Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 30 dub 2024, 17:58

Jestli si člověk může být jistý, že má opravdu tu správnou odrůdu. U kamčatek to vůbec nepoznám.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moravak » 01 kvě 2024, 13:52

moravak píše:U mě zraje jako první odrůda indigo gem. Aurora si dává na čas. Je to moje první úroda. Zkušenější pestitele prosím o radu: jak poznám, že už jsou plody zralé? Jak dlouho to asi trvá ode dne, kdy se plody začnou vybarvovat? Díky.

Obrázek


Tak malý update: jak se postupně plody vybarvují, tak během několika hodin taky mizí. Divím se, že se mi vůbec podařilo tyto vyfotit. :lol: Takže příští rok rozhodně zakrýt sítí proti ptákům, jinak nezbyde vůbec nic.
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 35
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 01 kvě 2024, 14:00

Ešte nikdy nám 1. mája nemodrali plody. Takže začalo ochutnávanie. Kto bude čakať dva týždne po zmodraní, že.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1696
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 01 kvě 2024, 18:11

Já bych si těch 14 dní klidně i počkal, ale když jsem dnes začal instalovat sítě, tak mě dost vyděsilo, jak bobule ihned po zmodrání začínají po lehkém doteku padat.
Ještě před týdnem to bylo relativně ok, ale nyní jsou již keře totálně na suchu, vnitřky proschlé se žlutými listy. Kde jsem mohl, tam jsem hned zapnul kapkovku, ale ta přirozený déšť zcela nenahradí.
Je to prostě neustálý boj na všech frontách. Ihned po sběru vykopu poslední bakčary, na těch je zde i přes maximální péči vždy jen hrstka plodů. Na volná místa půjde všude Aurora, ta vypadá i letos celkem nadějně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4122
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 kvě 2024, 06:03

Tiež som si všimol rýchly nástup sucha. Keď nezaprší, tak hadica. Tohoto roku mám dosť veľa napadnutých koncov vetvičiek moneliózou. Vyzerá to, ako monelióza. Možno ten suchý vietor to zastaví. Množstvo naviazaných plodov je toľko, že ma to až prekvapuje. Akurát L. Velikán poriadne zaostal.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1696
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2024, 11:00

Monilióza na zimolezech letos vůbec (vloni sem tam nějaká byla), ale zato se bojím padlí. To už jsem v suchých sezónách viděl a dokázalo to znehodnotit plody na celém keři - voněly a chutnaly potom jako žampióny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4122
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 kvě 2024, 12:10

Myslíš toto čudo tu, čo tu mám. Mám tri kríky osivené. To som ešte nemal.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1696
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2024, 12:18

Vypadalo to podobně jako padlí na révě - moučnatý houbový povlak zespodu na listech a na plodech. Takto světlé jak na tvé fotce to nebylo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4122
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 kvě 2024, 12:56

Neviem, čo to je, ale objavilo sa to už na začiatku olistenia. A už pri pučaní a kvitnutí som videl zvláštnosti, ktoré odlišovali od ostatných kríkov. Mám pár sivých kríkov a neviem, čo to je. Tu som dal konár, ktorý je v kontraste s ostatnými konármi. Múčnatka by to potom nemala byť. Možno nejaká fyziologická porucha, alebo čo.

V jeseni som vápnil. No to by sa prejavilo na viac, ako o troch z 500 kríkov.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1696
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2024, 21:16

Pokud chytají kamčatky moniliovou spálu, tak jsem je fakt bezvadně umístila, téměř pod velkou třešeň.
Já si na takovu chorobu vůbec z mládí nevzpomínám, na třešních ani višních to nebylo. To se začalo šířit až v posledních desetiletích? Mají to sousedovy meruňky i višně. Nebo jsou teď nové odrůdy na ni více náchylné.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod FranTom » 03 kvě 2024, 11:53

Za socíku bylo u nás spoustu kyselých dešťů způsobených emisemi oxidu siřičitého apod. To se houbám a plísním nelíbilo.
Dnes už jsou elektrány a teplárny odsířené s filtry na komínech a tak musíme tu síru na zahrádce holt rostřikovat na vlastní náklady :wink:
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 45
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 04 kvě 2024, 07:10

FranTom píše:Za socíku bylo u nás spoustu kyselých dešťů způsobených emisemi oxidu siřičitého apod. To se houbám a plísním nelíbilo.
Dnes už jsou elektrány a teplárny odsířené s filtry na komínech a tak musíme tu síru na zahrádce holt rostřikovat na vlastní náklady :wink:

Pravdu máš S6 E3
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moravak » 05 kvě 2024, 15:21

Dneska jsem měl možnost ochutnat po pár bobulkách od každé z rostlin vysazených v časném jaře. Jako nejslabší hodnotím honey bee - chuť kyselá s mírnou hořkostí. Plody při dotyku padají. Trochu lepší indigo gem - ta má ale taky dominantní jednoduchou kyselou chuť. No a pak jsem konečně ochutnal tu vychvalovanou auroru. Musím dát za pravdu vší té chvále. Oproti těm dvěma dalším odrudám je výrazně sladší a celkově ta chuť není vůbec tak fádní. Na rozdíl od tech dvou můžu říct, že aurora je fakt dobrá a chutná mi. :D Jo a má hned první rok úrodu tak 60 plodů, zatímco zbylé dvě nemají tolik ani dohromady. Fakt povedená ta aurora. Honey bee dostane šanci ještě příští rok a asi ho zlikviduji. Indigo gem nechám jako opylovače a auroru rozhodně namnožím. Super, mám radost. Letos první sklizené ovoce ze zahrady.
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 35
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod speedy » 05 kvě 2024, 18:42

moravak píše:... Jako nejslabší hodnotím honey bee - chuť kyselá s mírnou hořkostí. Plody při dotyku padají. ...

Jdu jen náhodou tady kolem. Být tebou nedělám předčasné závěry. Proč?
Já šel dnes kolem těch mých, těch nejranějších co mám, tj. 3 ks keříků (z vícero dalších) a no name a co jsme pořídili kdysi jako první. Normálně plody jsou u mne až koncem května a vůbec, nějaký den po ztmavnutí je lepší ještě dál počkat, právě aby dostaly plnou chuť.

Byl jsem překvapen, že letos tam vidím místama (a to dost) už kamčatky dozrále zabarvené, ovšem tak jen 2/3 (možná i až jen 1/2) velikosti a tedy mrňkavé, chutě nevábné a, navíc, po lehkém dotyku padají! Vedle toho se dál vyvíjí něco ještě stále zeleného tedy jako obvykle. Na pozdnějších odrůdách nevidím zatím nic neobvyklého, plody jsou zelené a zdárně bobtnají, takže něco na zobnutí doufám bude.
Já si myslím, u mne bylo v nedávných mrazech až -6 ˚C, takže to "dozrálé" je dle mne následek těch mrazů, plody se dál nevyvinuly a jakoby chtějí už dozrát ... a keř se jich chce zbavit, tudíž proto ten vlastně pro keř odpad. Padání plodů.
Nemyslíš, že tvé kamčatky postihlo něco podobného? Pokud ano, tvé závěry mohou být předčasné. Tedy pokud se letošní mrazíky nebudou už příští rok opakovat.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod trampolina » 08 kvě 2024, 21:59

Ahoj. Máme na zahradě dvě kamcatky,a nikdy z toho nic moc nebylo. Těžko říct jaká odrůda, plody malé a je jich málo. Chtěl jsem pořídit ještě dvě odrůdy k nim, prioritou je co nejčasnější plodnost a aby tam bylo dost plodů normální velikosti. Pozdnější odrůdy nechci, jelikož pak už by o to stejně nebyl zájem skrz velké množství kanadských borůvek. Spíš mi jde o to, aby bylo co jíst, než kanadské borůvky začnou dozrávat. Díky za případné tipy.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků