muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 19 srp 2021, 13:44

Hmm, tady souhlasím s Michalem a asi bych to ještě neřezal. Pokud to řízneš, tak na tom příští rok nic mít nebudeš, už to nestihne obrůst. Nechal bych řez na příští rok a říznul to hned po sklizni, tedy někdy začátkem až v půlce července. Teď už to nestihne obrůst. Jinak keře přehuštěné nemám, je ale potřeba vyřezávat terminály uprostřed keře resp. větve směřující doprostřed keře a nechat jen ten boční obrost. Toť vše.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Jožka » 19 srp 2021, 16:00

Bullets- takhle vypadali moji muchovnici v květnu a řezat je nebudu tento rok.
Obrázek

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod fahrweed » 28 srp 2021, 15:41

Po návratu z dovolené jsme zjistili, že na jaře zasazená vzrostlá Ballerina, která ale sprchla, nám teď v půlce srpna znovu vykvetla... Ono je to letos na zahradě všechno trochu na palici S21

Ke tchýni jsme objednali druhou Ballerinu, ale má to úplně jiný list, takže předpokládám, že to bude obyčejný Lamarckův. Má to jeden naprosto dominantní terminál, takže ten habitus topolu v tom vidím... Plodilo to jedním trsem a bylo to chutné.

A pak tady mám jeden Lamarckův semenáček od Hofise, ale to je prcek, takže uvidíme, co z něj bude. (Druhý semenáč mi vytrhnulo štěně a zmizel neznámo kam...)

Tak jsem sám zvědavý na srovnání.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 28 srp 2021, 21:21

Jak velký rozdíl mezi těmi listy máš? Mám několik Ballerin i semenáčů Lamarků, ale vůbec žádný rozdíl nevidím ani v listech, ani plodech.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod gzah11 » 14 lis 2021, 16:14

Asi před 1,5 měsícem jsem se pokusil nařízkovat muchovník olšolistý Obelisk. Chtěl jsem to vyzkoušet, přestože je to už trochu pozdní termín pro polodřevité řízkování. Tyto řízky jsem umístil v truhlíku se směsí rašeliny a perlitu do fóliovníku. Průměrná teplota je zde okolo 8°C. Před třemi dny jsem jeden řízek vytáhl, měl, jako většina ostatních opadané listy, neměl kořínky nýbrž jen lehce narašené pupeny. Je to správně?
gzah11
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2021, 11:29

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 14 lis 2021, 18:05

Muchovník takto jednoduše řízkovat nejde. Občas se sice něco chytí, ale je to spíše výjimka.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 17 lis 2021, 10:12

Jsem slyšel že muchovník je hodně stály ze semínka takže většinou se prodávají semenáče... Ale ruku do ohně za to nedám jen říkám co jsem slyšel
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 17 lis 2021, 11:42

Ano, prodávají a skoro všechny takové jsem už zlikvidoval - tolik asi k té stálosti semenáčů. Snad kdyby se toho vyselo opravdu víc a pak se to vyselektovalo, tak věřím, že něco použitelného by se našlo, ale spoléhat na výsev se podobně jako u jiných druhů úplně nedá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 18 lis 2021, 11:04

Já se nehádám jen jsem toto slyšel :) každopádně uvidíme co vyroste nám. Máme na zahradě jednu Amelanchier lamarckii a pak pak klasiku Smokyho
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 23 pro 2021, 18:46

Zdravim milovniky muchovniku, jsem tu novy, ale nejaky ten patek uz vas sleduju jako neregistrovany … Cetl jsem o muchovnicich snad uplne vse, nez jsem si je konecne poridil. Budoval jsem svou malou zahradku u radoveho domku a hledal jsem ker, ktery je krasny a nasel muchovniky. Poridil jsem si hned tri kere Lamarcki, presnou pododrudu neznam, prodejci je neuvadeli. Jeden je nevim odkud dovezeny a dalsi dva dojeli z italie. Shnanel jsem kere vyssiho vzrustu, tak proto dovoz, u nas se nedal sehnat pestitel.

Chtel jsem poslat foto, ale nejde mi to tu :)
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 23 pro 2021, 19:51

Proč hned 3 Lamarckii a ještě pochybného původu bez uvedení odrůdy?
Mít 3 rostliny jednoho typu je u muchovníků trochu naprd - když to vše zarodí, tak pak nevíš co s tím a pokud navíc nebudou dobré, tak je to škoda.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 23 pro 2021, 22:48

Deal píše:Zdravim jsem tu novy,

Ahoj, vítej na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 25 pro 2021, 19:05

moonvil píše:Proč hned 3 Lamarckii a ještě pochybného původu bez uvedení odrůdy?
Mít 3 rostliny jednoho typu je u muchovníků trochu naprd - když to vše zarodí, tak pak nevíš co s tím a pokud navíc nebudou dobré, tak je to škoda.


Ja to delal kvuli designu … tvar koruny a vysce vzrustu, libi se mi ty kere. Potrebuji zastinit velmi malou zahradku, protoze se tam neda v lete ani sedet a navic tam budou i nejake plody. Dle reakci ptaku neverim, ze by neco zustalo. Budu rad, kdyz zbude neco pro mne.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 25 pro 2021, 20:22

Hm, tak malou zahrádku zaplácnout třema stejnýma muchovníkama je trochu škoda. Ale pokud ti jde hlavně o design...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 25 pro 2021, 20:30

moonvil píše:Hm, tak malou zahrádku zaplácnout třema stejnýma muchovníkama je trochu škoda. Ale pokud ti jde hlavně o design...


Zahradni architektura je veci vkusu, …. Navic jsem chtel vice kmeny, ktere budu udrzovat ve tvaru stromu, abych dostal stin od korun a mel vzdusnou spodni cast. Koruny muchovniku nastesti davaji rozptylene svetlo, tak tam nebude tma :)
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků