu velký a evidentně samičí. Ostatní jsou ale menší a usoudil jsem tedy, že budou asi samčí. Když jsem ale teď po odkvětu ten jeden menší plod sledoval, přijde mi, že z něj kouká blizna. Přitom morfologicky odpovídá květu samčímu. Tak jsem zapátral a zjistil, že tomel je schopen tvořit i oboupohlavní hermafroditické květy. Tak to jsem tedy fakt zvědavý, zda z toho něco bude. Snažil jsem se to vyfotit, ale nějak mi to nešlo v tm houští pořádně zabrat. Takže se omlouvám za kvalitu fotografie, ale snad je to trochu vidět... :?
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.06.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 26 čer 2023, 09:51

Byl jsem v sobotu u pana Rézla v Bambusáriu ve Velkých Němčicích. Fronta se začala tvořit již cca hodinu a půl před otevíračkou. Ale super. Kromě cicimků mám teď dva plodící opylovače tomelů (Pixie a NB44, oba hybridy), Mohlera (američan) a Coffee Cake (japonec). Ten Coffee Cake má papírovou chladuodolnost jen do -18, ale zkusím ho, prý je raný. Když se všichni kupující nasytili, ukázal mi ještě pan Rézl zahradu, jak co roubuje, probrali jsme mraky věcí a odnesl jsem si kromě stromků i velice cenné know how, skejsnul jsem tam nakonec docela dlouho, a pan Rézl je výborný člověk. Skvělý výlet to byl, ještě teď to v hlavě zpracovávám.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2023, 09:25

Mate nekdo prosim zkusenost s mnozenim KAKI ?
Konkretne mam naky zeleny delsi rizky a zatim je mam ve vode a nevim, zda to dokaze zakorenit ve vode nebo to musim dat nekam mimo prime slunce do zeminy a prikryt sklem / plastem ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 05 črc 2023, 15:25

Nedokáže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků