mrazuvzdorné odrůdy kaki

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Marek107 » 18 lis 2014, 21:14

Bach na to je dost pozdní teprve jsem ji taky obíral. NB už máme obrané a skoro snědené.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Jakub » 19 lis 2014, 06:34

Díky Marku za radu, tak to radši zůstanu u Nikity a Rossijanky, ta mi letos dozrála na začátku října a plody byly sice malé, ale dobré :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Marek107 » 19 lis 2014, 13:05

Velikost plodů u Rosijanky není až tak malá kamará měl plody o velikosti i 110g..
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod milas » 19 lis 2014, 17:57

A aj chuť je vcelku v pohode,akurát chýbá trochu šťavy,ale odporúčam...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Marek107 » 20 lis 2014, 09:24

Je to tak není v ní tolik vody v Rosijance a díky tomu se dá dobře sušit.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod SAVOND » 13 pro 2014, 16:58

Ja bych se zeptal jestli nevi nekdo kde sehnat Gora Goverla, protoze asi spatne hledam, ale nenasel jsem ji v nabidkach. Jelikoz jsem z Hane tak tady by nemel byt snad problem s pestovanim. Jarni mraziky jsou obcas, ale vetsinou ne suche, vetsi je problem v lete se suchem, to resime zalivkou studnicni vodou a 1000L kontejnery. Jenze kdo nabizi tuto dorudu jsem nezjistil. Hodne se jeste o tom pise na slovenskych strankach. Popripade jestli by nekdo mel na prodej tak bych poprosil kontakt.
Poohlizel jsem se taky po odrude Dunaj nebo odolnejsi Rossijanka a Nikitskaja Bordovaja, ale tady v okoli je neznamejsi http://www.drozdin.cz ktere obcas rozporuplne popisuji neklteri co jsem cetl, nemam s nima osobni zkusenost. Pouze kdyz jsem ve vezkach od nich zakoupil mensi asi 35cm Psidium cattleianum a podobne velikosti Poncirus trifoliata ktere rostou a vypadaji ze to bude opravdu to co jsem kupoval :)
Proto bych se zeptal na rady kde by se dalo sehnat treba Gora Goverla, nebo i ten Dunaj. Aby to bylo to co opravdu chci. Nejradeji jsem asi pro osobni odber.

Pred 1,5 rokem jsem bral nejake odrudy vinne revy od http://www.vinnareva.com/ a muzu rict ze pri osobnim prevzeti i prohlidce rostlinek, vzajemne domluve nebyl problem (cestou z dovolene) a mohu doporucit ze sve kladne zkusenosti.
SAVOND
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 říj 2014, 21:56

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Jakub » 13 pro 2014, 20:26

Goru Goverlu, Dunaj a mnoho dalších odrůd má ve své sbírce pan Leiss z Břeclavi, zda bude k dispozici příští rok, se ho budete muset zeptat mailem :wink: Já mám od něj Nikitu a Rossijanku. S Droždínem nemám špatné zkušenosti, mám od nich Rossijanku, která letos i zaplodila. http://subtropy.webgarden.cz/rubriky/tomel-japonsky
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod petr » 26 úno 2015, 21:37

Mám otázku na zkušené pěstitele tomelů.Chci si pořídit dvě,tři klasické kaki,pro trvalé pěstování v květináči,tudíž asi na lotusu.Mám trochu horší klimatické podmínky,takže každá ranná odrůda nemusí být ranná i u mě.Pročet jsem toho dost a informace se trochu různí.Mohly by být schopné se vzájemně opýlit i když to není úplně nutné,hlavně ať se hodí pro pěstování v nádobách a nemusím je schovávat při každém poklesu pod nulu.
Prozatím asi něco z KONGZHOU,ČONGPJONG,SAIJO,ZENGI MARU.Dík za odpověď. :D4
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Oikos » 27 úno 2015, 13:20

No ZENGI MARU (Chokoladnyj) nám tady během jarních mini mrazíků zmrzla celá. Byl to už pěkný skoro dva metry vysoký stromek. Už sme ho skoro tak velký kupovaly, takže se nabízí otázka, zda zase nebyl vypěstovaný (vyhoněný) umělými hnojivy ve foliáku/skleníku.
V nádobách se stromky dají pěstovat snad jen na kapačkách (umělé chemické výživě). V nádobách stromky trpí. Otázkou je, zda takto vypěstované plody nebudou jen vypadat jako kaki, ale tipická chuť tam dosažena úplně nebude a budou bez chuti jako rajčata na kapačkách z Almérie.
Kaki (Kavkaz, Hiratanenashi, Steiermark, a další...) máme vysázené venku ve slunečních pastích (před stohem dřeva, před jižní stěnou domu) a jsou v pohodě a svižně rostou i bez chemických jedů.
A co sme měly možnost ochutnat vlastní přirozeně vypěstované plody tomelů, tak chuťově nejlepší jsou virginiany Early golden (vanilka s rumem) a Meader (různé bohaté pestré chutě s rumem). Trochu déle strácí trpkost, ale ta bohatá chuť za to stojí. Kaki jim chuťově nesahají ani po stopku! Větší plody virginiany Prok (bez chuti)a Kavkaz kaki (nic moc). Takže klidně raději malé velmi chutné plody (ale bude jich hodně) mrazuvzdorných stromů tomelů virginiany.
Až se plody ze stromů budou sklízet po belíkách, tak snad uděláme veřejnou prohlídku a ochutnávku ať je jasno :)
Oikos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2014, 22:32
Bydliště: Hořice, hranice Podkrkonoší/Polabské nížiny, jedlý les 400 m.n.m./předzahrádka 282 m.n.m.

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Marek107 » 28 úno 2015, 00:02

Vezmu jen krátce pokud naroste plod na Kaki a je žlutý na konci sezony. To neznamená že je kvalitní a chutný pro správou chuť potřebuje určitou sumu tepla občas ji u některých odrůd uvádějí. Z hlavy si tu sumu nepamatuji ale Zdeněk Č ji tu už několikrát uváděl. Uvádím to za sebe odrůda Kavkaz je velmi chutná. Už více roku se věnuji krom pěstování i ochutnávce plodů Kaki a porovnávání kde byl pěstován. Dos veliký rozdíl u některých odrůd je pokud plod uzraje venku nebo ve skleníku kde má větší sumu tepla a delší vegetaci. Jeho kvalita se nedá srovnat. Upozorňuji ještě jednou neplatí to po všechny odrůdy.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod juraj+ » 28 úno 2015, 00:23

Súhlasím z Marekom že odroda Kavkaz je veľmi Chutná .
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 úno 2015, 08:44

Ano je to pravda někde jsem uváděl jakou sumu tomel k dozrání potřebuje. U kaki je to více jak 3000°C a virginkám by mohla stačit suma kolem 2800°C a více asi se najde pár odrud které zvláidnou dozrát s nižší sumou vegetačního tepla ale to bude opravdu jen pár vyvolených odrud o kterých zatím nic moc nevím.

jedna z nich by mohla být NC-10 kterou svýho času doporučoval John Godon jako jednu 5 odrůd na prodkuci plodu. Loni mě plodila v ADAVU malá metečnice v květináči H55 A poměrně velké plody brzy dozrály a byly i chuťově velmi dobré. Co vím tak top chut mezi tomely ma Nikitas gift a možná i nové hybridy z ní pocházející.
venku plodil i Dickie a dozrál v poměrně dobré kvalitě s merunko-rumovou chutí, ale s trpkým ocasem. Plody byly i slušně velké. :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod Oikos » 28 úno 2015, 20:38

Ve Španělsku je DOST teplo :oops: Pro představu, mandloňe tady kvetou během ledna a února, brambory sme sázely ve stejný čas (Murcia, Almeria). Jedly sme tady hodně Kaki a samozřejmě bylo dobré, chuťově: Delikátní sladké bláto, ALE pestré bohatosti chuti virginiany Meader se nevyrovnají ! Prostě někdo má rád delikátní sladké bláto a někdo chuťově pestré bláto :)
A někdo oboje :D

A jestli se máme rozhodnout zda trápit stromky Kaki v belíkách s plody vyhoněnými chemikáliemi, nebo mrazuvzdorné tomely virginiany pěstované přirozeně venku, tak je to jasné :wink:
Oikos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2014, 22:32
Bydliště: Hořice, hranice Podkrkonoší/Polabské nížiny, jedlý les 400 m.n.m./předzahrádka 282 m.n.m.

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod juraj+ » 28 úno 2015, 21:23

Oikos píše:Ve Španělsku je DOST teplo :oops: Pro představu, mandloňe tady kvetou během ledna a února, brambory sme sázely ve stejný čas (Murcia, Almeria). Jedly sme tady hodně Kaki a samozřejmě bylo dobré, chuťově: Delikátní sladké bláto, ALE pestré bohatosti chuti virginiany Meader se nevyrovnají ! Prostě někdo má rád delikátní sladké bláto a někdo chuťově pestré bláto :)
A někdo oboje :D

A jestli se máme rozhodnout zda trápit stromky Kaki v belíkách s plody vyhoněnými chemikáliemi, nebo mrazuvzdorné tomely virginiany pěstované přirozeně venku, tak je to jasné :wink:


Ty odkiaľ vieš že ako chutí bláto???
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: mrazuvzdorné odrůdy kaki

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 úno 2015, 22:41

zraly tomel se ničemu jinému nedá přirovnat je to prostě bláto strukturou i chutí. Jiné to holt nikdy nebude. Chut to nemá žádnou prostě roztekly měký plod bez chuti a aroma. S1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků