muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 22 črc 2023, 22:17

veverka píše:dobrý den

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 23 črc 2023, 16:45

veverka píše:toto je velmi užitečná informace, ještě prosím, vlhkost půdy u obou stejná? a půda? hnojíte něčím ? dekuji


Plody jsou z toho stejneho kere, ktery ma horni cast na slunci a spodni prevazne ve stinu. Na oslunenych mistech mi plody prisly vyrazne sladsi, aromatictejsi, ve stinu byly takovy "vodovy".
Nijak zvlast muchovnik nehnojim, zalivany je vcelku pravidelne, je i na docela vlhkem miste. Ostatni co mam jsou v sussi lokalite, ale zvladaji dobre, jsou v normalni zahradni zemine, u me spis jilovitejsi, muchovnik myslim zvladne vse.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod geochelone » 09 srp 2023, 23:12

Dá se prosím odhadnout podle fotky, co je to za druh? Jediný, co mi opravdu chutná. Olšolistý (měl jsem zatím tři druhy) mi až moc připomíná jeřabinu.
Obrázek
geochelone
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 kvě 2016, 19:03
Bydliště: Neveklov 413 m.n.m. Matěj

Re: muchovník

Příspěvekod veverka » 16 srp 2023, 10:34

děkuju za odpovědi všem. kvete mi ted asi 14dni much obelisk koupenej na jare,roubovanej na něčem. Možná je pomatenej když je mladej. Na co se roubují muchovníky smoky a spol.? dá se i očkovat? a kdy? (nikdy jsem to nedelala ale zdá se dle videí jednodušší než roubování.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: muchovník

Příspěvekod gr81 » 28 srp 2023, 14:42

Očkovat by samozřejmě jít měly, ikdyž jsem osobně nezkoušel.
Ideálně (tak jako u jiných dřevin) v době jarního začátku vegetace. V zimě odebrat větvičku, uchovat v lednici. Podnož by měla být napřed. doporučuju forkertovo očkování.
Druhá varianta teď(srpen), taky forkertem. tzv. na spící očko.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: muchovník

Příspěvekod speedy » 11 zář 2023, 13:57

kasta píše:Plody jsou z toho stejneho kere, ktery ma horni cast na slunci a spodni prevazne ve stinu. ...

Poznámka a i pro ostatní.
Když jsem s muchovníky vůbec začínal jel jsem do Velkého Oseka, koupil 3 ks od olšolistého. U jednoho keře potom co to? Nikoli sladký a hned vedle (třeba pod tím) vodový, ale byl sladký dobrý a hned vedle na keři, no košťál a navíc smradlavý. Moc jsem se divil. Oni mně to prodali a neřekli, že to je naroubovaný na semenáči no a v keři potom, při nepozornosti, jedna větev ta a druhá ona kde ten semenáč se opravdu nevyvedl :)
Keříky jsem po čase "převedl" na stromek tedy jeden výhon a asi metr nad zemí korunka (pro lepší přehled) a případné snahy podnože o bujnost krotím zavčas S14
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 11 zář 2023, 15:46

Re: speedy: ano to se muze stat, od meho roubovaneho Martina ze zeme taky rasi vyhony s uplne jinymi listy. Ale tady v tom pripade co jsem popisoval byly vsechny plody od Thiessenu, jen proste byl rozdil mezi temi vic na slunci a ve stinu. Ale tohle plati treba i u rajcat nebo u vetsiny ovoce, takze kdyz jsem se nad tim potom zamyslel, vlastne me to ani neudivuje.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod speedy » 11 zář 2023, 22:07

veverka píše:... a oba mají jakoby snad plísen na listech(rostou,ale listy začly jakoby hrbatet,zesvětlaly, a mají povlak. ...

Pokud nikdo neodpověděl tak tě asi s velkou pravděpodobností nepotěším? I já jsem rád podlehl zvědavosti až nadšení do muchovníků a zkoušení odrůd tedy jeho chutí. A mít rané a pozdní.
Jenže obecný optimismus z muchovníků (a neviděl jsem to ani v návodech na pěstování od prodejců) se jaksi nezmiňuje že muchovníky (listy) jsou napadány padlím! Viditelně až hrozivě. V mých podmínkách 430 m n. m. a Podkrkonoší. Objevuje se to různě během léta a to už jsou bobulky naštěstí snědený.
Letos je nějaká u mne pozitivní výjimka. Daná počasím? Nestříkám a protože v okolí mám tou dobou už jiné dozrávající drobné ovoce. Navíc stříkat nechci. Muchovník si s tím zatím vždy nějak (do příštího roku) poradil. Až jsem se divil.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: muchovník

Příspěvekod veverka » 12 zář 2023, 21:56

speedy, já to tušila,že to je padlí, ale nepoužívám postřik na nic, a nehodlám s tím začínat. Jak jsem psala mám muchovniky olšolistý smoky a spol, ty jsou naprosto ok, koupené zasazené v květníku v hlíně. A much lamarkuv mam tri kousky koupené na jare v sáčku s kořenama v pilinách. Začly po zasazení velmi pěkně růst olistili,listy ok, a najednou začli ...plesnivět. Jeden se dostal do stavu celej kmínek větvičky listy jak chcíplej , polovysusenej,opelichanej,cekal na vyhození, udělala jsem pokus a dala mu hořčík se sírou(hořká sůl) a on nově vyrašil, už má nový listy na spodku a začíná oživovat i vršek.
Obrázek

Obrázek
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: muchovník

Příspěvekod meyer » 21 bře 2024, 16:53

Řízek přezimoval venku, kvůli jarním pracem hrozila zkáza, tak je na parapetu, a jede.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 21 bře 2024, 20:56

meyer: co to je? muchovník s takovými listy neznám...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod meyer » 22 bře 2024, 09:14

Hofis - to bude vědět najisto, dostal jsem to od něj na podzim. 2 ks. Tenhle žena zase v přemíře snahy "vyplela", ale je zachráněn. Doufám. Myslím že to je řízek od Honzy, Hofis, víc nevím.... :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 22 bře 2024, 10:27

No, teď když na to koukám, tak si nejsem moc jistý, že to je muchovník. :shock: Ale když jsem ty dva semenáčky minulý rok vyrýval na podzim na zahradě, tak jsem si tím jistý byl, tak nevím. A nejedná se o řízky ale o semenáče. Mám ve VDF muchovníky dva, olšolistý Martin a lamarkův, takže nějaký mix mezi těmito dvěma. Vím že když jsem je bral, tak jeden se mi listem víc podobal do toho lamarkova a jeden spíše do toho olšolistého. Uvidíme jak to bude vypadat dál. Byly to malé rostlinky a splést jsem se asi mohl, ale nějak se mi to celé nezdá... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 22 bře 2024, 10:53

meyer: jestli nedoslo k zamene pri tom vypleti a znovuzasazeni, tohle na muchovnik nevypada, rozhodne ne lamarckuv nebo olsolisty. vypada to trochu jako turecka liska, nebo moruse? no uvidis, co z toho vyroste :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod meyer » 22 bře 2024, 11:37

ok, já už jsem z těch řízků/semenáčů všech rostlin skoro mimo obraz... :lol:
Takže semenáče, ale já to jen převzal.... Záměna u nás ne, je to v originál květináčku ještě od Honzy, takže jak to píše on, tak to je. V každém případě to k něčemu bude. S14
Díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků